Új hozzászólás Aktív témák

  • baly81

    aktív tag

    válasz Dr. Szilikát #78038 üzenetére

    Igen. Én úgy tudom, hogy a legtöbb telepített napelem 13,8V-ig tölt, illetve a 24V-os rendszerek inkább még ez alá, mert az akkuk közötti feszültség különbözetet ki kell egyenlíteni. A töltéskiegyenlítő alacsonyabb feszültsége miatt nincs is értelme a nagyobb töltési célfeszültségnek. De ezek csak rám ragadtak anno, lehet már nem így van...

    Azért én nem hagynám a Ni-MH/Eneloop akkukat 0,9V körül a fiókban tengődni! A legtöbb gyártó 1,00V-ot ad meg általános kisütési értéknek, és 0,90V-ot mélykisülési határnak. (Általánosságban elfogadott a 0,95V). Persze én is tálálkoztam már pl Panasonic és Sony cellákkal, amiknél 0,80V volt a mélykisülési határ megadva a datasheet-ben. De, ezek szerintem nem szokványos összetételűek lehettek. Nálam a sima Ni-MH (nem LSD /RTU) akkuk 1,15V-ig töltve tartották legjobban magukat, melettük az Eneloop-ok (LSD) ugyan ilyen feszre töltve ugyan úgy merültek, szinte semmit, pedig a sima Ni-MH-ek nem éppen mai gyerekek voltak. A Ni-Zn kémiájúak pl 1,50V-ot szerették, a RAM (újratölthető alkálik) meg az 1,30 V-ot. Mondjuk ezeket nem is érdemes csak 1,2V-ig meríteni, mert nagyon sokat veszítesz vele a ciklusok amúgy is kevés számából! Ami érdekes, hogy ezek nem szerették ha csúcsfeszültségen azaz 1,5V-ra töltve tárolom le őket. Kb. 40%-uk folyt ki, pedig a minőségi RAM gyártótól vettem őket. Amúgy az első Ni-Zn akkuimat a PowerGenX-től vettem úgy, hogy megkérdeztem hol gyártatnak. Mit tippelsz hol? Amerikai a cég, és hol? Kínában! :) Most nem tudom működik e még, mert újabban nem találtam tőlük akkukat. A PKcell-től is van Ni-Zn akkum, de azok önkisülése sokkal magasabb mint a korábban említett márkáé.

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

Új hozzászólás Aktív témák