Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
őstag
válasz razorbenke92 #76289 üzenetére
Dr. Szilícium kollégának ment volna a válasz, de idő közben beszürkült
Kár érte, jó ügynök volt!
Megnéztem a filament LED-es Osram égőt rögöny alatt, hogy mi van a foglalatában:
Egy huzalellenállás, egy fémréteg ellenállás és két elektrolit kondenzátor van a foglalaton belül, illetve egy SO8-as IC leforrasztott hűtőlappal:
[Képlink, hogy ne legyen túl görgetős a topic]
Szóval ekkor arra gondoltam, hogy valóban áramgenerátoros - ettől függetlenül amikor nálunk gond volt a feszültséggel, tuti, hogy dimmelt - de az is lehet, hogy csak a kimerülő-feltöltődő kondi miatt látszott a halványuló-erősödő fény.
Ebben filamentenként 50led-et számoltam [Kiesett a szemem, mire megszámoltam*] , a 4 filament 2S2P kofigurációban van. Itt felmerült bennem, hogy akkor mégsem lehet áramgenerátoros. Legalábbis csúnya lenne a párhuzamba kapcsolt LED-eket áramgenerátorral hajtani.
Aztán utánaszámoltam, hogy 100LED van egy sorban, kb 3.x V nyitófeszültséggel 3x0V ami közel van a hálózati feszültség csúcspontjához. Valószínűleg 320-ra tölti a diódahídon keresztül a kondenzátort, és ezt kapja meg a két darab 100 ledes sor.
* A képen csak a LED-eket összekötő bondolás látható. Maguk a LED chipek olyan anyagból vannak, ami jobban penetrálódik mint a szilikon amibe be vannak öntve. Emiatt ha már elég nagy a teljesítmény, hogy átlássak a burkolaton, már a LEDet is átlövöm. Próbáltam egy olyan képet csinálni, ami éppen átvilágítja a szilikont, de még éppen látszik egy élére(!) fordított LED chip [kép].Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...
-
Batman2
őstag
válasz razorbenke92 #76404 üzenetére
Jópofa a röntgenkép, nem láttam még így elektronikai cuccokat !
Akkor a LED filament "lágyrésznek", husinak számít, a fém tok és vezetékek pedig a csontváznak !
...Esetleg vizsgált meg CT-vel a is "beteget" !Üdv.
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
Batman2
őstag
válasz razorbenke92 #76404 üzenetére
Ha tényleg 100 LED chip van benne sorosan kötve akkor az 285V körül kezd egyáltalán világítani, a hálózati áram csúcsa 325V, az előtét ellenállással és a puffer kondival simítva az impulzusokat valahol 310V körül lehet a LEDekre jutó átlag feszültség.
Az egyik ellenállás az áram korlátozó előtét, a másik a puffer kondikat kisütő funkciójú lehet, a két kondi pedig lehet sorosan is, akkor 160-200V-osak darabonként, vagy lehet párhuzamosan is kötve, akkor 350-400V-os, és 1-2,2uF darabonként. Mindenképpen a méret miatt lehet duplázva szerintem.
Ilyesmi lehet a kapcsolása:
A szinusz hullám pirossal jelzett része táplálja csak a LEDeket, ez is a szabályozás egy formája, így nem kell előtét kondenzátor.Üdv.
[ Szerkesztve ]
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
Batman2
őstag
válasz razorbenke92 #76404 üzenetére
Megszámoltam én is a LED filamentet, valóban 50 chip van benne, aminek valóban 150-160V körül kellene lennie az üzemi feszültségének.
Viszont ez azért érdekes, mert tudtommal a filament LED lámpákban levő filamentek 50V körüli feszültséggel működnek, ahhoz nem tudom mennyi LED kristály társul sorosan.
Vettem én is ilyen filamentet szólóban, az valóban 50V körüli feszültséggel megy, de abban biztosan nincsen 50db kristály.
Bár a kis drót hurkok (átkötések) száma valóban 50db krostályt sejtet a Te filamentedben, de lehet hogy mégis csak 25db kristály van benne ? Akkor már legalább 75V körüli lenne a feszültsége egy "szálnak", 150V a kettő, itt már lehet mit szabályoznia az IC-nek a 325V effektívből.Üdv.
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
őstag
válasz Batman2 #76409 üzenetére
lehet hogy mégis csak 25db kristály van benne ?
Mivel törött az üveg, ezért rá tudok mérni, vagy akár tápolni is a filamentekre egyesével. Szerintem az lesz, hogy megindulok ilyen 50-60V-ról, és ha már ott látok valamit, akkor valami csalás van.
Aztán ha végképp nem tudjuk kitalálni, akkor beáldozom, és megbontom, hogy lássam a kapcsolást. Nem volna túl nagy áldozat a tudomány oltáránMások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...
-
Batman2
őstag
válasz razorbenke92 #76410 üzenetére
Akkor tedd azt, most már nagyon kiváncsi vagyok, hogy mi a fene van, mennyivel is megy az a filament !
Én ugyan nem tudok olyan fehér LED kristályról, ami lényegesen 3V alatti feszültségről megy, legalább is amiket valamilyen tokozásban meg lehet venni, azok mind ugyanolyan nyitófeszültséggel rendelkeznek (2,8-3,0V körül). De lehet, hogy mégis van olyan fehér fényt adó anyag típus, ami 2V, vagy alatti feszültséggel már megy.Üdv.
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
mezis
félisten
Üdv.!
Volt 2 ilyen DC/DC konverterem. Most már csak az egyik működik,
Input : 32V/1,1A egy kapcsoló üzemű tápból.
Output:25V (eredet töltő 25V/0,6A
Halálának oka: hősokk. Elkót kiforrasztottam, jónak mértem. Az újnál már nézegettem, kell-e hűtés. Alkatrész oldalról az IC melletti dióda tűnt a leg melegebbnek, a hátoldalon meg azóta is csodálkozom:
Nem az IC alatt, mellett a legmelegebb, hanem a bemeneti elkó környékén!
A méréskor a panel függőlegesen, "levegőben" van, környezete 21C-Fok.
Egy kis laptop ventilátorral fújva rá a levegőt, a legmelegebb környék 28C-Fokra csökkent.
Nem gondoltam, hogy a 3A-esnek hirdetett mütyürnek ennyire kell a hűtés.
Az első mártír példányt még kartonlapra tettem a hűtőfelületével lefelé.
Digitális műszerrel a bemeneten és a kimeneten is kb 1V-os ugrálások vannak.Az elkó, dióda termelné a legtöbb hőt ?
mezis
-
mezis
félisten
Még rámértem a két elkó tetejére: Input: 22C-Fok, Output: 30C-Fok!
Hagyományos, trafós tápot gondoltam én is, csak a 30V-ot nehéz összehoznom.
[ Szerkesztve ]
mezis
-
mezis
félisten
válasz Teaway #76415 üzenetére
Igen, tudom hogy a határon vagyok, az Input-nál mindenképp.
A 6db Li akku töltő áramköre "rángatja" az tápfeszültséget. Impulzusokkal tölt, két 3-as csoportot. NTDM6P02 vagy valami hasonló ami a töltést végzi. A -betáphoz képest
S, G: 16 - 25V, D: 0 - 6V, de ahogy halad a töltés, az ugrálás egyre kisebb.Eredeti gondom az, hogy az egyik 3-as csoportot tölti csak, a másik 3-asat meg csak felibe - harmadára.
mezis
-
Barret001
addikt
Én már nem hiszek ennek a hazug bandának! Ott a youtube,informálódj,és csodálkozz! 3A mi? Tartósan mi?
Aztán ha valaki teszteli,jön a döbbenet...Lehet hogy nem a kapcsolásban van a hiba,hanem olcsón kiszórják a nem megfelelő,de működőképes darabokat... A kimenetükkel meg igen is baj van,ezt az "inpulzusos" kimenetet már én is megszoptam! Nem jó mindenre. -
tordaitibi
veterán
Nalam 2 darab, up es down is, kb. 5 eve megy, evi 7 honapot, a futes vezerlesembe.
Masik 2 eveket ment egy hazilagosan 12 voltos taplalasra atalakitott monitorba.
Az igaz hogy a 3 ampertol messze van az aramigeny. Egyik melegedett rendesen, raragasztittam az ic-re egy kis hutobordat.
Tesztelesek soran, a maximalos aram vagy rovidzar tesztnel gyakran elpukkan a mini smd schottky dioda. Okat nem tudom de cserelve normal mereture, meg sose pukkant el a cseredarab.Az teny hogy a megadott maximalis aramoknak a 3/4, felet kell alapul venni.
Nekem nemreg kellett nagyobb teljesitmeny, a hestore-ba megrendeltem a 300w modult, az birja.[ Szerkesztve ]
-
mezis
félisten
válasz Teaway #76419 üzenetére
Most csak hirtelen a gyári, 25V/600mA-es töltő helyett próbáltam másik tápegységről tölteni.
Most, hogy már vége a töltésnek, a 6db Li akku 24,5V.
A DC/DC adapter sehol sem melegszik, egyenletesen 1 - 2C-fokkal van a környezet fölött.
Input fesz. nem ugrál, Output fesz sem. "Minden nagyon szép, mindennel meg vagyok elégedve!"
Kísérletek folytatása jövőre, idén már nem akarom a porszívójával meríteni az akku csomagot és az újabb töltéshez talán összehozok egy 50Hz-es, 25V-os (DC) tápegységet.[ Szerkesztve ]
mezis
-
tordaitibi
veterán
Ha esetleg valakit érdekel,
másik fórumon nem hitték el hogy egy egészen mezei N fet 3 volt alatt teljesen kinyit.
Képekkel illusztráltam, így már elhitték.
A jobb oldali multiméter a gate feszültséget, a bal oldali kombinált műszer az áramot mutatja.
1,80 voltnál már nyit, 160mA
2,89 voltnál 99,99%-ba nyitva, 5,21A
13 voltnál szinte semmit nem nyit jobban, 5,22A csak 10mA a növekedés.Vagyis 3 voltra totál kinyit.
Drain áram 5A feletti.
-
y@g4n
tag
Raktam bónusz akkumulátorokat harman kardon onyx studio 4-be, a következő alapján: [link] ( párhuzamosan kapcsolt akksik pozitívja az eredeti cella protective pcb pozitívjához, negatívja hasonlóan )
4 darab cella.Jelentős javulás tapasztalható üzemidőben, még nem volt lehetőségem elég hosszan hangosan hallgatni, nem gyulladt ki töltés közben, viszont!
Forraszthatatlan volt (számomra) a cella pozitív terminálja, így egy elég gány megoldással oldottam meg, vannak biztonsági kieresztőnyílások a tetején a cellának ((vent) : [link] -a tetején kb látszik ezen pl 4 darab ) és ezekbe dugtam be prototype breadboard kábelek "szuronyát", kettő nyílásom volt, egybe raktam kettő kábelt, tehát 4 kábel/cella.
Maradt hely a kábelek mellett (nem sok az szent), nem torlaszolják el teljesen a nyílást, kérdésem hogy jelenthet-e ez veszélyt? Maguk a kábelek sztem bírni fogják az a négy összesodorva egész értelmes vastagságú, a kérdéses a cella tetejének a ?karcolódása?.
Protective cellákat használtam, van bennük pcb.
हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे
-
Barret001
addikt
Az nem kieresztő nyílás...Van alatta egy membrán,ami nyomás hatására átugrik kulső irányba! És megszakítja a kivezetést.Na most arra a mozgó membránra nehéz lenne rácsatlakozni...Ez volt a legegyszerűbb megoldás. Miután átugrik,végleg letiltja a cellát.Viszont egy "tűvel" Vissza pattintható a helyére.Okos túlnyomás hatására működő védelem.
-
#85619712
törölt tag
válasz rednifegnar #76426 üzenetére
Felfoghatatlan, főleg, hogy ott volt a kezében az oldalvágó.
[ Szerkesztve ]
-
DonThomasino
veterán
Valaki megtudná nekem mondani, ennél a frekvencia számítási példánál,
ha a mérőszonda x10-es állásban volt
akkor még a végeredményt szorozni kell tízzel ?[ Szerkesztve ]
" I'm going to make him an offer he can't refuse."
-
And
veterán
válasz DonThomasino #76433 üzenetére
A mérőszonda a feszültséget tudja osztani, az időt természetesen nem képes befolyásolni.
-
#85619712
törölt tag
válasz DonThomasino #76433 üzenetére
Bocs, közben látom már megválaszolták, csak nem görgettem lejjebb.
@y@g4n: Igazán nincs mit.
@rednifegnar: Egy igazi tálentum.
[ Szerkesztve ]
-
tordaitibi
veterán
válasz DonThomasino #76436 üzenetére
Igen, nem lehet más a szekunder frekvencia mint a primer.
Ha mást mérsz akkor kezdj el ufót keresni a környéken. -
DonThomasino
veterán
válasz tordaitibi #76437 üzenetére
OK .
Egyenáram esetében nincs értelme frekvenciáról beszélni
mert nincs frekvenciája ?" I'm going to make him an offer he can't refuse."
-
y@g4n
tag
Van valakinek tapasztalata ilyesmikkel?
3.3v - 5v konverter: [link]egy fpga gpio-ja 3.3 voltos (LVCMOS33), az áramkör pedig ami kapná a jelet, 5 voltos logikai jelekkel dolgozik kizárólagosan, erre keresek megoldást.
[ Szerkesztve ]
हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे
-
y@g4n
tag
Kifutottam a szerkesztésből, most nézem hogy 2.5 voltosak a gpio-k, nem is 3.3asok.
Ami eszembe jutott még egy boost converter használata;
breadbordjaim, meg alis nagy pakett olcsó tranyóim vannak még itthon ezekből össze lehet rakni egy pontos feszkónövelést?हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे
-
tordaitibi
veterán
válasz DonThomasino #76438 üzenetére
Pontosan ahogy írod.
Egy DC tápvagy ceruzaelem vagy akkummulátor nulla hertzen szolgáltatja a feszültséget. -
And
veterán
Boost-konvertereket kifejezetten tápokhoz szokás használni, jelekhez nem, amúgy is feleslegesek volnának ilyen célra. Ha a célfeszültség rendelkezésre áll, akkor akár 1-2 tranzisztorral is megoldható a szinteltolás, de vannak erre cél integrált áramkörök is. Nem mindegy, hány jelet kell párhuzamosan kezelni, de egyébként nincs szükség sebészi pontosságra a kimenetet illetően (az adatlapokról kiderül, hogy a céláramkör mekkora feszültséget igényel a magas / alacsony szintekhez).
-
tordaitibi
veterán
Persze hogy össze kehet rakni, a linkelt kis panel ic-.be sincs szerintem csak 8 darab fet vagy kapcsolótranzisztor. Bár tévedhetek.
Némileg árnyalja a házilagos kivitelezést ha magas frekvencián kell terhelhető kimenetet fabrikálni, itt a push-pull kimenet nem kerülhető meg.
A fogadó eszköz, az 5 voltos, az konkrétam mi? -
y@g4n
tag
válasz tordaitibi #76443 üzenetére
becsapott a memóriám! 2 volttól már logic high-nak veszi!
egy kijelző: [link]
(2 tápfesz kell neki, és valamiért az rémlett hogy meg kell egyeznie a logicnak a vcc1-gyel)dc tápnál azért a 0 hertz az nem olyan fix, ripple ott lesz, és nagyfrekis alkalmazásnál számíthat
हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे
-
tordaitibi
veterán
Akkor megoldódott magától. Vagyis tőled
A ripple, vagy terhelésre kisebb esést, változásokat, ezt azért nem illene egy kalap alatt említeni az AC frekvenciával.
Ezen az alapon egy 25milliohm belső ellenállású litium vagy PB cellán is mérhetsz ezredvoltnyi változást nagyobb, periodikus terhelésre.
Mégsem nevezné senki AC kimenetnek.
Amit írsz az létező de 24V DC-re szuperponálódó +-50mV nagyságú ingadozás miatt senki nem fogja ezt AC tápnak nevezni vagy frekvenciagenerátornak.
A 24V az nyílegyenesen halad az időgörbén, persze változik, pl. 25kHz ütemben lesz 23950mV és 24050mV.
Egy puffereletlen teljes hullámű graetz híd kimenete is DC, az igen, az 100 Hz ütemben változó DC. Namostakkor...?
Létezik AC DC? Nem a zenekar. -
y@g4n
tag
válasz tordaitibi #76445 üzenetére
Teljesen jogos
Ezért írtam hogy specifikus alkalmazásnál számíthat.हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे
-
Czimby
addikt
Boldog új évet az uraknak!
Adott egy egyszerű digitális kis erősítő panel aminél kíváncsi volt mennyi is a torzításmentes teljesítménye, így 80Hz körüli szinusz jellel meghajtottam és a kis DSO szkóppal ránéztem mennyi is az annyi.
Ez a látvány fogadott...
Eddig minden erősítőnél szép szinusz jelet láttam nem pedig ezt.
Lehet a kimenti szűrése nem az igazi finoman fogalmazva?
Ha az ITT található Low-Pass Filter-t a kimenetre tenném javítana a dolgon?
(Szintén 4Ohm hangszórókkal használnám, így nálam is a 22µH, 680nF értékek lennének megfelelők gondolom.)Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.
-
tordaitibi
veterán
válasz Czimby #76447 üzenetére
A legegyszerubb kis vegfokokrol lesporoljak a kimeneti induktivitast es a szerepet rabizzak a hangszoro induktivitasara.
Azaz ezeket, ahol nincs, hianyzik,
ezeket terheletlenul, vagy ohmos muterhelessel merve az lesz amit latsz.
A kapcsolofrekvenciat, a szinuszra raulve.
Lassucska a szkop, 100kHz felett kene latni ahogyan osszeall a szinusz. De az elvet megmutatni tokeletesen elegendo a sebessege.
Új hozzászólás Aktív témák
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- Samsung LCD és LED TV-k
- Opel topik
- ZIDOO médialejátszók
- Politika
- Asztalos klub
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Discord
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest