Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz fero02 #69544 üzenetére

    Régi fázishasításos dimmerrel abszolút nem működtek a dimmelhető ledjeim akkor sem, ha egyébként párhuzamosan voltak kötve hagyományos izzóval (utóbbiak persze vezérelhetők maradtak). A ledek legfeljebb vibrálni kezdtek, mikor a hagyományos izzó már alig világított, de a fényerejük addig nem nagyon változott. Akkor kattantam rá erre a témára, mikor pár éve minőségi és normális fényerejű (1500 lumen körüli) dimmelhető ledeket vettem, és az addig izzókkal évtizedeken keresztül problémamentesen működő dimmer nem hajtotta meg normálisan azokat. Bónusz: már hozzáférhetőek voltak hazai boltokban is dimmelhető ledek, mikor megpróbáltam azokkal kompatibilis dimmert beszerezni, és azt tapasztaltam, hogy az itthon nem egyszerű mutatvány: pár villamossági szaküzletben azt sem tudták, hogy miről van szó, illetve olyan dimmert akartak rám sózni, amelyek már papír szerint is minimum 50W terhelést igényeltek az üzembiztos terheléshez (a régi Kontakta érintőkapcsolós dimmer talán 75W-tól indult el). Hazai webáruházakban sem találtam szinte semmit (ez pár évvel ezelőtt volt). végül német webshopokból sikerült működő darabokat szereznem, de nem voltak olcsók sem fali süllyesztett, sem zsinórközi kivitelben. A süllyesztett kapcsolós 230V-os kivitelből ráadásul olyan kellett, amelyiknek nem volt szüksége nullára, mivel a házgyári lakásban csak a kapcsolt fázis állt rendelkezésre.
    Úgyhogy attól, hogy neked nem volt gondod vele, másnak még bőven lehet. Pedig szerintem nem voltak túlzott igényeim, de az, hogy a meglévő fali dobozba gond nélkül beférjen, körmös rögzítésű legyen (ne kelljen újravésni / dobozolni), fázissal sorosan működjön, nos ezek akkoriban elég nehezen megugorható kritériumoknak tűntek. Egy normális 230V-os led dimmer ráadásul beállítható minimummal rendelkezik - egyszerű esetben egy belső trimmer formájában -, mivel a dimmelhető 230V-os ledek fényereje általában nem csökkenthető le annyira, mint egy hagyományos izzóé, és a minimumpont eléggé típusfüggő. Sokféle akkori dimmelhető ledet próbáltam, de árkategóriától függetlenül igényelték a 'dedikált' dimmert. Mondom, ez jónéhány évvel ezelőtt volt, azóta kicsit jobb a választék, de itt vidéken sokáig nem lehetett normális típusokat beszerezni, mert az áruk miatt nem igazán keresték ezeket a vevők.

Új hozzászólás Aktív témák