Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz.
Új hozzászólás Aktív témák
-
MLaca
őstag
Mivel (rákerestem) nem találtam ilyen témát, ezért gondoltam, indítok egyet külön, hiszen roppant izgalmas az asztrofotózás. Aki már fotózott csillagokat, vagy most szeretne nekilátni, az bátran kérdezzen, közölje képeit!
Kezdésnek egy pár link:
- itt lehet jó távcsöveket és tartozékokat venni budapesten [link]
- képfeldolgozó szoftver [link]
- Magyar Csillagászati Egyesület [link]
- csillagászati szakkör [link]
- kifejezésekre magyarázatok [link]
- saját fotók [link]
- elképesztő fotók [link]
- itt is [link]
- Éder Iván nagyszerű képei [link][ Szerkesztve ]
http://mlzphoto.hu/
-
Pompi
MODERÁTOR
Gratula a képekhez nagyon jók!
Nekem is megtetszett a hold fotózás annó, igaz én csak nagyobb tele obikkal próbálkoztam, mivel érdekelt a dolog utánna néztem, de hamar letettem róla az anyagiak miatt.
Örülök, hogy van itt valaki aki ezzel foglalkozik, legalább látok szép képeket.Feel Good Inc.
-
csiga997
őstag
A macskás képek a legjobbak.
Bővebben: link -
MLaca
őstag
-
MLaca
őstag
fel
http://mlzphoto.hu/
-
MLaca
őstag
Ugyan tiszta volt az ég, de fátyolosan jelent meg a hold: Bővebben: link vigyázz, nagy fájl!
http://mlzphoto.hu/
-
MLaca
őstag
Most itt fölöttünk meg be van borulva, szal tőlem no kép tonight..
http://mlzphoto.hu/
-
vati
senior tag
Szép!
Ezek szerint primer fókuszban csinálod. (a képekből látszik is). Az ISO-t mekkorára álltod a 350D-n? Okulárprojekcióval is érdemes lenne próbálkozni, ha van óragéped és jó minőségű! 1-2 másodperc vezetéshez még annyira halálprecíz pólusra állás sem kell, viszont olyan brutális eredő fókuszt (nagyítást) tudsz elérni, hogy már a légköri turbulenciák fogják lekorlátozni a felbontást, nem a méret.
Elég régóta (25 éve) foglalkozom amatőrcsillagászkodással, igaz, az elmúlt 15 évben egyre elméletibb jelleggel. (_elméletileg_ nekem is van egy parallaktikus szerelésű, óragépes 160/1200-as Newtonom, csak én Pesten vagyok és dolgozom, ő meg vidéken porosodik szegény)
Az én asztrofotóim még az analóg világból valók, és nem scanneltem be.
Még egy Zenit 12XP-vel készültek, hálás téma pl. a nyári Tejút. Nem kell megijedni a ''csillagos'' témától, én kézi vezetéssel csináltam 20 perces(!) felvételeket anno, 400ASA-s filmre. Ha van óragéped+EOS350D, nyugodtan nekieshetsz vele az égnek Igazából csak a pontos pólusraállás kritikus, ha sikerült, szinte nem is lehet nem-látványosat alkotni.
Linkek:
itt sok elméleti olvasnivaló van, ha érdekel az asztrofotózás:
http://gyroscope.freeweb.hu/Bővebben: link
itt meg távcsővek, közte fincsi Schmidt-Newtonok, de az oldal nevével ellentétben egy árva Maki sincs: http://www.makszutov.hu/ Bővebben: link
egy másik nagy magyar távcsőbolt: http://www.telescopium.hu/ Bővebben: link
ez egy magyar amatőr honlapja: http://www.kormendplaza.hu/tuboly/plaza.htm Bővebben: link
ez egy másiké: http://kereszty.csillagaszat.hu/ Bővebben: link
van még néhány ilyen, most nem jut eszembe... az MCSE-oldalról kiindulva érdemes böngészni.
ez egy amerikai amatőr oldala: http://www.robgendlerastropics.com Bővebben: link Az igazán ütős képek itt vannak.
(Ez talán magyarázat is, hogy én miért hagytam föl az asztrofotózással: nagyon nem olcsó hobbi, millákat bele lehet ölni, és tudom, soha nem lesz olyan technikám, amivel akár távolról ezekhez foghatót tudnék alkotni. Egy jól eleresztett amerikai amatőr lehetőségeivel -ld műszerpark- meg az ottani sivatagi egekkel nálunk nem lehet versenyezni.)
Volt még 1-2 hasonló oldal, ezeke most nem találom.
Sok sikert!Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."
-
MLaca
őstag
Fú, első sorban meg szeretném köszönni bőséges hozzászólásodat! Ilyesmi kommentekre gondoltam első sorban, amikor megnyitottam a topikot
Nos, ISO100-on hagyom a gépet, ne legyen fölöslegesen zajos az eredmény. A projekciótól ódszkodom, félek, nem lesz olyan minőségű a kép, mint azt szeretném.. A pólusra állás az nálam kritikus, mivel a sarkcsillag pont nem látszik a tetőtől Van erre valami tipped, hogyan érdemes belőni a felszerelést?http://mlzphoto.hu/
-
MLaca
őstag
Ja igen, megnéztem az amerikai emberünk képeit és mit írjak... szóval, nemtom, hogy mikor fogok ezt akár csak megközelítőt fotózni, pedig imádom az 'eget'.
http://mlzphoto.hu/
-
vati
senior tag
Zajosodás ellen a ''profi'' amatőrök rutinszerűen azt csinálják, hogy nem 1 hanem 25-50 képet csinálnak, aztán dark levonás után szoftveresen összeátlagolják őket. Valamelyik évben a Meteorban volt cikksorozat a témában.
Ez csak az igazán halvány témákra vonatkozik, mint ködök és galaxisok - nem Holdra, azt lehet ''izomból'' fotózni, nem kell trükközés.
pólusraállás: ha nem látsz rá a pólusra, sokat nehezít
esetleg delelési időpontokat érdemes számolni 1-2 csillagra, abból legalább a déli (északi) irányt egzaktul be lehet lőni. A mechanikát nem ismerem, nem tudom hogy lehet vele rektatengely szöget állítani. Ha állítasz hasból egy 47-48 fokos szöget, olyan nagyon már nem lőhetsz mellé.
Aztán próba cseresznye - bekapcsolt óragéppel, sorozatokat érdemes lőni a mocorgó légkör miatt. ha primer fókuszban elég volt 1/400 sec, még 10x nyújtásnál is 1/4-ből megúszod. Itt már lehet számítani légköri turbulenciák miatt behomályosodó képrészéetekre, de lehet ismételni.Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."
-
MLaca
őstag
Csak van itt még vki csillagfotós
http://mlzphoto.hu/
-
vati
senior tag
ugye tudod, hogy a földmágneses észak és a földrajzi észak messze nem esik egybe?
A különbség a (földrajzi helytől és időtől függő) deklinációnak nevezett dolog.
Momentán, Magyaroszágon kb. 3 fok keletre a deklináció iránya - emlékeim szerint.
Csak szerencse hogy nem több, akármekkora lehetne, különösen magasabb szélességeken.
u.i. vsz nem túl gyakori hobbi az asztrofotózás... Inkább az MCSE levlistáin érdemes próbálkozni.Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."
-
vati
senior tag
Csillagtérkép... itt lehet mazsolázni:
http://astro.nineplanets.org/astrosoftware.html
nekem a SkyGlobe jött be még a DOSos időkből mint klasszikus, de a DirectX terjedésével egyre nagyobb a választék. A profibbak közül a Hello Northern Sky! oldalát érdemes megnézni (HNSky)
MOD:
A Rükl-féle klasszikus holdtérkép:
http://www.freeweb.hu/tavcso/holdatlasz/hold00.html
érdemes lehúzni és offline nézegetni. 10 mega az egész.
[Szerkesztve]Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."
-
Noddy
senior tag
Itt van az egyik legjobban sikerült képem:
Bővebben: link
Én csak okulárba bele tudok fényképezni mivel kompakt gépem van és a távcső is a legprimitívebb ami létezik. De maga a csillagászat nagyon megragadott, de sajnos a távcsövezésről le kell mondanom mivel nincs feleslegesen sok pénzem rá. De a holdat és a Jupitert eltudom nézegetni
Én a cartes du cielt használom csillagtérképnek.Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.
-
Noddy
senior tag
-
pisti
őstag
Ez Bővebben: link is egy nagyon jó kis progi, én ezzel nézegetem, hogy melyik bolygó épp merre bolyong.
-
Phil Collins
tag
Sziasztok!
Én is szoktam asztrofotózni
Képeim itt találhatók: Bővebben: link
(Kicsit fapados a honlapom)
Egy 235/2350-es Celestron Schmidt-Cassegrain-em van HEQ-5 állványon és EOS 300D-m.
Nézi/fozózza majd valaki a hétfői (okt. 3-i) részleges napfogyatkozást?
Phil Collins
[Szerkesztve] -
vadkörte
addikt
Csak egy kérdés. Szerintetek csak és kizárólag tükörreflexes gáppel lehet asztrofotózni, vagy lehet, kompakttal is.
Pl.: Panasonic DMC-FZ20.
A rekeszértékei: 2.8 - 8
A zársebességei: 8 - 1/2000 s
Tényleg csak érdeklődök.Üdv. V. Körte
-
-
vadkörte
addikt
Hello Szalma
A leghosszabb zárideje: 8 sec.
A legrövidebb - '' - : 1/2000 sec
A legtágabb rekesze: 2.8
A legszűkebb rekesze: 8
Tud full manuált
Mondjuk tényleg csak érdekelt. De lehet, hogy egyszer kipróbálom. Havernak asszem még megvan a kis távcsöve. Csak közdarabot kell esztergáltatni, mert 64 mm-es az objektív elején a menet.Üdv. V. Körte
-
Noddy
senior tag
Nekem kompakt gépem van Samsung D370. Én anno mikor a képem készült kézzel tartottam oda az okulárhoz (azért is sötét a kép bal alsó sarka). A Hold vagy fényesebb objektumok (Jupiter, Vénusz, Mars) fényképezéséhez bőven elég ez a zársebesség.
Nekem is megkéne próbálnom valami maszek módszert a rögzítéshez. Majd számolj be az eredményekről.
MOD: Csak most nézem, hogy a te géped egy fokkal profibb mint az enyém
[Szerkesztve]Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.
-
vati
senior tag
Minden további nélkül lehet fix objektíves (kompakt) géppel fotózni.
A Pana fz20 teljesen jó, mivel lehet rá előtétadaptert tenni és -tudtommal- lehet manuálisan végtelent állítani rajta. (ezeka számítanak)
Ilyenkor persze, csak okuláron keresztül megy, különben nincs képalkotás (Tkp. az okulár azért kell a távcső végére, hogy az objektív által egy virtuális síkba alkotott képet nézegethesd nagy nagyítással. De ha ugyanebbe a síkba egy CCD-t vagy analóg filmet teszel (vagy tejüveget) akkor azon képződik a kép - mintha a távcső csak egy óriási teleobjektív lenne.)
Ilyenkor a távcső szimpla szögnagyítóként (+fényerősítőként) működik, ugyanúgy párhuzamos fénysugarak jönnek ki belőle mint ami bemegy elöl. A f.gépet manuálisan végtelenbe kell állítani, a távcső okulárját pedig élesre (hogy dioptriamentes szemnél éles képet adjon legyen) és mehet.
Célszerű továbbá a f.gép legerősebb zoom állását használni. (ennek ''nagyítása'' hozzászorzódik a távcsőéhez) A zoom azért kell, mert különben erősen vignettált lesz a kép az okulárból kilépő sugárnyaláb keskenysége és párhuzamossága miatt.
ui. az okulárból kilépő fénynyaláb átmérője= objektív átmérője/nagyítás, tehát általában kevés mm-ben mérhető.
Még egyszerű binokulárokkal is érdemes lehet próbálkozni, bár fix rögzítés nélkül (gép a távcsőhöz, távcső állványra) ne számítsunk értékelhető eredményre.Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."
-
vati
senior tag
A Marsból pl. mi látszott?
Nem könnyen fényképezhető bolygó.
---
Phil Collins: nagyon jók a képeid! (meg a távcsöved + f.géped is!)
[Szerkesztve]Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."
-
vaki
aktív tag
Sziasztok!
Ahogy látom beindult a topic
Nem gondoltam volna, hogy ennyien foglalkozunk asztrofotózással. Én pillanatnyilag a lelkes amatőrök táborát gyarapítom, a napot+Holdat fotózom. Kicsit kellene még rákölteni ahhoz, hogy egyáltalán másra is alkalmas legyen a felszerelés.
A képeim a Bővebben: link címen találhatók.
A Hold és a napfoltfotók saját távcsővel, egy 70/900as refraktorral, a 2 Vénusz-átvonulás kép a főnököm 200/1200 Newtonjával készült.
Ja, ha jó lesz az idő, akkor fotózom a napfogyatkozást is, elvben egy bemutató is tervbe van véve. A képeket majd felteszem.A felhasználóbarát felhasználó
-
vaki
aktív tag
Ja, pár dolog kimaradt, a gépem egy Canon A510, a tar-os képek (az első 2 kivételével) még a régi gépemmel egy Benq2300-al készültek (fix fókusz, semmi állítás).
A Hnsky-t én is ajánlom mindenkinek, nagyon jó kis progi, egy csomó kiegészítőt lehet hozzá letölteni, képeket beleilleszteni (már egy jópár Rob Gendler kép figyel a progiban ) és ráadásul teljesen ingyenes.
MLaca, ha ég alá kellene a térkép (és nincs laptopod), akkor vegyél egy sima Pleione csillagatlaszt, kb. 500 ft, de ha jól tudom, asszem a netről is letölthető. Boltban Lajosnál (www.tavcso.com), vagy a Planetáriumban.A felhasználóbarát felhasználó
-
MLaca
őstag
-
vaki
aktív tag
Egy sima Baader Astro Solar fólia, egyébként ajánlani tudom, jó és olcsó, egy 10x10es darab 500 pénz.
Csak ez nem a fotóra, hanem a vizuális megfigyelésre optimalizált változat, ha jól tudom a kettő közt egyedül az áteresztett fénymennyiségben van különbség, a fotós fólia több fényt enged át, és ez szemmel kukkolva már káros lehet. Gondolom a fotóváltozattal meg jobbak lennének a képek....A felhasználóbarát felhasználó
-
vaki
aktív tag
Egysébként a Mars valóban nagyon szép, a várakozással ellentétben még az én kis távcsövemmel is látok rajta sötétebb-világosabb részeket. Remélem 1 hónap múlva még jobb lesz....
A felhasználóbarát felhasználó
-
Noddy
senior tag
válasz Phil Collins #40 üzenetére
Kösz a helyesbítést. Az az igazság hogy mióta egyetemista vagyok nem sok időm marad a dolgok követésére. A fotóim is két éve készültek, és egy éve nem is vettem elő a távcsövem
Na de hátha kedvet kapok megint.Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.
-
MLaca
őstag
A szakértők véleményét szeretném kérdezni: ugye, most egy tükrösöm van, ami 200 mm átmérőjű és 1200 mm fókusztávos. Érdemes ezt lecserélni egy 150/1200 lencsésre? Konkrétan a Celestron C6-R-re gondoltam Bővebben: link. Szerintetek? Ennek ugyan kisebb a fényereje, de nincs kitakarás a segédtükör miatt és állítólag élesebb, kontrasztosabb képet ad pl. bolygókon. Na most azonban később szeretnék mélyégi fotózni, szal nemtom mit csináljak.
http://mlzphoto.hu/
-
CocooN-z
őstag
Először is gratulálok a képekhez! Másodsorban azt mondanám, hogy szvsz észre lehet venni hogyan is fejlődtél a fotozásokban, az első pár kép kicsit bizonytalan, néhol kicsit pontatlan, aztán ahogyan haladtam az idősorrendi mappáknál, egyre szebb és szebb képek jelentek meg. Láccik hogy, sikerul lassacskán kitapasztalni fullra, meg belőni a cuccost.
off: mindig is érdekeltek a hasonlók, de sajnos nicns ienre se keret, se idő, igy marad a nyálcsurgatás, és a ''megfigyelés''
u.i.: ugyesugyes
off: jha és ...lol pic:Bővebben: link
[Szerkesztve]BRSZK 10.0 - 2025 !!!
-
Phil Collins
tag
Nagy általánosságban igazad van abban, hogy egy 15cm-es lencsés távcső kontrasztosabb képet ad(hat) a bolygókra mint egy 20cm-es tükrös távcső.
Azonban itt is az ördög a részletekben lakozik
A cseréhez azonban a teljes képet át kell gondolni, nem csak az átmérő illetve lencsés/tükrös paramétert kell figyelembe venni.
Elöszőr is tudni kellene, milyen minőségű a meglévő 200/1200-as tükrös távcsöved, milyen állványon van most, mekkora a segédtükör kitakarása.
Egy nagyon jó minőségű, de kis központi kitakarású 20cm-es tükrös távcső símán jobb képet adhat egy 15cm-es közepes minőségű lencsés távcsőnél a bolygókra. Ráadásul a két különböző távcsőtubus (20cm-es tükrös illetve 15cm-es lencsés) közül a tükrös ugyanazon az állványon stabilabban áll meg mint a lencsés (a lencsés tubus nehezebb lehet), ez főleg a nagy nagyításoknál fontos és a bolygókra általában nagy nagyítást használunk.
Azután itt van a szinezés problémája.
A tükrös távcsövek egyáltalán nem szineznek, de a lencsés távcsövek (kivéve az apokromátokat) általában szineznek, de csak a fényes objektumoknál észrevehetően. A bolygók pedig fényes objektumok szoktak lenni.
Ezekkel a példákkal én csak rá akartam világítani arra, hogy nem kell feltétlenül a meglévő tükrös távcsövedet lecserélni, de előfordulhat olyan eset, amikor mégis...
De ha komolyabban gondolod a távcső cserét, akkor keresd fel például a www.makszutov.hu-s fickót, kérjél tőle tanácsot,
vagy ha pesti vagy, csütörtökönként tartani szokott távcsöves bemutatót (ez inkább műszer bemutató), és ha elmész egy ilyenre (pont ma este 18:30-20:00 -ig tart egy ilyen bemutatót), akár többféle távcsőbe (lencsés illetve tükrös) belepillanthatsz, esetleg ha a saját távcsövedet is elviszed akkor összehasolíthatod az ott kiállítottakkal.
Egy ilyen összehasonlítás + szakemberrel való beszélgetés nagyon sokat segíthet abban hogy, tiszta képet alkothass arról, biztos le akarod e cserélni a meglévő távcsövedet. -
Phil Collins
tag
Jut eszembe.
Hétfőn (azaz október 3-án) részleges napfogyatkozás lesz megfigyelhető Magyarországról (ha az időjárás is úgy akarja).
Ha valakit érdekel, további infokat (időpontok, távcsöves bemutató helyek) itt Bővebben: link talál.
Új hozzászólás Aktív témák
- AMD Ryzen 7 / 5 / 3 1***(X) "Summit Ridge" (AM4)
- Netflixesedik a YouTube, AI gyárt rá videót
- Megnyugtató hírek érkeztek az új Battlefield játékkal kapcsolatban
- Hyundai, Kia topik
- Autós topik
- Bugok, problémák a PROHARDVER lapcsaládon
- E-book olvasók
- Milyen monitort vegyek?
- Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia
- Szólánc.
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Ozeki Kft
Város: Debrecen
Cég: Ozeki Kft
Város: Debrecen