Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • csakb

    őstag

    válasz pisti #936 üzenetére

    Szia!

    A 150/750-es Newton kóma-korrektor nélkül pontosan egy f/5-ös, 750 mm-es telének felel meg.

    A látómezőt nagyon könnyű kiszámolni, elemi trigonometria kell hozzá. Képzelj el egy egyenlő szárú háromszöget, aminek a szenzor az alapja - mondjuk annak is a hosszabbik oldala -, a magassága pedig a gyújtótávolság. Ezekből az adatokból már ki tudod számolni a háromszög alappal szembeni csúcsának a szögét, ami a látómező mérete.

    A látómező szögméretéből, a szenzor lineáris méretéből, és a fotózni kívánt objektum látszó szögméretéből pedig könnyen kiszámolható ezutóbbi képének a mérete a szenzoron egy egyszerű aránypárral.

    Persze vannak a neten egyszerű kalkulátorok, amiknek meg kell adni a gyújtótávolságot, a szenzor méretét és a pixelméretet, és kiszámolják neked a látómézőt és a lemezskálát, vagyis hogy egy pixel hány "-nek felel meg. Az utóbbi adatból szintén gyorsan kiszámolható az objektum képmérete, ha ismert a látszó szögmérete.

    [link]

    Az okulárprojekciós képméretet kicsit nehezebb számolni. Most félálomban nem tudom neked levezetni, de kell hozzá a távcső és az okulár gyújtótávolsága, valamint az okulár és a szenzor közötti távolság. Ennek az oldalnak az alján csak bepötyögöd ezeket az értékeket, és a kalkulátor megadja, hogy az adott setup egy hány mm-es gyújtótávolságú távcsőnek felel meg, amiből már számolható a képméret:

    [link]

    Pl. a 750-es f/5-ös távcső 10 mm-es oklival és 90 mm-es szenzortávolsággal egy 6000 mm-es, f/40-es távcsőnek felel meg. A nagyítási faktor ezek szerint 8-szoros (6000/750), vagyis 8-szor nagyobb lesz a kép, mint primer fókuszban (750 mm-en).

Új hozzászólás Aktív témák