Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mdk01

    addikt

    válasz Madmax81 #2523 üzenetére

    Húha...

    Én az asztali szalagcsiszoló lapjába nyúltam bele oldalról a gyűrűs ujjam hegyével aztán beforrt ,de a fekete grafitcsík még most is látszik a bőr alatt.:)

    Más:
    1 hete kaptam a hírt ,hogy egy volt osztálytársamra rádőltek a teherautóról pesten azok az ablakok amiket vittek beszerelni. Ő adogatta lefele csak megindultak mert túlságosan merőlegesen voltak rakva. Lelökték a teherautóról és az volt a szerencséje, hogy a patka mellé esett a srác az ablakok meg félig a járdára, így nem teljes súllyal érkeztek rá az ablakok.
    Eltörött a gerince és deréktól lefele lebénult.

    Kérdés az ki valójában a szerencsés?
    Sztem a sárc nem feltétlen, mert nem egyszerű így élni. Rajta kívül mindenki szerencsés mert jó gyerek és köztünk van még.

    Remélem ezt a balesetet senki nem übereli itt a fórumon.

  • mdk01

    addikt

    válasz Madmax81 #2525 üzenetére

    Nem vitázok én csak jót akarok.
    Én még olyan géppel nem csiszoltam amit ne nyomtam volna még rá.
    Ha az a 7,2kg-os dög nehéz gépem volna amit Viktor is linkelt én azt is rányomnám, mert ha bírja(már pedig 1040W bírja) akkor csiszoljon ne csak lebegjen.Pedig 7,2kg már nem lebeg.
    Az a gond hogy azt 4,7 5,9 7,2!! kg-ot fel is kell emelni és alrébb rakni ezzel van csak a gond. Nem kicsi. Sztem elemelgesd meg ezeket a gépeket de ne egyszer ha mozgasd a kezedbe 10 percig.

    Na tényleg befejeztem, lehet te erősebb vagy és jobban bírod.:)

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #2540 üzenetére

    Viszont ha rányomom növelem a csiszolási teljesítményét, akkor miért ne?
    Én nem érek rá állni a gép mellett.
    Ez mellett ha még a teljesítménye is bírja akkor?
    Az viszont igaz hogy egy nehezebb gépre kevesebb nyomást kell gyakorolni mint egy könnyebbre ha ugyanazt a csiszolási teljesítményt akarjuk elérni, de emelgetni is kell.

    Próbáljátok ki egy mérlegen mekkora kis erőt kell kifejteni egy tenyérrel hogy elérd azt a +1kilót.Nem sok két kézzel meg szinte semmi.
    Én ezt az erőt inkább rányomom a gépre mint hogy emelgessem és kiadjak érte +30.000,-et

    Hagyjuk ezt a témát mindenki olyan gépet vesz amilyet elbír fizikailag és a pénztárcája.

    ui.:
    ...és akkor még nem is beszéltünk arról hogy mi van akkor ha egy finom anyagot akarsz csiszolni ahol nem szabad hogy nagy súly nehezedjen a munkaanyagra. Akkor meg megemeled a gépet? Én egyszer 20 évesen tönkrevágtam a derekam mert hülyén mozdultam sok anyaggal. Egy 6kg-os csiszolóval kellene így csiszolnom kb.félóráig bírnám. Én akkor 20évesen megtanultam hogy nem emelgetek semmit feleslegesen.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #2536 üzenetére

    Én 3000,- pénzért vettem a praktikerbe hirtertelen felizgulásból egy szegbelövőt.
    Teljesen narancsságra gumírozott. Kilövi a kapcsot és a szeget is.
    Kb. 4000 szeget/kapcsot lőttem be eddig vele és teljesen jó.Masszívnak néz ki.
    Ha nincsenek nagy terveid vele sztem teljesen jó. Ár/érték aránya mint kiderült sztem verhetetlen.
    1200db 20-as kapocs 450 pénz.

    Madmax-é is jól néz ki de én csak hátfalazok vele arra pedig teljesen jó ez.

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz Vikusz77 #2547 üzenetére

    Fentebb írtam ha egy árba lenne a kettő akkor is a 9404-et választanám.

    Amit te linkeltél ha jól emlékszem nem fordulatszabályzós és nehéz(nekem).Többre nem emlékszem
    Ha drágább is a 9404 akkor is kiadnám érte a pénzt mert kicsit könnyebb és fordulatszabályzós.

    Már kezd úgy kinézni a dolog mintha az enyém lenne a legjobb csiszoló, pedig nem, de most jövök rá, hogy jól választottam anno.

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #2551 üzenetére

    Nem jött rendbe a derekam.
    Senkinek nem kívánom azt az érzést mikor 1 órát kell vhol állni 1m2-en belül mert olyankor sírni tudnék a fájdalomtól mert beáll a derekam. Vagy mikor hülyén mozdulok akár egy 2 kg-os tárgyal és utána 3 napig úgy megyek mintha bexartam volna. Nagy lecke volt csak drága.
    Erre mondom én hogy nem emelek semmit feleslegesen, a csiszoló pedig pont ilyen hogy véleményem szerintem nem kell 5kilónál nehezebb( de ezen már túl vagyunk).
    A parketta csiszolót ne emlíítsük mert az egy külön kategória. Annak a súlya 15-20 kilónál kezdődik és a földön van.

    Megnézem neked a belövőt holnap. Nem gondoltam volna hogy ennyire jó lesz 3000,- pénzért.
    Múltkor bejött a Berneres bácsi a céghez hogy vannak akcióba most náluk szegbelövők meg kombó szegelő pisztolyok. Hát a kombó ami ugyan azt tudja mint az enyém nt.150.000,- körül volt :Y A sima szegbelövő meg 120.000,- . biztosan megveszi vki de az nem én vagyok.:DDD

  • mdk01

    addikt

    válasz Vikusz77 #2557 üzenetére

    Ez gyanítom ugyanaz a típus ami Holzher névem is futott.
    Nagyon jó kis csiszoló az csak kicsit öreg már. A tetején van kersztbe két alumínium láb is amin felfekszik mikor átfordítod ugye?
    Ennek a csiszolónak nagyon hangos visító hangja van ha jól emlékszem.

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz Vikusz77 #2560 üzenetére

    Igen ez nem az amire én gondolok.

    "ami Holzher névem is futott. "

    A Holzher az igaz hogy nem AEG, de ha jól emlékszem akkor egy bizonyos konstrukciót mindkét márkanév megvette így mindkét név alatt futott az a cszoló amire én gondolok.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #2574 üzenetére

    Én úgy látom , hogy a DeWalt az az amerikai népnek szánt márka.
    Mivel amerikai a márka odakint boldog boldogtalan ezt veszi.
    Nézzétek meg a különböző sorozatokat hogy még az otthoni barkácsban is DeWalt-ot használnak az emberek. Amerikába nem viszik be Hitachi,Skil, és hasonló márkákat mert megtudják venni a jóval többet tudó DeWalt hazai márkát otthoni barkácsra. Mi idehaza a DeWalt-ot a profi kategóriába soroljuk mert a sok xar közül kiemelkedik, náluk ez az alap.

    Viszont nem említeném a Makitával egy szinten se tudásba se árba. Ár/érték aránya sztem nem jó a DeWalt-nak.

    Melyik behajtót hasonlítottad össze a Makitával? Azért kérdem mert a Makitának is van 50dekás behajtója.

  • mdk01

    addikt

    válasz Madmax81 #2575 üzenetére

    Én minden második évbe szoktam elmenni, mert sok újat nem tudnak mutatni évente.
    Tavaly voltam az EXPO-n.:)

  • mdk01

    addikt

    Mellékesen nem kijavítás képpen említsük meg azok érdekébe akik esetleg a háttérben olvassák a topicot hogy forgácslaphoz, MDF lap-hoz, rétegelt lemezekhez és minden olyan lapanyaghoz ami nem természetes fából(tömöfa) készül, vídiás(keményfémlapkás) forstner fúrót kell használni mert ezekben a mesterséges lapokban lévő ragasztó/egyéb műanyag/fémforgács/szemét kicsorbítja a sima gyorsacélból készült forstner fúrók éleit. Ezekkel a gyorsacél forstner fúrókkal a fent említett mesterséges lapokba jó ha két lyukat tudnánk fúrni. Persze a vídiás forstner fúró sem szereti a fémforgácsot meg a kavicsot de jobban bírják a kiképzést mint a sima gyorsacélok.

    Winner mihez kell neked borda nélküli tipli?

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz Dízeles #2882 üzenetére

    Nem egészen értem a számolásodat.
    Az álványos fúró az hol 18.000?
    Vagy ez vmi kicsi amit helyszínre viszel?
    Azt még kihagytad hogy gondolom városon belül mentél helyszínre mert egy Bp.-i vagy megye szintű kiszállás még dobhat az áron.

    Meg azt sem értem hogy jön ide a kocsi ára.

    Nem volna egyszerűbb egy helyszíni szerelést és egy kiszállási díjat számolni ami mondjuk városon belül ingyenes(persze nem BP.-en) városon kívül meg x forint /km?

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #2892 üzenetére

    A vídiással nem is lehet szabad kézzel lyukat fúrni, mert elmászik a vídiahegyek miatt és tönkre teszi az ajtót. A másik meg hogy azért egy 35-ös fúrót nem egyszerű beletolni egy puhafába sem, mert nagy erő kell hozzá plusz a mélységet sem lehet olyan finoman szabálozni mint egy álványos fúrón.

  • mdk01

    addikt

    válasz Goose-T #2896 üzenetére

    Én is nagyjából azt tudom mondani mint az előttem szóló.
    Egy ilyen konyhabútor 300k-tól 1-2millióig mehet el árba.
    A tömörfát én azért nem erőltetném a dobozok elkészítéséhez mert idővel megunod a konyhát és kell egy kis változás(gépek is időmúlttá válnak stb.) Mondjuk ez legyen 10év. Ennyi idő alatt megy tönkre kb a forgácslap alapú bútorlap. Eljön a csere ideje és az ember szívesebben válik meg egy már tönkrement bútorlapból készült konyhától mint egy olyantól amiért 10 évvel korábban egy vagyont fizetett ki, de még viszonylag jó állapotban van. Inkább tízévente 500k mint 20évente 1-1,5milla.
    A frontokért lehet kicsit többet adni és érdemes tömörfa vagy fúrnéros megoldásban gondolkodni mert akkor elég sok lehetőség nyílik meg az ember előtt mind színben mind stílusban. Ez megér egy kis plusz pénzt.
    Van néhány olyan vasalat amin megint csak nem érdemes spórolni mert a konyhai vasalatokat tesszük leginkább ki az igénybevételnek egy otthonba.(persze ha nem minden nap pizzát rendel az ember vagy étterembe jár):)

    Röviden ennyi...:)

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #2895 üzenetére

    "szószerint ráültem a nagyfúrómra, 35-ös szép sötétkék élű lett"

    Gyilkos.... :Y

    Pedig régen is volt vídiás forstner fúró, vagy mikor volt ez?

    A vídiásnak is van központja de ugyanakkor van neki még két kb ugyanakkora hegyes vídiahegye a köríven ami elővágja a szálakat hogy ne szakadjon ki. Ez a köríven lévő vídiahegy nem sokkal van feljebb mint a középpontban lévő és ha egy minimálisan is megdől a kezedbe a pisztolyfúró a köríven lévő hegyek kimozdítják a középpontból a fúrót és a végigtáncolsz a pisztolyfúróval a kezedbe a megmunkálandó anyag felületén. Elég sokba tud kerülni egy kis hiba.
    5000 forintért már lehet kapni jót és meghálálja.Az élezésért is érdemes kiadni egy 1000-est és nem kézzel utána köszörülni az ilyen nagy pontosságot igénylő fúroknak, mert kézzel sosem lesz jó.
    Szoktam ilyenkor csinálni egy sablont ami úgy néz ki hogy álványos fúrón kifúrok egy tökéletes lyukat egy fába majd ezt a fát rögzítem fel pillanatszorítóval a megmunkálandó anyagra.Ezen a lyukon keresztül jól ki lehet fúrni a kifurandó lyukat viszont még mindig nagy erő és óvatosság kell ahhoz hogy jó is legyen a lyuk mélysége.

    Emlékszem pár éve voltam szabatni bútorlapot és ott láttam hogy a lapszabászgépre való 300-as tárcsákat kézzel élezte a srác egy köszörűn. Próbáltam ellesni hogyan kell 90-100 fűrészfogat egyformára köszörülni kézzel, de nem sikerült és csak az nyugtat hogy a srácnak sem sikerült sztem egyformára köszörülnie a fogakat. XXI. század :F

  • mdk01

    addikt

    válasz Winner_hun #2903 üzenetére

    Akkuson pl. nincs ütköző, mind1
    Akármilyen pisztolyfúróval halott ügy a forstnerrel való furogatás, mert jó nem lesz, xart meg lehet könnyebben is csinálni.

  • mdk01

    addikt

    #2906 thyeby
    A kézzel való élezés soha nem lesz jó, mert nincs az az emberi kéz ami legalább kétszer ugyan abba a szögbe és mértékbe tud fél millimétert leköszörülni a szerszámból legyen az forstnerfúró, fűrészlap vagy egy egyszerű spirál fúró. Fűrészlapot soha nem éleznék így, forstner fúrót viszont én is látttam már aki így élezett és valóban látszólag jól sikerült mert éles lett mindkét vágó él és jól is forgácsolt de valójában csak egy él vágott és hamarabb kiment a kés éle. Látszólag valóban jó lett.
    #2907 thyeby
    Akkor én szerencsés vagyok mert a közel 20 éves zöld boschba is egy kattintás a lapcsere.
    #2910 thyeby
    Persze hogy behajtja csak éles fúró kell hozzá, meg egy feltöltött akksi, elvileg az is forog.:)
    Mond a címed hova postázzam a gépet a többit meg nyugodtan taretsd meg.:DDD
    #2911 Winner
    Gondoltam hogy gond lesz a pisztolyfúró megnevezésből de hát elvileg az is pisztolyfúró.:)
    #2912tyeby
    A dugózó fúró az nem forstner de ez sztem már idővel kiedrült. Meg egyébként a forstner az nem fenékfúró mert elvileg lehet átmenő furatot is csinálni vele. Egy 120fokba köszörült spirálfúróval is lehet fenékfuratot(zsákfuratot csinálni)..sztem
    #2926 Winner
    Én úgy szoktam hogy kivastagolt anyagból csinálok dugót és annyira furom méjre hogy kb 0,5-1mm-re állok meg attól a ponttól hogy kiessen a dugó(már ha sikerül) és így nem hullik szét a dugó és lehet törni. Annak meg hogy kivastagolt anyagból csinálom ott van előnye hogy mikor beleütöm egy lyukba a dugót leütöm a kiálló maradékot egy vésővel és azt feltudom használni egy másik lyukhoz.Persze ha leesik egy egészséges darab.
    #2937thyeby
    20-25-ös Ahova ez kicsi oda kettőt fúrsz egymás mellé.Persze ha egy átlagosan igényes bútorról beszélünk és nem akarsz kiadni egy 20-ast mégegy készletért.
    #2955 tyheby
    A CMT kb egy minőség a Dimar-ral. Mint írták én is úgy vettem észre hogy egy hangyafaxnyival olcsóbb a CMT de nem annyival hogy érdemes lenne esetleg átmenni egy másik boltba a Dimar.ért mert ott lehet hogy olcsóbb.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #2969 üzenetére

    Sztem nincs oldószere a kromofágnak.
    Anno mikor a régi politúrt takarítottuk a felújításra váró bútorokról, akkor csak annyit szabadott használnunk amíg a felső nagyja réteget leszedtük a fáról a végén már csak csiszolni szabadott.
    Annyira kend csak be kromofággal a fát ameddig muszáj, hogy a nagyja festék lejöjjön a többit kaparni kell...sztem.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #2971 üzenetére

    A kézigyalum kését én is kézzel élezem .Mármint ha a kézi kézire gondolunk nem a gépi kézire, vagy mivan?:)
    Én a forstner fúróra értettem amit mondtam mivel sokan azt is kézzel élezik.
    Ettől függetlenül akkor is tartom az álláspontom hogy a gépi élezésnél nincs jobb bármi nemű szerszám élezéséről is beszéljünk és nem is lesz. A kézzel való szerszámélezés a legtökéletlenebb, de ettől függetlenül lehet még használható, csak legfeljebb nem lehet vele olyan szépen és hatékonyan dolgozni mint egy kézzel élezett szerszámmal.

    A zöld bosch-t apum kapta a cégnél közel 20 évvel ezelőtt és mivel az ő munkaköréhez igazából nem kellett hazahozta nekem. Van még egy korban és történetben hasonló zöld bosch pisztolyfúrom is. Egyiket sem lehet megölni pedig zöld.

    Én azért nem állandóan használtam pisztolyfúróban a forstnerfúrót. Talán 5x használtam benne, mikor hirtelen úgy alakult.:)

    Nekem a dugózó és a dugófúró ua. aztán lehet hogy a prospektus máshogy értelmezi.
    Végül is ki lehet fúrni vele a dugó helyét is,de abból kiindulva hogy a 35-ös fúrót pl. pánthelyfúrónak hívják hát nem tudom. A 30-as fúrót meg tolóajtó vasalathoz is szoktam használni. Akkor a 30-as vídiás forstner fúrót meg hívjuk "tolóajtó vasalat hely" fúrónak?
    Sztem egy fúrót ne úgy nevezzenek amire használni lehet.
    A forstnerfúró név alatt mindenki tudja mire gondolok.Ebből van vídiás meg szerszámacél meg egy két speciális darab.Majd mindenki arra használja amire akarja.
    Az hogy most a dugónak a helyét fúrja e ki vki vele, vagy a pánthelyet az már a saját dolga.
    Sztem....

    A kromofágnál mi nem vártuk meg míg megszáradt de jó sok papír fogyott.
    Sztem érdemes megvárni míg megszárad mert nem lesz "taknyos"
    Aztán gondoltam arra is amit fentebb írtak csak nem mertem belemenni mert még nem hallottam ilyenről, hogy meg kell keresni azt az anyagot ami semlegesíti.De erre már kaptál választ.

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    [I]Nem szabad lemeríteni. Amint gyengül a teljesítmény-ez elég hirtelen szokott ebkövetkezni- töltőre kell tenni.
    Mert a cellák 1.2 voltosak, viszont 1 volt alá nem mehet a feszültség.
    A gép azonban még akkor is elforog, egy lámpa meg vígan pislákol amikor az öszfeszültség bőven 10 volt alatt van.
    Én se értek hozzá, ezt hozzáértők mondták.
    Tehát amint gyengül, töltőre.
    Az hogy még életben vannak, nem tusom minek köszönhető, de tilos ezt csinálni ezt mondják az okosok.
    És jól mondtad Ni-Cd aksikat nem szabad leszedni hamarabb a töltőről, illetve nem szabad félig lemerülten felrakni rá.
    [/I]

    Ezt én is így tudom és a merülőfélben lévő aksi használata a gépnek sem tesz jót, pláne az aksinak.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3073 üzenetére

    Nem tudom miért kell ezen kiakadni.
    Nekem is van 2-3 db most is a szerszámos ládámba meg egy párat már elhasználtam.
    Ez a lap azért jó mert kis íveket lehet vágni vele ,mert a lap eleve kicsit keskenyebb a használandó résznél, plusz hátul apró fogak vannak amik még reszelik a fát hogy helyet csináljon magának.

    Remélem a lefelé szaggató lapot nem kell bemutatnom.:)

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3099 üzenetére

    Első neki futásra nekem is az ugrott be ami neked aztán rájöttem hogy ezt a vasalatot nem a hagyományos tolóajtó vasalatként kell használni.

    Ime egy megoldás,bár sztem az egyetlen amit valamennyire lehetne használni.
    [link]

    Egyébként ha lehetne is kapni egy akkor vasalatot ami átéri ezt az ajtó akkor sem így oldanám meg, mert kettő nem bírja el akkor sem ha azt írják rá hogy 40kg vasalat 3db meg már egy ilyen 80cm-es vasalatból annyiba kerül mint egy felső függesztésű toloajtó vasalat.

    Winner:
    Mi nyáron szereltünk hasonló vasalattal 3db ~160kg-os tolóajtót.
    Nem mondanám hogy kisujjal arrébb lehetett tolni, de ahhoz képest hogy 4en akasztottuk fel egész jól gördűlt.:)
    Ja és a 300kg-os görgőből volt rajta 2x2, biztosra mentünk meg sztem azért is ment olyan könnyen mert így eloszlott a súly.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz Winner_hun #3115 üzenetére

    Jó az....:)

    Bár már te is megrajzoltad.

    jah és az előző linknél használjátok a CAD világítást.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3113 üzenetére

    (Meglepő, h amióta a DeWalt-al vágom - ugyanazokkal a Bosh fűrészlapokkal, azóta feleannyi fűrészlap se fogy.)

    Ez számomra is érdekes felfedezés volt, és egyébként a csiszológépekre is igaz ez az állítás.
    Fene se érti, de így van. Ezért is érdemes kicsit többet költeni a gépekre...de csak ésszel.

  • mdk01

    addikt

    válasz progizmo #3121 üzenetére

    Sejtettem, hogy vmi ilyesmire gondoltál, de mint írtam magam sem így csinálnám meg, és nem hiába. Meglehet korrektül csinálni aezt felső függesztős vasalattal is és árba is kb. ugyan ott lennél.

    Thyeby: Sajnálom hogy nincs animáció 10 percből csak ennyire tellett. Azt hittem elég lesz egy forgatható 3D-s pdf. :)

    Winner: Sadolin.Nekem bevált, csak ne sajnáld...bár ez igaz minden kültéri festékre.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    A sadolint anno én is ecsettel kentem, de nagybátyámtól tanultam hogy hengerrel kell.
    Lehet kapni ilyen szivacsos hengereket különböző méretben és gyönyörűen lehet vele dolgozni. Nagybratyó a beltéri betétes fenyőajtókat kente vékonylazúrral és szuper lett.

    Pisztolyyal ezért nem fújnám a lazúrt mert hígítani kell, vagy min. 2,5-es dűzni kelll hozná, meg sok elmegy a levegőbe. Bár a pisztoly használata nagyban függ a fújandó anyag méretétől, az összes fújandó anyag mennyiségétől és a munka igényességétől.Ez a három dolog határozza meg lényegében, hogy érdemes e elővenni a pisztolyt.

    Véleményem szerint qrvára nem befolyásolja a lazúr tartósságát az hogy ecsettel vagy pisztollyal fújjuk ki azt a felületre. Az elektrosztatikus fújás lényege pedig az hogy a hagyományos fújásnál mondjuk 20% megy el a levegőbe(ez azért nagyban függ a pisztoly minőségétől is) míg az elektrosztatikusnál csak 10% mivel oda vonzza a korábban elkóborolt festékszemcsék többségét.

    Tűző napsütésben is lehet lazúrozni csak árnyékban kell csinálni és a festésre váró anyagnak is hűvösnek kell lenni. A lényeg hogy ne égjen rá az anyagra a lazúr.:)

    Jah és a sadolinnak az alapozója megköti a felszíni szálakat , meg ugye kicsit fel is húzza azokat.Azt mondta a festő hogy ne csiszoljam meg de nem hallgattam rá. Nem tudom jól tettem e de én egy kicsit megcsiszoltam hogy ne legyen annyira érdes és így a fedő lazúr gyönyörű lett rajta.

  • mdk01

    addikt

    válasz Dízeles #3160 üzenetére

    Istenem, de jó hogy a kocsik motorblokkjait is cnc-vel marják manapság és nem kézzel::))
    Nem tudtam kihagyni bocs.
    Amúgy értem a mondani valód lényegét, nem kell válaszolni.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    3165 thyeby:
    Ezt összeragasztás előtt kellett volna lekenni ecsettel vagy hengerrel.

    Nem tudom milyen vékonylazúrt használt.

    Sztem nagyon minimálisat mert amit lehetett hígítani rajta azt már a gyárba elvégezték.
    Leginkább a dűznis történet játszik sztem.

    120-as papírral rántottam át de nem nevezném csiszolásnak. Amolyan egyszeri oda-vissza simogatás volt inkább.
    Eleve a fát 120-as papírral csizsoltam tehát viszonylag sima volt. erre vittem fel az alapozót ami felhúzta kicsit a szálait és megkötötte. Elég volt csak hozzáérni papírral és már kész is volt.
    Egyébként vallóban elkövetttem azt a hibát amit te is nem rég mondtál hogy nem szabad túlságos megcsiszolni a fát kültéri lazúr alá mert nem bírja a viszontagásgokat annyira.
    Ha legközelebb csinálok vmit kültérre akkor azt max. 80-as papírral csiszolom és lehet nem csiszolom meg alapozás után de ezt még le kell tesztelnem, mert xart sem akarok csinálni. Vszont a 3-4x kenés a minimum.
    Az időjárás nem viccel, pár év alatt tönkre vágja hónapok munkáját.
    Kicsit maximalista vagyok meg szakmai ártalom hogy a kültéri dolgokat is asztalos minőségben csinálom.
    Majd lefényképezem a teraszt amit csináltam, mielőtt megeszi az idő. :)

    3170 Longeye
    Úgy is jó ahogy WInner mondta, de én van mikor extra erős szerelési ragasztót(würth) használok, mert annyira xar a párkány alatti vakolat.
    Sziloplaszt kinyomóba lehet rakni 3000 pénz felett van kicsivel egy tubus, de nagyon nagyon(még annál is jobban) ragad és egy kicsit dagad mint a purhab. Mivel dagad ezért kiszoktam ékelni pár léccel hogy ne emelje fel a párkányt.
    Ha a jó a vakolatod akkor mindenképp a Winner féle megoldást használd mert lényegesen olcsóbb és egyszerűbb.

    3173 Dízeles
    Milyen különbség látható benne?
    Én minden réteget ecsettel vittem fel és szálára húztam ki ahogy azt kell.

  • mdk01

    addikt

    válasz Winner_hun #3183 üzenetére

    Nem kijavítva csak kiegészítés kedvéért.

    Gondolom úgy gondoltad hogy kivágja az ívet egy farostlemezből, majd megcsiszolja és ezt az ívet átrajzolja egy másik farostlemezre amivel elkészíti az első sablon negatívját.
    Azután a két sablont már lehet úgy használni ahogy írtad, maróval.
    Ha nem így csinálja akkor a marókés átmérőjel miatt megint nem fog passzolni az ív.

    Amúgy azért nem lett jó az ív mert az alsó és felső ív sugara nem egyenlő ugyanis kivágtál a két ív közül kb 2mm.
    Akkor lenne tökéletes az íved ha egy láthatatlan vékonyságú lappal vágtad volna ketté a fadarabot. Mivel ezt nem lehet a tökéleteshez közeli illeszkedést egy lombfűrésszel tudnád elérni....ha nem vesszük figyelembe a cnc-t vagy a fent említett sablont.

    Egyébként igen: CNC :DDD

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz Madmax81 #3189 üzenetére

    Hali!

    Örülök hogy segíthettem jól dönteni.

    A porzsákra érdemes figyelni mert elég jó ez elszívása és hamar megtelik.
    Nekem 2x esett rá az elszívó zsákra 90cm magasról a gép amit kész csoda hogy kibírt törés nélkül. Jelentem a 3.-at nem bírta ki, és a műanyag elszívócsonk eltörött tőbe, de megoldottam. E téren is jól szerepelt de attól független vigyázz rá.
    Amúgy többször is leesett már csak akkor nem az elszívó zsákra. Masszív cucc.
    Más nincs vele.
    Jah még1: 60-as papírt felesleges rá venned mert az elején(a többi papírhoz képest aránytalanul kevés ideig bírja) jól viszi a fát aztán ahogy a nagy kavicsok élei elkopnak a nagy durung kavicsok él nélkül már semmit nem visznek.
    80-100-120-180-nal dolgozok.

    Egyébként én is ennyiért vettem vmikor 2003 környékén azóta se szénkefe se grafit lap nem lett cserélve rajta pedig ezt a gépet rengetegszer használom, mert nincs más csiszolom.

    Energy52:
    Szalagfűrész 100-150k
    kombinált gyalugép 300-400k
    körfűrész 150-200k
    A maradékból pedig egy kézi gyalugép, felsőmaró, csiszológép(ebből nem érdemes nagyot venni mert sok helyet foglal és nem használnád ki) behajtó gép, dekopírfűrész, lamellózógép.

    Na mit hagytam ki?

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz mdk01 #3192 üzenetére

    Na mit hagytam ki?

    Gyalupad 50k

    Nekem 4 év után sikerült ingyen két lerobbant gy.padra szert tennem amiket felújítottam és az egyiket megtartottam a másikat eladtam. 65k ért.

    Nagy fellélegzés volt hogy gy.padon dolgozhatom.

    Persze akkor érdemes leginkább kiadni rá pénzt ha sok tömör fával dolgozol.

  • mdk01

    addikt

    válasz Longeye #3226 üzenetére

    Én annak idején pl. kisebb munkákhoz nem találtam asztalost

    Igen, ennek meg van a maga oka ami nem is olyan bonyolult.
    Aki asztalos vállalkozó és komolyan foglalkozik a szakmával tehát ez a fő tevékenysége ergo ebből él annak van két lehetősége az apró munkára.
    1. nem vállalja el
    2. olyan árat mond amiért neki megéri

    A 2. variációnál egy komolyabb vállalkozásnak komoly költségei vannak és ezért kénytelen olyan árat mondani ami egy lóca megrendelőnek sok(k).
    A kis vállalkozás bevállalhatja, de nem a végtelenségig mert ha előrébb akar jutni akkor nem lócákat kell gyártani vagy polcokat felfúrni, mert egy kisvállalkozás is csak olyan árat tud mondani amivel kb. 0-ra jön ki és abba reménykedik hogy a lóca készítéssel 2éven belül jön neki majd egy konyha.

    Akiknek nagyon jó a lóca készítés meg a polc felfúrás az pl. Energy akinek valóban látszik az írásain hogy csillog a szeme és felületesen látja ezt a szakmát. Nem akarlak megbántani Energy a fenti példákat(lóca, polc felfúrás) csak azért írtam mert előtte is ezeket a példákat írta Longeye.Itt arra próbálok utalni hogy van egy szakmád amihez értesz de mellette érdekel az asztalos szakma is és szeretnél vele foglalkozni. Én Energy barátunknak személy szerint azt ajánlanám, hogy csinálja azt ami eddig abba legyen kiemelkedő és attól még otthon lehet a családnak szép búrotokat csinálni meg elmenni néha fusizni más idegen embereknek.
    Ha eképpen jársz el akkor sok éven keresztül megmarad ez csillogás a szemedbe.
    Nem lebeszélni akarlak ettől még ellehet végezni egy sulit, de én vállalkozásba nem nagyon gondolkodnék, mert rendkívül költséges szakma és amilyen a piaci helyzet csak idő és pénzpocsékolás lenne. Alkalmazotti réteg meg még katasztrofálisabb, mert alig vannak megfizetve az emberek. Aki meg jól keres az heti 60órát dolgozik, ennek sincs sok értelme, ha nem akarsz 50 évesen lerobbanni.
    Én is asztalos vagyok vannak gépeim is, csináltam már jó néhány komoly munkát és 28 éves vagyok, szeretem a fát is, de mégsem csinálok vállalkozást mert látom a szakmát belülről. Az asztalos szakmában dolgozom irodában, de ettől még otthon tudok bútorokat csinálni.

    Ezt a részét a szakmának már a többiekkel nem is olyan rég átbeszéltük, de személy szerint nekem ez a véleményem.:)

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3217 üzenetére

    "Halogasd a vásárlást amíg csak tudod."


    Nemjóó!
    Vásárolj minél hamarabb! - A nők nemsokára úgyis beleszólnak.

    Hát azért nekem nem szólt még bele egyszer sem az asszonypajtás, hogy most milyen gépet vegyek, mivel a fenti pl.ban is gépvásárlásról volt szó.
    Nem szól bele mert nem ért hozzá és tudja hogy nincs értelme beleszólni.:)

    Én nem szoktam elkapkodni soha egy gép vásárlást. Körbe rágom a témát, előnyök hátrányok, valóban szükségem van rá etc.
    A makita behajtóm vásárlását fél évig húztam pedig csak 30k-ba került.
    Jól is döntöttem, pedig majdnem nem.

    Mondjuk én inkább húzom a dogokat mint hogy pénzt dobjak ki.;)

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz L.Szilárd #3229 üzenetére

    :)
    14perc a két hsz. között és kb. ua. írtuk csak te példákkal én meg általánosságba.

    Akkor azért annyira nem vagyok eltévedve.:DDD

  • mdk01

    addikt

    válasz L.Szilárd #3231 üzenetére

    Mondjuk úgy vagyok vele, ha már a saját házamat be rendezem velük már megérte megvenni.

    Igen ezt kb. én is így látom azért is mondtam Energynek hogy csinálja nyugodtan mert hasznos szakma, mivel saját házát is betudja rendezni úgy ahogy szeretné kisebb nagyobb kompromisszumokkal.
    Az 1millás beruházást nem ússza meg semmiképp ha minimum ebbe gondolkodik akkor sem de a sok-sok év alatt megtérülhet.

  • mdk01

    addikt

    válasz Energy52 #3232 üzenetére

    Hát barátom én a középső ujjamon kívül bármelyiket oda adnám ha informatikus lehetnék.

    Remek hogy az informatikában dolgoztál és értesz is hozzá mert az informatikáé a jövő.
    Idővel minden e körül fog mozogni.
    Én mindenképpen maradnék a szakmádnál(hívjuk ennek mert igaz hogy nincs róla papírod de értesz hozzá)és mellette asztaloskodnék otthon.
    Hidd el kiegészítés képpen is 30-40k-t össze lehet szedni havonta ha minden du. foglalkozol a szakmával egy kicsit. Ha komolyabban akkor az a havi fizu is meglehet, de ez a komolyság a család és az egészséged rovására megy. Ezt a részét döntsd el te.:)

    Amúgy én sem vagyok faipari mérnök mégis faiprai mérnökök között dolgozok faipari mérnök állásban. Nem a papírt kérték hanem hogy mit tudok.
    Sok helyen nem számít a papír.

    Egyébként teljesen megértem hogy eleged van a szakmádból, mert nekem is jól esik a sok vonalrajzolás és számolás után elmerengni a kis műhelyembe, de sztem hallgass az eszedre.:)

    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    Thyeby:
    Látod, mi belelátunk abba, h mit rejt ez a szakma belülről, emdéká meg azt nem látja.

    Pontosan azért írtam ezt
    egyébként teljesen megértem hogy eleged van a szakmádból, mert nekem is jól esik a sok vonalrajzolás és számolás után elmerengni a kis műhelyembe, de sztem hallgass az eszedre.:)
    , hogy senki ne írja azt amit írtál fent.

    Azért írtam amit írtam mert én is irodában ülök gép előtt, meg számolok és rohangálok az iroda és a műhely között és mivel én már akkor nyomkodtam a klaviatúr gombjait, mikor még sokan azt sem tudták hogyan működik a számítógép, tudom milyen az informatikusok élete és egész nap négy fal között lenni. Erre fel öcsém maradt az informatikánál és abba is dolgozik. Tehát még mindig tudom milyen az informatikusok élete.:)
    A haverjaim nagy többsége az informatikában dolgozik néhányan a saját vállalkozásukban tevékenykednek.Tehát hogy is mondjam tudom milyen az informatikusok élete.:)

    Egy szó mint száz megértem ha Energy kiakar szakadni abból a körből, én csak próbálom egy rossz döntéstől megkímélni, mivel nagyjából belelátok az informatika világába és az egy remek szakma,csak kell mellé vmi teljesen ellentétes dolog ami kikapcsol. Ez akár lehet az asztalos szakma hobbi szinten.

    Energy:

    Én sem akarlak elrettenteni a szakmától, mert hasznos szakma, de nincs jövője úgy, mint az informatikának ami egyre jobban beindul és sokkal több a lehetőség benne.
    Vegyél gépeket, csinálgasd otthon, mi segítünk a szakmai trükkökben, de sztem ne gondolkodj vállalkozásban vagy alkalmazotti állásba.:)

    Loneye:
    Engem sem bántottál meg egyáltalán csak leírtam a valóságot.:)

    Jah igen Thyeby a középső ujjam megvan ezért kizárásos alapon meg van a válasz.:)

    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz Madmax81 #3283 üzenetére

    A másik hogy bele gyalulsz egy széles deszkába és tolómérővel megnézed a két szélén a méretet ha egyezik nincs baj

    Ez biztos nem jó megoldás mert én is tudtam ezzel a módszerrel nem egyenleteset gyalulni pedig nekem egy ipari Bosch-om van és teljesen jó a talpja.

    A helyzet az hogy mindig a testemhez közelebbi oldalon mart mélyebbet és sztem azért mert minimálisan arra dőlt a gép. A minimális alatt azért értem hogy nem lehet mérni még tolómérővel sem a mértéket csak látni lehet.

    Nekem vmiért az rémlik hogy a Bosch-omhoz lehet/ett kapni vmi asztal féleséget amibe be lehet fogni és lehet egyengetni és vastagolni rajta.
    Mindjárt utána nézek.

  • mdk01

    addikt

    válasz Energy52 #3304 üzenetére

    Én azt gondolom hogy van egy gyártó aki gyárt bizonyos alkatrészeket amiket bizonyos cégek felvásárolnak és más alkatrészekkel kombinálva kiadnak egy terméket a saját nevükkel.

    Tegyük fel hogy egy gyártótól 3 cég vásárolja meg a külső burkolatot viszont a belseje a gépnek némely dolgokban eltér. Ez lehet pl. fogaskerék amiből az egyik cég műanyagot rak a másik fémet.
    Az burkolat kívülről ugyan az de mégis az egyikbe fém a másikba műannyag a fogaskerék.
    Ezt ugye kívülről nem látjuk és ezek a dolgok akkor derülnek ki ha az ember megveszi és kipróbálja vagy az ehhez hasonló fórumokon utána kérdez. Viszont általában mire ezek a dolgok kiderülnek a gépet már nem is lehet kapni, mert azóta már egy újabb fejlesztést dobtak piacra.
    Ezért van hogy nem feltétlen kell a márka után menni, mert lehet hogy vmelyik márka egyszer tévedett egy típusnál viszont a következő fejlesztése egy típuson belül pedig a legjobb minőséget képviseli a márkák között.
    Ezért érdemes megbeszélni kinek melyik gép vált be, vagy melyiknek mi a gyengéje.

    Egyébként ehhez még annyit hogy a múltkor beszélgettem az egyik gépeket forgalmazó bolt tulajdonosával és mesélte hogy voltak kint Svájcban egy szerszámgyárban.
    Körfűrész tárcsák, dekorpír lapok, marókések. Azt mondta a gyártósorrol ugyanaz a minőségű szerszámok különböző márkanévvel jöttek le. Nem kis márkák mint pl. Bosch, makita, dewalt vagy mint forgalmazók berner, würth, stb.

    Thyeby:
    Most nem teljesen emlékszem csak látatlanban írom. hogy esetleg azt a vájatot érdemes késszélességűre csinálni hogy a gyalugép kése mindenhol egyenletesen kopjon.
    Egyébként jól beleástátok magatokat ebbe a gyalulás dologba, most már megnézem miért is?

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3315 üzenetére

    Én is kb. ilyet vettem 18k-ért de én finom keresztvágásokra és bútorlap vágáshoz, hogy ne szaggassa ki annyira mint a nagyfogú lapom.
    Ez a lap nem való tömörfa hossz vágásra egyáltalán. Finoman vág, mert sok foga van de csak lassan lehet tolni neki mert felemeli az anyagot.
    Ilyet adtak anno a gépemhez és nagyon jó. Általános lap hossz és keresztvágásra és mindkét területen megállja a helyét.
    Viszont a speciális dolgokhoz speciális lap kell, mint pl. b.lap vagy tökéletes keresztvágás ezért vettem a sűrű fogazású lapot pluszba.

    Itt találsz a fogképzésekről példákat.

    Vikusz77 Te is nézd meg az oldalt ha lapot szeretnél venni mert itt jól rá lehet keresni a dolgokra.

    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3352 üzenetére

    Most te azért írod szoknyának ,mert ha felülről nézzük a lapot akkor egy trapézt látunk?
    Tehát szoknya formájú felülről a vídia lapka?

    Üdv.

    ui.:
    Ha neked fontos a szép vágásfelület akkor lehet kapni ténylegesen gyaluló fűrészlapot.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3388 üzenetére

    Azért kérdeztem csak mert amit mutattál képet azon semmi különlegeset nem láttam és ezért arra gondoltam hogy nem-e a trapéz szélére gondoltál. Bár gondoltam hogy azért azt megtudod állapítani hogy az miért olyan amilyen ezért kicsit félve kérdeztem de mivel már annyit beszéltetek róla hogy a fele is sok lenne azért csak megkérdeztem.
    Én is láttam már pár új lapot de ilyennel még nem találkoztam hogy sorja volt rajta, de persze előfordulhat mivel nem polírozzák le a sorját csak max egy finomabb köszörűvel átmennek rajta, ami hagyhat sorját maga után.
    A lényeg hogy a a homloklappal kell befejezni a köszörülést mint a vésők, gyalukések esetében mert akkor az első pár használatnál a késen maradt sorját leszedi a vágandó/gyalulandó fa.

    Dízeles: Nem rossz de én nem erre gondoltam.

    Vikusz,bbchris:
    Nem találtam normális képet de erre gondoltam.Jó xar a kép de sztem ez az.
    2. Többfunkciós körfűrészlapok címszó alatt
    Ennek a lapnak gyakorlatilag kések vannak beépítve az oldalába és a kés éle kijjebb áll mint a körfűrész foga ezért ez még legyalul a deszka éléből egy pár tizedet. Tanuló koromba láttam ilyet de soha sem használtuk. Ez egy speciális lap speciális munkákra.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz Madmax81 #3397 üzenetére

    Hát nem tudom, nekem azt mondta a mesterem amit leírtam.
    Mellesleg mi már sok évvel ezelőtt is ilyen spec lap nélkül széleztük és csíkoztuk a szélezetlen deszkákat lapszabászgépen hasítóékkel, mivel a hasítóék pont arra való hogy ne szoruljon be a lap nem kell ahhoz még egy ilyen körfűrészlap,...sztem.
    De mivel nem használtam soha ilyen lapot, se olyat amit te írsz(az is leképzelhető hogy két különböző lapról beszélünk) nem tudok egyebet hozzászólni.

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3419 üzenetére

    Gondolom 32mm-re gondoltál de igen.:)
    Amúgy ha már tiplik távolságánál tartunk a szekrények esetében a tető/fenéknél és egyéb vízszintes választóknál a tipliket érdemes a polc első éléhez közelebb eső részén sűrűbben tenni mivel ott jobban igénybe van véve.

    Persze ez a 32mm-es raszter(sorozatfúrok miatt van a 32mm-es raszter) nem aranyszabály de érdemes kb ezeket az arányokat tartani, viszont a kiosztás sokban függ az alkatrészek szélességétől is.
    A lényeg hogy az elején kicsit sűrűbben legyen a 32mm meg nyugodtan lehet 30mm és máris könnyebb számolni.

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz Longeye #3417 üzenetére

    Én is próbálkoztam ezzel a gépi fecskefark alakú csapozással de nem sikerült igazán.
    Gagyi hobbi felsőmaróba való késsel próbáltam de az xart sem ért. Több lépcsőbe kellett volna marni hogy normálisan vigye viszont azt ennél a marásos módszernél nem igazán lehet mert ahogy engeded lefele a kést úgy változik a csap szélessége. Ahhoz hogy jó legyen kb. 2x olyan szélesnek kell lennie a csap szélességének mint a kés átmérőjének.
    Ezt most így nehéz érthetően leírni de sztem ezzel kér vesződni. Ezen olyankor érdemes filózni mikor 50 fiókot akar az ember összecsapozni. Normális kés+maró+sablon.

    Ha komolyan érdekel a fecskefarka alakú csapozás kézi elkészítése segíthetek leírás formájában.
    Érdemes megtanulni mert hasznos és az elkészítése is élvezetes, legalábbis számomra.:)
    Ha egy ilyet megtudsz csinálni szépen akkor már tudsz vmit, ha pedig teljesen takart formában is megcsinálod még meg is hajolok.:)

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    thyeby:
    [I]1 - Hányas papírral borzoljam fel az ajtót?
    2 - a boltozatra (amin már szintén van lazúr, de csak át akarom újabb réteggel fedni) rákenjek-e alapozót a jobb tapadás érdekében, vagy ne?
    [/I]

    Én olyan 180 körüli papírral csiszolnám meg.
    Az enél finomabb nem sokat visz a dúrvább meg kikoptatja a megkévő lazúrt.
    Alapozót én sem kenném rá mert az egy hígabb történet ami azért olyan amilyen hogy beszívja a fa jó mélyre és úgy szilárduljon meg...sztem. Ennek ellenére após ellen cselekedni veszélyes de ha már ezen túl vagytok akkor nyugodtan hagyd el az alapozót :)
    [I]
    nem tudod véletlenül a 8-as tipli teherbírását?
    [/I]

    Azért kérded hogy mert kiváncsi vagy mennyit az összeállított bír a szekrény sarka?
    Ha igen akkor nem a tipli szakítószilárdság a lényeg hanem hogy a bútorlap mennyit bír. Előbb szakad szét a lam. bútorlap és még a fenyő tömör fa ,18-as MDF is lapjára mint hogy a 40mm tipli eltörne. Kiváncsi volnék de sztem még egy tölgyfa is előbb szakad szét lapjára mint a tipli.

    Ez SkUp-béli faminta, vagy importáltál valahonnan?
    SU alap textúra.
    Próbálkoztam saját textúra készítésével is de nem bírta a gép rendesen forgatni a nagy felbontású képet és elkezdtem butítani. Majdnem annyira vissza kellett butítanom hogy jó legyen mint az alap textúra.
    Nem adtam még fel de sztem nem nagyon fogom eröltetni a saját textúrát.Talán majd renderelt kép alá mert az állókép.

    [I]Olvastam egy riportot egy Amerikába szakadt hazánkfiáról, aki odakint befutott asztalos lett. [/I]

    Rákérdezhetek?
    Frank Klausz :)
    Láttam én is régen azt a videót de azt csapozó keretes fűrésszel csinálta. Úgy még nekem is menne talán 2perc alatt ha összekapom magam. Na jó 4perc alatt biztos.:)

    Dízeles:
    A bejárati ajtóból ki kell szedni a szigetelő gumikat!

    Ehhez csak annyit ha nem a csapos szigetelőgumi van az ajtóba hanem a manapság divatos öntapadós akkor annál arra kell figyelni hogy nincs az az öntapadós szigetelőgumi a földön ami a lazúrfestékkel kezelt felületre rátapad.

    Kalman7:
    Oké kilehet marni a közepét egyenes maróval csak azért hogy a gagyi fecskefark alaku marót eltudjuk tolni egyből, de ez a marókés ,forgatós sablonna,l xarakodós megoldás nekem nem jön be, még 5 fióknál sem. Hamarabb megcsinálom kézzel mint kitalálom hogyan lehet jól megeoldani. HA 50 fiókot kellene csinálnom valszeg vennék egy minőségi marókést és 20-30k-ért egy sablont a késhez, de ez utóbbit lehet lekoppintanám. Nem tudom ezen még nem gondolkodtam.
    Egyébként ha már feldobtuk ezt a témát nem írnám le a technikát mert mint írtad a varázsszó a youtube és a dovetail.
    :)Íme két videó:
    Ez a videó a Frank Klausz féle cinkelés(fecske fark alakú csapozás) meg ahogy én is tanultam.

    Ez pedig az ahogy ajánlom hogy mindenki megtanulja mert jóval gyorsabb a vésegetős megoldásnál. Sok időt lehet spórolni a lombfűrész használatával.

    Egyszerűbb megnézni a videót mint hogy írogassak, de ha kérdés van persze válaszolok.

    Thyeby:
    Nemtuggya vki, h jó széles öntapadós tépőzárra hol lehet szert tenni itt az univerzum epszilon környezetében?

    A megoldás a csiszoló box-ra való öntapadós csiszpapír.
    Jól tapad, jó minőségű vászon alapú és olyan 45 Ft körül van darabja amiből ki lehet vagdosni a géped talpára való papírt, lyukacsostól mindenestől.
    Járj után talán jó lesz az én deltámra jó.
    Jah bocs most olvasom hogy neked a tépőzárral van bajod. Azért értettem félre mert eszembe nem jut hogyan lehet azt hazavágni. Egyébként ettől független a fent írtaknak érdemes utána járni mert a csisz.papír sem olcsó a deltákra.

    Takee27:
    Elképzelhető hogy rosszul is tároltad, de lehet alapból megvoltak csavarodva a szálai.
    Viszont mivel az összes elvetemedett én az elsőre tippelnék.
    Annyit tudsz tenni hogy ott ahol a legjobban meg van görbülve a deszka ott kettécsapod és könnyebben tudod tárolni addig amíg nem kell csinálnod vmi olyan remekművet amihez rövid deszkák kellenek.

    Longeye:
    A bütü az a fának az a része, ahol keresztbe el van vágva a fa? Bocsánat, de nem tudom. :B
    Meg mi az a citling?

    Igen az a bütü(hírni) ami a deszka vége(kettévágod) a sok apró lyukkal/ponttal/évgyűrű ívével.
    Citlinget más néven színlő pengének hívják. 1500Ft/db.Egy kb 120x70x1.5mm-es acéllap aminek a rövidebbik élét köszörűgéppel szokták úgy megélezni mint a vésőt. Ezt pl. a élfólia szintbe tisztításnál használják leginkább. A két hosszú élére pedig köszörű kővel(manapság divatos a fémreszelő használata)csinálnak sorját amit egyszer lelapítanak egy acélrúddal(pl. jó hozzá egy elkopott vasreszelő is) majd ugyan ezzel az acélrúddal felhúzzák ismét az élre ezáltal képződik egy eléggé éles (és ha jól csinálják tartós) él amivel úgy mond citlingelni szokták a fát. Régi felületkezelő(lakk/lazúr/polítúr) anyagok eltávolítására használják például leginkább.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #3448 üzenetére

    Az alapozó egy fajta impregnáló is és segít megvédeni a fát a gombáktól pl.
    Ettől független nekem azért a felülete gombásodik innentől fogva nem tudom mi az igazság.
    Meg hát az alapozó csinál egy fajta szálmegkötést is a felületen amire jobban tapad a lazúr.

    Nem tudom mi az igazsága próbáld ki Thyeby aztán számolj be róla, mert azért minden szakmába vannak trükkök ami ellentmond a mérnököknek. :U

  • mdk01

    addikt

    válasz kalman7 #3452 üzenetére

    Igen Magyar származású.
    Mikor idehaza volt pár éve vki elkapta egy riportra és onnan tudom.

    Az FF csapozásnál mindent tip-top-ra kell vágni nem lehet sehol alávágni mert vagy kívül vagy belül látszik az alávágásod. Amit írsz az egyetlen hely ahol lehet csalni mikor kiböki vésővel a vonalhoz két oldalról de ott is az első szempont az hogy ne szakadjon ki a másik oldalon a fa.Viszont ha már két oldalról böki akkor érzéssel 1-2 tizedet alábök persze hogy ne középen feküdjön fel a csap.
    Ha már elég sokat csinál az ember érzésre lehet tudni hogy a résfognál vagy a csapfognál a vonal melyik felén(vagy a vonalon) kell fűrészelni ahhoz hogy ne kelljen vésővel bökdösni. Mint szokták mondani minden csak gyakorlás kérdése.:)
    Nekem úgy tanították hogy a résfogat kell először megcsinálni majd azt rajzolod át hogy kialakítsd a csapot. Frank Klausz is így csinálja tehát a miért-en sokat nem érdemes gondolkodni.
    Nekem így fejbe nem jut eszembe semmi.
    Viszont ha nagyon kíváncsi vagy a miért-re sztem próbáld meg megcsinálni fordítva és valószínű pillanatok alatt kiderül a titok.

    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    Nem tudom ki mennyi energiát feccölt az árajánlat adásba(ha egyáltalán árajánlat kérés volt)de ha ez a szekrény ha valóban mindenhol 60cm mély lesz és az ajtók is front fehér b.lapból lesznek akkor gyors számításom szerint kb. 35-45m2 anyagot nyel be ami nt. 65-75e forint. Ehhez még hozzájön a kb. 100fm 1es élléc ami olyan nt. 20e
    95e forintnál járunk ahol még nem számoltam a pántokat, fiókvasalatot, válfa tartó rudat, műanyag lábakat, üveget, fogantyút.
    Ha mindent összeszámolunk akkor olyan nt.130e körül van az anyag.
    Ha ezt brutósítjuk akkor olyan 160e körül járunk. Ebbe semmi extra vasalat sincs és még a frontok is front fehér b.lapból vannak ami 2009-ben háááát...inkább nem mondok semmit.
    Ez az alap.

    Ennyi pénzért még nem egyeztettem, nem terveztem, nem csináltam anyagkiírást és nem csináltam semmit.

    Persze meglehet csinálni a dobozokat korpusz fehérből is meg lehet rakni műanyag fogantyút amiről lekopik 1 év után a festék és a 600mm mély fiókhoz sem illik az olasz 550-es görgős vasalatot felrakni mert akkora méretnél már a görgősből is BLUM kell.
    Én személy szerint nem bírok xart kiadni a kezemből ezért az alap árat is a minimum elfogadható vaslatokkal számolom. Nem egyszer visszaütött már ez a gondolkodás módom de lexarom akkor sem adok ki xart a kezemből.

    ABnomal:
    Azt a 120cm hosszú lapot(tető/fenék/választó/polc) a TV felett sztem gondold át még egyszer mivel 80cm hosszabb lapot nem szoktunk csinálni 18-as lapból mert behajlik.
    Ez mellett még az ajtó is 60cm széles ami egy kicsit sok bár ez inkább esztétikai probléma.

    Kalman7:
    Igen valóban a Rob Cosman videóban pont fordítva csinálja. Én nem mondom hogy egyik megoldás jobb mint a másik csak azt írtam hogy én úgy tanultam ahogy F.K. is csinálta.
    Én sajnos nem fogom már fordítva csinálni mert azt tanultam és azt tudom csinálni.

    Annyit mondtam még hogy én a F.K. féle módszerrel és a R.C. féle modern szerszámokkal és megoldással(gondolok itt a csapok kivágására) kombinálnám az FF készítést. Az meg hogy melyiket nehezebb megcsinálni teljesen mindegy mert egyforma nehéz. Az egyiknél így vágsz ferdén a másiknál úgy én nem tudok különbséget tenni nehézségben.Lehet aki kezdőként először próbálkozna a két megoldással jobban látná.

    Ha már a sorrendeknél tartunk ki tudja hogy tiplizésnél miért az élbe fúrunk először és oda is ütjük be tiplit?:)
    Ezt is csak az tudja aki kipróbálta vagy elmondta neki egy olyan aki már kipróbálta.:)

    Üdv.

Új hozzászólás Aktív témák