Új hozzászólás Aktív témák

  • czundermák

    aktív tag

    LOGOUT blog (1)

    Üdv!
    Sokszor visszatérő kérdés és probléma a HD5xxx, GTX4xx széria vagy afeletti videokártyák működése régebbi alaplapokban.
    A minap GAI blogjában merült fel ismét.
    Nem bírtam a valagamon maradni, megnéztem magamnak még is mi az amivel számolni kell ez esetben.

    Hosszú história, csak az kezdjen bele akit tényleg érdekel a dolog, nem feltétlenül retro, ennek ellenére nem teszem off topikba.

    Fogtam jó pár Abit lapom, leporoltam a dobozuk, majd megjárattam őket pár perc erejéig, örömmel nyugtáztam, hogy nem erjedtek meg és nem lett átható amperszaga egyiknek sem az utóbbi hónapok alatt.

    Öregedő 6950 már a szívemhez nőtt, megbeszéltem vele, hogy neki bizony most kalandos útra kell vállalkoznia, ha tetszik, ha nem.
    Nem volt kérdés, körbejárt rengeteg foglalatot, nyugtázta a menetlevelét, jelenti él és virul azok után, hogy a 700 Wattos HiPro, lassan valami szovjet indítóreaktor formát öltő leharcolt de belül ép és egészséges tápomtól kapott frissítő ingadozó feszültséget majd egy órán át.
    Ami persze nem igaz, mert a 300000 forintos i7-et ugyan így rábíznám.
    A lapokat úgy kerestem, ahogy épp a kezem ügyébe akadt. Próbáltam 1.0 és 1.1-es Expressel szerelt verziókat összeszedni.

    Lényeg a lényeg, erre jutottam:
    Képek minőségéért előre elnézést, egész sötét van már.

    GD 8

    i915P csak és kizárólag Pentiumot vagy Celeront ebédel, cserébe mezei DDR van rajta.
    A PCI Express ennél egypontnullább nem lehetne.

    Kép1 Kép2

    AN8 Ultra

    NF4 Ultra buhhog rajta, 939-ben amit csak el lehet képzelni már evett.

    Kép1

    AT8 32X

    Xpress 3200 lapka készen áll arra, ha majd egyszer lesz még egy ilyen kártyám...

    Kép1 Kép2

    Fatal1ty F-I90HD

    Xpress 1250 vagy AMD 690 kinek ahogy tetszik.

    Kép1 Kép2

    AB9 Pro

    i965 megbirkózik a 65 nanométeres négymagvasakkal.

    Kép1 Kép2

    AN8

    NF4 mezei verzió, egyebet nem tudok elmondani.

    Kép1 Kép2

    IL9 Pro

    i945P 1066-os 65 nanométeres Core2-ig jól érzi magát, elég olcsójános szegényem.
    A kártya csak az alsó Expressben adott képet. A felső vagy megdöglött, vagy életképtelen vele, ennek hirtelenjében nem jártam utána.

    Kép1 Kép2

    KN9 Ultra

    NF5 Ultra, mezei AM2-t jól emészti.
    A kártyát is.
    Képet elfelejtettem.

    Amelyekben szexuált működni:

    KN9
    A PCI Express feletti molexbe dugott táppal annyit sikerült elérni, hogy a kártyán a ventillátorok már felpörögtek teljesen.
    Érdekes mert a KN9 Ultra enélkül elvolt vele, ebben képet sem ad.

    Fatal1ty FP-IN9 SLI
    Próbáltam mindkét portban, rádugott molexxel, anélkül, sőt az SLI váltókártyát megforgatva, hátha elnéz valami rajzot szerencsétlen, még így is nulla életjel.

    AW9D
    A MAX-hoz képest ebben nem ment, tényleg semmi különbség azon kívül, hogy ez kék az meg fekete... nagyvonalakban persze.

    Az i965-ös AB9 QuadGT-ben és az i975X-el szerelt AW9D-MAX-ban régebben már lett hajtva. Ezekhez települt Windows, futott le 3D Mark, nem szimpla biosba lépésről volt szó, hanem ténylegesen munkára volt fogva, működött, nem fagyott, nem voltak tápellátási problémák.

    Utólag született egy elméletem miszerint nem-e maga a kártya a ludas sok esetben.
    MSI rendesen megkutyulta annak idején, picit tuningos 800/5000 helyett 850/5200, ráadásul kevesebbet fogyaszt még így is, mint a referencia modell.
    Emellett teljesen más a felépítése és már jó ideje 6970 biossal operál.

    A különbség a referencia és eközött:

    Referencia vas

    Twin Frozr III PE vas

    Olyan eset nem fordulhat elő, miszerint igen csekély áramfelvételre szorul a PCI Express portból?

    Jó ég tudja mikor, talán még az előző Istennek az idejében beszélgettünk bacsis-al arról, hogy az 5850 például AT8 32x-ben meg sem mukkan, ez volt az elmélet alapja igazából.
    Nem merem kijelenteni, hogy keressen átépített nyákos kártyákat, ha régebbi rendszerbe akar valaki kedvtelésből izmosabb vasat operálni, de nagyon erős a gyanúm, hogy valahol itt lesz a kulcsa.

    Pár kérdés felmerült bennem:
    Ki lehet valahogy mérni, mennyi áramot vesz fel a kártya PCI Express portból?
    Lehetséges-e a felépítése miatt a "pásszeg hán még ebbe is megyel" jelenség?
    A lapkakészlet közrejátszik?

    Volt róla szó sokszor, ennek ellenére úgy éreztem itt a helye.

    [ Szerkesztve ]

    CPU tálcák és bővítő kártya állványok: http://bit.ly/3tOpQyO

Új hozzászólás Aktív témák