Long Live the Queen teszt

Hercegnő-szimulátor, sokkal veszélyesebb formában, mint ahogy azt a leírás vagy a képek alapján talán várnád. Te vajon megéred a koronázás napját?

And Her Nova Regime

Az eddig elmondottak jelentik a játék mechanikus részét, hiszen a hangulati mutatók, illetve a tantárgyak ismerete lényegében Elodie csaknem egész képernyőt betöltő karakterlapjának alakítását szolgálják. Nemhogy arra nincs idő a negyven kör során, hogy minden képzettséget maximumra emeljünk, de még arra is csak ritkán, hogy a 42-ből akár csak tízet is perfekt szintre fejlesszünk, így minden „kampány” valami új irányba fog elkanyarodni már csak az oktatási fókuszunk nyomán is.


[+]

A játék legérdekesebb részét a narratív szakaszok jelentik, ahol az Elodie és Nova királyságának sorsába nyúlhatunk bele döntéseinkkel. Minden héten más események történnek, ráadásul ezeket képzettségeink alapvetően befolyásolják. Ha például már profik vagyunk a mágiában (ami feltételezi, hogy valami módon elhoztuk a kincstárból varázskristályunkat), sokszor extra lehetőségek vagy háttérinformációk is feltűnnek az események során – és persze offenzív és defenzív módon is használhatjuk varázserőnket. Hadvezéri képesítésünk az elkerülhetetlen háború során fog minket segíteni, ha a gazdasághoz értünk, akkor a kincstári befektetések körül kapunk extra opciókat, ha pedig az udvari etikett ismeretében és mesteri tánctudással érkezünk a bálba, teljesen más élményben lesz részünk, mintha ezek helyett orvosi, állattartási, netán fegyverismereti témákra fókuszáltunk volna.


[+]

Elodie életében kiszámíthatatlanul váltják egymást az állami fontosságú, illetve a személyes események, és ezek közül igen soknak későbbi hatásai is lesznek – nagyon nem mindegy, hogy a fiatal nemeslánnyal el tudunk-e beszélgetni az Öregerdő titkairól, hogy a talán ellenünk áskálódó nemesekre orgyilkost küldünk-e, vagy hogy miként döntünk az adóemelés, a toborzás, a gyilkosok megbüntetése, vagy éppen a királyi befektetések ügyében. Egy kampány során Elodie-ra mindenképpen leselkedik legalább egy orgyilkossági kísérlet, illetve egy Nova ellen indított hódító háború, de ez csak a jéghegy csúcsa. Mágikus katasztrófák, csápos szörnyetegek, tömeges kivégzések és undorító kényszerházasság éppúgy felüthetik a fejüket a kusza történet során, mint őszinte szerelem, emberáldozat, mágikus párviadal, avagy épp egy kifejezetten ellenünk irányuló parasztlázadás.


[+]

A történet során nincs arra esély, hogy minden képességpróbát teljesítsünk, így tökéletes végigjátszás nem lehetséges. Sőt, kifejezetten nagy esély van rá, hogy Elodie az első néhány nekifutás során idejekorán elhalálozzon: az első próbálkozásom során például a legalább öt eltérő módon elkerülhető mérgezett csokoládéval kapcsolatos falánkság végzett a hősnővel, de például a játék végén intenzívvé váló háborúskodás során is igen sok eltérő módon veszíthetjük el a hercegnőt. Mivel néhány lépést bármikor vissza lehet vonni, a rossz végkifejletek sokszor utólag is elkerülhetők, de így is el kell fogadni, hogy nem minden hercegnő éri meg a koronázását… Egyetlen végigjátszás körülbelül háromnegyed órát vesz igénybe – eleinte kicsit többet, az ötödik után már kicsit kevesebbet. Merthogy ez nem egy olyan alkotás, aminek csak egyszer érdemes nekifutni, hiszen millió eltérő eseményt, befejezést és halálozást gyűjthetnek össze a lelkes játékosok.


[+]

A burjánzó pink és az aranyos főszereplő ellenére tehát a Long Live the Queen meglepően sötét történeteket tud elregélni; igaz, arra is ugyanennyi esély van, hogy tündérmese-szerűen végződjenek az események, egy magabiztos uralkodóval, virágzó országgal, és ha úgy akarjuk, hát egy szimpatikus társ mellett elérve a koronázást. (A játék egyébként igen helyes módon nem engedi a kiskorú karakter kiházasítását, a kijelölt partnerrel csak a döntéseink fényében bekövetkező jövőt elmesélő epilógus-jelenetekben boronálódik össze Elodie.) Az eredeti megjelenés óta eltelt évtizedben a Long Live the Queen kicsit archaikussá vált ugyan, de ez abszolút nem jelenti azt, hogy ne találna benne néhány órányi élvezetet az, akinek szimpatikusak a narratív játékok, no meg egy olyan küzdelem, amit egy elvileg teljhatalmú fiatal uralkodó folytat az életben maradásért.

A Long Live the Queen a régi PC-s megjelenés után július 15-től PlayStation 4-en, Switch-en és Xbox One konzolokon is elérhető.

Összefoglalás

Politikai cselszövések, orgyilkosok és háborúk, no meg a kezünkre áhítozó alakok nehezítik Elodie hercegnő életét – már az sem egyszerű feladat, hogy életben tartsuk a fiatal lányt, hát még az, hogy diadalmas helyzetben kapja meg koronáját. Akció nincs, de a történet millió irányba ágazik szét, és ezt a hatalmas karakterlap aktuális állapota is alapvetően befolyásolja.

A Long Live the Queen legfőbb pozitívumai:

  • Sokkal több lehetőség van benne, mint először hinnénk,
  • Elodie tanulmányai tényleg kihatnak a történetre.

A Long Live the Queen legnagyobb hiányosságai:

  • Némelyik halál véletlenszerűnek érződik,
  • viszonylag kevés grafika és megnyitható extra

Bényi László

Azóta történt

  • Klonoa Phantasy Reverie Series teszt

    A Bandai Namco több, mint egy évtized után újra életet próbál lehelni platformer kabalájába, egy felújított csomaggal, amely két játékot tartalmaz egyben.

  • Tinykin teszt

    Egyedül nem megy, ezért aztán a parányi méretűre töpörödött űrhajós ebben a játékban még kisebb, tinykin nevű lényeket használ arra, hogy felfedezze új világát.

  • Onsen Master teszt

    Ha hihetünk az Onsen Masternek, a japán hévizes fürdőket nem csak idősödő urak és nindzsák látogatják, de a helyi folklór különféle szellemei is.

Előzmények

  • Capcom Fighting Collection teszt

    A kiválóan sikerült harmincadik évfordulós Street Fighter-kollekció nyomán a Capcom most kevésbé ismert verekedős játékait ünnepli egy újabb gyűjteménnyel.

  • A Steam Next Fest legjava – 3. rész

    Elindult a Steam nyári rendezvénye, ahol ezernél is több, megjelenés előtt álló játékot lehet kipróbálni. Bár minden demót nem tudtunk megnézni, itt van következő 10 kedvencünk!

  • A Steam Next Fest legjava – 2. rész

    Elindult a Steam nyári rendezvénye, ahol ezernél is több, megjelenés előtt álló játékot lehet kipróbálni. Bár minden demót nem tudtunk megnézni, itt van következő 14 kedvencünk!

  • A Steam Next Fest legjava – 1. rész

    Elindult a Steam nyári rendezvénye, ahol ezernél is több, megjelenés előtt álló játékot lehet kipróbálni. Bár minden demót nem tudtunk megnézni, itt van 10 eddigi kedvencünk!