Diablo III: Reaper of Souls - Teszt

A 2.0.1 patch újításai 1. rész

Véleményem szerint a Diablo III a 2.0.1 patch után lett olyan játék, amilyennek már megjelenéskor lennie kellett volna. Annak idején gyakorlatilag minden az Aukciós Háznak és a tárgyakkal való kereskedelemnek volt alárendelve. Ezzel még nem is lett volna baj, de a rendszer nem úgy működött, ahogyan azt a Blizzard szerette volna. Gyakorlatilag senki nem ölte a szörnyeket, szinte mindenki csak az AH-t bújta, ahol pénzért brutális cuccokat vett magának, majd ment egyből legmagasabb Inferno szintre, ahol némi esélye volt rá, hogy ő is találjon értelmes felszerelést. De még így sem volt fenékig tejfel az élet, a RNG (Random Number Generator) valami elképesztően pocsékra sikerült, több száz óra játék után esett egy használható tárgy, ami ment is AH-ba, hogy ott milliárdokért keljen el. Ördögi kör a javából: ahhoz, hogy dobjanak valamit a szörnyek, magas nehézségi szinten kellett játszani. Viszont ehhez olyan felszerelésre volt szükség, melyet csak AH-ban szerezhettél meg sok-sok aranyért. De az arany összegyűjtéséhez szintén magas szinten kellett játszani (Kivéve, ha volt némi fölös euród, azért mindent megkaptál). A készítők rájöttek, hogy hibáztak, így bejelentették, hogy a kiegészítő megjelenése előtt végleg bezárják az Aukciós Házat.

A Diablo III 2.0.1 patch legjelentősebb változása az Aukciós Ház eltörlése miatt bevezetésre kerülő Loot 2.0 rendszer, melynek lényege, hogy mostantól sokkal nagyobb eséllyel kapunk karaktereink számára megfelelő felszerelést, mint azelőtt. Megnövelték a legendás tárgyak esési gyakoriságát is, ráadásul a főellenfelek első végigjátszáskor garantáltan dobnak ilyen cuccot. Ám ezek mostantól az arannyal együtt az accounthoz vannak kötve, vagyis nem cserélhetjük vagy adhatjuk el azokat, kivéve abban az esetben, ha partiban játszottunk, ekkor két órán keresztül tudunk csereberélni, utána végleg hozzákötődnek a fiókokhoz. Ennek köszönhetően az egész játék átalakult: míg korábban gyakorlatilag elképzelhetetlen volt, hogy valaki kizárólag a saját maga által talált felszereléssel jusson el a legmagasabb nehézségi szintre, most minden változtatás ezt segíti elő, vagyis végre mindenki előtt nyitva áll a lehetőség az előrejutásra.

A tárgyak tulajdonságait is megváltoztatták, mostantól vannak elsődleges (Primary) és másodlagos (Secondary) bónuszok. A Smart Drop rendszer többek között azt is figyeli, hogy kaszt-specifikus tárgyak esetén azoknak megfelelő bónuszokat tartalmazzanak (Például ha Wizarddal találunk egy Barbarian fegyvert, akkor azon Strength bónusz legyen, ne pedig Intelligence, hiszen a varázslóval úgysem tudnánk használni a tárgyat, a barbár pedig nem sokat profitálna a megnövelt intelliganciából). Szintén ez a rendszer felelős azért is, hogy mostantól sokkal nagyobb eséllyel kapunk karakterünk számára használható felszerelést, valamint az általa biztosított bónusz képességek is reá szabottak lesznek. A teljes set és legendary tárgykészlet újra lett formálva az új rendszernek megfelelően, ez alól kivételt képeznek a 2.0.1 patch előtt esett felszerelések, azok tulajdonságai változatlanok maradtak.

Az eddig ismerteken felül mostantól a tárgyak karakterre szabott bónuszokat is adhatnak, melyek többek között területre ható sebzést, gyorsabban és kisebb költséggel használható képességeket, valamint egyéb, karakterek képességeit erősítő tulajdonságokat biztosítanak. Az új rendszerben némileg le van csökkentve a bónuszok intervalluma, hogy ne legyen akkora szórás a tárgyaknál. Például eddig 1 és 200 között adhatott egy cucc bónuszt, ez mostantól 140 és 200 közé esik. Ha összehasonlítunk egy új tárgyat az éppen viselttel, akkor immár százalékos értékben kapjuk meg a különbségeket. A CTRL gomb nyomva tartásával pedig azt nézhetjük meg, hogy a tárgy által nyújtott bónusz milyen értékekből lett kiszámolva.

A kasztok képességei szintén komoly ráncfelvarráson estek át, bár sokak szerint továbbra is akadnak kiegyensúlyozatlanságok. Mostantól három fő attribútum határozza meg egy karakter hatékonyságát, ezek a Damage, Toughness és a Healing. Lássuk most őket picit részletesebben:

  • Damage: Itt láthatjuk, hogy egy másodperc alatt mekkora sebzést tud okozni karakterünk ellenfeleinek. Főleg DPS-ként (Damage per Second) szokták emlegetni. Minél magasabb, annál hamarabb végezhetünk a szörnyekkel. Értékét fegyverünk minősége, elsődleges tulajdonságpontjaink száma, támadási sebességünk, valamint kritikus találati esélyünk határozza meg.
  • Toughness:  Azt mutatja, mennyire vagyunk ellenállóak a minket ért támadásokkal szemben. Minél magasabb az érték, annál több sérülést viselünk el halál nélkül. Értékét életerőpontjaink száma, páncélunk védelmi értéke, ellenállóképességünk, valamint az ütések elől való kitérésünk esélye adja ki.
  • Healing: Ez jelzi, hogy másodpercenként hány életerőpontot gyógyul karakterünk, ha épp nem éri sérülés. Értékét a fegyvereinken lévő bónuszok (életszívás), a gyógyító gömbök által nyújtott érték és azok bónuszai, a karakter regeneráló tulajdonságai, valamint egyéb tárgyakon lévő extra bónuszok is befolyásolják.

Minden kaszt egyedi értékekkel rendelkezik, amit még játékstílusunk függvényében változtathatunk megfelelő öltözékkel, valamint a Paragon pontjaink elosztásával. Most térjünk ki rá erre.

A Paragon rendszer is teljesen eltér a korábban látottaktól. Egyrészt nincs felső határ, gyakorlatilag bármeddig fejlődhetünk, másrészt megszerzett pontjaink már az összes karakter számára elérhetőek. Vagyis ha van három karakterünk, egyiknek P100, másiknak P60, harmadiknak pedig P10 volt a szintje, az új patch telepítését követően ezek a Paragon XP pontok összeadódnak. Mivel szintenként eltérő XP kell a Paragon pontokhoz, így nem egy-az-egyben váltás lesz, hanem az XP mennyiségét méri össze az új rendszerrel, az így kijött értéket pedig minden karakter megkapja. Ez új karakterekre is igaz, vagyis ha indítunk egy negyediket, ő is automatikusan megkapja ezzel a szinttel járó bónuszokat. Minden Paragon szint után ugyanúgy nőnek alaptulajdonságaink, mint eddig, ezenfelül kapunk egy pontot, melyet négy csoport extra tulajdonság között oszthatunk el.

Korábban nehezünkre esett új karaktert kezdeni, hiszen minden megszerzett Paragon ponttal növeltük a mágikus tárgyak és arany találásának esélyét, így inkább azokat gyűjtöttük. Mostantól azonban ez megszűnt, P100-on is ugyanannyi esélyünk van jó cuccok esésére, mint P200-on (Már csak a felszerelések adhatnak Magic Find/Gold Find bónuszokat). Ráadásul a megszerzett Paragon pontok minden karakter számára elérhetőek, emellett pedig nem kell háromszor újrajátszanunk a játékot, így szívesebben próbáljuk ki a többi kasztot is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények