Új hozzászólás Aktív témák

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz 04ahgy #2802 üzenetére

    "Ezek a kondik (legalábbis papíron) low-ESR kondik a magas kapcsolófrekvencia miatt. De nagyon kevésre van ez konkrétan, betűkkel is ráírva. Amelyikre nincs, azon valami más utal erre? Vagy honnan lehet tudni?"
    Vagy le kell mérni, vagy a gyártónál az adatlapokon megnézni.

    "Vagy nem lehet tudni, és ezért csak kifejezetten low-ESR-ként vásárolt típust szabad használni, esetleg más tápból vettet, hiszen az nagy valószínűséggel low-ESR."
    Célszerű újonnan vásároltat használni, mert az elkok jellemzői idővel romlanak. (Minél melegebb a kondi üzem közben, és minél ócskább a gyártója, annál hamarabb "öregszik". De a jó gyártóknál is készülnek különféle élettartamra méretezett típusok.)

    "Alaplapokon a több ezer mikrofarad, 6,3-10-16V feszültségű kondenzátorok, melyek a PWM környékén leledzenek."
    Ezeknek is low-ESR-eseknek kell(ene) lennie. (Ha nem olyat tettek, akkor legfeljebb pár év alatt púpos lesz mind.)

    "KZE"
    A KZE nem önálló márka, hanem a Nippon Chemicon-nak a "KZE"-sorozatú elkóit jelöli.

    Mindet nyilván nem ismerhetem, de amivel már találkoztam:
    Nichicon: nagyon jó
    Nippon Chemicon: nagyon jó
    Viva: nagyon jó
    Rubycon: nagyon jó
    Rulycon: pocsék (totál úgy néz ki, mint a Rubycon, de nem az)
    Teapo: jó
    Yageo: jó
    HEC: A 105°C-os gyorsan öregszik (megnő az ESR-je), de a 85°C-osból tápok bemenetén találkoztam jópárral, és volt köztük jó is, de olyan is, amelynek pár év alatt igencsak megfogyott a kapacitása.
    Jenpo: tápban, alaplapon nem találkoztam még vele
    G-Luxon: csak a 85°C-os kondijaikkal találkoztam, azok nem rosszak
    Sanyo: elvileg egy jó gyártó, mégis cseréltem már ilyen púpos kondit, de nagyobbrészt nincs vele problémám
    Jamicon: nem nagy a mintám, de középszerű
    Hitano: csak az EXR sorozatával találkoztam, 2-2,5x nagyobb az ESR-je, mint. pl egy azonos értékű Nichicon-é. (És pl. a105°C-is 1uF/50V-os elkoja olyan pici, hogy nem merem tápba építeni!)
    Daewoo: közepes (A RUS, az RM, és az RMU sorozatával találkoztam, pár év alatt elmegy belőle a capacitás, az ESR-je jóval nagyobb, mint az élversenyzőké)
    Chhsi: pocsék (zöld-ezüst, mérés nélkül lehet kiszórni)
    GSC: pocsék (zöld-arany, mérés nélkül lehet kiszórni)

    "Zöld zsugorcsöves a 90-es évekből, átlátszó kék axiális, stb"
    Ez nekem is fúrja az oldalam, de csak azonos értékűeket (uF&V) van értelme összehasonlítani, nekem meg nincs azonosban LowESR és MM.

    Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

Új hozzászólás Aktív témák