Új hozzászólás Aktív témák

  • ViberMedia

    tag

    @jozso1989 -

    Yes, we release a new update to PlayStore, with many bug fixes.

    It could be that the network you are connected to is blocking Viber's traffic.

    1. First, please try uninstalling and reinstalling Viber when connecting to a few different WiFi networks (in order to pinpoint the source of the problem). What are the results?
    2. Also, please make sure the following ports are enabled ("forwarded") on your routers or firewalls:
    TCP: 5242 + 4244
    UDP: 5243 + 9785

    (if you are not sure how to enable ports, you may contact your router manufacturer or your Internet Service Provider)

    @lognboy -

    I am not sure I understand your question, I apologize... could you please try to explain again?
    Thank you in advance :)

    * note that the instructions in the link I gave you give you a few different ways to trigger the synchronization with our servers and re-check your contacts. One of those ways is to edit a contact's number, then edit it back.

    ==================

    @ jozso1989 -

    Igen, ki új frissítés PlayStore, sok hibajavítás.

    Lehet, hogy a hálózat kapcsolódik blokkolja Viber forgalom.

    1.. Először is, próbáld meg eltávolítani és újratelepíteni Viber csatlakoztatásakor néhány más WiFi hálózatok (annak érdekében, hogy pontosan az a probléma forrása). Mik az eredmények?
    2.. Kérjük, ellenőrizze, hogy a következő portok engedélyezve vannak ("továbbított"), a routerek vagy tűzfalak:
    TCP: 5242 + 4244
    UDP: 5243 + 9785

    (ha nem biztos benne, hogyan kell engedélyezni portokat, vegye fel a kapcsolatot az útválasztó gyártója vagy az Internet Service Provider)

    @ lognboy -

    Nem vagyok benne biztos, hogy értem a kérdést, elnézést kérek ... tudna próbáld elmagyarázni újra?
    Előre is köszönöm :)

    * Vegye figyelembe, hogy az utasításokat a linket adtam neked adni egy pár különböző módon kiváltani a szinkronizálás a szerver és újra ellenőrizze a kapcsolatok. Az egyik ilyen módon, hogy módosítsa a partner számát, majd módosítsa vissza.

Új hozzászólás Aktív témák