Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Peethy

    őstag

    Némileg árnyalja a képet, hogy a közösségileg finanszírozott játékötletek kevesebb mint 10%-a készül el végül. (Ezeknek jó része is csak akkor, ha a független fejlesztő leszerződik egy nagyobb céggel.) Sikeresen finanszírozott projektekről beszélek - tehát 10-ből 9 ember végül semmit nem kap a pénzéért.

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz hommeros #4 üzenetére

    Én is hasonlót olvastam, de javítom az előző hszben írtakat: a Kickstarter statisztikái szerint minden 10 finanszírozott projektből 3,5 zárul sikeresen, és ezeknek a nagy része végül mégis kénytelen az "alternatív finanszírozás" helyett kiadókhoz fordulni, fizetős Steam bétát indítani, stb. Itt egy jó angol cikk a témában, avagy miért ne vágj bele a közösségi finanszírozásba, ha nem tudod, mi zúdul ezzel a nyakadba.

    [ Szerkesztve ]

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Fecogame #8 üzenetére

    Nem, tévedsz. Ha sikeres a funding, akkor azonnal levonják a számláról, és csak nagyon speciális esetekben kapják vissza. (pl. ha bele sem kezdenek a projektbe, stb.) Ez olyan, mint egy kockázati tőkebefektetés, csak részesedés helyett az ajándék cuccokért.

    (#9) Edenyke: szerintem ott nem (csak) a pénz volt a lényeg. Ismerősömék is indítottak egy startuphoz 25k USD-s kampányt, ami önmagában semmire nem lett volna elég, de:
    1, reklámnak jó
    2, befektető számára igazolás arra nézve, hogy van rá igény (milyen görbét ír le az érdeklődők és a támogatók száma, és ez hogyan viszonyul pl. a Facebook-éhoz) Lehet, hogy itt is reklám + közvéleménykutatás lett volna a lényeg, meg egy kis előzetes tőke.

    [ Szerkesztve ]

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Zirowe #14 üzenetére

    A 2 milliós cél nekem mást mond (ez csak a budget harmada). Egyébként részben igazad van, de szerintem csak egy érdekes kísérlet volt a részükről. Gyakorlatilag validálták az elképzelésüket, a marketingről nem is beszélve : Ettől függetlenül értem, amit mondasz.

    (#15) sad_Vamp: ez azért nem rocket science, szerintem biztos nem jársz pórul :)

    [ Szerkesztve ]

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz sad_Vamp #17 üzenetére

    Általában nem a programozás részén bukik el a projekt, elég kis szelete az a teljes játéknak.

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Béééla #21 üzenetére

    "eladni a FB-nak a Riftet. Meg úgy egyáltalán eladni azt, ami "nem a tied", mert nem te tetted mögé a manit"

    Teljes mértékben az övék, a backerek nem részesedést vettek.

    "Jöjjenek ide hozzánk, ahol minden 3. műszaki egyetemistának valóban világmegváltó ötlete van, csak nem fog tudni befektetőt szerezni..."

    Ez mi? :F A világon a legtöbb pénz startupokra itt van Közép-Európában (Jeremie-alapok), tízmilliárdokat nem tudnak kiadni, mégha az összes életképtelen ötletet támogatják is. Kint sokkal nehezebb befektetőt szerezni.

    Eléggé mellélőttél.

    Szerk: arról már nem is beszélek, hogy az ötlet semmi. A megvalósítás minden.

    [ Szerkesztve ]

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Zirowe #23 üzenetére

    Nem ismerem a projekt részleteit, így már érthetőbb, amit írsz. Itt jön a kérdés: ha közösségi finanszírozásról beszélünk, akkor vajon mit kell a közösségnek eldöntenie, és mit kell leszabályozni? Hiszen ha sikeres lett a projekt, akkor a közösség egy része igent mondott erre a módszerre. Más kérdés, hogy nem túl etikus...

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Zirowe #25 üzenetére

    Ezzel nem értek egyet. A backerek megkapták a development kitet és a hasonló cuccokat egytől egyig. A KS-támogatás nélkül nem tarthatna ott az Oculus, ahol most tart, tehát elérték a céljukat: segítettek egy vállalatot, hogy egy nagyszerű terméket dobjanak a piacra. (Volt lehetőségem kipróbálni, és annyira még nem nagyszerű, de egyszer biztos az lesz :D ) Az utóbbi években egyre lassult az Oculus tempója, és egyre többen jöttek fel/húztak el mellettük. Szvsz kellett mögéjük egy technológiai óriás.

    Nem biztos, hogy az Oculus jó döntést hozott, ez majd a jövőben kiderül. A backerek meg szvsz elégedjenek meg azzal, hogy megkaptak mindent, ami a szerződésben volt, és a cég életképes a mai napig (könnyen mondom, mivel nem támogattam őket).

    [ Szerkesztve ]

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Béééla #27 üzenetére

    "amikor Ferrari lesz a szekérből, a kipufogógáz jut meg a pofáraesés"
    Soha senki nem ígért többet, mint a támogatáshoz kapcsolódó cuccok. Nincs ebben semmi pofáraesés, legfeljebb azoknak, akik az 50 dolláros plecsnijükért igazgatótanácsi posztot meg részvényopciókat vártak.

    "tehát először szülj egy céget."
    Miért, szerinted magánemberekkel kellene szerződéses viszonyban lenniük? Egyetemistákról beszéltél, nekik pl. a sima szja-s adózási rendben NEM kell adót fietniük, csak a profit után. Értsd meg: egy ötletbe senki nem fektet be. Az üzleti angyalok is nagyrészt az emberbe fektetnek bele pénzt, mert látják benne a potenciált.

    "De mutass pár olyan támogatási alapot kérlek (ha már annyi van hogy tele a padlás), amihez nem kell már amúgy is egy kiépített rendszer mögéd, hanem segítenek ezt megteremteni, nagyon jól jönne sokaknak."
    Minden befektetési alap így működik. Nem csak a pénzt adják, hanem a kapcsolatrendszert, tanácsadást, stb. Sajnálom, ha neked nem ilyenekkel volt dolgod, őszintén.

    Egyéni vállalkozónak bejelenteni magad 2 nap, 0 forint. Havonta max. 20 ezer forintos kiadás. Ha a kedves startupper ennyi kockázatot nem tud bevállalni, annak milyen üzenete van? Kér 2 millió forintot a befektetőtől, de ő maga 20 ezer forintot nem tud kockára tenni?

    "Csak épp nem egyszerű úgy vállalkozást indítani, hogy ne menjen rá a gatyád is az első X hónapban, annyi járulék és szívás van vele."

    Kamu. Tudom, mert 1 hete indítottam. Havi 25 ezer forint KATA befizetésével 6 millió forint bevételig alanyi adómentesen teljesen jól elvagy (főállás mellett), ráadásul csak bevételt kell könyvelned, év elején meg beadni egy bevallást. Ha valaki nem tud ennyit bevállalni, az ne indítson vállalkozást.

    [ Szerkesztve ]

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Béééla #29 üzenetére

    és az első nagy emelkedő után vigyorogva "kiszálljon"
    Nem ez történt. A VR hihetetlenül befektetés- és technológiaigényes iparág, ha nem veszi meg valamelyik mamut őket, akkor pár év múlva nagy valószínűséggel szépen elsorvadnak. Már nem egyeduralkodók, ellenben azzal az időszakkal, amikor a KS-kampány volt.

    "Az ötlet mögött általában egy egyetemistának egy működő prototípusa is van. Egy "felkaroló" befektetőnek legyen gondja a befektetett pénzre,"
    Ha csak a befektető pénze kell, akkor baromira sokat veszítettél.

    "De konkrét befektetési alapot linkelj kérlek, mert eddig levegőbe beszélés ment."
    Ha még cég sincs, akkor felesleges befektetési alapokról beszélni, ugyanis ilyen fázisban legfeljebb egy angyalbefektető fog szóba állni veled. Ezek közül Magyarországon az egyik legjobb Kádas Péter és a TractionTribe csapata. (Ha egy cégalapítást nem tudsz egyedül elintézni, akkor ne vágj bele startupba btw. A közhiedelemmel ellentétben ez nem az egyetemisták játszótere.)

    "Én meg tudom engedni ha oda kerül, Te meg tudod engedni, számos ifjú titán meg diákhitelből erőlködik úgy hogy anyjáéknak sincs félretéve semmi."
    Maradjunk annyiban, hogy aki havi 20 ezer forintot nem tud kockáztatni, az ne kockáztassa mások millióit sem.

    "Műszerezést-labort még megoldod egyetemen, de amit a prototípusba kell tenni, az nem a fán nő"
    Az MVP-hez bőven elég egy zsírkrétarajz is - ennek az anyagi vonzataira nem térnék ki.

    "Na ezt meg mikor hozták be? EVAról már hallottam. Meg a tanulói járulékmentességességről is valamit. Valamikor nem volna kedved a tapasztalataidat Logout cikkbe önteni? Felcsigázott"
    EVA már nincs, KATA lett helyette. Főállás mellett (heti 36 óra munkaviszony / nappali tagozatos jogviszony) mellett havi 25 ezer forint, ha ez nincs meg, akkor havi 50 ezer forint befizetésével minden járulékodat letudod, és a maradék már adózottan a tiéd. (Ez igaz egészen 6 millió forint bevételig, azon felüli részre 40%-os kamat van, de még így is jobb egészen 10-15 milliós éves árbevételig.)

    Én azért választottam ezt, mert nagyon kevés a költségem (az össz tevékenység kb. 10%-a), és ezért a sima szja-s adózás nem lenne jó. Ha kevés bevétellel számol a tanuló, akkor jó a sima szja-s átalányadózás, mert ott nincs havi járulékfizetési kötelezettsége (ami ugye bevételtől függetlenül 60-70 ezer forint, ha nem főállás mellett csinálja). Van a neten egy csomó blog a témában, én kevéssé értek hozzá, max. ahhoz, ami engem érint :)

    Itt egy cikk a fentebb említett Kádas Pétertől befektetési témában. (a cikkből idézve: KVBB = „Kitaláltam Valamit, de B***nak Befektetni”)

    (#32) Vesa:
    1, Egyetemistákról beszéltünk, ők havi 0 forinttal megúszhatják.
    2, KATA mellé max. az éves bevalláskor kell könyvelő, 10 ezer forint. Sima EV vidéken 5-8 ezer forintért is talál. 1,5M eurós árbevételű, EU-s beszerző egyéni vállalkozót, 30 alkalmazottal havi 50 ezerért könyvelnek.
    3, Bocs, de pont az ilyen valótlan megszólalások veszik el az emberek kedvét a vállalkozástól.

    [ Szerkesztve ]

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Vesa #34 üzenetére

    Megközelítem máshonnan a témát:
    1, Meg tudsz-e élni főállásban vállalkozóként, ha havi 50 ezret nem tudsz járulékra kifizetni? Aki katásként havi 20-at kifizet egy könyvelőnek, annál nem jól működik a matek.
    2, Ha nem tudsz megélni főállásban vállalkozóként, mert mondjuk csak havi 55e a nyereséged, akkor szja-bevalló leszel a főállásod mellett, leadózod, és marad 30e tiszta hasznod. (Mivel nincs minimálbér utáni járulékozás.)

    Sok dologban nem jó a törvényhozás, de a jelenlegi kezdő adószabályok az életre vannak szabva, mégha sok hülyeség is van benne.

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Béééla #36 üzenetére

    Úgy döntöttek, hogy nem kívánják teljesen függetlenként folytatni. Betartották, ami a szerződésben volt? Igen. Akkor nincs miről beszélni.

    "Ilyenkor nem eltapsolni kell, hanem meghúzni magukat, gyanítom hogy fasza húzónevek sok fizetést kértek el és meg is csappant a keret."
    Egyezzünk meg abban, hogy sem neked, sem nekem nincs fogalmam arról, hogy mit kell csinálni, mert a közelében nem voltunk ekkora pénzeknek.

    "Jó, akkor felhívtam a vállalkozó ismerős könyvelőjét, hogy intézzünk valamit. Most már linkelsz egy nyamvadt befektetési alapot vagy bármit?"
    Mire linkeljek? Hogy melyik korrekt? Közel mind. YCombinator, 500Startups, Jeremie-alapok, meg a magyar angyalok többsége is. Szerinted mi a VC érdeke: hogy ne sikerüljön? Egyértelműen megad minden támogatást azoknak, akiket pénzzel támogat.

    "Nekem az MVP-ről a Más Valaki Problémája jut eszembe elsőre, mi is akart lenni?"
    Mennyire vagy te otthon startup témakörben? Az egyik alapfogalomról beszélünk, minimum viable product, keress utána.

    "De a fejlesztési idő alatt van 0.0 Ft bevétel (anyu küldött föl pörköltet hogy ne halj éhen nem bevétel :D) és az nem kis teher sokaknak. Persze, aki ötletes-tehetséges-találékony de nem éppen milliomosak a szülei az ne juthasson előrébb."
    1, Csináljon olyan vállalkozást, amivel tud pénzt is keresni. Ha semmi bevétele, alig tud megélni, akkor miért olyanba vág bele, ami 6-12 hónapig nem hoz pénzt?
    2, Keressen befektetőt. (Ebben a fázisban a befektető mondjuk 0,5-2 millió forintot ad legfeljebb, számold ki, hogy ebből egy 3 fős csapat meddig tud "élni" - a befektető ekkor a vállalkozási tervre adja a pénzt, nem megélhetésre)

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Béééla #42 üzenetére

    "Viszont ez sokakban a bizalmat ássa alá."
    Ez kétségtelen, és bízzunk benne, hogy mérlegelték is. :)

    "Ez lenne az a vállalkozás, csak nem úgy van hogy megalapítja és máris a nyakába szakadnak a vevők. De jó is lenne..."
    Én 4 napja jegyeztettem be magam vállalkozónak, amikorra az első ügyféllel meg tudtam állapodni. Nem teljesen kockázatmentes, de vannak olyan tevékenységek, ahol egy egyetemista minimalizálni tudja a veszteséget. Pl. szabadúszó fejlesztő, dizájner simán össze tud hozni 100-150ezret havonta, közel 0 költség mellett. Ha közben csinálja az egyetemet, és nincs megrendelés, akkor sima szja-s adózás mellett nincs is járulékfizetési kötelezettsége.

    Valamikor összehozunk egy PH!-s kávézást/sörözést azokkal, akiket érdekelnek ezek a témák. Kéne csinálni vállalkozói/startupper topikot... :)

    [ Szerkesztve ]

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz Béééla #45 üzenetére

    Ne is mondd: 2 hete töltöttem a 20-at, egyetemista vagyok, tudom, miről beszélsz :D

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

  • Peethy

    őstag

    válasz edward2 #50 üzenetére

    Ahhoz először el kell kezdened keresni. (Hint: akkor találsz is.)

    http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

Új hozzászólás Aktív témák