Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #906 üzenetére

    Azt gondolom, hogy az oltja ki, hogy ha nem elraktározod őket, hanem felhasználod. Ehhez vagy nagyon alacsony ch kell, vagy nagyon alacsony zsírbevitel. De utóbbi magával vonja a magas ch bevitelt, ami ha más nem, inzulinrezisztanciának biztos nem tesz jót.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #908 üzenetére

    Esélyes :) De ahogy korábban fejtegettem valamelyik topicba, és igazából azóta csak megerősítést találtam rá, azt gyanítom, hogy a nagyon alacsony zsírtartalmú és nagyon alacsony finomított cukortartalmú és nagyon alacsony gluténtartalmú, szóval lényegében keményítő + gyümölcsök étrend működhet az embernek, feltéve hogy egészséges emésztőrendszerrel indul. Szóval a szójatejes starbucks latte két evőkanál cukorral + zsírszegény sütik orrba szájba diéta nem lesz jó, hiába alacsony zsírtartalmú. Tészta kétpofára ugyancsak nem lesz jó. Ugyancsak nem lesz jó ha valaki már a cukorbetegség küszöbén áll inzulinrezisztanciával, mert akkor a szervezet már nem fogja tudni normálisan kezelni a cukrot. Bár ez utóbbiról akár még el is tudom képzelni, hogy működhet, legalábbis ha keto oldalon elfogadom a felhasználói tapasztalatokat, akkor amellett se mehetek el, hogy igen, találni eseteket amikor a vegetáriánus étrend rendberakja a cukrot (de gyanítom, itt nem is annyira önmagában a hús elhagyása vegaság oldja meg a problémát, hanem a minőségi táplálék használata + zsír minimalizálása + kajálásra odafigyelés).
    De mégegyszer, ennek a témakörnek (még?) nem jártam utána, nem is tudom mennyire van használható irodalma, mivel sajnos ahogy látom a vegetáriánus irodalom nagy része a hús vs. nem hús témakörrel foglalkozik, pedig jó lenne ha vega vs. vega témakört is kutatnák, mert rossz látni amikor valaki átáll vegetáriánus étrendre és felfújódik, mint egy lufi, úgy felugrik a testzsírszázaléka. Nem vegetáriánus irodalomban meg csak azzal foglalkoznak hogy zsír vs. szénhidrát, jobb esetben cukrot különveszik, de ez még önmagában kevés szerintem.

    De a tömöm magamba a zsírt és a szénhidrátot is, az szinte biztos hogy nem vezet jóra (akkor se, ha kalória mennyiségre rendben van), mint ahogy az se ha olyan anyagokkal tömjük a szervezetet amihez még nem volt ideje hozzászokni. Nyilván erre lehet mondani, hogy akkor a jövő nemzedékének az tenne jót ha mindenki cukorral és gluténnal tömné magat, mert akkor gyorsan kihalnának azok az egyedek akik ezt nem bírják, de have fun, ezt meghagyom másnak :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Fred23 #911 üzenetére

    Hidegen sajtolt napraforgó olajnak csak 107 fok a füstpontja. Nem igazán használnám sütésre / főzésre.

    Mi egyáltalán nem használunk olajat amúgy, vajban vagy disznózsírban sütjük a dolgokat.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Fred23 #913 üzenetére

    Jah, azt hittem sütésre akarod :)

    Ahogy én néztem nem igazán van érdemi különbség az állati zsírok között. Árban viszont a sertés zsír eléggé verhetetlen :) Vajnak mondjuk tény, hogy magasabb a telített zsírsav aránya, de egyrészt lásd amit kicsit lentebb írtam a telített zsírsavakról, másrészt annyira drága lett, hogy nem is használjuk túl nagy mennyiségben.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Fred23 #916 üzenetére

    Őszintén, nagyon meglepődnék ha működne. Nem azért, mert nem keto, hanem azért mert lelassult anyagcserét szerintem csak az fogja visszagyorsítani, ha eszel elég kalóriát. Nem feltétlen pluszba, de legalább szintentartóban. De kíváncsi leszek az eredményre!

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz nbg #926 üzenetére

    Azért lássuk be, elég kemény az az összetevő lista ;] Emlékeim szerint aldis / lidls is hasonló.
    Norbissal amúgy vigyázni kell, mert több verziója is van, és van olyan is amelyik 17g ch-s.

    Annak idején próbáltuk az aldis / lidls verziót, én alapból nem szeretem a barna kenyereket, szóval nálam emiatt kiestek, feleségemnek 2x élmény volt, hogy "hűű vajaskenyér paradicsommal", aztán utána sose jutott többet eszébe, hogy ilyet akarna enni.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Galahed #934 üzenetére

    Én nem kóstoltam, de beszámolók szerint a lidl-s jobb. Aztán lehet csak placebó :)
    Amúgy nagyrészt olajosmagokból és rostból van, plusz ugye kenyér lévén fel van fújva, szóval szerintem reális lehet a ch mennyisége.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #938 üzenetére

    Figyelembe véve, hogy eszel nagyobb mennyiségű szénhidrátot (felteszem ezt jelenti, hogy nem keton vagy), ez nem sokat mond így ketoval kapcsolatban. Illetve HDL nélkül az egészségeddel kapcsolatban sem mond sokat... mondjuk ha a triglicerid mmol/L-ben van, akkor az nagyon jó érték, az kiindulásnak pozitív :)

    Amúgy múltkor találtam egy (nem épp rövid) cikket (angolul) ami alátámasztja azt amit korábban pedzegettem, hogy lehet, hogy a spektrum mindkét vége (nagyon sok zsír és nagyon kevés zsír) is egészséges az embernek, csak a közepe nem: [link]. A cikkben a nagyon kevés zsír oldalát fejtegeti, elvileg készül egy második rész ahol összekapcsolja a dolgokat, csak az illető nem halad túl gyorsan a cikk írással úgy általában :D

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #940 üzenetére

    Önmagában a magas teljes koleszterin nem jelent problémát. Plusz azért te még messze is vagy a tényleg magastól. Abban megnyugodhatsz, hogy nem a reggelidtől lesz magas a koleszterined :) Szervezet maga is termel koleszterint, többet, mint amit beviszel étkezés útján, és a termelés önmagában jól szabályozott, szóval ha több koleszerint eszel, akkor kevesebbet termel a szervezet.
    Ettől függetlenül jó lenne egy HDL szintet is látni, akkor lehetne biztosabbat mondani (ideális esetben jó lenne egy LDL eloszlást is látni, de ezt kb. sehol se csinálják, csak jó pénzért külön kérésre, ha tudnak egyáltalán ilyet).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz D1Rect #953 üzenetére

    Ennyi zöldséggel teljesen reménytelen a 1:23-as böjt, felesleges rosttal tele lesz a gyomrod és nem jut hely olyan kajának amiben van kalória is :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz D1Rect #959 üzenetére

    Muffinból ez nagyon bevált, sok sütit végigpróbáltuk, nem sok maradt meg a repertoárban, de ezt azóta is csináljuk ünnepekkor / születésnapokkor, és nem ketosok is kérték már el a receptet :) [link] Hátránya, hogy csak csokis verzióban készíthető, mert tömegének jó részét a kakaópor adja (mondanám meg lehet próbálni több proteinporral, de így is elég durván proteinbomba).

    Sós süteményben nem sikerült maradnadót alkotni, bár a korábban írt ([link]) egész emlékeztet a sajtos pogácsára. A hangsúly azért az "emlékeztet"-en van.

    Mondjuk jó ideje leálltunk a kísérletezéssel, nem nagyon érzünk rá késztetés, maradt a fent írt muffin, illetve ez a sütésmentes sajttorta: [link]. Ez amúgy alap nélkül tálkákba kiadagolva is nagyon jó, és citrom helyett lehet csinálni mindenféle cukormentes szörppel is (csak sűrítésüktől függően lehet nem kell víz bele, hanem a teljes folyadékmennyiséget a szörp adja. Pl. Pennys cukormentes málnaszörppel próbáltuk, az úgy volt jó ha vizet nem raktunk bele).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz szuszinho #966 üzenetére

    Téli időszakot figyelembe véve esélyes (főleg ha gyerekek között is jársz), hogy van benned valami vírus vagy baci, aztán azzal küzd épp a szervezeted (monocyták az immunrendszer része). Lásd még: [link]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Josephine111 #970 üzenetére

    Kalóriabázist nem tudom mennyire megbízható. Alapanyagoknál én az USDA adatbázisát szoktam használni, feldolgozott / késztermékeknél meg a címkét nézem.
    Illetve párizsi és gépsonkában drasztikus különbségek vannak márkákon belül is, nem hogy márkák között. Párizsiból pick-nek vannak 1-2g-os párizsijai, de van 5g-os párizsija is. Más márkában láttam már 15g-ot is. Gépsonka ugyanez. Szóval mindig meg kell nézni a címkét amikor valami újat vesz az ember, illetve a címke mindig pontosabb lesz, mint a netes adatbázisok.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Josephine111 #973 üzenetére

    USDA alapján 100g paradicsom 2,7g ch, 120g káposzta meg 4g. Elég magasak azok a számok amiket írsz, nekem nagyon úgyfest, mint ha valami amerikai adatbázisból vették volna át egy az egyben, amivel az a gond, hogy ott a ch nem a valós ch, hanem ch+rost együtt, így azokból a rostot le kell vonni. Szóval így máris csak 6,7g-ra jön ki (bár párizsi meg szerintem nem lehet 0, szóval legyen mondjuk 8g).

    De igazából ezek igazából elég kicsi eltérések. A 20 nem csodaszám, pontosan azért lett erre belőve, hogy ha az ember kicsit elszámolja (úgyse lehet pontosan meghatározni), akkor is még ketoban legyen. Ettől függetlenül a 30-40 is fura hogy kijön, le tudod írni egy napodat példának? Ha elég sok zöldséget eszel, akkor ha tényleg tartalmazzák a rostot is ezen oldalak ch értéke, akkor simán lehet, hogy az 20-25g netto ch...

    Tesztcsíkok semmit se érnek, szóval az nem is baj ha nincs.

    Mit jelent, hogy nem akar megindulni a fogyás? Mióta ketózol, mennyit fogytál az idő alatt? Vagy egyáltalán nem ment le semmi? Hány kilóról indultál, és mennyi kalóriát eszel egy nap?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Josephine111 #975 üzenetére

    Két hét alatt 1-2 kg teljesen jó eredmény :R
    Erősen egyénfüggő, hogy mennyire lineáris a fogyás, van akinek sokkal ingadozóbb, de hosszú távon kiegyenlítődik. Illetve az se mindegy, hogy mennyire indulsz, minél nagyobb súlyfelesleggel vág neki valaki, annál hirtelenebb tűnik el az elején a plusz súly.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Josephine111 #990 üzenetére

    Átlagban mennyi zsírt és proteint viszel be egy nap?

    "Mert ha nagyon zsírosat eszem, azt azért megérzem"
    Próbáld meg azt, hogy amikor zsírosat eszel, akkor amellé csak proteint eszel, és nem, vagy csak nagyon minimális szénhidrátot.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz n@p@lm #992 üzenetére

    Érdekes abban az értelemben, hogy mennyi tévinformációt sikerült összehordani benne bármiféle alátámasztás nélkül :) Ugyanis az egész cikkben egy darab hivatkozás sincs (szerk: bocsánat, egy darabot találtam), hogy mi alapján állítja azt amit. Ja bocs, egy hivátkozás van, refer link egy webshopra... (magyarul ha a linken keresztül odamész, és rendelsz valamit, abból ő kap %-ot).

    De csemegézzünk a tévinformációkból:
    1a. "Ha zsiradék alapú energiaellátást akar valaki, azaz ketózist, akkor az energiaellátást biztosító ketontestek savasítják a vért"
    - Ketontestek nem savasítják a vért, ketoacidózisban tényleg elsavasodik a vér, de ketoacidózis akkor lép fel ha a vérben magas a vércukor és a ketonok szintje is (durva cukorbetegség pl.), ami egy kóros folyamat.
    - Amennyiben a szervezet már kezd picit hozzászokni a zsíralap energiatermeléshez (pár hét), onnantól kezdve a szervezet az energiaszükségletének a nagy részét nem ketonokból, hanem közvetlenül zsírsavakból fedezi, ugyanis a sejtek nagy része képes erre. Amelyikek nem, azok használnak csak ketonokat, de ez nagyon kis mennyiség (ezért se érnek sokat a tesztcsíkok, mert kezdeti ketonteremlés drasztikusan visszaesik)

    1b. "és bizonyos ketonokat kevésbé vagy nem hasznosító szerveink (agy, immunrendszer és máj) enegiallátása akadozni kezd. Ez sejtszintű éhezés növeli a stresszt, azaz a kortizolszintet, ami mellékveséket terheli le."
    - Fentiekból adódóan nincsen semmilyen akadozó energiaellátás. Kortizolszintet amúgy bármilyen kalóriadeficit megemeli, illetve a böjtölés is. Meg a koffein is :) Meg a stressz. Meg alváshiány.
    - Amúgy az agy 25%-a nem tud csak ketonokról működni. A maradék 75% viszont hatékonyabban működik ketonokról, mint cukorról (pontosan ezért segít a ketogén étrend mentális problémákon, többek között Alzheimeren).

    2. "Ekkor már a nemi hormonokban is zavar jön létre: impotencia, terméketlenség."
    Még szerencse, hogy nők tömegei estek teherbe miután átálltak alacsony ch-s étrendre. Nyilván a terméketlenség miatt :) Terméketlenséget a túl drasztikus kalóriadeficit, illetve a túl alacsony testzsírszázelék okoz... nyilván mindkettő elérhető alacsony ch-s diétán is, de egyik se az alacsony ch-s diéta következménye.

    3. "30-50 g alatt nagyon súlyos savasodás lép fel."
    - Ahogy korábban említettem ez totál hülyeség. Ha igaz lenne, emberi tömegei haltak volna már meg, ugyanis a súlyosan elsavasodott vér halált okoz

    4. "Ezt a helyzetet tovább rontja ha nagyobb mennyiségű olajos magvat fogyasztunk, ugyanis ezekben található fehérjék biológiai hasznosulása csupán 60% körüli, a többi szemét és ammóniaforrás. Ha még ezt meg is sütjük vagy esetleg szódabikarbónával sütjük meg, akkor nagy mennyiségű racemizált fehérjét állítunk elő, ezzel tovább súlyosbítjuk a helyzetet, növeljük az ammóniaszintet és a belekben lezajlódó rothadási folyamatokat."
    - Miért akarna valaki szódabikarbónával megsütni olajos magvakat? :Y De mindegy, igazából a fehérje garantáltan nem fog a belekben rothadni, mivel a fehérjék emésztése a gyomorban befejeződik, onnantól csak felszívás van. Ami rothadni tud a belekben az pl. a rost, mivel azt az ember nem tudja megemészteni, tehát bélbacilusok fogják lebontani (elrothasztani) amennyire tudják.

    5. "Ha nem viszünk be elegendő szénhidrátot, akkor a májat folyamatosan arra késztetjük, hogy nehezebb anyagcsereutakon (pl. fehérjéből) próbálja meg az agyunk számára annyira fontos szénhidrátot megtermelni, akkor is ha ennek a folyamatnak az lesz a következménye, hogy a máj a többi funkcióját nem képes megfelelően ellátni."
    - Jó lenne tudni bizonyítani, hogy a ketózis a májnak többletterhelést jelent, és emiatt nem tudja ellátni a többi funkcióját. Igazából ez már ott megdől, hogy ha igaz lenne, akkor a ketogén diétát folytatók között tömeges lenne a májelégtelenség (ugye amikor a máj nem tudja a funkcióját ellátni) és így a sárgaság.
    - Szénhidrátdús étrend mellett a máj a szénhidrátot zsírrá alakítja, nyilván ilyet nem fog csinálni zsírdús táplálkozás esetén. Szóval még ha feltételezem is, hogy a máj olyan szarul működik ahogy megpróbálja beállítani, akkor is legrosszabb esetben -1 funkció, +1 funkció, szóval ugyanott vagyunk.

    6. Egy nem elhízott ember testtömegének 2%-át az agy, 2,2%-át a máj, 1,7%-át pedig a bélrendszer teszi ki. A főemlősök esetében a testtömegük 0,7%-át az agy, 2,5%-át a máj és 2,9%-át a bélrendszer teszi ki.
    - Ezt tök jó, hogy megemlíti, ugyanis így le tudom írni, hogy az agy 60%-a zsír :) Lehet levonni a következtetéseket.

    7. "Az agy és idegrendszer határozza meg leginkább a glükózigényeket, a háromszor nagyobb agy háromszoros glükózigényével kell számolnunk."
    - Mint írtam az agy teljesen jól el van ketonokon, szóval helytelen a számítás. Nyilván innentől mindenféle további fejtegetése az aggyal kapcsolatban is téves.

    8. "A Kanada északi felén élő inuit eszkimók átlagéletkora 12-15 évvel rövidebb, mint az átlagos kanadai lakosoké, orvosi adatok és mérések viszont nem állnak kellő mennyiségben rendelkezésre."
    Aminek nyilván semmi köze ahhoz, hogy bármi komolyabb orvosi ellátás jó eséllyel órákra van, helyben max egy háziorvosszerűség. Vagy hogy nagyon elterjedt a dohányzás. Vagy hogy... Illetve gyakorlatilag napjainkra az inuitok is átvették a "nyugati" étrendet, szóval ha friss adat, akkor nem sokat mond.

    Röviden, első olvasatra :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Cathfaern #993 üzenetére

    Amúgy ha már kanada, épp most adtak ki egy nyílt levelet Kanadában több, mint 700 szakember aláírásával, hogy ideje lenne megváltoztatni a jelenlegi étkezési ajánlást, mert az jelenlegi alacsony zsírfogyasztásra kihegyezett ajánlás láthatóan nem működik, illetve sose volt meg rendesen a tudományos alapja: [link]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Josephine111 #995 üzenetére

    "Csináltam egy összesítést az elmúlt 32 napról. Napi átlag:
    108 g fehérje (27%)
    36 g szénhidrát (12%)
    116 g zsír (61%)"

    Ezek teljesen jó számok, felesleges több zsírt bevinni ha jelenlegi ételeid jól esnek és jól is laksz tőlük. Ugye az alapszabály, hogy egyél annyi proteint amennyi szükséges, szénhidrát ne lépje túl a limitet, és emellé egyél annyi zsírt, hogy jól lakj. Százalékokkal nem kell foglalkozni.

    Ha csak proteint akarsz bevinni, arra a legjobb megoldás a száraz húsok (pl. csirkemell, tonhal). Nyilván megoldás a protein por is (vannak nagyon alacsony ch tartalmúak), de jobb rendes ételből bevinni amire szükséged van.

    flash-
    Ott a már említett tepertő, vagy szárított húsok: beef jerky, szárított hal, stb... de ezek elég horror áron vannak Mo-n (viszont gyakorlatilag színtiszta proteinek). Magvak jó nassolni valók még keton, de azokban azért relatív sok a ch. Vagy lehet csinálni sütiket (topicban is volt több recept), de relatív sok ch lesz azokban is.
    Bármilyen zöldség vagy gyümölcslé teljes mértékben felejtős. Gyümölcsökben alapból is sok a cukor, gyümölcslé meg gyakorlatilag koncentrált gyümölcs (kiveszed belőle a rostot), szóval ha semmi hozzáadott cukrot se tartalmaz, akkor is sok lesz benne a ch. Vannak "mindenmentes" szörpök / üdítők, de nyilván azoknak meg nincs köze a gyümölcshöz (aroma+színezék+édesítőszer, lásd zero cola, pepsi max, penny saját márkás szörpök, zero energiaitalok stb.).
    Igazából "nulla" ch három dologban van: víz, húsok és totál mű kaják :)
    Amúgy meg állj át ketora, és akkor nem érzed majd a szükségét, hogy nassolj :)

    "ugyan nem ketogén étrendet követek, de szeretnék tanácsot a zsírosabb ételekben:"
    Az én tanácsom továbbra is az, hogy ha nem ketogén étrenden vagy, akkor ne egyél zsíros ételt :)

    "hús mellé mi az ami jó zsírosabb ételnek?"
    Miért nem eszel alapból zsíros húst? Az a legjobb zsírforrás... De lehetőségek: sós vagy fűszeres vaj, tejszínes szószok, 20%-os tejföl (akár fűszerekkel elkeverve), zsírosabb sajtok (camambert pl.), bacon (vagy más szalonna), tepertő.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz flash- #1000 üzenetére

    Nem. Nálunk gyakorlatilag az összes édesítőszeres cucc nátrium-ciklamát alapú, kivéve amire direkt ráírják, hogy eritritet vagy steviat tartalmaz. Megjegyzem tapasztalataim alapján a nátrium-ciklamátos édesítők a legjobban kezelhetőek, semmi mellékízük, bírják sütést, nem kristályosodnak, stb... egyetlen hátránya a cukorhoz képest, hogy tömegnövelésre nem alkalmas.

    Amúgy a maltodextrin simán keményítő, annak van kalória és szénhidrát tartalma is. Illetve nem is édes, tömegnövelőnek meg sűrítőnek használják :) Szóval valamivel kevered.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1003 üzenetére

    Legfontosabb arány elvileg a trig / hdl, az 2 alatt OK, 0,6 alatt jó, szóval azod jónak számít :)

    LDL továbbra is csak számított érték sajnos, illetve nem is a mennyisége lenne a fontos, hanem az LDL molekulák mérete, azt meg tipikusan nem mérik. Viszont az alapján, hogy a többi értéked ok, és a trig / hdl arány kifejezetten jó, én nem aggódnék a helyedben :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1006 üzenetére

    És egyre erősebb a hipotézisem, hogy vagy zsírszegény vagy szénhidrátszegény (mindkettő esetben szegény = bevitt kalóriának kevesebb, mint 5-10%-a), de nem szabad keverni :) (ugye ha jól rémlik te nem ketozol) Múltkor találtam egy jó képet erről :D

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz nagysz #1010 üzenetére

    Grat, és örülük hogy segíthettem :R

    tlac:
    Nagyon leegyszerüsítve vannak tanulmányok amik igazolják az alacsony zsírtartalmú és magas ch tartalmú étrendeket, vannak tanulmányok amik igazolják a magas zsírtartalmú és alacsony ch tartalmú étrendeket. Viszont nem igazán vannak olyanok amik tudnák érdemben igazolni a "vegyes" étrendet (kvázi a jelenlegi ajánlást) ezekkel szemben.
    Viszont egy érdekes kérdés amit felvetsz, hogy mi a helyzet az olyan vegyes étrenddel, amikor a fenti két kategóriát kevered valamilyen időszakos bontásban (akár hogy egy étkezésen belül nem kevered őket, de napon belül igen, akár hogy mondjuk 1 hétig egyik, 1 hétig másik, akár hogy szezonálisan amikor van friss zöldség-gyümölcs akkor magas ch alacsony zsír, egyéb időszakokban meg fordított). Tudtommal ilyen étrendet vizsgáló kutatások nincsenek. Egyetlen kapcsot tudok, hogy tibeti szerzetesek eszerint esznek (egész pontosan az a szabály, hogy zöldség-gyümölcs-keményítős kaját nem keverik hússal egy étkezésen belül, de ez nagyjából lefedi a fenti kategóriákat), de tudtommal konkrét kutatás ezzel kapcsolatban sincs.
    Látom a logikát abban, hogy ez működhet, viszont nem elég, hogy nincs kutatás a témában, itt még személyes tapasztalatról se nagyon tudok, sem olyan írásról ami megpróbálná megmagyarázni, hogy ez miért működhet jól (esetleg miért működhet jobban, mint a többi), így ajánlgatni nem merném.
    Főleg annak fényében, hogy a legtöbb ember úgy fordítja le a "zsíros étel jó" dolgot, hogy "nagyszerű, akkor nokedlis pörkölt az ideális kaja, mert jó zsíros". Ez meg kis túlzással bizonyított, hogy minden csak nem egészséges. Sajnos a magyaros ételek ilyen szempontból nagyon rosszak, nyilván látszik, hogy arra lettek kitalálva, hogy alapanyag szűkében hogy lehet minél laktatóbb dolgot összehozni. Kár hogy amúgy finomak :) Érdekes, hogy ugyanebből a kiindulási helyzetből mennyire jó kajákat hozott össze a magyar konyha, és mennyire használhatatlanokat az angol. De ez erősen off már.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz D1Rect #1013 üzenetére

    "Szóval gyakran és keveset."
    Én ezt inkább átfordítanám arra, hogy egyél ha éhes vagy :) Nincs azzal baj ha valaki napi 1-2x éhes csak (ketózisban embertől függően könnyen előfordulhat), és eszik is annyit hogy jóllakjon. A direkt éheztetés ritkán működik, pontosan ezért is hatékonyabb a ketogén diéta a fogyáshoz, mint a sima kalória számolgatás (csökken az éhségérzet).
    Ha neked olyan az anyagcseréd (akármilyen okból), hogy napi 4-5x kívánja a kaját, akkor jobb ha megadod neki.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1017 üzenetére

    "Nulla mozgás mellé betol ebédre két adag ételt. Az egyik adag vegetárius, ami gyakran lisztalapú, cukros étel."
    Miért jó az ha valaki eszik egy vegetáriánus meg egy (ha jól sejtem) nem vegetáriánus ételt is? :F

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1020 üzenetére

    :R :DDD

    Sejtettem, erre nehéz értelmes választ adni :) Mert ha még egyik kaja zerocarb, másik vegán lenne, akkor még el lehetne mondani, hogy vonzódik a szélsőségekhez, és így jobban hangzik mint ha simán dupla adag kaját enne :D

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz #74018560 #1023 üzenetére

    Jogos, az csak eliras, epeko akart lenni :)

    Ha csak 100g szenhidratot eszel naponta, akkor pillanatok alatt hianybegegsegeid lesznek, illetve a sulyos kaloriadeficit is problemakat okoz. Tovabbi problema hogy mindig hatalmas inzulin es vercukorszint loketet fog kapni a szervezeted, ami ugyancsak gondokat okoz.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz #74018560 #1026 üzenetére

    Oke, sikerult elirnom az eliras javitasat :o De a cikkben javitottam jol :)

    Jah, akkor felreertellek, en azt hittem ugy mondod hogy napi 100g ch ey semmi mas :)
    Nos, ez esetben nem leszel folyamatosan ketozisban (egyentol es bevitt chtol fuggoen lehet hogy csak alvas soran, vagy meg akkor sem), igy a pozitiv hatasai kevesbe ervenyesulnek. Illetve valoszinunek tartom (topicban mar tobbszor kifejtettem), hogy az embernel a szelsosegek mukodnek jol, szoval vagy sok zsir keves ch, vagy sok ch keves zsir. Amint elkezded keverni nem fog jol mukodni a szervezet. De ennek a bizonyitasa meg varat magara :) (egyelore ami bizonyitek van, hogy a vegyes etrend lathatoan nem mukodik taplalekboseg eseten)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz #74018560 #1028 üzenetére

    Mert tele vagyunk dietazo es/vagy elhizott es/vagy emesztesi problemakkal es/vagy taplalkozasra visszavezetheto betegsegekkel kuzdo emberekkel. Minel nagyobb a taplalekboseg, annal jobban igaz ez (pl. USA vs Kina). Ezzel szemben barmilyen allatfajt megnezel, akkor azt latod hogy ha termeszetes taplalekot fogyaszt, akkor nem eszi tul magat, nem hizik el, csak nagyobb lesz a szaporulat (lasd hizlalni, tzs-t novelni szarvasmarhaknal is csak gabonaval lehet, amit termeszetes korulmenyek kozott nem enne).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1030 üzenetére

    Túlevés alatt azt értem, hogy többet eszik, mint amennyi a szervezet egészségesen tartásához szükséges hosszú távon. Nyilván ha egy kígyónak az az emésztési rendje, hogy egybe lenyel valamit és egy hétig emészti, akkor nála nem túlevés, hiába eszi meg akár a testsúlyát is. Ugyanígy nem túlevés amikor a medve felhízlalja magát a tél előtt, mert ha nem tenné belepusztulna. Túlevés az, amikor valaki vagy valami annyit eszik amit nem indokol semmilyen túlélési szükséglet. Ilyen pedig tipikusan akkor történik ha olyan dolgot fogyaszt ami nem az ő eredeti tápláléka, vagy olyan arányban fogyaszt ami nem egyezik meg az eredeti táplálék arányával.

    "Ha megnézed a haszon állatokat, naponta többször kapnak élelmet. Lényegtelen, hogy éhesek vagy sem. Idővel persze rászoknak a ritmusra és el kezdenek hízni."
    Nem az a lényeg, hogy hányszor és mennyi élelmet kapnak, hanem hogy mit. Nem tudsz marhát fűvel felhízlalni, csak gabonával. Sertést se tudsz makkal, gombával, férgekkel, gyökerekkel (természetes tápláléka) felhízlalni csak gabonával, kukoricával. Ugyanez igaz libára vagy más baromfira is pl. De felsorolhatnék csomó házikedvencként tartott állatot is, pl. hörcsög vagy tengerimalac, amiknél az etetés azt jelenti, hogy folyamatosan legyen előttük kaja és nem híznak el tőle. Amitől elhíznak az a *dobpergés* magas cukortartalmú gyümölcsök és zöldségek (pl. sárgarépa, amit nyúlnak se szabadna adni hiába a sztereotípia).

    De könnyű ezt kipróbálni embernél is: edd tele magad bármilyen kajával, majd próbálj meg utána zsíros-proteindús ételt (mondjuk sült kolbászt) letuszkolni. Valószínűleg pár falatnál több nem fog lemenni. Majd próbálj megennyi ugyanennyi kalóriányi édes süteményt. Valószínűleg nem lesz vele gond :) (kivéve persze ha valaki nem szereti az édeset, de esélyesen olyankor meg a sós sütemény csúszna le hasonlóan. Vagy mondjuk sör)

    A kiegyensúlyozott és optimális étkezésről, azt gondolom, hogy fogalmunk sincs. Egy eszkimónak és .japán őslakosnak nem lehet azonos az optimális élelmiszere. A katogén japánnak kevesebb jövője van, mint a katogén eszkimónak.
    Nincs bizonyíték arra, hogy lenne ilyen szinten érdemi különbség a népcsoportok között, semmi sem támasztja alá ezt. De azt gondolom, hogy ha lenne is, akkor is jobban járna egy japán a ketogén étrenddel, mint a jelenlegi nyugati étrend ajánlással (ami nyilván nem egyezik meg a hagyományos japán konyhával).

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz #74018560 #1032 üzenetére

    "A vadon élő állatok szimplán azért nem híznak el, mert sok energia elejteni a táplálékot, így ha nem éhesek nem is vadásznak."
    Szándékosan nem vadonélő, és nem húsevő állatokat írtam :)

    "Egy kutyát is simán el lehet hizlalni kutyakajával (kukorica és répa nélkül)."
    Nézted már mi van egy átlagos kutyakajában? :D (bár inkább: :( ) Segítek: zöldségek, gabona. Mellé kis hús, hogy aminosavak azért meglegyenek. Ha attól elhízik az csak engem igazol. Próbálj meg egy kutyát felhízlalni kizárólag hússal.

    "Ez most OFF lesz, de leírom hogy szoktam kajálni"
    Szerintem teljesen ON, mert leírod azokat a pontokat ami neked megy "természetesen" is, a legtöbb embernek viszont csak akkor ha ketozik, vagy legalábbis ahhoz közel táplálkozik :)

    - "Nassolni való: hetente 1x eszem csokit (kb), kéthetente süteményt, linzert; havonta egy zacskó kekszet." - Átlagemberhez képest nagyon kevés édességet eszel, sokaknak az itt felsoroltak a napi adagja
    - "Vacsora: van h kihúzom nélküle, vagy csinálok egy rántottát." - Amikor nem vacsorázol, akkor gyakorlatilag időszakos böjtölsz :) Véleményem szerint az időszakos böjt gyakorlatilag szükséges ahhoz, hogy valaki egészséges maradjon szénhidrátdús étkezésen. Ellenben sokan késő este vacsoráznak, rögtön felkelés után reggeliznek, napközben nassolnak, így sose csökken le az inzulinszintjük.
    - "Innivaló: víz, tea, kávé - cukros leveket kerülöm" - Szerintem ezt nem kell magyarázni, nagyon sok ember nem hajlandó meginni a vizet, mert hogy nem szereti. Nyilván ha nem azt iszik, akkor jó eséllyel valami cukros löttyöt
    - "Alapszabály: csak akkor eszem, amikor éhes vagyok (általában ez úgy szokott jönni, hogy "bammeg már megint ennem kell")" - Na ez főleg nem szokott menni, nagyon sokan kedvtelésből (stresszcsökkentés, élvezetből, stb.) esznek, gyakorlatilag függetlenül attól, hogy éhesek-e vagy sem. Nyilván ördögi kör, mert magas inzulinrezisztencia mellett ha már éhes az ember, akkor elkezd rosszul is lenni, így nem fogja megvárni az éhséget... de akkor sose csökken az inzulinszint, így még erősebb lesz az inzulirezisztancia és így tovább...

    Összeségében azt mondanám, hogy nagyon jól csinálod, és igen ha az ember nem valami keto közeli táplálkozást folytat, akkor kb. így lehet egészségesen enni :) Azt gondolom, hogy "szerencséd" van, mert vagy sikerült egy jó megszokást felvenned az életed során vagy egyszerűen genetikailag alkalmasabb vagy a szénhidrátdús táplálkozásra. Az ember ősei között voltak tisztán gyümölcsevők is, még korábban tisztán rovarevők, az evolúció folyamatos, tehát nyilván van akinek a szervezete alkalmasabb arra, hogy sok szénhidrátot egyen. Nyilván ha mondjuk holnaptól mindenki átállna arra, hogy csak gabonát fogyasszon, akkor gyorsan el fognak tűnni azok az evolúciós vonalak akik erre nem alkalmasak :) És (jó) pár tízezezer év múlva egyértelműen a gabona lesz az ember fő tápláléka. De jelenlegi kép nagyon nem ezt mutatja.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1036 üzenetére

    Én inkább azt mondanám, hogy a szénhidrát eteti magát :) Ha cukor vagy keményítő jelentős mértékben van a kajában, akkor az az éhség és jóllakottság érzet egyszerűen nem működik jól. Lásd chips, lásd sütik nagy része (ugye azokban a krém általában zsíros).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1043 üzenetére

    A forrás kutatást még nem is került publikálásra, egy konferencia előadásának volt csak témája. Szakértői értékeléseken még nem ment át, tehát lehet hogy problémák vannak vele és végül visszadobják majd. Aztán persze lehet, hogy nem. Csak innentől nehéz erre alapozni.

    De egyébként van olyan publikált kutatás ami meg kimutatja, hogy a vegetáriánusok nem élnek tovább: [link]

    Továbbra is azt gondolom, hogy igazán csak azok a kutatások érnek valamit, amik bentlakásosak, vagy legalább a teljes élelmezést biztosítják, és van több kontroll csoport is. Tehát ha azt mondod, hogy vegetáriánus vs. "átlagember", vagy keto vs. "átlagember", vagy gyümölcsevés vs. "átlagember", abból mindig az első fog kijönni nyertesen, mert az legalább egy összeállított étrend, ami valószínűleg kevés feldolgozott élelmiszert fog tartalmazni. De akármi is jön ki ilyen különálló kutatásokból az egyes étrendek egymáshoz képesti viszonyáról semmit sem mondanak el, mert mások lehetnek a módszerek, a körülmények, stb.
    Egy normális kutatás úgy nézne ki, hogy vegetáriánus vs. keto vs. gyümölcsevés vs. átlagember, és utóbbinál is meghatározott étrend, nem pedig edd amit szoktál. De ilyen nagyon kevés van sajnos, mert iszonyat drágák is, meg nincs is bennük pénz. Ugye kutatások többségét valamilyen cég finanszírozza, és legyen az akár vegán akár keto akármi, valószínűleg ők pont azon a területen akarnak eladni valamit.

    Egyébként a 35%-al alacsonyabb koleszerintszint csak addig hangzik jó eredmények amíg rá nem jön az ember, hogy az alacsony koleszterin szint is ártalmas. Például kimutatták, hogy a koleszterinszint és a demencia között fordított összefüggés van (tehát magas koleszterin csökkenti a demencia kockázatát): [link]. És innentől már megint érdekes kérdés, hogy mi számít "normális" koleszterinszintnek, mert ahogy a vércukorszint határértékeit, úgy a koleszterinét is folyamatosan változtatgatják.

    Ha cinikus akarnék lenni, azt mondanám választhatsz mit szeretnél idősebb korodra: demenciát vagy szívinfarktust ;]

  • Cathfaern

    nagyúr

    Pár napig nem vagyok gép közelben, erre beindul a topik :))

    (#1041) Teasüti

    "Valamint semlegesíteni kell a megnövekedett húgykősav képződést citromsavval, különben veseköveket lehet növeszteni keto alatt."
    A megivott citromsavból semmi se fog eljutni a vesékig, az emésztőrendszer saját maga által beállított PH-n működik. Vesekő megakadályozására megfelelő mennyiségű folyadék (lehetőleg víz) ivása bőségesen megfelelő.

    "A stevia az egyetlen a felsoroltak közül, ami természetes anyag és jótékony hatása van a szervezetre."
    Stevia a legfiatalabb a felsoroltak közül, és így a legkevesebbet kutatott, tehát a legkevesebbet tudunk a tényleges hatásairól. A "természetes anyag" is nézőpont kérdése, pont úgy természetes, mint a finomított cukor vagy az eritrit: mindhárom valami növényből készül, töménytelen mennyiségű feldolgozás után. Tulajdonképpen a szukralózt is cukorból állítják elő, szóval ennyi erővel az is természetes anyag :)
    Igazából a legjobb lenne semmilyen édesítőszert se fogyasztani.

    (#1040) psyche + (#1042) BurgBurg

    Tesztcsíkot felejtsétek el. Keto elkezdésekor esetleg jó, lehet örömködni, hogy jé lila (de ha 20g ch alatt eszik az ember, ígyis-úgyis ketózisban lesz, nem nagyon van rajta mit nézegetni), aztán ha adaptálódik a szervezet a ketohoz, akkor meg jön a pánik, hogy már alig lila vagy nem is lila, mi történhetett mit csinálok rosszul, mi a... Amire a válasz, hogy semmit, mert a vizeletbe csak a felesleges ketonok kerülnek be, és minél jobban alkalmazkodott a szervezet az alacsony ch-s táplálkozáshoz, annál kevesebb ketont termel feleslegesen. Azt, hogy mennyi keton van a szervezetben, kizárólag vérből lehet megbízhatóan kimutatni, már Mo-n is kapható olyan vércukormérőhöz hasonló készülékek (ujjat kell megszúrni), amik tudják mérni a ketonokat. De igazából ennek sincs nagy jelentősége szerintem.

    (#1053) Hieronymus

    "Ha a HDL szint magas, az nagyon jó segít lebontani a vérben lévő LDL mennyiséget Elszállítja a lebontáshoz."
    Jaj :o Koleszterin az koleszterin. A koleszterin molekula életpályája során egyszer LDL, másszor HDL. Egyik se jó vagy rossz, mindkettőre szükség van a szervezet normális működéséhez. Ráadásul gyakorlatilag semmilyen kutatás nem tudta bizonyítani az LDL egyértelműen negatív hatását, sokkal nagyobb szerepe van az LDL molekulák sűrűségének az érrendszeri problémákhoz, mint az abszolút értékének.

    "Azt mondják, hogy a magas koleszterin szint között és a szív- és agyi vérellátási problémák között nincs összefüggés, csak részben mondanak igazat. A koleszterin kórós mértékben rakódhat ki az érfalra. Ez már oka az említett betegségeknek,"
    Tény, hogy az érproblémákat az érfalba lerakódott koleszterin okozza. Csak hogy alapból úgy kerül az érfalba koleszterin, hogy valami probléma van a szervezetben. Gyakorlatilag ez nem okozó, hanem tünet.

    "A koleszterin szint csökkentő gyógyszerek első generációi kontra produktívak voltak. A mai gyógyszerek talán jobbak. A mellékhatások viszont erőteljesek lehetnek. Viszonylag folyamatosan kell ellenőrizni a vérképet, ezen gyógyszerek szedése mellett."
    Sajnos nem sikerült kimutatni, hogy a gyógyszerrel csökkentett koleszterin csökkentené az érrendszeri problémák kockázatát. Mégegyszer: magas a koleszterinszinted, szedsz rá gyógyszert, csökken a koleszterinszinted, és pont annyi marad a szívinfarktus kockázata, mint ha magas maradt volna a koleszterinszinted. Amit ki tudtak mutatni, hogy ha már volt szívinfarktusod, és szedsz koleszterincsökkentőt, akkor a következő szívinfarktus kockázata kisebb lesz.
    Ellenben több koleszterincsökkentő gyógyszer kísérleteit leállították annyi mellékhatásuk volt (pl. halál).
    Szóval ha szívinfarktusod sose volt és koleszterincsökkentőt szedsz, akkor megkapod az összes mellékhatásukat bármiféle eredmény nélkül.

    "Most már tudjuk, mit érdemes és mit nem fogyasztani. Sokat nem szabad ezen rágódni, mert a koleszterin túlnyomó többségét, 70-80%-át, saját magunk állítjuk elő. Az orvosom azt mondta, lényegtelen, hogy mit eszek, nem sokat befolyásol. Azt gondolom, sok beteg füllentett ez ügyben, ezért került erre az álláspontra."
    Meglepő, hogy orvos ezt mondta. Nem azért, mert ne lenne igaza, pont azért mert igaza van, csak (még) nem ezt tanítják :) Koleszterin nem úgy szívódik fel, hogy amit megeszel a koleszterint az hupsz átcsusszan a véredbe. Többlépcsős kapuk vannak az emésztőrendszerbe, amik nem csak azt választják ki, hogy milyen koleszterint szívjanak fel (mivel a megevett koleszterin nagy részét nem tudja felhasználni a szervezet, illetve csak energiaigényes átalakítás után, ami nem éri meg neki), hanem azt is, hogy mennyit vegyen fel belőle. Ugyanis csak annyi fog amennyire szüksége van. És igen, a szervezet magának is állít elő koleszterint, mivel az agy és a teljes hormonális (szinte az összes hormon koleszterinből épül fel) rendszer működésének elengedhetetlenül szükséges. Ja meg sejtfal része :) Ha kevesebb koleszterint viszel be, annak egyetlen következménye lesz: többet fog termelni a szervezeted.

    "Furcsaság mégis van a dologban, mert a koleszterin szint, duplája a rossznak. (Annak ellenére, hogy a jó koleszterin szint is gyógyszerrel van csökkentve.)"
    Tehát magas a triglicerided. Rossz hírem van ezzel kapcsolatban: ellentétben az LDL-el a magas triglicerid szint egyértelműen összeköthető érrendszeri megbetegedésekkel. Az LDL / HDL arányt már nem nagyon szokás nézni, triglicerid / HDL arány a mérvadó.

    "A kókuszolaj nem tartalmaz koleszterint, mégis kerülendő."
    Kókuszolaj = triglicerid.

    "A margarinokat, amik szívbarátok állítólag"
    Nézz körül nyugodtan a mostani marketinges anyagok között, sehol sem fogod látni, hogy a margarint, mint szívbarát terméket reklámoznának. Igen, 90-es években ezt nyomták ezerrel, aztán rájöttek, hogy minimum nem igaz, de inkább csak rontja a helyzetet. Ennek a fő oka, hogy a "népszerű" növényi olajban nagyon magas az omega 6 aránya, ellentétben az állati zsiradékokkal (és így a vajjal), amik mind jobbak ilyen téren.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1064 üzenetére

    "gumósok, a rizs, a köülönböző gabonák eléggé részei az emberi táplálkozási kultúrának és nem gondolom hogy kivételük előnnyel járna"
    Ezeknek a növényeknek egy előnyük van, és egy okból lettek népszerűek az emberi táplálkozásban: nagyon jó a termőterület / kalória arányuk. Tehát egy törzsnek nem kellett nagy vadászterületet uralnia, elég volt ha a kunyhóik körül némi területet megműveltek. Ezt leszámítva csak árnyoldalaik vannak. Amúgy "emberi táplálkozási kultúra" helyett max. "civilizált emberi táplálkozási kultúrát" mondanék, mert az emberiség történelmének elég rövid ideje csak amióta növénytermesztés létezik. Előtte max. gumósokat ettek, de ugye azok is közelebb álltak összetételben egy fehérrépához, mint egy krumplihoz.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #1069 üzenetére

    Nem olyan bonyolult ez, mint elsőre tűnik :)

    "Amit ki tudtak mutatni, hogy ha már volt szívinfarktusod, és szedsz koleszterincsökkentőt, akkor a következő szívinfarktus kockázata kisebb lesz."

    Nem mond ellent annak, hogy:

    "Szóval ha szívinfarktusod sose volt és koleszterincsökkentőt szedsz, akkor megkapod az összes mellékhatásukat bármiféle eredmény nélkül."

    (#1070) Teasüti
    Annyira nem mélyültem el, szóval csak tippelni tudok, de ránézésre D vitamin hiánynak tűnik. Lehet tesztelni vérvétellel is, csak jó drága ha nem tudod rávenni a háziorvosod, hogy utaljon be. Ha esetleg nekiállsz szedni D vitamint, akkor viszont kell mellé K2 is, szóval vagy olyat kell venni ami tartalmazza azt is, vagy sok olyat kell enni amiben van K2 (ami csak állati eredetű dolgokban van), pl. tojás (K2-t magában még nem láttam). Megjegyzem tojás D vitamin forrásnak se rossz. Bár akkor már jobb a halolaj és így zsíros halak. Meg máj is tartalmaz valemennyit.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz psyche #1071 üzenetére

    "váltani fogok baconre meg kókuszolajban sütött tojásra. Hiszen a tojás nem feldolgozott, a szalonna/bacon szintén nem feldolgozott."
    Azért lássuk be, azt a szerencsétlen disznót muszáj feldolgozni, hogy bacon legyen belőle :) És bacon és bacon között jelentős különbségek vannak. Amúgy kókuszolaj helyett (ami finomított olaj) én javaslom inkább a disznózsírt, esetleg vajat (csak utóbbinál figyelni kell, hogy ne égjen).

    "- Tojás
    - Szalonna
    - Tonhal vagy szardínia
    - Csirke / pulykamell
    - Tejsavófehérjék
    - Sajtok
    - Olívaolaj
    - Kókuszolaj
    - Ásányvíz
    - Vitaminok vagy zöldségek

    - esetleg BCAA / glutamin"

    Miért csak csirke / pulykamell? Ketogén étrend lényege a zsír, teljesen felesleges a legszárazabb húsokat enni csak azért, hogy utána más zsírforrásból pótold a kimaradó mennyiséget. Lehet nyugodtan enni combot (bőrrel együtt!), marhahúst, disznóhúst.
    Ahogy valamelyik korábbi hsz-ben írtam a kókuszolaj tömény triglicerid, aminek meg vannak a maga előnyei, de rendszeres nagymennyiségű fogyasztása szerintem nem célszerű. Tejsavófehérje teljesen felesleges, egyél helyette húst (halat, stb.) inkább. Hasonlóan a BCAA / glutamin-ra.

    "Ja és a jelenlg piacon lévő egyetlen termék, amely ipari mennyiségben tartalmaz vitaminokat, az a Scitec-Multi pro."
    Megnézve, pont az a bajom ezzel a multivitaminnal, mint az összes többivel: nem derül ki, hogy miért azokat a mennyiségeket tartalmazza, amiket. Az se derül ki, hogy milyen étrendhez ajánlják. Mert pl. tele van B vitaminnal, miközben ha eszel normális mennyiségben húst, azokra nem nagyon lesz szükséged. Illetve majdnem minden 100% fölött, vagy körül van. Ha feltesszük, hogy a vitamin ajánlások megfelelőek, és eszel normális kaját is a tabletták mellé, akkor elég sok mindent túl fogsz lépni. És bár bizonyos vitaminoknál / ásványi anyagoknál nincs (ismert) felső határérték, nem feltétlen igaz az, hogy minél több, annál jobb. Aztán akkor felszívódásról még nem is beszéltünk, pl. magnéziumból magnézium-oxid van, aminek jó ha pár %-a felszívódik az emberi szervezetben, a többi egyszerűen kiürül.
    Szóval összeségében nem nagyon vagyok híve a multivitaminos megoldásoknak. Én úgy jutottam el a ketogén étrendhez, hogy elkezdtem keresgélni, hogy mi lenne a természetes étrendje az embernek. Mert az nem normális szerintem, hogy mindenfajta szintetikus vagy szintetizált anyaggal tömni kéne magunkat ahhoz, hogy egészségesek legyünk. Mint ahogy az se, hogy mindenfélét méregetni és kalkulálni kéne ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. Ha így lenne, akkor az emberiség már azelőtt rég kihalt volna, hogy a civilizáció kialakult volna.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Teasüti #1070 üzenetére

    Egyébként ez lehet simán annak is a tünete, hogy túl kevés kalóriát viszel be egy nap, és a szervezet megpróbál visszafogni, hogy ne használj annyi energiát.
    De azt is el tudom képzelni, hogy van egy bizonyos szintű inzulinrezisztanciád (lehet akkor is ha amúgy vércukrod teljesen rendben van), és ilyenkor leesik a vércukorszinted. Ha így van, akkor idővel ez javulni fog a ketotól (minél kevesebb ch-t eszel, annál jobban).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Teasüti #1083 üzenetére

    "Tejszín 3 dl 50%"
    Honnan szerzel ilyet? :Y Ölni tudnék érte :D

    (#1084) Teasüti
    "Naa, mi a baj a kókuszolajjal??"
    Személy szerint az, hogy savtúltengésem lesz tőle :) Egyébként meg az vele a problémám, hogy nem igazán természetes. Nem abban az értelemben, hogy szintetikus anyagból lenne, hanem mert alapból is finomított, ráadásul ilyen tömény trigliceridet semmilyen táplálékban nem találsz meg. De nem fogok tudni kutatást linkelni, hogy miért nem jó :)

    Alacsony CH vs. Inzulinrezisztencia:
    Meg kell különböztetni két dolgot: kóros inzulinrezisztancia és fiziológiai inzulinrezisztancia. Az előbbi a cukorbetegség közvetlen előzménye, azt jelenti, hogy egyre több inzulint kell termelnie a szervezetnek ahhoz, hogy adott cukormennyiség eltűnjön a vérből. Az utóbbi egy normális folyamat, ami alacsony ch-s étrendeknél lép fel: a szervezet átszokik a cukorról a zsírsavakra és ketonokra, ezért hiába kap cukrot, a sejtek nem kezdik el rögtön azt hasznosítani. Ez utóbbi azonban egy ideiglenes állapot csak, ha 1-2 napig több ch-t eszik az ember, eltűnik (viszont egy terheléses vércukorteszttel szívinfarktust lehet előidézni a kezelőorvosnál ;] ).
    A tapasztalat pedig egyértelműen az, hogy a kóros IR-t az alacsony ch-s étrendek javítják.

    "Ketózisban is azt hangoztatják, hogy elvileg gond nélkül kéne a saját készleteimből fedeznie a testemnek a szükséges kalóriákat, sőt az IF kapcsán a napi egy evésnél az 1200 kcal is rendben van állítólag és ekkor testzsírból kellene elvileg fedezni a hiányt. Elméletileg. Arról nem beszélt a fáma, hogy ettől gyengének fogom érezni magam, vagy csak elkerülte a figyelmem. :)"
    Ez így is van. Egy teljesen egészséges szervezetben. Ha van valami elváltozás (és ha az ember elég sok ch-t eszik elég sok ideig, akkor garantált, hogy lesz), még ha az nem is okoz egyértelmű tünetet, akkor már nem biztos, hogy minden tökéletesen fog működni. A jó hír, hogy ha a sok ch okozta az elváltozást, akkor a kevés ch megoldja. Csak idő kell neki.

    "Elvileg a sejtekbe csak inzulinnal lehet eljuttatni a tápanyagokat, ami nulla ch bevitelnél hogy történik? Glikogenezissel? Pl IF-et megtörni minimális ch-val ajánlott amennyire én tudom."
    Sejtekben mindenképp csak inzulinnal tud bejutni a cukor, 0 ch bevitelnél is azzal fog. Inzulint mindenképp termel a szervezet, max. az a kérdés, hogy mennyit. Ugye az inzulin nem csak egyetlen folyamatot vezérel (mint ahogy egyik hormon se). Normális vércukorszint mellett megfelelő mennyiségű cukor bejuttatásához a szervezetben (ha nincs IR) nagyon kevés inzulin szükséges. Viszont ha valaki sok ch-t eszik, és ezért felmegy a vércukorszint, akkor az inzulin nem csak megpróbál több cukrot benyomni a sejtekbe, hanem a májat is arra készteti, hogy vegye be a cukrot és alakítsa át zsírrá. Na ehhez már több inzulin kell. Egyesek szerint az IR nem más, mint a máj túlterhelődése, mert hogy a sejtek ígyis-úgyis csak kis mennyiségű cukrot képesek felvenni, és a májnak kéne elraknia a felesleget. De ha folyamatosan csak kapja és nincs ideje kiürülni, akkor egy idő után már rezisztens lesz (hogy mentse magát), amire a reakció a még több inzulin, ami így csak beprésel valamennyi cukrot még, stb...

    "Amúgy ami engem illet, én már keto előtt is száműztem a cukrot vagy 2 éve már. Igaz nem teljesen, mert a müzlikből és "teljes kiőrlésű" kekszekből sokat ettem."
    Ezekből a szervezetben pont ugyanúgy cukor lesz, mint ha kristálycukrot kanalaznál. Max. az a kérdés, hogy mennyire hirtelen tudja felvenni a szervezet, de abszolút mennyiségben nincs különbség.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1093 üzenetére

    Lásd amit Teasüti ír #1095-ben, illetve amit korábban is mondtam már párszor a topicban: nem a sok zsír vagy a sok ch a gond valószínűleg, hanem a zsír és ch együtt. A lentebb írt májjal kapcsolatos dologra is rá lehet húzni ezt: ha sok ch-t eszel, de nem eszel zsírt, akkor minden energiáját ebből fogja fedezni a szervezet. Tehát igen, a máj elraktároz egy csomó ch-t, de a következő étkezésig az ki is fog ürülni, mert nincs zsír amiből hosszabb távra lehetne fedezni az energiaszükségleteket. Ellenben ha eszel zsírt is meg ch-t is, akkor telítődik a máj, de hopsz, van még itt zsír is, akkor égessük el azt mielőtt hozzányúlnánk a raktárakhoz. Aztán mire az elfogy, jön is a következő étkezés, akkor is eszünk egy adag zsírt meg ch-t is és kezdődik előről. Ugye lássuk be, az emberi szervezet az evolúció során az ínségre és nem a bőségre fejlődött ki, tehát próbál tartalékolni, és nem felélni a tartalékokat ha megoldhatja máshogy is. Valószínűleg pontosan ezért is olyan jótékony az IF / böjtölés (nem egy olyan emberrel találkoztam már, aki kijelentette, hogy ő azt eszik amit akar és mégse hízik el és egészséges, aztán némi beszélgetés után kiderült, hogy gyakorlatilag IF-ot tol ösztönösen).

    Egyébként a vegán sose lesz egészséges. Vegetáriánuson el lehet vitatkozni, magas ch / zsíron el lehet vitatkozni, de az emberi szervezet természetes körülmények között alkalmatlan a vegán étrendre. Globalizált élelmiszertermeléssel meg szintetizálással meg táplálékkiegészítéssel meg lehet erőszakolni, hogy vegán étrenden is relatív sokáig kihúzza, de általában így is a vége, hogy minimum vegetáriánusra visszaállnak. Zerocarbos csoportok tele vannak ex-vegánokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz psyche #1079 üzenetére

    "De aki megbír enni egy zsák zöldséget egy nap, egészségére :)

    Csak elmondom: fél kiló paprikát kellene megenned minden nap, hogy bevigyél 1000 mg C vitamint. Ki képes erre? :)

    És 2 kg sárgarépát, hogy meglegyen a napi kálciumbeviteled...
    7 kg karfiolt, hogy meglegyen a magnéziumbeviteled.
    Brokkoliból meg 1 kilót minden nap, hogy meglegyen a napi káliumbevitel."

    Miért kéne 1000mg C vitamint bevinni egy nap? 90mg a napi ajánlás, azt meg akár csirkemájból is fedezni tudod ha nagyon akarod :) (25mg / 100g, lásd)

    Illetve nem igazán értem miért növényekkel jössz csak. Kálciumra a legjobb forrás a szardínia (380 mg / 100g) és a sajtok (pl. keménysajtok kb. 700 mg / 100g). Húsok tele vannak káliummal (pl. csirkemell 334 mg / 100g, lazac 490 mg / 100g). Azt meg végképp nem értem miért akarsz pont karfiolt enni magnéziumra, spenótban 5x annyi van, de még pl. csirkemellben is 2x annyi. Remélem nem nyeltél be valami vegán propagandát, hogy csak növényekben vannak tápanyagok :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Teasüti #1099 üzenetére

    Nos a cikk szerint "Now these guidelines aren't designed for athletes. Those folks that are active obviously need more C than the non-active person would.". Lefordítva magyarra: semmi se támasztja alá, de mi így gondoljuk :)

    Nézzük mit mond a tudomány:
    1. [link]
    "Participants were randomly allocated to one of two groups. The first group was required to take 1,000 mg of vitamin C and 235 mg of vitamin E each day, which the researchers say is consistent with the amount found in store-bought supplements. The second group received a placebo pill each day."

    "The researchers note that the supplements had no impact on the participants' maximal oxygen uptake or their results in a 20-meter shuttle test."

    2. [link]
    "The variables used have included maximum oxygen uptake, blood lactic acid levels, and heart rate after exercise, and in some cases performance was assessed in competitive events. The results have been equivocal: Most studies could not demonstrate an effect."

    3. [link]
    "Although there is some evidence to show that both antioxidants can reduce indices of oxidative stress, there is little evidence to support a role for vitamin C and/or vitamin E in protecting against muscle damage. Indeed, antioxidant supplementation may actually interfere with the cellular signalling functions of ROS, thereby adversely affecting muscle performance."

    "Since the potential for long-term harm does exist, the casual use of high doses of antioxidants by athletes and others should perhaps be curtailed."

    4. [link]
    "Thirty-two recreationally strength-trained men and women were randomly allocated to receive a vitamin C and E supplement (1000 mg day−1 and 235 mg day−1, respectively), or a placebo, for 10 weeks."

    "The supplementation did not affect the increase in muscle mass or the acute change in protein synthesis, but it hampered certain strength increases (biceps curl)."

    "vitamin C and E supplements in high dosages should be avoided by healthy, young individuals engaged in strength training."

    De ez csak egy gyors keresés volt, valószínűleg lehetne még találni. Nem lesz valami attól igaz, hogy az interneten leírják (ugye a klasszikus idézet :) ). Utána kell nézni, hogy vannak-e mögötte tények, meg elég sok mindenről kiderül, hogy nincs. Még akkor is, ha amúgy az adott területen "magától értetődő", hogy így van.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Teasüti #1101 üzenetére

    Megelőzésre nem tudtak hatást kimutatni, megfázás tüneteit viszont enyhíti.

    (#1102) Woodslave
    A dologban különösen ironikus (és szomorú), hogy ő azért szedte, mert úgy gondolta megakadályozza a rák kialakulását. Rákban halt meg.

    (#1103) tlac
    Jó kérdés :) Én azt várnám, hogy amikor eszel ch-t akkor nem mutat ki semmit kb. 8-12-16 órán keresztül (amíg elfogy a ch, nyilván függ attól mennyit ettél), majd utána enyhe - közepes elszineződés. De ez csak egy erős tipp.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Teasüti #1104 üzenetére

    Palacsintához mit használsz "cream cheese"-nek? Én mascarpone-val próbáltam, azzal jól szoktak működni az cream cheese-es receptek, de ez egy fura állagú rántotta lett csak, nem lehetett rendesen palacsintának kisütni.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz szuszinho #1106 üzenetére

    Kik javasolják ezt és miért így?

    Férfiak rész gyakorlatilag garantált, hogy nem igaz, nagyon sok nőnek segített már keto, úgy fogyásban, mint hormonális rendszer helyrerakásában. Policisztára egyértelműen jó megoldás, nagyon sok olyat látni, amikor évekig nem tudott valaki terhes lenni, majd pár hét keto után jött a baba.
    Akkor szokott gond lenni nőknek ketoval ha nagyon durva kalória deficitet tartanak, vagy pl. terhesség / szoptatás alatt próbálnak kalória deficitet tartani. Ilyenkor elég sok hormonális probléma előjöhet, de ennek semmi köze a ketohoz, ez bármilyen diétán ilyen kalória deficit mellett előjönne. Tapasztalat alapján férfiak jobban bírják a koplalást (bár erősen egyén függő), szóval náluk kevésbé okoz gondot a túl nagy kalória deficit. De mondom, ez független ketotól.

    "Csak is abban az esetben, ha az illető pontosan ki tudja számítani az arányokat!"
    Miért ennyire fontosak az arányok? Amúgy nem igazán javasolják már az arányok szerinti ketózást, jelenlegi ajánlás szerint számold ki mennyi proteinre van szükséges (testtömeg alapján), számold ki mennyi kalóriával tudsz fogyni, add hozzá a proteinhez a tervezett netto ch mennyiséget (20-30g), majd a protein + ch-t pótold ki annyi zsírral hogy jóllakj, de ne érd el a tervezett kalória limitedet.

    "Ketozisba azért kerülnek, mert emellett koplalnak is..."
    Ketózisba akkor kerülsz, ha elfogy a ch raktár a májból. Semmi köze a koplaláshoz. Illetve annyi van, hogy nyilván ha koplalsz, akkor el fog fogyni a ch raktár a májból :)

    "probiotikumokkal megtámogatva, hogy a bélflóra nehogy nagyon negatív irányba menjen"
    Ezzel két probléma van:
    1. Ketonak része a relatív sok zöldség, átlagos ketózós több zöldséget fog enni, mint egy átlagosan étkező magyar (mivel a krumpli / rizs / kenyér / tészta köretet valami zöldséggel fogja pótolni), szóval a keto miatt nem menne "negatív irányba" a bélflóra.
    2. Nehezen értelmezhető a "bélflóra negatív irányba menjen" dolog. Tudom mostanában nagyon népszerű, hogy egyél egy valag tablettát hogy rendben legyen a bélflórád, de valójában a bélflóra egyszerűen alkalmazkodik ahhoz amit eszel. Nyilván átállási időszakban lehetnek emésztési problémák, de ez nem azt jelenti, hogy "rossz" a bélflóra, csak a már felesleges baktériumok elhalnak, az új szükségesek meg még nem szaporodtak el eléggé. Idővel beáll, aztán utána a visszaállásnál ugyanúgy lehetnek emésztési problémák. De ha nagyon aggódik az ember, egyen kefírt vagy tejfölt, mértékkel mindkettő belefér ketoba :)

    "A disznózsíros ketozás..."
    Mit értünk ez alatt? :F

    Egyébként amit írsz, hogy Mo-n sokan rosszul csinálják és félreértik és túl sok proteint esznek inkább a paleora igaz, mint a ketora (ugye a kettő nagyon nem ugyanaz). Azt tuti, hogy nagyon sokan paleóznak úgy Mo-n, hogy annak köze nincs a paleóhoz.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz psyche #1115 üzenetére

    Nem, nem kell hozzá zsír. Ha elfogy a ch raktár, beindul a ketózis. Akkor is ha semmit se eszel. Ellenkező esetben összeesnél és meghalnál.

    "Ha nem, akkor az edzés utólagos fehérje nélkül lezabálja az izmokat."
    Nyilván, ha edzettél és nem eszel rögtön utána proteint, akkor azonnal eltűnnek az izmaid. Nem ér rá pár óra múlva amikor amúgy is ennél. Meg amikor valaki több napos (hetes) böjt mellett edz, akkor is rögtön eltűnik az összes izma. Ja nem, a szervezet nem ilyen hülye. Szervezet nem ismeri az edzés fogalmát, ez csak modern találmány. A szervezet azt ismeri, hogy vadászol. Ha sikertelen a vadászat, nyilván nem fog proteinhez jutni. Ha ekkor elkezdené lezabálni a saját izmait az azt jelentené, hogy a következő vadászat még kisebb eséllyel lesz sikeres. Ha így működne az emberi szervezet, akkor már rég kihalt volna az emberiség.
    Nyilván izomépítéshez kell protein. Nyilván hosszú távú protein megvonás izomleépüléshez fog vezetni. De az ég világon semmi nem fog történni attól, hogy ha edzés után nem tolsz rögtön magadba proteint.

Új hozzászólás Aktív témák