Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #2 üzenetére

    Tulajdonképpen vicces, de pont az említett spirituális gyümölcsevéses blog kommentjei között találkoztam először a ketogén étrenddel :)

    "de konkrétan leírnád hogy mondjuk egy napod akkor hogy is néz ki így"
    Elmúlt két napom, illetve napunk:
    Mai nap:
    reggeli: 1 dl 30% tejszín, 2 dl édesítetlen mandulatej, 2 kiskanál kókuszolaj, kávé - 577 kalória, 3g ch
    nassolás: 30g földimogyoró
    ebéd: csirkemell megkenve paradicsomszósszal, rá mozarella, majd tepsiben megsütve - 502 kalória, 1g ch
    ebéd után kávé üresen, mellé 1 kocka lindt 85% étcsoki (1,9g ch)
    vacsora: grillsajt (140g), párizsi (100g), kaliforniai paprika (50g) - 654 kalória, 8g ch
    Összesen 1794 kalória, 14g ch

    Barátnőmnek:
    reggeli: hasonló, csak neki lightos szójatejjel (ch csökkentett), mivel édesebb, neki úgy jobban ízlik a kávé
    ebéd: ugyanaz
    napközben kávé 1dl tejszínnel
    vacsora: 100g gépsonka, 100g párizsi, 100g paradicsom, 120g káposzta, 20g tökmagolaj (mindez összekeverve, kvázi salátának) - 541 kalória, 5g ch
    Összesen 1754 kalória, 20g ch

    Tegnapi napom:
    reggeli: lásd előbb
    ebéd: brassói (értelemszerűen krumpli nélkül) + ecetes uborka - 364 kalória, 4g ch
    vacsora: túróstészta :) 100g túró, 100g 20%-os tejföl, 7 szelet bacon. Igazából ezt magában is bekanalaznám, de múltkor vettünk kipróbálásra "mindenmentes" tésztát (konjac lisztből készül), abból 150g (nem rossz amúgy, bár szerintem nem adja vissza a tészta feelinget, igaz ha az ember valami nagyon szószos dolgot akar enni, akkor nem rossz. Csak rágósabb, mint az igazi tészta, kicsit tintahalra emlékeztető átlaggal) - 704 kalória, 7g ch
    Összesen 1705 kalória, 18g ch

    Barátnőmnek:
    reggeli: lásd előbb
    nassolás: pörc :C
    ebéd: ugyanaz
    vacsora: előbb említett no carb noodle, 100g paradicsompüré + fűszerek + pulykasonkából összefőz / süt, 160g paradicsom. Desszertnek 100g mascarpone megszórva fahéjjal - 672 kalória, 11g ch
    Összesen: 1586 kalória, 21g ch (most jöttem rá, hogy kicsit elszámoltuk nála a tegnap estét)

    "Mikor főzöl, mit reggeliztél, viszed dobozban stb."
    Igazából a főzésünkön a keto nem változtatott, már előtte is 2 naponta főztünk: illetve vasárnap szülőknél ebéd, ottani maradékot visszük be hétfőn, hétfőn főzünk 2 napra, meg szerdán főzünk 2 napra, szombaton meg frissensültszerűség. Értelemszerűen ebédet bevisszük, vacsora meg itthon. Barátnőm tipikusan valami hideget szokott enni, én eléggé rákaptam a rántottára, főtt tojásra, abból sokat eszek (mondjuk most pont a felhozott két napban nem volt, de amúgy igen :) ).

    Dark Archon
    "Hát igen, 7-8 oldalnyi tudományos(?) rizsa helyett egy heti "étlappal" kellett volna kezdeni és kész."
    Nem nagyon van értelme keto alatt minta "étlapnak". Edd amit szeretsz, csak férjen bele a 20g szénhidrátba. Lehet írni mintaétrendet, amiben nagyrészt csirkecombot eszel salátával, illetve tojással, de én ettől tuti két nap alatt kifutnék a világból. De leírhatom amit én eszek, sok tejszín, sajt, grillkolbászok, sok tojás, de ettől meg másvalaki futna ki a világból. Szóval nem nagyon van értelme mintát írni, mert ha az alapján állsz neki kajálni, akkor hamar megunod.
    Másrészt, amit Franklin is írt:
    "Jó cikk de, de talán picit hosszú és tömény, sokakat eltántoríthat a végigolvasástól, érdemes lenne egy rövidebb összefoglalót írni."
    Ez részben szándékos. Mivel a) orvosok nem ismerik igazán ezt az étrendet, b) eléggé eltér a hagyományos étrendtől, nem túl célszerű észnélkül nekiállni. "Mától nem eszek szénhidrátot, de mindent úgy csinálok, mint eddig" hozzáállásból komoly hiánybetegségek alakulhatnak ki. Szóval ha valakinek sok ennyi anyagot átolvasni egy életmódváltáshoz, akkor inkább ne álljon neki. Ahogy a cikk / elején írtam, nem célom senkit se áttéríteni, csak egyszerűen zavart, hogy mennyire nincs jól összefoglalt anyag a témában magyarul.

    "lletve a reggeli szokott problémás lenni, furcsának tűnhet (és sokszor nehezen kivitelezhető, pl. metrón nem ehetsz ilyet) a sült kolbász reggelire, paprikával, paradicsommal, kenyér nélkül, de én simán letoltam."
    Ha valaki szereti a kávét, akkor sok tejszín + kávé ideális reggeli :) Ráadásul könnyen szállítható is. Hátránya, hogy zsíron kívül mást nem viszel be vele, szóval annyival többet kell enni többi evésnél.

    "Nemrég átálltam egy tömegnövelő étrendre, mert kondizok, de az biztos, hogy a szálkásító időszakban újra ketózni fogok."
    Elsőre paradoxonnak hangzik, de keton is lehet tömeget növelni. De amúgy igen, ideális szálkásításra, mert nem vesztesz izomból.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz joysefke #7 üzenetére

    "Az ajánlott szénhidrát-mennyiségeket nettó hülyeségnek tartom. 20gr kb a vicc szint, ketózis ide vagy oda. ez személyes vélemény, amit nem tudok semmilyen kutatással, csak a személyes tapasztalataimmal alátámasztani. Cserébe az állítólagos "tudományos kutatások" amelyeket a témában végeztek, kb ugyanilyen komolyságúak :))"
    A 20g ch igazából az egyik legmegalapozottabb érték az egész étrendből :) Egy átlag felnőtt agyának 100g szénhidrátra van szüksége egy nap szénhidrátdús étrenden. Az agy 75%-a tudja energiaigényét ketonból fedezni, a maradék mindenképp szénhidrátból működik. Igen, ez alapján a 20 alálövés, de ugye fehérjéből is elő tud állítani a szervezet szénhidrátot, másrészt jobb alul lőni, mint felül, mert sem az egyes termékek / alapanyagok pontos szénhidráttartalma nem meghatározható, másrészt a mérlegelés se lesz annyira pontos, mint kéne.
    De igen, igazad van, 20g szénhidrát fölött is lehet ketózisban lenni. Azonban az általad leírtakból arra következtetek, hogy te elég aktív életmódot élsz, szóval igaz amit írsz, hogy el is használod a plusz szénhidrátokat. De ez az átlag fogyókúrázóra nagyon nem igaz: tipikusan kimerül a mozgása abban, hogy reggel elsétál az autójáig, meg munka után visszasétál az autójához. Emellé hiába társul heti 3x1 óra edzés (ennél több edzés elég ritka), ha annyi szénhidrátot megeszik, mint te, akkor folyamatosan ki fog esni ketózisból. És az a legrosszabb dolog ami történhet, mert a szervezetnek folyamatosan át kell állnia és csak minden baja lesz.

    "Tehát a véleményem az, hogy a 20gr szénhidrát mint ajánlás szükségtelenül és normál életmód mellett betarthatatlanul alacsony abban az esetben, ha valaki sportolgat."
    A cikkben erről írtam egy külön részt, sportág függő. Ha valaki csak hobbiból vagy azért sportol, hogy ne legyen eltespedve, akkor bőven elég. Tapasztalat. Én naponta 12km-t biciklizek (munkábajárás), illetve lásd amit írtam túrázásról. Nyilván ha valaki 100m-es síkfutás versenyekre eddz, akkor nem jártható út a sima keto (de arra még létezik a ciklikus keto... )

    "Ha a bevitt cukor nem elegendő (és az én esetemben még a 20gr többszöröse sem volt elegendő) akkor zsírt kell cukor jellegű anyagokká bontania a szervezetnek."
    Az izmoknak nincs szüksége cukorra, ketonból is tudják fedezni az energiaigényüket, de igazából adaptáció után ketonra sincs szükség, közvetlenül zsírból is el tudják látni magukat.
    Mondjuk a laborvizsgálat ha tipikusan éhgyomorra történt, és emellé alacsony mennyiségű szénhidrátot fogyasztottál, akkor nem csoda, hogy ketózist mutatott: szénhidrátdús táplálkozás után közvetlenül is elég 12-16 óra ahhoz, hogy minden szénhidrátraktár kiürüljön. Te ugye már alapból kevés szénhidrátot ettél, így egy szimpla alvás jó eséllyel elég volt, hogy már elkezdjen ketonokra átállni a szervezeted. Ez még nem jelenti azt, hogy folyamatosan ketózisban voltál.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Locutus #9 üzenetére

    "Ez a Ketogén étrend érdekes téma, de félek tőle, hogy a negatív hatásai el vannak bagatelizálva jelen cikkben, és/vagy az orvosilag sem megfelelően alátámasztott dolog ez. Mert az hogy milyen látható hatása jelentkezik (fogyás), egy dolog, de mi van a nem látható folyamatokkal? A szervezet azért bonyolultabb ennél."
    A nem látható folyamatokat orvosilag jól ismertek. Alkalmazzák hosszú távon terápiás céllal (epilepsziásoknál tipikusan 2 év, utána megnézik mi történik ha visszaáll szénhidrátra), de 1 éves klinikai kutatás is létezett. Szóval nincsen itt semmilyen "rejtett" folyamat.

    "Az egyiket cukormentes, a másikat zsírmentes diétára fogva egy hónapig. Sajnos baromira nem találom mi volt ez, talán más sikerrel jár."
    Sajnos pontos adatok nélkül nehéz bármit mondani. Ketogén diétát is lehet rosszul csinálni, ha nem viszel be minden vitamint és ásványi anyagot amit kell, akkor hiánybetegségek alakulnak ki. De ezt el lehet érni bármilyen étrenddel is. De:

    FireKeeper
    "az ilyen extrém diétákra mindig kicsit ferde szemmel nézek"
    Én is. De ez csak addig extrém, amíg utána nem olvas az ember. Szénhidrátokban (és főleg cukorban) semmi olyan nincs, amire az embernek mindenképp szüksége lenne, vagy legalábbis ne tudná saját magának előállítani. Ellentétben ugye a fehérjével (lásd esszenciális aminosavak), amelyeket nem tud magának előállítani, viszont nélküle meg nem tud élni. Napi 25g szénhidrát ami mindenképp szükséges az emberi szervezetnek, de ezt meg saját magának is elő tudja állítani.

    nuke7:
    Fogyás céllal kezdtem utánaolvasni, de már nem csak amiatt csinálom. De igen, jelenleg a fogyás a fő szempont :) Hétvégén vagy jövő hétvégén lesznek fotók... bár szerintem senki se jár jól azzal ha az én félmeztelen képeimet nézegeti :D

    Falcon C.
    Örülök, hogy tetszett az írás :R Igen, igazából a ketoban az a jó, hogy természetes, ha az ember hallgat a szervezetére, akkor könnyen magától is ráállhat :) Ahogy a te példád is mutatja, szénhidrátdús étrenddel ellentétben itt sok esetben elég ha csak hallgat az éhségére az ember, és máris nem fogja túlenni magát, és le fog fogyni a neki megfelelő súlyra. Csak számolgatással biztosabbra lehet menni.

    Franklin
    "Annyi kiegészítést tennék még az étrendhez, hogy a felvágottakkal vigyázzunk, lehet bennük cukor, csak mondjuk dextróz, maltodextrin,szukralóz néven."
    Igen, ez nagyon jogos! Megdöbbentő, hogy mikben vannak "rejtett" szénhidrátok, gondolom veszek majd jó kis főtt / sült sonkát, de egy olyan márkát se találtam, amiben ne lett volna 4-5g szénhidrát 100g-ban :( Ettől persze még lehetne enni keto alatt, de én sonkákat tipikusan arra szoktam használni, hogy ha napközben kevés a fehérje, akkor vacsorára megtolni velük. Így nézve viszont az elég sok.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Scholes9 #13 üzenetére

    "Diabétes kialakulásához leginkább a túlzott mértékű cukorfogyasztás és az egyszerű szénhidrátok fogyasztása járulhat hozzá, mint pl a fehér lisztből készült ételek."
    Igazából nagyon úgyfest, hogy diabétes kialakulását pont annyira elősegítik az összetett szénhidrátok is :( Nyilván annyiból jobb a helyzet azoknál, hogy sokkal nehezebb akkora mennyiséget megenni belőlük, mint az egyszerűekből. De ha megvan a mennyiség, akkor mindegy, hogy egyszerű vagy nem, végeredményben a szervezet ugyanazzá az anyaggá bontja le őket.

    "Csirkemell filé, barna rizs, illetve zöldségek (brokkoli, paradicsom, cékla, karfiol, paprika, uborka eddig) Meg persze a tejsavófehérje por formájában, mint táplálék kiegészítők. Reggelire mindig zab. Továbbá vitaminok, lenmagolaj, illetve, amiben sütöm a húst, az nem más, mint a kókusz zsír, amitől nem igazán van jobb ilyen célra. Csak szuperlatívuszokban beszélhetek, milyen döbbenetesen javult az emésztésem, számomra felér egy csodával :C"
    Igazából ha mindenféle feldolgozott meg adalékanyagos élelmiszerekről átáll normális alapanyagokból előállított étrendre, az mindenképp sokat javít az egészségen :R

    "Nem véletlenül van ennyi cukorbeteg a világon, illetve nagyon sokan vannak, akik még nem tudják, de nemsokára azok lesznek "
    USA az az ország ahonnan elindult a "zsírfóbia" és ahol emiatt leginkább tolták is a zsírszegény cuccokat. Amik hogy fogyaszthatóak legyenek tele vannak nyomva adalékanyagokkal meg cukorral. Eredmény? USA lakosságának több, mint 30%-a cukorbeteg :(

    "Nem tudom egészség szempontjából mennyire jó ez. Én inkább a többször evés híve vagyok, hogy ne ugrándozzon a vércukorszintem. Diabétes kialakulásának szempontjából ez nagyon nem mindegy."
    Diabetes szempontjából ez a legnagyobb előnye a ketonak :) Teljesen mindegy mikor és hányszor eszel, a vércukorszinted állandó lesz, mivel nem azt használja a szervezet energiaforrásnak.

    Fred23
    Igen, ezért fontos a 20g szénhidrátos korlát, mert itt jönnek ki igazán az étrend előnyei. Amúgy az édesítőszerekről való lemondás szerintem csak addig probléma, amíg 4-6 hetet el nem tölt az ember nélkülük. Utána már nem fogja kívánni.

    Woodslave
    "Egy normális testalkatot simán el lehet érni úgy is ha eszel mindent. Ha az kell valakinek hogy ilyen megszorításokkal éljen, akkor hajrá, de tanulmányok se támasztják alá, hogy metabolikus előnye lenne egy sima alacsonyabb (40%-os hogy ez miért alacsony azt nem tudom) szénhidrátos diétához képest."
    Jól tudod, metabolikus előnye nincsen. Viszont az az előnye meg van, hogy nem leszel éhes (mivel állandó a vércukorszint), és így sokkal kevesebb akaraterő szükséges ahhoz, hogy kalóriadeficitet tarts. Átlagembernek ez hatalmas előny (ha jól rémlik más topicból te azért messze vagy az átlagtól :) ).

    Auratech
    "Fontos a magas víztartalmú rostos, szénhidrátszegény "gazok" társítása, hogy a gyomorsav, bélnedvek nagyobb felületen dolgozhassanak. A friss gomba, retek is jó. Káposzta, savanyú káposzta, spenót..."
    A rost attól rost, hogy nem tudja feldolgozni a szervezet. Innentől kezdve a gyomorsav és bélnedvek hatásfoka csak annál rosszabb lesz, mint több rostot eszel. Ráadásul a felszívódást is gátolják (pont ezért "jók" az összetett szénhidrátok, mert magas rosttartalommal párosulnak és lassabban szívódnak fel, ezért nem lövik ki annyira az inzulint). Szóval jó dolog a rost ha sok "szemetet" eszel, mert megakadályozza a felszívódást. De ha csak egészséges dolgokat eszel, akkor semmit se segítenek.
    Ahogy én látom rost terén az az ideális ha nagyjából annyit eszik az ember, mint korábban, mert ellenkező esetben borulhat az emésztés (legalábbis az átállási időszakra). De ha hirtelen hatalmas mennyiségű rostot kezd el fogyasztani az illető, annak csak egy fájdalmas székrekedés lesz az eredménye.

    koxx
    Jelenleg 87 kiló vagyok. 1800 kalória az a 15%-os deficithez tartozó érték. Illetve igazából nem vagyok éhes, sőt ha még ennem kéne most, csak küszködnék vele. Emellett mint írtam biciklivel járok dolgozni, nem vagyok sem álmos, sem fáradt. Akkor miért kéne többet ennem? :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Fred23 #31 üzenetére

    "Ezt most úgy írom, hogy letoltam már majd egy kiló szőlőt, és még folytatom az evést. Heti 2x pizza is van mostanában, ami meg is látszik a súlyomon"
    Nem paráztatásként, de ez ideális út a cukorbetegséghez. Nem, nem azért mert egyszer megettél 1 kiló szőlőt, hanem ha ezt rendszeresen teszed.

    ViZion
    "Nálam csak kenyérfélék vannak... de az függőség szinten. Ráadásul este mikor hazaérek, akkor borítok be egy negyed kilót. Ez ellen vmi gyakorlati tanács? :U"
    Paradoxonnak fog hangzani, de az a tanács, hogy állj át ketora :) Ha tényleg függőségről beszélünk, akkor mondjuk 1-2 hétig rossz lesz, de utána egyszerűen nem fogod kívánni. Fénykoromban én heti 7 napból 5 nap pizzát ettem. Na jó ez kivételes eset volt inkább, de pizzát, tésztát, kenyeret bármikor meg tudtam enni. Ugyanez igaz csokira és más édességre is. Jelenleg? Vannak receptek keto barát tortillára vagy pizzatésztára, el is mentettem egy csomót amikor még csak utánanézési fázisban voltam, hogy na majd ilyet csinálok csomószor (előtte saját kezemmel készített házilag sütött kenyeret ettünk. Csak hogy legyen összehasonlítás :) ), aztán múltkori linkszortírozás során töröltem az összeset, mert nem hogy egyiket se csináltuk meg, ha rágondolok, hogy kenyérfélét egyek, egyszerűen nem kívánom. Ha átállsz ketora, el fog múlni a "szénhidrátéhséged", nem lesz rá szüksége a szervezetednek.
    Sokkal rosszabb ilyen téren amúgy a megszokás, pl. forró nyári napon városban sétálva enne az ember egy fagyit :) De ha rágondolok ott se maga a fagyi íz hiányzik, hanem a "feeling". Amúgy lehet keto barát fagyit készíteni ha az ember akar :)

    Gabás
    "Amit én hiányolok, az a telített és telítetlen zsírok közötti különbségtétel. Szép és jó a kalóriaigény számolgatása, de a lipidek és az érrendszeri betegségek között kapcsolat van"
    Kapcsolat van, ha a transzzsírok raktározásra kerülnek, meg sokáig az érrendszerben keringenek. De ketogén étrenden a zsírok az elsődleges energiaforrás, így a szervezet rögtön felhasználja őket. Kísérletek alapján ketogén étrend folytatása mellett a transzzsírok aránya a vérben alacsonyabb, mint zsírszegény étrend esetén. De ez elég hosszan kifejtésre kerül a cikkbe belinkelt koleszterines cikkben.

    Polllen
    Azért, mert én se vagyok tökéletes :) Jobb lenne elhagyni, igen, csak egyszerűbb kivenni a hűtőből, mint munka után még csirkét / marhát / sertést sütögetni. Illetve jelenleg a fogyás a fő cél, minden ledobott kilóval drasztikusan csökkentem a cukorbetegség (családban "normális"), illetve szívproblémák kockázatát (ez is van családban bőven sajnos). Ha már közel leszek az ideális súlyhoz, akkor jöhet az optimalizálás :)

    Locutus
    Tudósok. Itt a teljes cikk: [link]. Ez meg a lényeg belőle: "With measured cerebral blood flow of 45 ml/100 g of tissue per min, and assuming a brain size of 1400g the 24 hr glucose oxidation would approximate 24g"

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Locutus #46 üzenetére

    "De nem ez volt a legnagyobb gond. Alexander, aki a cukrot száműzte életéből, legyengült, és szellemi teljesítőképessége is súlyosan leromlott"
    Tipikusan elektrolit hiányra utalnak ezek a tünetek. Nem evett elég sót, emiatt kálium és a magnézium is kiürült a szervezetből, ezek nélkül meg az agy nem működik normálisan. Nátrium hiánya tipikusan tünete a gyengeség, fáradtság, tompaság.

    Plusz rákerestem angolul is a cikkre (a magyar elég hiányos, még csak az se derül ki, hogy mennyi ideig csinálták), ott pl. ezt írja: "I thought I'd got the better deal: I could eat meat, fish, eggs and cheese." Ennél ezerszer több dolgot lehet enni ketón :)
    Ráadásul 1 hónapig csinálták a diétát. A keto adaptáció kb. ennyi időt vesz igénybe, szervezettől függően még akár többet is. Szóval mire igazán jól műküdött volna a szervezete zsíron, arra leállt vele...

    Amúgy ezt a "zsírt és szénhidrátot együtt ne" dolgot a tibeti szerzetesek is mondják, ők meg azért alapvetően egészségesen étkeznek :)

    ViZion:
    Egyszer próbáld ki, hogy vacsorára valami zsírosabb dolgot eszel, viszont bármiféle szénhidrát (kenyér) nélkül. Szalonnás rántotta pl. Vagy sült kolbász. De legyen rendes adag :) Utána várj egy negyed órát, és figyeld meg, hogy meg akarnál enni-e egy nagy szelet kenyeret. Jó esély van rá, hogy nem :)

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz woodworm #27 üzenetére

    "Köszvényesként igen érdekesnek tartom ezt az étrendet. Egyáltalán nem elégít ki a cikkben említett magyarázat, hogy nincs ok az aggodalomra, mert a fruktóz okozza. A köszvény egy anyagcsere betegség, a fehérjékben található purint nem tudja lebontani a szervezet. Elég nehéz megtalálni az egyensúlyt így is, nemhogy a szénhidrátok szinte teljes kilövése mellett."
    Ketogén étrenden nem kell több fehérjét enni, mint hagyományos étrenden! Ha neked (most mondok valamit) 60g fehérje kell egy nap, hogy a köszvényed rendben legyen, ehetsz ugyanennyit keto alatt is.
    Fruktóz azért okozza a köszvényt, mert akadályozza a purin kiürülését. De holnap jobban utánajárok ennek a témakörben, a családban is van érintett.
    De itt pl. arról beszélnek, hogy a köszvény és a fehérje bevitel között nincs ok-okozati összefüggés, csak tipikusan amerikai kutatásokban azok fogyasztanak purin gazdag (vörös) húsokat, akik amúgy se figyelnek az egészségükre (mivel ugye a vörös húsok közellenségnek vannak kikiáltva), és ezért ők jó eséllyel nagyon sok cukros dolgot is fogyasztanak. De azért ez nem a legmegbízhatóbb forrás, szóval keresgélek majd még :)

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Locutus #53 üzenetére

    Ez egy showműsor volt a tömegeknek. Ott tuti nem fognak kihozni olyat, hogy állj át egy megszokott teljesen eltérő diétára.
    Ezer plusz egy esetet láttam amikor elektrolit hiány miatt volt valaki fáradt ketogén diétán. Egy olyan esetet se láttam, hogy fáradt volt ketogén diétán és elektrolit pótlás ne oldotta volna meg a problémát. Én inkább a konkrét tapasztalatoknak hiszek, mint egyetlen showműsornak.

    "Meg azért eddig nem annyira 1 hónapról volt szó a ketora ráállás idejeként, hanem 1-2 hétről. Most ne találjuk ki, hogy nekik 1 hónap sem volt elég akkor :)"
    Ez áll a cikkben: "Ez a kezdeti időszak egyéntől függően 2-4 hétig tart."

    ViZion
    "eszek rántottát, szalonnát, töpörtyűt. Főleg, ha otthon dolgozom, mert ettől nem éhezek meg. De kenyérrel csak, kenyér nélkül "visszajön" a zsíros, félig emésztett cucc... jah. :U"
    Ez tapasztalat, vagy csak gondolod? :) Ha tapasztalat, akkor annak egyszerűen az az oka, hogy túl sokat ettél (1000 kalóriánál több egy evésre nagyon sok, ha nem IF-en van az ember. Ezt meg zsírból könnyű összehozni, 3 sültkolbásszal már el lehet érni), nem az hogy nem ettél szénhidrátot. Sajnos ez nagyon rossz magyar berögződés, hogy a zsíros dolgokat le kell fojtani kenyérrel, és ha rosszul van a sok zsír + kenyér után, akkor azt gondolják, hogy nem ettek elég kenyeret... tapasztalatom az, hogy ha egyáltalán nem evett volna kenyeret, akkor lenne jól.

    Fred23
    "Nem tartok a cukorbetegségtől, mert kábé az év felében csinálok valamilyen szenvedős diétát, közben pedig egész évben mindig sportolok valamit."
    Ő is ezt gondolta: [link]

    "Nem tudom, mi járna kevesebb szenvedéssel: az átmeneti böjtölés, vagy a ketogén diéta?"
    Ketogén diéta átmeneti böjtöléssel :) Ketogén diétán nem vagy éhes, így az átmeneti böjtölés sokaknál természetes, nem pedig szenvedés.

    woodworm
    "Azért ha a szénhidrátnak 20g alatt kell maradnia és mellé a fehérjével sem mehetek sokkal a 100 fölé, akkor a hiányzó kalóriát zsírral pótoljam? Azért ennyi zsír fogyasztható formában való elfogyasztása elég körülményes lehet."
    Nézd meg amiket leírtam #35-ben napi kajákat. Szerintem nem mondanád azt, hogy úsznak a zsírban. Ugye azt ne felejtsd el, hogy 1g ch 4 kalória, 1g zsír viszont 9 kalória. Kevesebb, mint fele annyi zsírt kell enni, mint amennyi szémhidrátot ugyanahhoz a kalória értékhez.

    Polllen
    Nem pénzkérdés, csak szeretem az ízét :B Mondjuk olyan szempontból nem reprezentatív amit írtam, hogy 2 hónapja ketózunk, most először vettünk párizsit... de olyan szempontból meg mégis jó, mert el akarom kerülni annak a látszatát, hogy ketozáshoz extra és drága kajákat kell venni. Mert ettünk avokádót, füstölt lazacot meg fekete erdei sonkát is, de ha ilyeneket leír az ember, akkor rögtön jön hogy drága és nincs rá pénze és ő nem eszik ilyen extra dolgokat :) (mondjuk avokádót egyszerűen nem bírom megszeretni, pedig nagyon jó lenne ketora :( )

    FireKeeper
    Keto nélkül szívás az IF. Ha eszel szénhidrátot, felmegy a vércukrod, felmegy az inzulinod. Amikor ezek leesnek éhes leszel. Nyilván ha kihúzol pár órát (ha nem ettél túl sok szénhidrátot), akkor elmúlik az éhség, de itt nagyon könnyű kiesni belőle, plusz pszichológiailag sincs jó hatása az éhség érzetnek. Ha sok szénhidrátot ettél, akkor akár a következő kajálásig is kitarthat az éhség.

    batai15
    "ketogén diéta lényege a rettentően minimális ch bevitel.
    Minden mást lehet enni. szóval de lehet így is értelmezni hogy húst hússal."

    Nem, nem és nem :) Ketogén diétának a lényege a minimális szénhidrát, közepes fehérje és magas zsírfogyasztás. Igen, zsíros húsokat fogyasztva el lehet lenni akár csak húson is, de általánosságban nem állítanám, hpgy csak húsokon el lehet lenni, mert húsról az emberek többségének a csirkemell jut eszébe. Ha abból fedezed a kalóriádat, akkor annak nagyon csúnya vége lesz.
    Másik oldalról ketozni lehet vegetáriánusként is, ott aztán végképp borul a "húst hússal".

    "Igaz ez nem ketogén, nem terheli meg a szervezetet ."
    Jól végzett ketogén (szóval a nem húst hússal :) ) se terheli meg a szervezetet.

    Amúgy majd válaszolok azoknak is akiknek még nem, csak kevés az idő és sok a gépelnivaló :D

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz updog #74 üzenetére

    "Nálunk feleségemmel pont a másik véglet van, a 160 (150-180) grammos szénhidrát diéta. Én pl. azzal mentem le hosszú idő óta először 85 kiló alá, összesen majdnem 10 kilót fogytam már."
    Ez az átlaghoz képest alacsony szénhidrát :) Átlag diétán napi 300+ g szénhidrátot meg kell enned.

    "(#75) Auratech "Ez a ketogén étrend azt demózza, hogy az ember ilyen étrenddel is élhet és alkalmazása jó irányba befolyásolhatja például az inzulinrezisztenciát..." szénhidrátszegény diéta IR-re? :N"
    Igen :K Ez a legjobb módszer. Inzulinrezisztencia attól javul a legjobban ha az egész szénhidrátbontó rendszer kap egy kis pihenést, és a sejtek elszoknak a magas inzulinszinttől. Nyilván erre már jó a csökkentett ch mennyiség is, de a legjobb ha van ketózis.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz batai15 #88 üzenetére

    Sok fehérjétől tönkremegy a veséd. Alacsony zsírbevitel miatt pedig nem kerülnek be olyan zsírsavak a szervezetbe amiket nem tud magának előállítani. De igen, ehhez napi több kilót kéne megenni.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz koxx #91 üzenetére

    Keto alatt az ajánlott az 1.3 - 2,2g per testtömeg kilogramm. Szóval 80kg-os embernek 104 és 176 között. Alsó határ ha valamilyen okból nem fogyaszthat sok fehérjét, felső határ meg testépítős vonal felé, átlagembernek meg az átlag.

    joelke HU
    Én nem tervezem ezt abbahagyni, egyszerűen azért, mert nem érzem fogyókúrának. Nem hiányzik semmi olyan amit nem eszek, nem vagyok éhes, bőséges választék van ételekből ha enni akarok valamit. Ha elérem az ideális testsúlyt, akkor nyilván kalóriabevitelt majd megemelem, hogy ne fogyjak tovább.

    batai15
    "Érdekes egyébként hogy szerinte kevés a 160 g ch, pedig a nevesebb testépíő oldalak pl shop builder is írja hogy 3-400 g ch már tömegelésnek számít, 4-5 g ch / tsg-vel számolva."
    180g szénhidrát az a cukorbetegeknek ajánlott diétás szint. Ha mindenki csak ennyit enne, akkor nem lenne ennyi cukorbeteg. Ehhez nem igazán ehetsz finomított cukrot, krumplit és fehérlisztes dolgot se nagyon. Egy közepes szelet fehér kenyérben van kb. 40g, ha két szelet kenyér közé teszel valamit, akkor máris 80g-nál tartasz és még csak reggeliztél. Megeszel egy banánt, 30g szénhidrát. 250g fehér rizs 70g szénhidrát. 250g hasáb 85g szénhidrát. És akkor bele se mentem olyan dolgokba, mint kakaós csiga :)
    Testépítős témában amúgy nem vagyok otthon, simán lehet hogy 3-400g ch már tömegelésnek számít, de hogy egy átlag elhízottabb ember is megeszik ennyit, az biztos.

    Fred23
    "Mit szól vajon a test ahhoz, hogy egyik nap még 200-250g ch-t kap, másik napon meg 20-at? De vajon az jobb, ha 150-100-50-20-at csinálok? Mert azt is el tudom képzelni, hogy csak a szenvedés idejét tolom ki, és jobb lenne gyorsan átesni inkább az egész fájdalmas részen."
    Semmit. Nincs is értelme elhúzni, mert csak az átállási (fájdalmasabb) időszakot húzod el vele. Én csütörtök este ettem utoljára szénhidrátdús kaját, péntektől meg már csak ketosat. Így első pár vészesebb nap hétvégére esett, szóval ha gond lett volna mégse melóban jön elő, de nem volt semmi probléma.

    blash
    Én úgy gyalogoltam 5 órán keresztül hegynek fel-alá (nem erőltetett tempóban, de nem is sétálva), hogy csak kb. 25g mogyorót ettem. Ez a ketózis előnye :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz DanielLong #50 üzenetére

    "Már az olyan megszorításokat sem értem, hogy max 20g ch. Az 50 kg-os nőnek és a 150 kg-os férfinak is?"
    Igen, mindkettejüknek. A 20g ch az agyműködésből jön, nem a szervezet többi részének fogyasztásából. Az agy méret meg elég egyforma az embereknél :)

    "Ebből kifolyólag szvsz szükségtelen szélsőséges diétát választani az átlag ember számára."
    Egyetértek. De a ketogén nem szélsőséges, legalábbis nem szélsőségesebb, mint az "egészséges" zsírszegény étkezés.

    "De nem akarom kritizálni, inkább kitérnék arra, hogy szinte mindenki, aki fogyást tudott elérni, az étrendtől függően elhagyta a nasit, a cukrot, fehér mérgeket, átállt egy rendszerre, előre gondolkozva, nem csak ami és amikor eszébe jut."
    Persze, ezeknek az elhagyása mindig segít. Másik oldalról én fogytam úgy is, hogy reggelire péksüteményt ettem, edzés után meg egy negyed doboz (nem édesítős) fagyit :) Bajom nem lett tőle, de nem is ajánlom senkinek, akkor még csak "érzésre" fogytam (aztán vissza is híztam mindet).

    "A húsipari termékeket meg nagyon óvatosan fogyasztanám, főleg az olcsó virslit és májkrémet, rengeteg műanyaggal vannak teletömve."
    Ezt aláírom én is, nyilván megnézem mi van benne mielőtt megveszem (már csak a ch tartalom miatt is, 20g-hoz mérve irdatlan különbségek tudnak lenni). Megjegyzem, hogy egy minőségibb virsliben meg egy átlagos főtt sonkában "összetevő" listája alapján nagyjából ugyanannyi adalékanyag van.

    "De a zsírokat nagy mennyiségben csak bizonyos pulzustartományon belül használja a szervezet, ugyanis nehéz és lassú belőlük energiát nyerni a szénhidrátokhoz viszonyítva. Alacsony pulzus tartományon elhiszem, hogy ki lehet tekerni a világból, de egy intenzív edzés vagy verseny közben biztosnak gondolom, hogy még a Te szervezeted is keresné a ch-t, amit nem találva aztán hamar eléheznél. "
    Persze, de ezt írtam is a cikkben. Viszont azt is kalkuláld bele, hogy (sportorvosi mérések alapján) a ketogén étrendhez adaptált szervezet 2,5x hatékonyabban állít elő zsírból energiát, mint a nem adaptált (és az adaptáció ugye kb. 4 hét, szóval ha verseny közben elfogy a ch, akkor nem fog hirtelen tudni átállni a szervezet). Ez lényegében azt jelenti, hogy a keto adaptált egyéneknél jóval magasabb az a pulzus tartomány amikor a szervezet még fedezni tudja az energiaigényét zsírból.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Auratech #61 üzenetére

    "tehát az eredendően magas víztartalma egy része keveredik a gyomor, bél enzimjeivel és az emésztés reakciófelületét növeli akár nagyságrendileg,"
    Van egy savam. Ha ahhoz vizet keverek, akkor abból térfogatra több sav lesz, viszont hígabb. A vízbevitel csak rontja az emésztést, nem javítja, ezért is nem ajánlott evés után vizet inni.

    "Nyilván nem kell túlzásba esni de a nedves rost nélkül tartósan fogyasztott zsír-fehérje sportterheléssel stresszelt emésztésben képes "gyurmagolyóként" vándorolni, jó darabon.."
    Nagyon komolyan gondjaim kellenének már, hogy legyenek ez alapján :) Meg azoknak is, akik évtizedek óta zerocarbon élnek (a leghosszabb nagyjából dokumentált illető 40 évet tolt le, autóbalesetben halt meg). Az emberi emésztésnek nincs szüksége rostra, túl sok száraz rost pedig székrekedést okoz ahogy írod is. Nem véletlen, hogy hasi műtétek után rostszegény diétát írnak elő...

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Lirion #62 üzenetére

    A cikkben is az szerepel, hogy a kezdeti időszakban 20g szénhidrát, később egyénfüggően felemelhető 30-50g-ra. Mondjuk személy szerint nem érzem hogy fel akarnám emelni, csak olyan dolgok miatt emelném meg amit meg úgyis jobb nem fogyasztani :) Pl. reggeli kávéba méz.

    "A kajálással is egyrészről túl szigorúra fogtad a leírást, másrészt ellentmondások is vannak. A szeder pl. nem ok, de a mogyoró és a csoki belefér? Ökölszabályként érdemesebb az 5g/100g ch-t szem előtt tartani a 2-3 helyett, így sem áll fenn a veszély a túlzott ch bevitelnek, viszont sokkal változatosabban lehet étkezni."
    Kezdeti időszakban az 5g/100g ch nagyon sok. 50g napi ch mellett már ok, csak a tapasztalat az, hogy az emberek alulbecsülik / mérik a ch fogyasztásukat. Jobb (főleg az elején) inkább túl alacsonyra lőni (aminek semmi hátulütője nincs), mint túl magasra (amitől meg nem működik az egész étrend).
    Szederre azért írtam, hogy nem ok, mert amikor valaki nekiáll szedret enni, akkor nem egy kis tálka szederre gondol, hanem legalább 2-300grammra. Ellenben az egy kocka étcsoki elég jól értelmezhető mértékegység :)

    "A keto-flu tüntetei sem kizárólag a sóhiány miatt alakul ki. A fáradtság, kimerültség pl. nem a sóhiány jelei (ezt nem is tudom, honnan szedted), hanem egyszerűen az alacsony ch miatt a szervezet lemerül. Nem véletlenül van szó az átállási szakaszról, ugyanis a szervezet nem tudja azonnal a ketonokat hatékonyan alkalmazni, ahogy eltűnnek a szénhidrátok. Vannak ritka esetek, amikor igen, de ekkor általában van vmilyen előzménye ennek (pl. aki csak napi 1-2 alkalommal eszik, vagy lassan vált át a ketóra). Amíg pedig a ketonokat nem tudja a szervezet megfelelően felhasználni, addig jelentkeznek a keto-flu tünetek. "
    Keto-flu oka az elektrolithiány. Ha 2-3 éves írásokat olvasnak, akkor még nem említik ezt, ha bármilyen friss írást, akkor egyértelműen benne van. Nyugodtan nézd meg bármilyen orvosi szakkönyvben, hogy milyen tünetei vannak a nátrium, kálium és magnézium hiánynak, pontosan a keto-flu tüneteit fogod megtalálni. Az alacsony ch-tól nem merül le a szervezet, ha ez igaz lenne, akkor keto elkezdésétől számított 16 órától kezdve egészen legalább 2 héten át folyamatosan keto-flu tüneteid lennének mindegy mit csinálsz.
    Érdemes redditen rákeresni keto-flu tünetekre (fejfájás, fáradtság, stb.) elég sok thread lesz ahol ez a kérdés, válasz kivétel nélkül az elektrolit pótlás, és nem találtam olyan esetet ahol erre az lett volna a válasz, hogy igen, méri az elektrolit bevitelt, rendben van minden, és mégis vannak tüneteik.
    Esetleg akkor fordulhat elő fáradtság ha valami borzalmasan nagy kalóriadeficitet tart az illető (200+kg és 1500 kalóriát eszik).
    Illetve se nekem se a barátnőmnek nem voltak keto-flu tünetei.

    "Egy idő után pedig eltűnik a kellemetlen szag a leheletből és vizeletből is, ami nem azért van, mert nem termel már ketonokat a test, hanem azért, mert rendesen hasznosításra kerülnek."
    Valójában 2 hét után kevesebb ketont használ a szervezet, mint előtte, mert utána már egyre inkább csak az agy használja őket. Kellemetlen szagú lehellett és vizelet inkább azzal áll összefüggésben, hogy mennyi ideje nem vittél be kalóriát, tapasztalatok alapján van aki már sok hónapja ketozik és van neki, és van akinek sose volt (pl. nekem se).

    "Azt írtad, hogy a sót leveskockával simán lehet pótolni, de nem emlékszem, a kálium, magnézium és kálciumról ítál-e."
    Írtam :K Magnéziumra amúgy zöld leveles zöldségek (pl. spenót) relatív jó, de igen, egyszerűbb tabletta formában megoldani.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz batai15 #105 üzenetére

    Nah, van a hagyományos étrend (SAD), annak ugye 50% ch, 15% fehérje, and 35% zsír az arányai (kalóriára vetítve). Ez 2200 szintentartó kalóriára nézve 275g szénhidrát.
    Aztán van az alacsony szénhidráttartalmú diéta, ez olyan 100-180 között van valahol (160-180 a cukorbetegeknek ajánlott mennyiség).
    Illetve van a ketogén, ez meg egyénfüggően 30-50g ch alatt (egészen akár 0-ig, bár a valós 0 elérhetetlen), ha biztosra akarsz menni, akkor meg 20g alatt.

    Narxis
    Ha 30-50g szénhidrátot eszel, és szintentartás a cél, nem a fogyás, akkor nem kell számolgatni semmit, ha csak keto barát ételeket eszel. Nyilván lehet mondani, hogy ez megszorítást jelent, de igazából mindenki étrendjében vannak megszorítások, max nem veszed észre, mert ezt tanultad szüleidtől / környezetedtől.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Suker10 #64 üzenetére

    "Ez alig különbözik a tisztított víztől, a sok csodaszertől. A különbség annyi, hogy a víznél nincs esélyed a túlélésre. Szinte az összes élő szervezetnek szüksége van szénhidrátra, ezért képes tárolni és átalakítani. A sejtek, szív, agy, izomzat, csontok, vér stb. nem működik nélküle. Aki mást állít, az hazudik, ez biológiai tény."
    Tudod ezt bizonyítani? :) Igen, egy minimális mennyiségű szénhidrátra szüksége van az emberi szervezetnek, de azt elő is tudja állítani magának, nincs szükség arra, hogy készen bevigye. De a ketogén étrend se állít mást.

    "Ez alig különbözik a tisztított víztől, a sok csodaszertől."
    A ketogén étrend nem csodaszer, nem is állítottam mást. Olvastad amúgy a cikket?

    "Az sem jelent semmit, hogy az őseink mit ettek."
    Ezért is írtam bele, hogy nem akarom idekeverni a "paleo" vonalat (egyébként az se arról szól, hogy az őseink mit ettek, max a bulvárlapok szerint). Szerintem nem olvastad a cikket :)

    "Ráadásul az összes ilyen a szenvedésről szól."
    Jah, én is két hónapja szenvedek. Ja nem, teljesen jól vagyok, nincsenek evés utáni fáradtság hullámok, nem vagyok felfújódva, és nem vagyok éhes, és eszembe se jut nassolni.

    "Egyébként nincs olyan, hogy a szervezet alapból valaminek a lebontására állna be."
    De van, ha keto adaptált a szervezet, sokkal hatékonyabb a zsírbontásban és könnyebben vissza is áll ketora (nehezebb "kiütni").

    "Az izomzatot azért veszted el, mert nincs terhelés alatt."
    Ez igaz. De erre szokták felhozni a koncentrációs táborokat példaként: ott bőven volt terhelés az izmoknak, mégse testépítő alkatúak voltak az ott tartottak. Miért? Mert nem kaptak elég táplálékot, így a szervezet a fehérjét is energiaforrásként használta és nem izomépítésre. Ha nem keto adaptált a szervezet, akkor könnyebben nyer fehérjéből energiát, mint zsírból.

    "Ketontestekkel nem fogod fedezni az energiaszükségleted"
    Ez igaz. Átállási időszakot leszámítva nem is abból fedezi a szervezet az energiaszükségletet, hanem közvetlenül zsírból.

    "még az eszkimók is fogyasztanak szénhidrátot, különben halottak lennének."
    Igen, fogyasztanak, mivel megeszik a belsőségeket, illetve az állatok vérét is fogyasztják. De hogy a napi 50g alatt maradnak, azt garantálom neked :) De hidd el, ha csak zsíros húst fogyasztasz, akkor se fogsz meghalni. Sokan vannak akik ezt csinálják, lásd pl.: [link]

    "Honnan jön ez a sok zsír? :U Egyetlen élőlény sem fogyaszt ennyit."
    Ahogy a cikkben is szerepel, nem a bevitt étel 80%-ának kell zsírnak lennie, hanem a bevitt kalóriának a 80%-ának. De lásd #35, szerinted ez olyan bevihetetlen mennyiségű zsír?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Lortech #117 üzenetére

    "Heinbecker’s 1928 study showed that the Inuit were not in ketosis while fed their traditional diet, using several methods—including urine testing of acetone, diacetic, and β-hydroxybutyric acid; acetone bodies in the breath; respiratory quotient; as well as their documented high protein intake."
    Sem a vizelet, sem a lehellet nem alkalmas annak kimutatására, hogy a szervezet ketózisban van-e, mivel ezekben csak a felesleges ketonok jelennek meg, ha a szervezet túl sokat termel. Ha pont eleget termel, akkor ezekben semmi jele nincs a ketonnak, kizárólag vérből mutatható ki.

    "Average daily food partition is about 280 gm. of protein, 135 gm. of fat, and 54 gm." (ez kétszer is szerepel)
    Szénhidrát szempontjából ez mindenképp ketózist jelent, főleg ha figyelembe veszem, hogy nem irodai munkát végeznek. Fehérjére lehetne mondani, hogy túl sok, de zerocarbos tapasztalatok alapján ha a szervezet hozzá van szokva a zsírból való működéshez, akkor nem nagyon nyúl fehérjéhez energiáért, szóval jó eséllyel ilyen "kis mennyiségű" fehérje még nem okozza a ketózisból való kilépést. Lásd:
    "For every 2 grams of protein consumed in a carbohydrate-free diet, somewhere between 1.0 and 1.2 grams are potentially convertible to glucose" (több hasonló idézet is van)
    A cikkben végig arról beszél, hogy a protein kb. 50%-a átalakulhat glükózzá. Olyat sehol se idéz, hogy ez garantáltan át is alakul.

    Ráadásul vannak ellentmondások is a cikkben, sokáig arról beszél, hogy az inuitok nagyrészt nyers húst esznek, amiben sok a glikogén, majd ilyet idéz: "They certainly in general prefer eating their meat cooked".

    De igazából nem tudom mit esznek az inuitok, de igazából a ketogén étrendnek nem is az az alapja, hogy ők mit ettek, csak az egyik első leírás származik innen (hasonlóan amúgy a paleohoz is, az is csak ötletet merít és nem pont ugyanazt eszi, mint az ősemberek).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Locutus #119 üzenetére

    Azért mert a kísérletet azért csinálták, hogy abból egy doku filmet csináljanak. Ott meg nem a hitelesség a legfontosabb, hanem az eladhatóság. BBC nem fog bevállalni egy olyan filmet amitől egy csomó ember átáll ch mentes étrendre, majd mivel rosszul csinálják, megbetegszenek tőle és beperlik a BBC-t. Sokkal kényelmesebb nekik olyan filmet gyártani, amivel igazából semmit se mondanak.

    "Sok helyen olyat is olvasni, hogy a ketogén étrend alatt lett cukorbeteg"
    Ilyenről nem tudok, tudsz ilyet linkelni? Terheléses vércukorteszt hamis eredményt mutat ketogén étrenden, ez tény, de ettől még nem lesz cukorbeteg az illető.

    "Vagy a fáradékonyság, koncentrációs zavar, ami nyilvánvalóan nem a sóhiány, vagy az elektrolit hiány, ezek is csak félremagyarázások."
    De, tényleg elektrolithiány :) Miből gondolod, hogy nem az?

    "Valaki fentebb még azt is leirta, hogy a rákos sejtek elhalnak tőle..."
    Ez tényleg nem igaz, senki se tudta egyértelműen kimutatni, hogy keto segítene a rákon.

    "Az se igazán segít a hitelességen, ha valaki ilyen közhelyeket puffogtat, hogy mit esznek az eszkimók meg az őseink, meg a majmok.... és?"
    Én csak történeti bevezetésnek használtam. Amúgy halál mindegy hogy mit esznek / ettek :)

    "Talán a több tapasztalat segítene, hogy jobban bízzak az egészben, vagy az orvosilag alátámasztott (és nem csak annak tűnő) magyarázatok a folyamatokra."
    Van a cikkben is link: [link]. Plusz google jóbarát. De csapj fel orvosi tankönyvet, abban is benne lesznek a ketózis alatt zajló folyamatok.

    Woodslave
    Én nem vettem észre, barátnőm se mondta (de nyilván ez nem jelenti azt, hogy ne lenne).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Locutus #128 üzenetére

    Lásd amit írtam :) Plusz volt olyan fellángolás is, hogy candidát is gyógyítja a keto, de aztán rájöttek, hogy a gombák is tök jól el vannak ketonokon.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Lortech #140 üzenetére

    "Most urine testing kits detect aceto-acetate, not the predominant ketone beta-hydroxybutyrate. It is possible for the test to be negative with high levels of beta-hydroxybutyrate" (innen).

    Leheletnél elbizonytalanodtam, utánanéztem és azt találtam, hogy aceton nem feltétlen van a lehelletben (ezt gondoltam, mert azt tuti érezném ha nekem lenne és nincs), viszont BHB mindenképp van. Szóval itt az a kérdés, hogy annak idején mit teszteltek. Ha csak acetont, akkor nem feltétlen jelez bármit is.

    "Azét nem teljesen mindegy, hogy ketózisban voltak-e, mert rengeteg cikk megemlíti annak igazolására, hogy hosszú távon se lesz semmi bajunk ketózisban, hisz az eszkimók is élnek"
    Atkinsosok elég régóta vannak, 10-20+ évekről is beszélhetünk. Másrészt nyilván ezek nem klinikai tesztek, csak egyedi beszámolók. Lásd: [link]. Illetve ugye van ő: The Bear. De ez meg egyedi eset. Ami viszont biztos, hogy a túl sok szénhidrát cukorbetegséghez és szívproblémákhoz vezet.

    Egyébként nekem van egy olyan elméletem, tudományos alap nélkül, szóval talán nevezzük inkább feltételezésnek, hogy az embernek az lenne az ideális, hogy ha az év egy részét ketózisban töltené (amikor természetes körülmények között nem teremnek meg friss növények és zöldségek), másik részét pedig szénhidrátdús és zsírszegény diétán (vegetáriánusként). De ilyen felvetést mástól nem hallottam még :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Hieronymus #156 üzenetére

    Oké, átfogalmazom: kérdeztem már többször másokat, hogy éreznek-e valamit a lehelletemen, és mindig negatív volt a válasz :)
    És azért az elég durva lenne, ha annyi aceton lenne valakinek a lehelletébe, hogy az elkezdjen oldani bármit is :U

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz emvy #146 üzenetére

    Erről tudnál majd bővebben írni, vagy linket adni? Arról olvastam, hogy a keto alzheimer bizonyos fajtáinál segít, másoknál meg nincs kimutatható hatása, de hogy ártana, olyat nem láttam.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz nuke7 #165 üzenetére

    "most azzal szenvedek, hogy újra 76 fölé menjek, úgyhogy ketogén étrend szóba sem jöhet"
    Lehet keton izmot építeni: [link]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #182 üzenetére

    Darált hús :) Legolcsóbb húsféle, jó a zsírtartalma. Megpirítod serpenyőben, majd mehet rá a tojás.
    Abszolút low budget zerocarbosok tojás + darált húson élnek, mondjuk nagyon hamar meg lehet unni azt mondják, de nem nagyon van olcsóbb ebben a műfajban.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz apatyas #196 üzenetére

    Mondjuk én 181 cm és 74 kilóval számolgatnék, nem feltétlen a szénhidrát miatt, hanem a kalória miatt. Keton nem nagyon vagy éhes, így könnyű fogyni, de neked ez inkább hátrány, mint előny, olvastam olyan sztorit is, hogy 165 cm volt az illető, 38 kilónál úgy döntött, hogy hiába nem éhes ideje lesz többet ennie, azért ezt nem várnám meg...

    "Este tejföl, sajt, paprikásszalámi, kesu, napraforgó, 2 paradicsom, 1 répa, ricotta, vöröshagymás tepertőkrém, és még azért volt mellé 1,5-2 dl piros gyümölcslé ami a doboz alapján 15-20g ch"
    Ez így tippre önmagában legalább 50g szénhidrát, ha nem több. Répában relatív sok van, ricottában relatív sok van, paradicsomban mérettől függően relatív sok van, tejfölben relatív sok van, kesuban sok van, napraforgóban relatív sok van. Mondjuk mértékeket jó lenne tudni, mert pl. én is ettem 100g tejföl + 100g túrót vacsorára, de dupla ennyi már elég necc lenne :)

    Amúgy tulajdonképpen mi a cél? Ha a ketózis, akkor a "rizs - elfér" nem nagyon fér bele. Ha simán csak alacsony szénhidrát (180-nál kevesebb), akkor ok.

    És mégegyszer, így hogy alapból is elég sovány vagy, nagyon figyelj oda a tested jelzéseire, illetve én azért legalább eleinte írnám a kalóriákat is...

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz fordfairlane #197 üzenetére

    Persze :)
    1) felütsz x darab tojást egy tálkában, villával összekevered (rántotta alap ugye)
    2) serpenyőbe teszel zsírt / vajat / olajat, amelyik szimpatikus (én ha csak rántottát csinálok 2 evőkanál zsír belemegy, így hogy a húsból is fog kisülni lehet elég kevesebb)
    3) alacsony - közepes lángon felhevíted, majd beleöntöd a kívánt mennyiségű darálthúst
    4) kevergeted addig amíg a darált hús teljesen ki nem fehéredik (darált húsból marhát se szabad "félig átsütni), inkább menj biztosra és picit süsd túl, tojással úgyse lesz száraz
    5) Ha ez kész van, öntsd hozzá az tojás masszát, és kevergetés mellett (csak annyi a lényeg, hogy ne ragadjon le és mindig a folyós rész kerüljön alulra) süsd addig amíg jónak nem látod (ha biztosra akarsz menni, akkor amíg nem lesz száraz, mint szállodákban)

    Ennyi :) Nyilván tojást lehet sózni, borsozni, akármivel fűszerezni, de ez opcionális. Tehetsz bele hagymát is, ez már mehet a hús mellé is, vagy paprikát is, azt én szeretem ha ropogós marad, szóval azt már csak a tojással együtt tenném hozzá.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz apatyas #201 üzenetére

    Ha sok zsírt eszel és nem vagy ketózisban akkor a szervezeted a zsír nagy részét le fogja pakolni és szépen elhízol tőle. Mondanám, hogy hízásra jó, de akkor már izmot szerencsésebb lenne építeni.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz fordfairlane #203 üzenetére

    Elsőre soknak tűnik, ketoba bőven belefér :) Mondjuk én általában 5-6 tojásból szoktam, 3-hoz elég lehet egy is. Igazából a húst is fűszerezheted, de majdnem mindegy hogy a húst fűszerezed, vagy a tojásra raksz annyi fűszert hogy elég legyen a húsra is. Só - bors mehet minden mennyiségben, zöldfűszerekkel viszont azért vigyázni kell, mert van szénhidráttartalmuk (20-nál számít, 50-nél nem sokat).

    Franklin:
    Én azon akadtam ki (még bőven keto előtt), hogy a fűszerkeverékek nagy részében cukor és/vagy nátrium-glutamát van... szerencsére találni "tisztákat" is, de nagyon meg kell válogatni.
    Keto óta meg a főtt/sült sonkákon, ott is maltro-dextrin meg cukor, meg hosszabb "összetevők" lista mint egy parizernél... tápértéket persze nem írnak rá, aztán találja ki az ember, hogy mennyi az annyi.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Fred23 #209 üzenetére

    Férfiaknál a tapasztalatok szerint inkább növeli. Nőknél olyan 50%, hogy melyik irányba megy el.

    joysefke
    Lekvár az gyümölcs + cukor tartósításnak. Hogy lehet hozzáadott cukor nélkül lekvárt gyártani? :)
    Ha már "gyümölcsjoghurt", akkor natúr joghurt + valami bogyós gyümölcs, lehet fagyasztott is, joghurtba teljesen jó az is.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Ajándékok #215 üzenetére

    Köszi, ez jól hangzik, nem is tudtam ilyen létezik :R
    Amúgy mióta ketózok a bolti szalámik és kolbászok jó részét egyszerűen nem tudom megenni, valami furcsa ízt érzek mindegyiken. Ellenben amit keszthelyi termelői piacon vettünk kolbászt, azt minden további nélkül...

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Dark Archon #222 üzenetére

    Felejtős :) Abonett esetleg, de ott is csak pár szelet naponta. De mi volt a gond amikor megpróbáltad elhagyni a kenyeret? Miért hiányzott?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Dark Archon #224 üzenetére

    "Hát, mi vajazzak meg? :)"
    Egy szelet sajtot, sonkát, húst :)

    "Meg, ha azt kihagytam, éjjel arra ébredtem, hogy rohadt éhes vagyok. Kellene valami, amivel pszichésen azt hiszem, hogy ugyanolyan jó, mint a kenyér és szeretem :)"
    Sajt, tepertő? De el lehet indulni a másik oldalról is, ugyanis a kenyér egyáltalán nem jó :D (mármint ha most a "jó" alatt egészségeset értünk)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz emvy #226 üzenetére

    Csak a magas rosttartalma miatt emellé jóóó sok vizet kell inni, hogy ne szívjon fel mindent.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Dark Archon #240 üzenetére

    "Ha nincs kenyér, nincs, ami laktasson vagy nem tudom, hogy fogalmazzak. Annak az lesz a vége, hogy akkor több kolbászt meg húst eszek, hogy "mennyiségileg" meg legyek."
    Öö pont ez a lényeg :) Az persze hogy nem működik, hogy ha kenyérrel megettél 600 kalóriát, ha meg elhagyod a kenyeret akkor eszel 200 kalóriát vacsorára. Ezért fontos keto alatt a sok zsír, ugyanis a zsír laktat, sokkal jobban, mint a szénhidrát. Ha szénhidrátdús kaján 600 kalóriával laksz jól, akkor jó eséllyel zsírdúsban elég lesz 400-500 is, hogy tele legyél. Szóval vajazd csak a sajtot :) Az, hogy "fúj" az csak a fejedben van, mert belédverték kiskorodtól kezdve, hogy az nem jó. Ha egész életedben ezt etted volna, eszedbe se jutna, hogy fúj.

    "Köszi a tippet, recept az kb. EZ?"
    Én ha meglátom egy receptben, hogy "Szafi", akkor már zárom is be. Iszonyatos marketingkampány csak az egész, keress inkább valami "Szafi-mentes" receptet :) És felejtsétek el a kenyeret tényleg. Kenyeret csak gluténból lehet csinálni, vagy töménytelen mennyiségű adalékanyaggal. Minden más olyan lesz, hogy "végülis emlékeztet a kenyérre, de ez tuti nem kenyér". Ellenben dolgoztál vele egy csomót, hasznos tápanyag meg úgyse lesz benne (rostra nincs szüksége a szervezetnek, csak több lesz ami a WC-be kerül). Szánd inkább az időt arra, hogy süss valami jó kis húst :)

    Vektor_75
    "Sosem sóztam túl az ételeket, így számomra ez az 1 kocka ~2,5-3 dl forró vízben feloldása és elfogyasztása hááát nem egy nagy élmény."
    Én amikor még húsleveseztem, akkor fél literben oldottam fel egy kockát (ez is van az utasításra írva), az úgy teljesen jó volt. A problémám csak az volt vele, hogy egy idő után minden húsleves kockának ugyanolyan íze van, másrészt hogy (részben az előző miatt) egyszerűen untam már inni. Azóta átváltottam sima sós (NaCl és KCl is) vízre, először nagyon fura, de relatív hamar hozzászoktam, most már úgy iszom, mint a sima vizet. Kezdésnek 2,5 decis pohárba 0,5g só volt a lehúzható, most már 1,5g is belemehet :)

    "Viszont az érdekelne, hogy pl. dietetikus mit szól az ilyen jellegű táplálék bevitelhez? Van erre vonatkozólag tapasztalat, vagy valamelyik link mögé kellett volna olvasnom?"
    Dietetikus... nos az attól függ. Ha csak bemagolta ami a tankönyvben volt (dietetikusok jó része sajnos), akkor ki fog akadni, hogy meg fogsz halni két héten belül. Ha kicsit értelmesebb, akkor tudja miről van szó, persze ettől még lehet ellenvéleménye. Olyan magyar dietetikusról aki a ketot ajánlja még nem hallottam (mondjuk ettől még lehet), de paleot egyre többen ajánlják... az meg már úgyis a párhuzamos utca :)

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Vektor_75 #242 üzenetére

    Őszinte legyek nagyon furcsa amit írsz, ugyanis tipikusan a ketogén étrendet a máj zsírosodás gyógymódjaként szokták felhozni (google-be beütve elég sok ilyen találat van, mondjuk nagyrésze ketos / paleos oldalhoz köthető, de nem csak olyanok vannak pl.: [link], vagy: [link]). Alapvetően a zsírmájat magas fruktóz fogyasztással szokták összehozni (ha nem alkohol miatt alakul ki), ezen nyilván elég rendesen segít a keto.
    Ismerősödnél két dologra tudok gondolni:
    1. Túlzott kalória deficitet tartott. Zsírmáj egyik kialakulási oka az alultápláltság. Ha nem evett eleget, és nem vitt be minden szükséges tápanyagot, akkor igen, nagyon gyorsan fogyott, de következményei is vannak. Ugye keto alatt ahogy írod is, nem vagy éhes, ez sokakat arra ösztönöz, hogy akkor minimális mennyiséget egyenek, de azért a szervezetnek vannak szükségletei. Épp ezért 30%-nál nagyobb deficit sose javasolt, de inkább 10-20% az ajánlott (főleg ha nincs orvosi felügyelet). Mondjuk ez ketótól független igazából és minden fogyókúrára igaz, csak keton egyszerűbb nagy deficitet tartani.
    2. Nem tartotta rendesen az étrendet, időnként "csalt" ("Most szülinap van, nem baj ha megeszem a tortát", "Nyár van a gyümölcs egészséges, nem baj ha eszek pár barackot", stb.). Egyre több jel utal arra, hogy az ilyen csalós napok többet ártanak, mint ha nem is ketozna az ember (mivel elszokik a szervezet a szénhidráttól)

    "mert egy jóbarátom igen súlyos májproblémákkal küzdött, az egyik a fibrózis volt és miután az orvos felkészítette arra hogy mi mindenről kell lemondania alaposan megreformálta az életvitelét. Nála az aszkéta csirkemell olaj és minden nélkül és kb. nálam az ezzel egy szinten lévő ételek voltak azok amelyek segítségével ki tudott úgy néz ki szerencsésen lábalni ebből. Fibroscan vizsgálata szerint F2-ről, nullára ment vissza."
    Ugye ahogy a cikk elején is írtam amennyiben valakinek krónikus betegsége van, akkor csak orvosi felügyelettel szabad nekivágni a ketonak, meg úgy bármilyen étrendváltoztatásnak. Ketózis nem csodamódszer, nem lesz tőle senki halhatatlan, nem gyógyítja meg a rákot, szóval igen, vannak esetek amikor nem szabad alkalmazni. Annyira májproblémákban nem vagyok otthon, de igen, elképzelhető hogy a barátodnak tényleg a zsírmentes étrend segített.

    Szerk:
    Kicsit közben utánaolvastam, a májzsugorodás ami a bárotodnak volt már elég komoly szövődmény (ami többek között a zsírmáj szövédménye is lehet), ott már annyira fel van borulva a szervezet egyensúlya, hogy biztos, hogy drasztikus eszközök kellenek, hogy helyrejöjjön. Ugye mivel a ketontermelést a máj végzi, és eleinte elég sokat kell termelnie (mert nem csak az agy használja), biztos hogy nem segít egy ilyen állapotban lévő májnak. Innen logikusan hangzik az az étrend amit vele tartattak, hogy levegyenek a májról minden terhet amit csak lehet, hogy regenerálódni tudjon.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Hieronymus #246 üzenetére

    "Ez nem tűnik elég meggyőző magyarázatnak."
    Paradoxonnak hangzik, pedig tényleg ezt mutatják kutatások:
    "Secondary causes of NAFLD include nutrition-related complications, such as total parenteral nutrition, rapid weight loss, and intestinal jejunoileal bypass surgery (Table 1)"
    Table 1-et érdemes nézni, ott írja, hogy: "Extreme malnutrition". De igen, nyilván nem ez a leggyakoribb ok, hanem a fruktóz. De ha az illető tényleg keton volt, akkor nem tudok mást elképzelni, hogy mitől alakulhatott ki nála (vagy ugye nem volt keton, csak egy csomó zsírt evett).

    D1Rect
    "Ha az ember nyitott füllel jár, és figyeli az élsportolók nyilatkozatait, olykor ott is el lehet csípni, hogy ketot sejtető megnyilvánulásaik vannak."
    Bizony :K LeBron James biztos, hogy ketozik, de ha megnézi az ember, hogy Hosszú Katinka milyen kajákat postol, esélyes hogy ő is, vagy legalábbis paleozik :)

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Vektor_75 #250 üzenetére

    NaCl = konyhasó :) KCl egy fokkal macerásabb már Magyarországon, de lehet találni úgynevezett nátrium csökkentett sót, ami lényegében KCl-t tartalmaz.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Hieronymus #252 üzenetére

    Napi ajánlott kálium fogyasztás 4700mg, azt ha nem eszik az ember naponta több avokádót nehéz elérni :) Szívleálláshoz meg 20g káliumot kéne egyben bevenni szájon át, az meg ugye nem az étkezési mennyiség.
    Ezen kívül tudsz valamit ami miatt nem ajánlott?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Suker10 #262 üzenetére

    "Miert is van szuksegunk szenhidratra?" Erre most komolyan válaszolnom kellene? :F
    Kicsit atfogalmaznam: Miert van szuksegunk taplalekkal bevitt szenhidratra? Erre tenyleg jo lenne ha valaszolnal :K

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Auratech #267 üzenetére

    "A rost teszi lehetővé, hogy a zsír-fehérje kombóba keveredve az emésztés reakcióközegének felületét többszörösre megnövelje, feltárja az ételt."
    Ehhez tudsz valami forrást adni? Nekem továbbra is elég hihetetlenül és logikátlanul hangzik.

    "Az emészthetetlen rost a vékonybélben fermentálódik a probiotikumoknak köszönhetően és a bélsejtek számára tápanyagforrásként rövid szénláncú zsírsavakat biztosít, amik más forrásból nem jönnek. Ezek antimikrobális hatásúak, védik a májat és hiányuk egyik fő oka a testépítős pattanásosságnak."
    Illetve ehhez is? Én amennyire tudom az emészthetetlen rost megerjed, eddig oké, viszont ebből csak gázok keletkeznek, amik csak puffadáshoz vezetnek.
    Amúgy ha ezek a zsírsavak antimikrobális hatásúak, akkor hogyan nem ölik ki a bélben lévő jó baktériumokat?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #276 üzenetére

    Tehát a kutatás során megállapítottak, hogy ha egereknek akkor a legmagasabb az FGF21 termelésük, ha alacsony fehérje és magas szénhidrát étrenden vannak. Ez most tulajdonképpen mit bizonyít? :) Jah, lehet hogy jó lesz ez a hormontermelésed, mellé meg inzulinos cukorbeteg leszel. Win - win, nem?
    Arról már nem is beszélve, hogy a cikk címe mennyire nem igaz, ugyanis se a paleo se keto nem alacsony szénhidrát és magas proteines étrend.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #279 üzenetére

    "A paleolit azért a sok állati hús miatt jelentősebb fehérjebevitellel jár, mint a normál étrend"
    Mégegyszer: sem a ketogén, sem a paleolit étrend nem jár jelentős(ebb) fehérjebevitellel. Én ketozok, ami a durvábbik a kettő közül, mert szinte semmi szénhidrátot nem enged meg, ennek ellenére napi 110g fehérjét eszek. Ez 0.87g / testtömegkg.

    Sanya:
    Igen, az az átlagéletkor volt, amiben benne van, hogy a csecsemő és gyerekkori halandóság borzalmasan nagy volt a maihoz képest. Ha felnőtt az illető, akkor simán megélhetett annyi évet, mint most. És ez csak a topikban le lett írva legalább 3x. Meg az is, hogy a paleo étrend sem azt jelenti, hogy edd ugyanazt, mint az ősember. A ketogén meg végképp nem.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #288 üzenetére

    Pont ez a baj a modern orvostudománnyal. Nagyon sokszor kiragad egy részletet és csak azt vizsgálja. Ez olyan lenne, mint ha megvizsgálnánk egy autót és néznénk, hogy attól függően, hogy mennyire nyomjuk a gázpedált mennyi benzin kerül a motorba. Megállapítanánk, hogy ha tövig nyomjuk a gázpedált, akkor kerül a legtöbb benzin a motorba. Eddig még rendben is van. Majd ezután elővennénk egy másik tanulmányt, ami megállapítja, hogy ha több benzin van a motorban, akkor gyorsabban megy az autó (még ez is ok), majd ebből levonnánk a következtetést, hogy akkor fogunk a leghamarabb odaérni a célunkba, ha folyamatosan tövig nyomjuk a gázpedált. Ja hogy van még ezer másik paraméter? Az lényegtelen, most nem azt nézzük...
    Szóval a tanulmány teljesen rendben van, de a konklúzió és az abból megírt cikk? Semmit se ér.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #290 üzenetére

    "e azt se lehet kategórikusan kijelenteni hogy a magas ch bevitel a cukorbetegség kialakulásához vezet, mert biztos vagyok benne, hogy nem ketogén vega diétáról van szó a fentiekben"
    Igen, korábbi hsz-emben nyilván kicsit túl erősen fogalmaztam, nem azt akartam írni, hogy ha valaki sok szénhidrátot eszik, akkor 100%, hogy cukorbeteg lesz, ez nyilván hülyeség. Viszont egyre több jel arra utal, hogy a sok szénhidrát és sok zsír kombó tényleg cukorbetegséghez vezet. Szóval igen, némi túlzással vagy vega vagy és nem nagyon fogyasztasz zsírt (nagyrészt szénhidrát és annyi fehérje zöldségekből és tejtermékekből amennyi az izmoknak szükséges), vagy alacsony szénhidrát és sok zsír (és annyi fehérje amennyi az izmoknak szükséges). Minden ezek között jó eséllyel valamilyen betegséghez fog vezetni. Ahogy Auratech is írja nem 25 évesen, hanem 40-50 év között. Nyugodtan meg lehet nézni, hogy hány olyan 50 éves ember van aki semmilyen gyógyszert nem szed. Igen, tudom, minden kommentelőnek lesz legalább egy olyan ismerőse aki 50 éves, meztelenül futja körbe az Antarktiszt és egyébként elszív 10 doboz cigarettát egy nap és megcukorra a zsírt és azt kanalazza. De nem egy esetről beszélek, hanem általában.

    "ja félreértés ne essék nem nagyon hiszek én se a megfigyeléses tudományos kutatásokban, csak egyszerűen óvatosan kell bánni az infokkal :U"
    Ez tény. Azért is szántam rá 4 hónapot csak utánaolvasásnak mielőtt elkezdtem volna ketozni és még 1 hónapot mire elkezdtem írni a cikket.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz koxx #293 üzenetére

    Felteszem, hogy a testzsírszázalékod nem alacsonyabb, mint 8%. Ha ebből leszámítva az esszenciális zsírt, akkor is marad rajtad 30000 kalória szabad felhasználásra. Ha az nem elég a villamos megállóig, akkor komoly gondok vannak :) Azért kell megenned egy vacsorára kb. 110g szénhidrátot (és akkor a fehérjeport 0g ch-nak számoltam, de gyanítom több lesz annál), mert a szervezeted nincs hozzászokva, hogy zsírból fedezze az energiaigényét.

    Másik oldalról 10 deka tepertő az 820 kalória, az azért egy normál ebédre bőven elég kell, hogy legyen :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz koxx #303 üzenetére

    Az elterjedtség nem sokat jelent a mai globalizált marketing korában. 50 évvel ezelőtt senki se akart zsírcsökkentett élelmiszereket venni, jelenleg mégis tele vannak velük a boltok.

    Woodslave:
    Mire alapozod, hogy ez az étrendek stresszt jelentenek a szervezetnek? (nyilván figyelve arra mindegyiknél, hogy a szükséges tápanyagokat bevidd, mind makro, mind mikro téren. Ugye ez lehetséges mind zsírszegény vegával, mind ketoval)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #305 üzenetére

    Jah így oké, csak mindig jönnek azzal, hogy keto alatt éhezik a szervezet és hogy ez megterhelő :) Le kell szoknom, hogy ösztönből reagáljak dolgokra :B

    "Te is írtad, hogy akár hetek kérdése is lehet hogy átálljon a szervezet (elhiszem hogy ez amiatt van mert xarul vagyunk kondicionálva gyerekkortól) ketonok használatára."
    Ugye itt érdemes megemlíteni, hogy mindig hangsúlyozzák, hogy csecsemőknél korán el kell kezdeni a "hozzátáplálást" (hozzászoktatást) a gyümölcsökhöz meg liszthez, mert amúgy puffadás meg hasmenés meg hasfájás jelentkezik... :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #308 üzenetére

    "Saturated fat can be toxic to the insulin-producing beta cells in the pancreas, explaining why animal fat consumption can impair insulin secretion, not just insulin sensitivity."
    Munkából nem tudok videót nézni, csak így rögtön erre a mondatra: ez simán lehet, hogy igaz. Csak amíg fogy az ember, addig a szervezet úgyis minden bevitt zsiradékot rögtön lebont és felhasznál energiaként. Arra meg fel szokták hívni ketonál is a figyelmet, hogy ha már közel a célsúly, akkor érdemes odafigyelni arra is, hogy milyen zsírt visz be az ember. De igazából akkor is igaz, hogy a zsír nagy része felhasználásra kerül és nem elraktározásra, mint hagyományos étrend esetén.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Atlantis #313 üzenetére

    1. Igen, kizárólag a kalóriadeficittől lehet fogyni. Ketón ez azért egyszerűbb, mert nem leszel éhes (állandó a vércukorszint és nem kell átállnia a szervezetnek ha zsírhoz akar nyúlni).
    2. a) Magnéziumot mindenképp szedni kell tabletta formában (máshogy macerás eleget bevinni de nem lehetetlen), napi 300-500mg.
    b) Sóbevitel (nátrium) fontos, ezt vagy meg tudod oldani azzal, hogy jól megsózol mindent, vagy kell valami plusz formában, pl. húsleves, "elektrolit ital" (víz + só + ízesítő anyag, ha kell). Napi 5000-8000mg nátrium kell.
    c) Kálium. Ezt jól meg lehet oldani spenótból vagy avokádóból. Ha ezek annyira nem szimpatikusak, akkor nátrium csökkentett sót lehet szerezni (nem túl egyszerű Mo-n). Káliumot sajnos tablettával nem nagyon lehet pótolni, mert jó eséllyel csak 100mg-os tablettákat fogsz találni, az meg édeskevés, mivel napi 3000-4000mg káliumot be kéne vinni. Káliumnál azzal lehet számolni, hogy elég sok minden tartalmaz káliumot, szóval összeadódik, pótlásként olyan napi 1000mg elég.
    d) Kálcium: erről utóbbi időben hallok csak többet, valószínűleg azért, mert ha elég sok sajtot eszel, akkor úgyis megoldva, és a sajt erősen ketogén étrend barát kaja :)
    Ezek amik ketogén specifikusabbak, de igazából mindegyik megoldható étrenddel is. Szóval ha jól rakod össze az étrendedet, akkor semmit nem kell szedni.
    3. Lásd amit kicsit lentebb írtam, amíg fogysz addig lényegében mindegy, szintentartáskor azért célszerű figyelni, hogy zsírokból is megfelelő minőségűt vigyél be (de szvsz kisebb a jelentősége, mint nem ketogén étrenden).

Új hozzászólás Aktív témák