Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz cyber86 #18701 üzenetére

    Ha nem sajnálod rá az időt, türelmet, és tudod mit hogy érdemes beállítani, illetve nincs szükség DolbyVision-re, akkor kiváló lejátszó a PC. (Én azt használom.)

    Minden egyéb esetben a legolcsóbb helyesen működő (kompatibilitási gondoktól és instabilitástól nem szenvedő, képet kéretlenül nem barmoló) külső dobozt szoktam javasolni.

    Ezeken a mai TV-ken már jó alternatíva a belső lejátszó is, de azért lehetnek vele apró gondok (pl. feliratok felismerése / tologatása/méretezése/színezése). Ami a legnyilvánvalóbb, hogy bukod a HD hangot (se SPDIF-en, se HDMI ARC-n nem megy pl. DTS-HD és hasonlók), bár az egy külön mese, hogy van-e egyáltalán értelme (alapvetően a CD minőség bármire elég, főleg ha nincs több milliós rendszered, szóval egy "bögreszett"-nek bőven jó ami átfér így).

    (#18704) PuMbA
    Az a része téves, hogy YCC. Mozifilmhez mehet nyugodtan 2160p24 12bit RGB is, csak 30fps felett van ezzel baj, vagyis HDR játékhoz kell csak YCC (de a DolbyVision játékhoz megint csak RGB-n kell hagyni a driver-t, hogy abba pakolja be magát a Dolby féle YCC formátum anélkül, hogy a driver megértené azt).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz PuMbA #18708 üzenetére

    Az teljesen mindegy. Ezek a TV-k is eldobják a chroma felét alapbeállításokkal, csak PC módban vagy Panasonic-nál "pure direct" kapcsolóval őrzik meg a teljes felbontást (Sony most passz, talán Graphics és esetleg Game preset-ekben, de talán soha), de az már az ő bajuk, küldeni küldhetsz rá RGB-t (kivéve persze ha valamelyik TV hibásan kezeli, mert előfordulhat, de az már elég ritka manapság). Én RGB-t szoktam küldeni, mert a HDMI sávszél az egyik legszűkebb manapság, szóval menjen át a legkevesebb babrálással és majd a TV processzora babrál velemi amit muszáj neki.

    Reméltem, hogy a HDR-el együtt rákényszerülnek majd a gyártók a 3DLUT-ra, ami nagyjából így is lett, de az a része nem vált be a "jóslatomnak", hogy azzal együtt el elehet majd felejteni a chroma subsampling-ot is (a TV belső feldolgozásánál). Makacsul ragaszkodnak hozzá, minden cent számít, na meg hiába van 3DLUT, csak van real-time része is a képfeldolgozásnak (akkor is ha a legtöbb ilyet kikapcsolja a menüben aki jót akar magának, de attól még beleszámít a "bödzsébe"). Mindig valami újra költik el a megfizethetővé váló kapacitásokat az ilyesmik levetkőzése helyett (mint ahogy pl. nem is tudjuk rendesen etetni ezeket a 120Hz-es 4k kijelzőket HDMI 2.0-al, de már KELL a 8k, mint kígyóméregre az ellenszer, amihez megint kevés lesz a HDMI 2.1 és megint ki lesznek centizve a megfizethető képfeldolgozó processzorok...).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Mcleod #20622 üzenetére

    Szerintem csak IR-el működik ezeken a TV-ken a Service Remote (infra adós telefon kell, vagy támogatott bluetooth-on felcsaolt külön infra adó), hálózaton nem. Amúgy pedig ha belépsz IR-el is a normál távirányítóba dob be, majd a vissza gombbal tudsz kimenni a listába, ahol ott a Serive is. Abban lesz IN-START, stb.
    Plusz 9-es Androidra frissítés után át kellett állítanom egy AnyMote-on belül jó mélyre ásott menüben "alternate" módba az IR adót, különben se a sima, se a service nem csinált semmit (hibát se írt ki, csak nem reagált a TV).

    ---

    Amúgy meg "rohadjon meg" a mag a 380k-s B8-ával, miután megfogadtam, hogy HDMI 2.1-ig nem cserélem le a C7-et pusztán a BFI mániám miatt. :DDD (az extra CalMAN license-t úgyse fogom megvenni a 3DLUT funkciójához, hacsak nem lesz itt a topic-ban pár érdeklődő, akik "beszállnak")é.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #20672 üzenetére

    SDR-ban csak az RGB, HDR pedig a W alpixel is dolgozik, viszont ennyivel magasabb is a maximális fényerő (durván 450 vs. 750), szóval alapvetően azonos a "fizikai határ". Más részről pedig a HDR diffuse white ~100nit, ami körülbelül a 20-as OLED Fény-nek felel meg SDR-ban (persze ettől mennek sokkal fentebb a világos foltok HDR-ben, de ezeknek elvileg szórványosan kéne csak előfordulniuk: ritkán és/vagy kis területeken, nem állandóan vakítani a nézőt).

    Szóval ha úgy van elkészítve egy film/játék HDR verziója, hogy alapvetően nem megy a diffuse white fölé a kép nagy része (vagy csak nagyon ritkán néhány jelenetben van vakító rész nagyobb területen), akkor nem terheli sokkal jobban a panelt (és villanyszámlát), mint az SDR mód 20-as OLED Fény-el (persze egy magas Dinamikus Kontraszt állás, vagy Kiemelt képmód erre még rápakolhat HDR-ben, most csak a Cinema módokról beszélek dinamikus kapcsolók nélkül). Ebből következik, hogy ilyen HDR tartalmakkal összevetve 20-astól sokkal magasabb (>40) OLED Fény-el többet fűthet az SDR, mint a HDR.

    Ha lágy (nem direkt túlerőltetett) HDR tartalmat nézel, akkor alig terhel jobban, mint a SDR (20-40 közti OLED Fény-el), viszont ez nem tudod sokkal magasabbra erőltetni (legalább is nem Cinema módban). Az SDR-t viszont fel tudod erőltetni magasabbra is (egyszerűen felhúzod vastagon 40 fölé az OLED Fény-t és persze még itt is van Kiemelt mód és Dinamikus Kontraszt is...).

    ---

    A fogyasztás jelenettől is függ. Nézd pl. végig a John Whick filmeket HDR-ben. Nem fog fényárban úszni a szoba. :N

    HDR-ben ne vedd 100/100-tól lentebb, csak kapcsolt ki a Dinamikus Kontraszt-ot és állítsd szürkére a feliratot.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Joshi #20676 üzenetére

    Választok akkor filmet: Underworld - Blood Wars, felirat nélkül ;]
    Még nem láttam, de tippre sötét, és most beletekertem: marha sötét, és alig van benne vakító fény. :))

    (#20678) tutitibi

    Azzal megegyezőre, amit nézel. Ez a gyakorlatban pár kivételtől eltekintve HD/SDR esetén Rec709, UHD/HDR esetén pedig Rec2020 (akkor is, ha a film DCI-P3 tartalom, de Rec2020 konténerben, és általában ilyenek a BD-k).
    Létezik pár Rec709-es UHD (4k) anyag is, de kevés (akkor jött ki pár ilyen, mikor már erőltették a 4k-s TV-ket, de nem volt még kész/bevezetve egyik HDR szabvány se) és filmekből ezek legtöbbször újra megjelentek HDR kiadásban is még egyszer.
    DCI-P3 kódolású anyaggal nem nagyon találkozol otthon (esetleg demók).
    Játékok esetén is az SDR = Rec709 vs.HDR = Rec2020 áll (itt a felbontás nyilván rugalmasabb, főleg PC-n).

    Ez nem is tetszik nekem a Panasonic-nál, szerintem nem gondolták át eléggé, hogy jobb lenne egy esetek többségére jól használható Auto mód, mint a többi gyártónál (itt érts LG és Sony). Gyakorlatilag kézzel lépegethetsz két képmód közt attól függően SDR-t nézel vagy HDR-t.
    Vagy van már ma a menükben Auto, csak nem soroltad fel? (Régen úgy rémlik nem volt.)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #20695 üzenetére

    Tegnap este megitattak velem némi szeszt és passzív-dohányoztam, biztos ettől.

    Jah, Tecni minden alap (kivéve sharpness=0), Dinamikus Kontraszt KI, felirat áttetsző és/vagy szürke (vagy KI), aztán ha még mindig erős, akkor esetleg valami kis fény a szoba TV mögötti falára (de ne bele a képernyőbe).

    Végső esetben még hazudhatod magasabbnak a HDR metaadatot, az eltompítja a tetejét (pl. 1000-ről 4000-re, vagy 4000-ről 10000-re), ha tud ilyet a lejátszód (PC-n egyszerű nVidia kártyával).

    Nekem HDR filmeknél inkább arra van ingerem, hogy lekapcsoljam a halovány kis fényt, amit netezéshez/játékhoz használok. Akkor jön ki legszebben a fekete közeli árnyalás, amit egyébként letompít a szoba háttérvilágítása.
    Persze ez is más egy lensflare-mániás sci-fi filmben, és ellenpéldaként tekerj bele a lent említett Blood Wars-ba, amiben szinte nincs is semmi vakító képelem (ettől még határozottan szebben néz ki a HDR kiadás). És nem láttam még így, de állítólag a régi Blade Runner új kiadása is úgy készült, hogy nem nagyon lépi túl az SDR tartományt. A Mátrix már kicsit tolakodóbb, ott sokszor fel van húzni nagy homogén paca is úgy, hogy látni amint "beég".

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #20690 üzenetére

    Amiket ma látok legnagyobb problémának:

    1: megint kezdi kinőni a consumer hardware a magyar viszonylatokban megfizethető (ez szerintem itt kb. <=1000 USD), kisvállalkozás szempontjából megtérülő műszerek képességeit.
    Pl. kérdezték tőlem is nemrég, hogy lézeres fényforrású DLP projektor. Nos, kéne hozzá egy ~5000 USD beruházás (+ÁFA+vám + sallangok), hogy nyugodt szívvel el tudjam vállalni. Tavaly egyszer már fontolgattam egy olyan kütyüt puszta heccből, de győzött az ép ész, hogy ez üzletszerűen nekem sohasem térül meg és itthonra nincs rá valódi szükségem saját használatra, saját igényekre, mert a mai csúcskategória(-közeli) készülékeken már a gyári beállítások is egész jól használhatóak.

    2: Itt folytatódik, hogy a drága készülék (monitor, TV, stb) egy jól választott gyári profilban teljesen korrekt képet ad (ha pár hülyeséget kikapcsolsz a menüben, de műszer nem feltétlenül kell hozzá), otthonra is elég, de akár még komolytalan félprofi munkára is.
    Ugyanakkor átalakulóban is van a kalibrálhatóságuk. A legtöbb készüléken van egymásra rétegezve 3DLUT és a hagyományos "csúszkás" finomhangolás. A gyakorlati tapasztalatom pedig, hogy általában többet árt a mai szemmel, a +DLUT-hoz képest bugyuta csúszka, mint használ (ha nem ~hibátlan a gyári 3DLUT a háttérben, azon ezzel nem sokat lehet segíteni).
    A 3DLUT viszont még nem, vagy nagyon ritkán programozható consumer kütyün (kivétel idén az LG-nél).

    ---

    Na most, mikor visszautasítottam a lézeres témát, valahol sejtettem, hogy >50% egy tőlem is inkompetensebb fogja végül elvállalni, akár drágábban, csak ő esetleg nem tudja, vagy letagadja, hogy inkompetens.

    És ugyan ez a 2-es pontra: ki lehet menni, lehet tologatni a csúszkákat, le lehet tagadni hogy akár rosszabb is lett a végére, mint a gyári profil, el lehet kérni a pénzt. Vagy egyszerűen inkább nem járkálsz el, vagy szépen megmondod a kliensnek, hogy mi a valóság, mit tapasztaltál konkrét szituációban azzal a készülékkel és mi a véleményed/javaslatod (akkor is, ha mérges lesz rád, kvázi lejáratod magad az ő szemszögében, stb).

    ---

    Kíváncsi leszek hogy megy majd az LG B8-on a 3DLUT programozás CalMAN-el. A legújabb verzió állítólag már használható. Esetleg azt vállalom majd mostanában szívesen (a régi plazmák mellett).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #72042496 #20715 üzenetére

    A példa lézer fényforrású projektorról szólt, ami extrém eset.
    Az LG WOLED-nél szerintem még nincs igazán gond. Például eddig akárhány Sony A1-re tettem rá az i1d3-at, még mindig dE<=1.5-öt mért fehérre, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy nem kell hozzányúlni.
    (A Sony állítólag minden készüléket egyedileg állít be. Az LG viszont nem ennyire alapos, ott nagyobb szórást láttam a 2017-es készülékek közt.)

    Ugyanakkor nem minden i1d3 egyforma. Ami nálam van, az elég jól egyet szokott érteni az i1 Pro 2 spektrómmal, de láttam már olyat, ami nem (pár hónapos volt, és végül kicserélték az illetőnek). Szóval ezekből az árú kütyükből nem lehet vakon bízni egy darabban, csak ha összevetetted több hasonlóval (pl. ismerős azonos típusú kütyüje), vagy jobb esetben valamilyen más működési elvű műszerrel is (spektro-, vs. colori-merter). Akkor már nem valószínű, hogy 3-4 kütyü is egyformán mér rosszul. Vagy esetleg vannak az egyedileg tesztelt OEM kiadások (drágábban), mint pl. a Spectracal C6.
    Aztán bejön a képbe az esetleges öregedés: lehet, hogy pl. 500 üzemóránál még "tökéletes" a gyári beállítás, de lehet hogy 10000 óránál már egy viszonylag pontatlan i1d3 is közelebb hozza az igazsághoz (bár a C7-em gyakorlatilag semmit nem mászott az utóbbi fél évben, mikor utoljára állítgattam + most nemrég néztem rá megint frissen, ha már épp megválni készülök tőle).

    Gond lesz viszont lassan az i1d3-al fénysűrűség tekintetben, mert valahol 1000nit fölött hal meg, ami az idei OLED-eket még nem érinti, de a legvilágosabb LCD-ket már igen + ki tudja mit hoz pár éven belül az LG (bár nem hiszem, hogy nagy fényerő ugrást, de...).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #55809408 #20755 üzenetére

    A DPI skálázás idióta, mindig mindent nagyítani akar, ami FHD vagy nagyobb felbontású kijelző.

    Át tudod állítani 12 bit-re is, ha HDMI 2.0 a VGA, engedélyezve van a TV-n a teljes sávszél mód és 2160p60-tól vagy kisebb felbontást vagy alacsonyabb frekit választasz, esetleg RGB és YCC 4:4:4 helyett YCC-t 4:2:2-t.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #20762 üzenetére

    Szerintem minden LG OLED panel, ami piacra került RGBW (már a FullHD és SDR képes készülékek is, mindegy milyen márkanév alatt), de a HDR képes LG TV-k csak HDR módban használják a W-t (és ki lehet kapcsolni a szervizmenüből, akkor durván 1/3-adnyit visszaesik a max fehér). Hogy mi volt HDR előtt az LG-nél, vagy mit csinál ma a többi gyártó, azt passzolom.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz coolrob #20895 üzenetére

    A mag nekem már pénteken is azt írta ki, hogy december 8-ig bezáróan szállítják, ezért nem is várom e hétre. Amúgy vettem pár más apró kütyüt is onnan, amik közül egyet külön tételként ma indítottak útnak (de az is csak elvileg és szerintem még raktáron belül, mert nincs csomagszám se, posta se küldött emait/smst). Szóval szerintem ne várd tűkön ülve, december első hetére saccolandó.

    #20910) Gtaati
    Én is kicsivel 300 felett remélem majd eladni a kb. másfél éves 55C7-et. Majd meglátjuk milyen lesz a kereslet/kínálat BF/CM és karácsony közt. Általában kelendőek ilyenkor a cuccok.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz tutitibi #20920 üzenetére

    Ez megmagyarázza miért nem voltam biztos az Auto mód létezésében a mostani Panasonic TV-ken: mert van is meg nincs is egyszerre. :))

    Ettől továbbra is áll, amit korábban írtam: alapvetően csak a Rec709-re és Rec2020-ra lesz szükséged, rendre SDR-hoz és HDR-hez (elenyészően ritka, ha nem jön össze jól ez a párosítás, vagy valami más kéne ezeken túl). Annyiban egészül akkor ki a javaslat, hogy ahol elérhető, ott hagyd Auto-n.
    Bár ez is csak a Blu-Ray kiadványokra megbízható, "kísérleti adás" lehet bármi egzotikus (szándékosan, vagy véletlenül, mert pl. még az adó se tudja mit lenne érdemes sugározni).

    Az esetleg kellemetlen lehet, ha a tunerekhez nincs Automata mód, de egy tuneren belül is lehet SDR és HDR is.
    Nem tudom, hogy esetleg megkülönbözteti-e úgy a Panasonic jelenlegi menüje az SDR-t és HDR, hogy gyakorlatilag nem nevezi át a képmód nevét, mégis olyan, mint ha lenne egy Cinema (SDR) és egy különálló Cinema (HDR) is? (Mint ahogy annak idején a 3D mód is külön életet élt, de nem mindig írta ki a TV a képmód nevébe hogy 3D.)
    Próbálj nézni SDR adót, állítsd be Rec709-re. Váltsd át HDR adóra, állítsd át Rec2020-ra. Kacsolj vissza SDR adóra és nézd meg hol áll.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz szabog74 #20935 üzenetére

    Hmm. Nálam nem lát frissítést a 2015-ös verzióhoz. (Azt látom, hogy a Netflix pár napja frissült észrevétlenül.) Van esetleg HDR is, vagy csak a PIN-el variáltak?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #55809408 #20943 üzenetére

    Ha nem mész el otthonról 15 napra, akkor szerintem semmi baja nem lesz. :N

    (#20938) Gtaati v
    Mert BFI mániás vagyok, és a B8 gyakorlatilag egy C7, amin be lehet kapcsolni a szofveres BFI-t. Mikor a C7-et vettem, még csak a sokkal drágább Panasonic OLED-en volt ilyen BFI opció, szóval most még egy ilyen cserével együtt is olcsóbb, mint ha annak idején emiatt vettem volna Panasonic-ot (eredetileg még azt fontolgattam, hogy majd 1-2 év múlva próbálom lecserélni használt Pana-ra, de aztán az LG is berakta a funkciót és volt BF kínálatban B8...).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #55809408 #20953 üzenetére

    Úgy értettem, hogy amiatt már aggódnék, ha 15 napra marad bekapcsolva egy youtube alkalmazás nyitóképernyőjével (vagy ilyesmi), pl. míg te nyaralsz (és a házból kifelé menet kapcsoltad vissza a TV-t a "zsebeddel" a telefonon). Az nem fogja kinyírni, ha havonta egyszer reggel véletlenül elindul rajta sorban egy csomó random klipp és reklámok, míg délután hazaérsz.

    Szóval emiatt én nem tiltanám le rendszeresen a távvezérlést, ha amúgy használni akarom.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz krx21 #20956 üzenetére

    Ízlések és emberek kérdése. Én alig pár hónappal a C7 vétel után 2017 őszén láttam otthoni körülmények közt egy Panasonic-ot, és azonnal furdalni kezdett, hogy "na, ha vártál volna pár hónapot, akkor már megfizethető lett volna Panasonic is".

    Közben pedig nemrég mégis csak eladtam a Kuro-t, mert másfél éven át alig 10 percre kapcsoltam be. Mikor leültem kicsit hozzá, előkészítettem a pár videót a szemlére, köztük egy frissen felvett játékjelenetet (The Witcher 3-ból, amit a C7-en néztem rögzítéskor), akkor megint nyakon ütött, hogy "f@szom, de kár volt BFI nélküli OLED-et venned, nézd meg milyen gyönyörű tű éles, és tisztán olvasható rajta a mozgó felirat, ami a C7-en csak egy alig kivehető csóva, és le kell lassítani a lépteket, hogy el tudd olvasni".

    Jó, mondjuk teljesen igaz az is, hogy a C7-en is lehet 1080p120-ban játszani, és akkor azon is olvasható a mozgó felirat (még mindig nem Kuro szint, de elég jó, és végül is az a lényeg), csak akkor állandóan látszik az aliasing, amit gyönyörűen kisimít a 4k felbontás.

    Szóval nekem inkább villogjon, mint csóvázzon. Ha mégis kiderül, hogy 10-20 perctől hosszabb idő után zavar, vagy most valamiért hozzá sem sikerül szoknom, akkor ki lehet kapcsolni.
    Filmekhez amúgy nem tervezem használni, ahhoz sohasem éreztem hiányát, a <=60fps játék a szívszorító.

    (#20958) dgyuri0123 ^^ utolsó bekezdés. :P

    (#20957) daneel_hu Az LCD-n (Sony féle BFI) is ilyen, hogy ha nem vagy hozzászokva, akkor bekapcsolás után nagyon zavaró (fáj, büntet), aztán ha mozog a kép és nézed kicsit, hamar túlesel a nagyján és nem zavar annyira. Világos állóképen sokkal feltűnőbb, mint mozgáskor és haloványabb képen. Aztán később sokkal könnyebben elfogadja az agyad, ha rendszeresen használod.
    Valamikor régen a plazmákhoz is alig tudtam hozzászokni, de ma már ha akarom se látom, hogy villognak-e.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Joshi #20980 üzenetére

    60Hz bemenetnél egyformák, de 24Hz-nél nem, és nekem csak az utóbbi tűnik használhatatlannak a Sony-n (vagy talán még az 50+50 az 50Hz bemenethez, de olyat évente max 10 órát nézek, jövőre talán annyit se, mert egyre bénább a Doctor Who). A Sony A1 48+72 (utóbbi a fekete), a Panasonic 60+60 (váltott sorrendben, hogy ne akadozzon 2:3 arányban). Az újabb Sony-kat még nem néztem 24Hz-el.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #20973 üzenetére

    Én olyan 3-4 napra gondoltam, de ha teljesen impulzus-szűz vagy, akár 2-3 hét, mire természetssé válik fura és fárasztó helyett. De ja, a legrosszabb az csak az első pár perc.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #72042496 #21053 üzenetére

    Én a madVR-t javaslom már csak azért is, mert akkor nem kel szarakodni a Win10-el. Ha jó régi vagy elég friss driver van telepítve (csak néhány rossz), akkor használható az NVAPI is (így az asztal nem vált át állandósítva, csak ha elindítod a filmet akkor automatikusan átvillan és ha bezárod, akkor vissza).

    Amúgy pedig mehet a TV-re 23Hz Full RGB 12-bit, nem kell szarakodni YCC-vel se filmekhez (max ha 50Hz-es TV anyag).

    LG-nél a menüben balra az 5. opció, utolsó előtti tétel, HDMI Ultra akármi. Azt kell átbillenteni jobbra az adott HDMI-n (most angol menüt tippre fordítva: általános, HDMI baromimélyszín :D ).

    (#21045) Balika911 - és ezen akadsz fel, nem azon, hogy "Javított" ? :P

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #72042496 #21059 üzenetére

    Őszintén nem tudom pontosan mit csinál, csak megjegyeztem, hogy azt be kell kapcsolni, különben korlátozott a közel maximális sávszélt igénylő formátumok támogatása.
    Ha nagyon érdekel összevethetem a két EDID-t egy editor-ban, hogy pontosabban mi változik abban, amit a PC VGA lát a TV-ből ha billeg.

    A kapcsoló pedig elvileg azért kell, mert állítólag nem teljesen visszafelé kompatibilis így kisebb tudású eszközökkel (pl. HDMI 1.3 lejátszó vagy AVR, stb).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz szabessz #21072 üzenetére

    Azzal a menüvel alapvetően semmit nem kell csinálnod. Az automata az megy ettől függetlenül, ott kézzel tudod elindítani hamarabb. Megtévesztett a szöveg, az nem azt jelenti, hogy minden kikapcsolás után indul majd, hanem hogy most kérted, hogy egyszer mindenképp induljon el azonnal kikapcsolás után (akkor is ha amúgy még nem).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #21077 üzenetére

    Igen, kétféle van, és a sokkal ritkábbra időzített fut le manuálisan.
    Az alapján, amit sejteni lehet (az LG-től leírtakból), hogy mi ez a frissítés, és miként kompenzál, egyik sem szabadna, hogy ártalmas legyen. Nem fizikailag öregíti hozzá a még fiatalabb pixeleket a kopottabbakhoz, hanem méricskél és szoftveresen nem hajtja erősebben a jobbakat, mint amit az öregebbek is tudnak még. (Ebből következően, ha esetleg hibás volt maga a térképezés, az sem rontja el örökre a dolgokat.)
    Egyszerűen csak felesleges túl sűrűn futtatni, ezért vannak X órák.
    De a kapcsoló ott van, hogy ha valakinek mégis hamarabb van látható IR, mint az X órák és zavarja, akkor lenyomhatja. (Hasznos lehet akkor is, ha nem hétköznapi módon használod, és tudod, hogy egyrészt kínoztad a panelt, másrészt nemsoká valami "kritikus" dologra akarod használni.)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Joshi #21161 üzenetére

    Attól, hogy nincs hitelesítve magasabbra, mert nem volt hozzá szabvány, ami hitelesítsék, attól még működhet. Kipróbálod, aztán kiderül. Ugyan úgy, ahogy ~10m hosszú kábel akkor sem biztos, hogy működik, ha elvileg hitelesítve volt (de nem minden egyes példány, csak szúrópróbára).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz renatto #21164 üzenetére

    Amit most használok, az is 1.4 érából van, de csak 2x2m.

    "de arra még nem lesz sükség egy darabig"
    Más ma is lenne. A 2016-os LG panelek is 120Hz-en járnak és a 2018-as LG Alpha9 is tud már 120Hz-es HDR-t kezelni, csak a fránya HDMI 2.0-ba nem fér bele még 60Hz se 10 bit-el subsampling nélkül. Játékra hasznos lenne még akkor is, ha össze-vissza mászkál az fps 30 és 90 közt. FastSync-el (és mianeve-AMD-nél majdnem ugyan ennek) jobb eredményt kapsz, mint ha "csak" 60Hz-en megy.

    (#21166) szabessz- Semmiképp ne érje víz éjfél után, míg bejáratós! Pszichózis. ;]
    HDR módban ne piszkált az OLED Fény-t, kapcsold ki a Dinamikus Kontraszt-ot.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Interceptor #21193 üzenetére

    ABL: Alacsony OLED Fény-el SDR-ban nem dolgozik, de HDR-nél sem szokott nekem feltűnni (nem hirtelen villog, simán fut át és nem túl agresszív).
    SABL: Na, ez engem zavarna monitorként használva, de ki lehet kapcsolni a szervizmenüben. ;)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Interceptor #21199 üzenetére

    Annyit tudok mondani, hogy kb. másfél év alatt semmi baja nem lett a C7-nek attól, hogy monitornak használtam. Az első pár hétben még láttam néha IR-t, mikor a HDR játékokat nézegettem, de ez később teljesen elmúlt, ma már sohasem lehet ilyet észrevenni rajta.

    Nem tudom meddig tervezed/szoktad megtartani, vagy mennyi idő és/vagy használt-piaci értékcsökkenés után tudod elfogadni, ha mégis veszteségnek kell leírni, de szerintem ha nem visz csődbe lelkileg vagy anyagilag, ha mondjuk 3 év után elkezd tönkremenni, akkor felejtsd el az LCD-t. (Sőt, pl. egy nappaliba/konyhába szerintem még tökéletes egy kicsit foltos/csíkos kijelző is "háttérnek", szóval nem feltétlenül kuka az még úgy se...) Az LCD is csak addig garantált, hogy működik, míg lejár a garanciája, azokban is mehet tönkre drága alkatrész, amit nem feltétlenül éri meg kifizetni.

    Még annyi, hogy ha jól rémlik neked is volt PDP-d, vagy BFI-s LCD-d. Emiatt az idei LG-ket ajánlom BFI-vel (a tavalyi LG-ken nincs, 17-ből csak a Panasonic-on működik jól).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Interceptor #21206 üzenetére

    A hagyományos ABL-t nem lehet piszkálni, de nem is kell, mert SDR módban (tehát pl. Windows asztal) gyakorlatilag nem fog működni (közel se kell olyan magas OLED Fény beállítás, ahol elkezd dolgozni, hacsak nem a tűz be a nap a szobába).

    Az SABL az, amit kilövök monitornak. Ez azt csinálja, hogy néhány másodperc statikus kép után azonnal sötétít, aztán ha megmozdul valami akkor visszahúz. Ez vélhetően arra van, ha valaki elalszik, és megjelenik egy lejátszó menüje. De PC-n (bár a legtöbb média player doboznál is) be lehet állítani olyat, hogy akár 10-20 perc inaktivitás után kapcsolja ki a kijelzőt (és a TV-t, hogy kapcsoljon ki, ha hosszan nincs kép a bemeneten).

    Így, hogy szinte minden évben van valami kis apró változás a kijelző-panelben, vagy legalább a meghajtásában (pl. az ABL is évről évre egyre lazább, a 6-os szérián még határeset volt, hogy bekapcsol-e SDR-hoz), aztán ott van a véletlen szóródás, és hogy mindenki másképp használja, nyilván csak tippelgetni lehet, hogy mit bír.

    Szerintem azért adták fel páran a monitorként használatot, mert új korában látványosan érzékeny az IR-re. Olyasmi, mint az ilyen szempontból érzékenyebb féle plazmák. Szóval ha valaki nem elég merész és/vagy nehezen pengette ki az árát, akkor érhető, ha elkezd azon gondolkodni, hogy kockáztasson-e ezen, mikor elkezdi felfedezni a pacákat (főleg ha HDR-t is próbálgat és utána direkt keresi az anomáliákat).

    Én úgy voltam vele, hogy nem rosszabb, mint az egyik előd Panasonic plazmán volt, úgyhogy ha a G30 bírta kb. 3 éven át PC monitornak (az még ma is megvan TV-nek), akkor megnézem meg mi lesz a C7-ből.
    Számomra kicsit meglepő is, hogy mennyire nem érzékeny már az IR-re. Már nem emlékszem pontosan, hogy mikor állt le vele teljesen (=annyira, hogy el is felejtettem, hogy volt ilyen), de hetek, vagy max. 1-2 hónap kérdése (de nyilván attól is függ mennyit járatod, mert ha ki sem állsz vele a garázsból, akkor örökre bejáratós marad...).

    Bocs, akkor rosszul emlékeztem. Ha nem kell a BFI, akkor már egy B7-el is boldog leszel. Gyakorlatilag mindenben azonos, vagy jobb, mint egy BFI nélküli LCD (de nem minden LCD-n van, vagy működik jól a BFI, az egy külön mese). Bár ha nem találsz jelentősen olcsóbban B7-et, mint B8-at, azért inkább az utóbbi felé húznék (de ahogy elnéztem, voltak mostanában olcsó B7-ek, vagy lesznek majd most eladó 7-es szériák, ha a türelmetlen csereberélők megkapják a BF-es 8-as váltásokat ;]).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Interceptor #21348 üzenetére

    Itt most pontosan mire gondolsz?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #21427 üzenetére

    Mikor ma itthon bekapcsoltam, aztán lépkedtem még kicsit a menüben, fél perc múlva komolyan el kellett töprengenem azon, hogy "na, akkor most a BFI még mindig be van kapcsolva, vagy átugrott másik képmódba, amiben nincs"?

    Lehet, 24-30Hz bemenettel van is némi értelme, de >50Hz bemenethez nem kapcsolnám be mellé az interpolálást is, hisz 60 be, 60 ki, tehát a köztes hamis képkockák vagy mind a kukába mennek, vagy fele-fele megy a szemétbe 30 eredeti és 30 hamis (gyakorlatilag lecserélsz 30 eredetit 30 hamisra, ha látható a változás). Nyilván hasonló ez 120Hz bemenetnél, ott is hülyeség interpolálni 120-ra, de épp úgy BFI-vel kidobatni 60-at.

    Amúgy megint egy pixelhiba mentes panelt nyertem. Még folt se volt rajta ~3 percesen. Azóta járatom egy fehér képpel HDR módban 5-ös OLED Fény-el (az elég szolid), de holnap szerintem cserélem is ki a C7-et.

    Egyébként pont az a B8PLA, amit vártam: gyakorlatilag egy C7V-Rev2. Akkor szerencsém nem volt, hogy esetleg javított volna idén a tükröződésgátló bevonaton az LG (bár használható így is, de a '17-es Panasonic és Sony is jobb ebben).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #21433 üzenetére

    Szerintem pedig elsősorban játékra való (60Hz, >=45fps), főleg ha kikapcsolod a szoftveres Motion Blur effektet is a menübe (konzolosok "így jártak").

    Ma kicseréltem őket a PC felett. Futkároztam kicsit a TW3-ban, és "ég és föld" a különbség, mert nyilván így sem "tökéletes" még a mozgókép és eddig sem volt játszhatatlan, ugyanakkor BFI nélkül nem bírom rendesen elolvasni a feliratokat szaladgálás közben, BFI-vel viszont gond nélkül. Hasonló a helyzet a fix animációk (pl. párbeszédek) alatt. Amikor magától pásztáz a kamera lassan, akkor sem kezd el lassan "olvadni" a kép, hanem megmarad élesnek.
    Szóval nézhetnék bármilyen tesztvideókat, vagy próbálhatnánk ezt kifejezni effektív felbontásokkal (vagy még bonyolultabban), de gyakorlati szempontból szerintem ez a lényeg, hogy sample-and-hold 60Hz egyszerűen nem elég maradéktanul videójátékra, de 60/60 villogás vagy 120Hz túlnyomórészt már igen. Olvasható marad a szöveg (pl. karakterek/tárgyak felett lebegő buborékok) mozgás közben és nincs betépett álom-olvadás, amikor egy cutscene-ben mozog lágyan és viszonylag lassan a kamera.

    Persze a 24fps-nek se árt, de ott nem tudod levenni a "gyári" blur-t a képkockákról (ha van, de általában van) és ritkán van olyan mozgás, aminél többet most el a 24fps sample-and-hold, mint ami már rajta van (de azért van, csak engem az közel sem zavar annyira, ritka és nem olyan feltűnő).

    Viszont tényleg határeset a 60+60, mert világos statikus képen nekem is túl gyilkos már az 50+50 (50Hz bemenet). Mikor először elindítottam egy sötét DVD anyagot, akkor nem volt semmi gond, de mikor ledobtam a tálcára, és nézem a fehér ablakot, akkor fél perc után is stroboszkópot látok, nem sikerül ráállni. Ehhez 150Hz kéne. Mondjuk ~1%, ami 25/50 anyag és érdekel.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #21470 üzenetére

    Kipróbáltam egy világosabb 50Hz-es anyagot. Amíg folyamatosan mozog a kamera (pl. követ egy sétáló szereplő), addig ugyan úgy semmi gond, mint az éjszakai jeleneteknél, de ha megállunk, akkor a kép világos részei (pl. égbolt, tükröződő pacát az ablaküvegeken, fehér ruhák, stb) azonnal túl zavaró.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Interceptor #21450 üzenetére

    Hmm. Ilyet sohasem láttam, pedig nézegettem a C7-en mindenféle támogatott bemeneti frekivel vítszintesen mozgó ábrákat. Ez nem valami olyan hiba, amit rég javítottak szoftverrel (vagy eleve csak a 6-os szériát érinti)?

    Most megnéztem ezeket a B8-on is 60Hz-en PC módban BFI-vel és nem hagy ki képkockát: [link] vagy [link] (utóbbi szerintem relevánsabb, bár nem tudom pontosan minek tudták be azt a hibát).

    Nem írja a videó, hogy milyen beállításokat használt: RealCinema Ki vagy BE, MotonFlow Ki vagy bárhol máshol. Ha be van kapcsolva az interpoláció (de-blur, de-judder), akkor örüljön, hogy csak ez zavarja a kazal hibából. Ha kikapcsolod a RealCinema-t, akkor mindig akadozik kicsit (bár az már, noha nem tudom eredeti sebességen megy-e a videó, vagy jelentősen lassítva).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Partizan182 #21480 üzenetére

    DolbyVision-nél is a sima Cinema a natúr, a Home a fűszerezett, mint HDR10-nél

    Amúgy ja, a Cinema, Tecni és Prof módok teljesen ugyan azok a háttérben, esetleg a felhasználó által babrálható dolgok közt áll némelyik más alaphelyzetben (de ha ezeket egységesíted, pont ugyan olyan képet adnak).
    Sőt, HDR10 és DV esetén még a Game mód is pontosan ugyan azokat a színeket adja, bár picit nehezebb "semleges"-re állítani (mert minden össze-vissza van benne kapcsolgatva alapból és picit más, pl. a fehéregyensúly is csúszka, ahol a W50 a Warm2, stb), csak az SDR Game van lezárva túlszaturált színekre (bár a 8-as sorozaton még ez is piszkálható CalMAN-el).

    Ahogy nézem, a B8-on kb. 40-el kell emelni az OLED Fény-t, hogy kb. ugyan azt adja BFI-vel (most 28 és 65 nálam pár perces gyorshangolásból).

    Még arra vagyok kíváncsi, vajon korrigál-e a tone-mapping a felezett fényerőhöz HDR-ben, de ránézésre egyáltalán nem (akkor se, ha Low-on hagyom a Dynamic Tonemap kapcsolót), pedig ha jól értem (még nem próbáltam ki), akkor ezen a CalMAN kalibrálás se segít (az statikus LUT-okat programoz, a tone-mapping pedig marad real-time dinamikus, hogy mindig az adott metaadathoz igazodjon, már csak azért is, mert az is lehet nem csak tetszőleges, de akár dinamikus is).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Van még egy hasznos javítás idén (bár talán ki sem próbáltam még ezeket a legújabb C7 firmware-el, hogy esetleg ott is orvosolták-e, de kvb. egy éven át vártam a csodát, ami nem jött): 1080p120-ban most már helyesen működik az SDR Auto színtér (A C7-en ilyenkor kicsattantak a színek, mint Wide/Széles beállítással), sőt, ami tényleg meglepett, hogy még HDR10-el együtt is jól működik az 1080p120 (a C7-en ilyenkor HDR-ben a tone-mapping volt használhatatlanul hibás).

    Annak idején pont ezeket reméltem a C7-től (PC játékot illetően), hogy tudja majd, de csalódtam (legalább is vásárlás után kb. egy évvel, megjelenés után kb. másféllel).

    Már csak ezt a nyavalyás AR bevonatot kéne ferde szögből is színtelenre cserélni, aztán meglenne a C6 "tökéletes" iterációja (nem elírás, már 2016-ban is használták ezt a processzort C-től felfelé, ami most a B8-ban is van 16-plus-plus néven).

    Bár ezután még az se lepne meg igazán, ha a B8-on is csak is mesterségesen lenne tiltva a 2160p120 HDR (mármint stream, mert HDMI-n az nyilván esélytelen C8-os is), bár lehet hogy előbb végigszámolja a színeket 1080p-ben, aztán a végén nagyít 4k-ra és így jön össze az 1080p120 HDR a B8-on.

    Ezt pedig még nézegetnem kell még, de most mint ha Prof módban is használhatóan nagyítana 1080p-ről, nem úgy mint a tavalyi TV-k, ahol a Techni viszonylag szépen nagyít, de a Prof módok halál lágyan/homályosan (vagyis játékra nekem használhatatlanul szarul). Most egyformának tűnnek.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Joshi #21514 üzenetére

    Személy szerint inkább a Panasonic-ot érzem igazságtalanul kiesve a látóképből, bár részben ők is keményen megdolgoztak ezért a becses státuszukért (pl. mikor nagyot mertek gondolni az árcímkén).

    A Sony sem tudott annyival többet mutatni 2017-ben, hogy igazán megérje az árát (amit egyik kézzel hozzáad, azt másikkal elvesz, de legalább kicsit drágábban is kínálja), 2018-ban pedig nincs semmi előnyük az LG-hez képest se (sőt, 2018-ban gyakorlatilag le vannak már maradva mindenben az AR bevonatot kivéve, ami még mindig hagy kívánni valót maga után az LG-nél, de a Sony-é már tavaly is jó volt).

    Egyedül a Panasonic volt az, aki már 2017-ben is kvázi-tökéletes kivitelben kínálta az adott generációs LG panelt (már akkor jól működő BFI 24Hz, maszatoló resampling nélküli nyers 2x2 2k->4k felbontásskálázási opció, a legdrágább modellen programozható 3DLUT, stb). Persze nyilvánvaló, hogy miért nem volt mégsem jó vétel: irracionális nyitóárak és még akkor sem párolgott el a >25% prémium, mikor már az LG-től is meg lehet kapni mindent, vagy akár több funkciót (már az "olcsó" B8-on is van programozható 3DLUT és BFI), egyedül az AR filterük jobb egyértelműen ... na de megér az ennyit...?

    Ha egy átlagosan vagyonosabb országban lennénk helyi fórumon és/vagy valami "gazdagok klubjában" (bár akkor én se lógnék ott), akkor szinte biztos, hogy állandóan a Panasonic-ot szajkóztam volna mindenkinek tavaly is. De azért lássuk be, itt már egy 55B8 is sokaknak pusztán álom, mert azt se tudják megfizetni (vagy csak spórolgatva, hitelre), nem még hogy akár 50% felárat is kiperkálni a hasonló Panasonic-ért pusztán a jobb AR filter miatt. Ez is biztos sokat hozzátesz az LG itteni népszerűségi fölényéhez.

    A Sony viszont magának is köszönheti, hogy csak "ismert internetes személyiség" lehetett a reflektorfény árnyékában, mert nem hozott semmi látványost a színpadra (de mégsem engedett a sztárgázsiból se). A Panasonic-ot biztos felkérték néha szerepelni, csak ne a mis kis sarki kocsmánkban...

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #72042496 #21560 üzenetére

    A beégés plazmánál is mindig azoknak volt a legnagyobb probléma, akik arra az oldalra gyűjtötték szorgalmasan az indokokat, hogy miért ne plazmát vegyen valaki (akár ők maguk, akár mások, akiket tanácsoltak), majd sorban következve azoknak, akik tudatosan vég nélkül napi >8 órán át hajtották >>50% RTL Klub háttér-tévézésre, fényes nappaliban maxra húzott Kontraszt / Cell Light értékekkel és hetente egyszer akartak leülni mozifilmet nézni, de akkor felfordult a gyomruk attól, ha halványan látszott a csatornalogó kontúrja (de ha egy kifejezetten felhős példányt fogtak volna ki LCD-ből, amin szintén lett volna hasonlóan zavaró folt, az "ez van, nincs mit csinálni, minden LCD-n előfordulhat").

    De mutatok egy példát...

    Szerinted mennyire zavar az engem ételkészítés közben, hogy ezen a Samsung plazmán be van ragadva a Comedi Central logó? :DDD

    Ez 2013-as készülék, és ha jól rémlik, valamikor 2015 végén vettem használtan (kimondottan olcsón, épp jártam valakinél más miatt, és jóval piaci ár alatt ideadta), majd 2016 elején (szóval a 2 év garancia lejártát követő évben) kezdtek megjelenni apránként a csíkok, míg végül tavaly télen burjánzott el igazán a fertő (addig még tűrhető volt, messziről alig tűnt fel, most már azét nehéz nem észrevenni akár ~4m-ről se).

    De mutatok egy másika...

    Segítek: azt kell nézni, hogy meg van felezve a kép és az alja sokkal sötétebb, mint a teteje.

    Ez szintén 2013-as Samsung LCD, szintén 2016-ban, a garancia lejárta utáni évben romlott el. (Ezt teljesen ingyen kaptam valakitől úgy, hogy csúnyábban nézett ki, mint most a képen.)

    Ugye mekkora szerencse, hogy ebbe nem tud beégni az ATV logó? Meg vagyok mentve! Örökké tökéletes lesz rajta a kép! :))

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #72042496 #21571 üzenetére

    Próbáld ki az OLED TV-den az 1080p120-at FastSync-el.
    Ez persze nem olyan sima vagy lagmentes, mint a G-sync, de engem csak akkor zavar az akadozás (véletlenszerű képkocka ismételgetés 120fps alatt, eldobálás 120 felett, vagy vegyesen a kettő pont 120 közelében), ha folyamatos sebességgel sétálok (nyomva tartott billentyű) és figyelek egy mozgó falat vagy olvasok egy mozgó feliratot, de ha az egeret mozgatom (pl. célzás FPS-ben), akkor fel sem tűnik (igazából már 60Hz-en is jó, de 120-on kevesebb a recegés). A ~21ms lag pedig inkább akkor gond, ha hivatásod/munkád a játék és nem csak szórakozás.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Joshi #21679 üzenetére

    Szerintem ezt a hírt úgy kell érteni, hogy házon belül úgy fogják hívni jövőre ugyan ezt a chip-et más szoftverrel, hogy Alpha9-Plus, ahogy a C6 volt Aplha7, a C7 Alpha7-Plus, a B8 pedig Alpha7-Plus-Plus.
    Legalább is tippre ez lehet a firmware file-ok nevében a p betű, pl. m16, m16p, m16pp rendre 2016-tól 2018-ig (de a C8 már más, ahogy annak idején B6 is eltért a hordától).
    A C8 az O18, majd tippre jön az O18P.

    De most szerintem az se lenne meglepő, ha a HDMI 2.1 miatt hardware-es változás is kéne (bár még senki nem mondta, hogy lesz is 2.1, csak tippelgetés...).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Joshi #21688 üzenetére

    A 120fps HDR nyilván, de nem rémlik, hogy bármit fecsegtek volna eddig pl. a VRR-ról (kb. az, mint most a Samsung-nál a FreeSync), vagy az alacsony késésű üzemmódról (szintén játékos dolog).
    Utóbbi egy erősen ködös pontja nekem a HDMI sajtóanyagnak. Lehet, hogy semmi más, csak annyi, hogy automatikusan átvált "Game" képmódba a TV, ha felismeri a játékkonzolt. De mivel ilyen HDMI 1.3-nál is volt (bár nem mindig működött), merész álomként arra gondolnék, hogy gyakorlatilag talán valami real-time scan-out üzemmód szerűség lehetne (ahogy a komolyabb G-sync LCD monitorok dolgoznak, de a mért késésből ítélve az ide Samsung TV-k nem).
    Persze nem tudjuk, hogy az LG akar-e bármit ezekkel mostanában, illetve nyilván lehet, hogy az A9 jó lenne/lesz ezek alá.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Joshi #21690 üzenetére

    Ezt ne kérd majd rajtam számon, mert csak tippelgetek, de szerintem az összes "gamer" orientált funkció, de még csak maga a 2160p120 mód is egytől egyig opcionális (ahogy pl. a 3D formátumok is, vagy ma az 1080p120), ráadásul mindkét oldalon, szóval hiába támogatják majd bizonyos kijelzők, a játékkonzolok és PC VGA-k is kérdésesek: egyrészt, hogy mikor jön HDMI 2.1-es generáció, vagy hogy akár visszamenőleg a 2.0-ás hardware, akár az új 2.1-es milyen opcionális funkciókat kap meg szoftveresen (még az AMD-nek is van saját FreeSync márkaneve, az nVidia pedig kvázi egy külön univerzumba szereti képzelni magát, ahol csak ők és buta vásárlók léteznek a zöld étergőzben).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz dh66e #21749 üzenetére

    Igen... Köszönöm, hogy közbeszóltál.

    Sajnos vagy sem, de túl nagyra nőtt már ez a topic (például állandó, és potenciális új látogatók számában, kategórián belüli népszerűségben) ahhoz, hogy mindenki kötetlenül teljesen otthon érezhesse magát, főleg ha a témától nagyon eltérő kérdésekről zajlik messzemenő társalgás, de kiváltképp, ha csak az alkalmi "baráti élcelődés" lenne a cél (ezektől durvább dolgok nyilván eddig sem férhettek meg az általános irányelvek miatt). Nem vagyunk már olyan szűk kis társaság, mint néhány éve.

    Aki ismer a fórumról, tudja hogy nem vagyok sem vasöklű, sem bürokrata, de okkal vállaltam el a topicgazda szerepét és ehhez szükség szerint hozzá fog tartozni az esetleges OFF-topic szálak berekesztése, komolyabb problémák moderátorok felé jelzése, stb.

    Szóval tömören, ahogy dh66e is írta: próbáljunk meg mától kicsit tradicionálisabb szakmai topic-ot faragni magunkból. Ne riasszuk el az új érdeklődőket (de persze tartsuk meg a régieket is).

    ----

    Ezúttal ajánlom inkább mindenki figyelmébe a friss téma-összefoglalónkat (klikk ott fent!), és várom a hozzá kapcsolódó javaslatokat (mivel még folyamatos fésülgetés és feltöltés alatt áll). :K

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Partizan182 #21767 üzenetére

    Válaszoltam a topic összefoglalóban ;) (a vége felé), de itt még hozzáfűzöm, hogy a B8-on mint ha így is lenne némi fényerő ingadozás (szervizmenüs TPC kapcsoló és felhasználói menüs Logo luma is OFF, ahogy minden más dinamikus és motioneyecare izé-mizé és kikapcsolt BFI mellett is, szóval ugyan úgy, ahogy a C7-em is be volt állítva...), de egyelőre még próbálom kitapasztalni, hogy mitől lehet.
    Egyelőre a gyanúsítottak listáján van (de ez egyelőre mind csak vak tipp):
    - hidegindítás utáni "bemelegedési idő" (lekorlátoz, míg "bemelegszik")
    - valami "finom csalás" a fogyasztásmérésekhez (visszahúz, ha sokáig magasan kajál)
    - tévesen "beragadó" (látszólag kikapcsolt, de mégis aktív) (s)abl, dinamikus kontraszt, eyecare stb
    - túl agresszív melegedés védelem (abszolút nem hiszem, első beüzemeléskor világos ábrák sorozatával járattam pár órán át és langyos volt a készülék háta, de nem dimm-el agresszíven, normál használat közben sohasem melegszik annyit, hacsak nem hibás a mechanizmus...)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Joshi #21780 üzenetére

    Kérlek korlátozd magad a körülbelül napi háromról heti, de inkább csak havi egy ilyen jellegű hozzászólásra, vagy nekem kell majd megritkítani. :U

    Tudom, hogy részben valamennyire jogosnak tűnhet az, amit sugallni szeretnél, de szerintem másképp jön ez át, és ilyen formában, ilyen gyakorisággal egyértelműen többet árt, mint használ.

    Ha szeretnél és ráérsz, segíthetnél (te, vagy más Sony tulaj) majd bővíteni a Sony specifikus képbeállítással és hasonlókkal kapcsolatos szekciót (ami még nem igazán létezik, de majd szeretnék). Láttam, nyomkodtam már többet is (LCD-ket is, OLED-jeiket is), de nem érek rá vendégségben megnézni minden apró egzotikus dolgot (és van ami változhat a firmware-el, főleg ha rosszul muzsikált régen).

    Azért is szól ennyire az LG-ről a topic és az összefoglaló is (de ezt igazából te is tudod), mivel pillanatnyilag valódi konkurencia híján csak LG kijelzőpanelekről szól (a Sony RGB OLED monitora is legfeljebb említés, összehasonlítás szintjén tartozik a TV topic-ba).
    Alig van egyelőre benne készülékgyártóhoz kapcsolódó információ, de minimálisan megjelentek már benne a Sony és Panasonic szavak, ha újra megnézed.
    Később tervezek majd valamiféle összefoglaló táblázatot az összes releváns márkával (legalább felvonultatás, de akár felületes összehasonlítás szinten).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz energomatt #21771 üzenetére

    Szerintem kell majd az elejére egy tartalomjegyzék, és pár hosszabb pont kompletten átkívánkozik egy-egy logout bejegyzésbe, amire itt majd csak egy link mutat címként (mint pl. az új mozgáskezelés szekció).

    (#21764) renatto - A beégés kockázata jelenik meg egy pontként a hátrányok listán, és abból ágazik le az, hogy mi igyekszik ezt csökkenteni (pl. kompenzálás, eltolás...).

    Ezt a mi és mi nem ég be dolgot szerintem még nem is ismerjük teljes egészében, túlmagyarázni viszont már most is lehet.
    Szerintem az sem teljesen igaz, amit te írsz a játékok váltogatásáról, de nyilván az is egy légkalapácsütés a rajszögre, ami most az összefoglalóban van.

    Személy szerint úgy látom, hogy leginkább csak azt számít, hogy néz ki az elméletben végtelen hosszan exponált kép, ha egymásra rakod az élettartam alatt megjelenített összes képkockát. Ez ég bele az öregedéstől, ennek a negatívja jelenik meg foltként.

    A másik potenciális probléma az lehet, ha számít az alpixelnek, hogy egy huzamban mennyit világít (persze figyelembe véve az intenzitást is szorzatként az idővel). Ez esetben szerintem már mindegy, hogy 20 percet vagy 10 órát játszol egy huzamban HUD-al, addigra biztos kicsúcsosodik a dolog és nem fogja úgymond "kimosni" a pihentetés ha más játékra váltasz (csak azt az időt veszed el, ami az úgymond "feltöltődéshez" kell, ahonnan érzékenyebb a pixel a terhelésre, mint általában --- persze ez csak spekuláció részemről --- bár igaz hogy ha nem 1-2, hanem 20-30 perc ez a teoretikus szaturálódási idő, akkor pont jó 30 percenként szüntet tartani, de ha 2 perc, akkor mindegy).

    Ez persze csak spekuláció. Részben saját tapasztalatból (én megnéztem már azt is, hogy néz ki a panel ha teljesen lenullázod a kompenzációs térképet egy 14 hónapos képszüléken --- nem is olyan hajmeresztő, szerintem normál használatnál még nem zavarna).

    Erre a "telítődés" (vagy bemelegedés, vagy akármi) jellegű dologra pedig csak a IR miatt következtetek, mert látni néha olyat, hogy kompenzációs ciklusok közt is megjelenik és eltűnik a folt (de megerősíti az is, hogy reset-elt kompenzációval hajmeresztő lenne 1 év után, ha mindig akkumulálódhatna a napi szinten előállható IR).

    Ugyanakkor IR-t még úgy igazán csak a 2016-os paneleket, vagy a "bejáratós" '17-eseken láttam, most a friss '18-ason se.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz renatto #21786 üzenetére

    Játékból szerintem is csak a kvázi végtelenül hosszan játszhatók (jellemzően pl. MMO, online shooter, de offline is van ilyen, pl. speedrun) okozhatnak problémát és azok is csak akkor, ha szinte semmi másra nem használják közben, mert egy ~30 órás RPG kampány is cseppé fog előbb-utóbb válni a tengerben és minden játékon más a HUD (van ahol alig aktív, eltűnik és amúgy is áttetsző...).

    Ami igazi kockázat szerintem is vagy a PC GIU (webböngésző címsora, Windows tálca, stb). Monitornak is használva ez az élettartamon belüli üzemidő jelentős hányadát teheti ki (hiába játszol, nézel filmet, stb, mindig ide jössz vissza, és ez marad kint míg naponta többször kijárkálsz a szobából annyi időre, amíg nem éri meg ki/be kapcsolgatni, vagy kapcsolná le magát), de leginkább a tradicionális TV használat, ha
    valaki tényleg mondjuk >50% ugyan azt az adót nézi és határozottan elválik a képtől a csatornalogó, főleg mert ez jellemzően azoknál van így, akik sokat is járatják a TV-t (reggel bekapcsol és éjjelig úgy felejt), mert még PC-n is tologatja/váltogatja az ember az ablakokat, nem mindig ugyan oda esik ugyan az (és ami még is, az nincs kint 1000 órából 600-at).

    Személy szerint csak azt szeretném biztosra tudni, hogy van-e bármi abban a teóriában, hogy gyorsul az elhasználódás mértéke bizonyos idő után (a második 10 percnyi logó többet koptat, mint az első 10 perc), és emiatt érdemes-e X percenként váltani a tartalmat (pl. ahogy írtad, nem csak 1 játékot tekerni egy nap), vagy kikapcsolni pár percre, mert az nem lenne nagy áldozat, hogy annyit foglalkozzak vele, ha tudnám, hogy tényleg számít. De inkább húzok oda, hogy csak az élettartam alatti szumma számít (mindegy hányszor állsz meg az úton, az a lényeg mennyit mentél).

    A relatívan jobb féle LCD monitort se adják ingyen, és arra sincs örök élet garancia. Pár évet biztos kibírnak ezek az OLED-ek is monitorként (főleg ezzel a kompenzálással). Nem hiszem, hogy bűn lenne akár olyan tudattal használni őket, hogy pl. "3 év és selejtezhető" (ez most abszolút légből kapott szám), ha van rá pénzed és ez a hobbid. Ennyi idő alatt egyáltalán nem nehéz elkölteni ennyi pénzt italra, dohányra, versenygumikra, sportfogadásokra, felesleges ruhákra, és még sorolhatnánk a tipikus pénznyelő megszállottságokat, amik külön-külön elvihetnek ennyit pár éven belül.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tulku #21881 üzenetére

    Szerintem a boltokban többnyire Store/Bolti módban megy (rendszer szintű kapcsoló), ami 10-20 percenként visszaállítja a bolti üzemmód gyári alapbeállításait. Vagy ez, vagy Home/Otthoni mód, de totál alapbeállításokkal (ami általában a Standard/Eredeti profil, ami nem szokott "helyes" lenni semmilyen tekintetben --- az általában Movie/Cinema/Színház lenne), vagy ahova épp a nézelődő emberek tologatták (ezért van inkább Store mód). Ha körbejárna a Pana pólós ember, akkor fél óránként kéne körbejárnia, vagy nem lehetne kint hagyni távirányítót külön kérésre és az ottani eladók kezében sem, hisz úgyis össze-vissza nyomkodnák és véletlen katyvasz maradna belőle.

    Innen folytatva (Store módot feltételezve) azt mutatja, ami a gyártó szerint a legnagyobb eséllyel győzi meg a legtöbb járókelőt a bolti körülmények közt, ami általában szinte semmit nem jelent az otthoni körülményekhez nézve, még akkor sem ha nem egy viszonylag "helyes" képre törekszünk majd otthon, hanem valami "fűszeresre".

    Pl. általában mindig be van kapcsolva a mozgás interpolálás, ami azt jelenti, hogy kb. semmit nem tudsz megmondani arról, hogy néz ki a mozgás, hacsak nem fogod pont ugyan olyan interpolációs beállításokkal használni otthon ugyan olyan jellegű videókat nézve, mint az ottani demó.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz lcee79 #21894 üzenetére

    Ahogy lentebb is írták, már 30k alatt, tehát a TV árának <10%-ért kapsz olyan HDMI-s lejátszót, ami pusztán kompatibilitási ("megy vagy nem megy") szempontból is jobb, mint a legjobb beépített lejátszók (és vélhetően a támogatásuk is jobb, időben hosszabb lesz), nem csak potenciálisan minőségben (itt most elsősorban a hangformátumok korlátozására gondolok, nem képminőségre, mert ha viszi a beépített, általában az is ~99% "tökéletes", ha kvázi-érintetlen képet akarsz kapni, csak az extra bekapcsolható fűszerezés lesz más a lejátszók közt).

    Erre most sajnos nehezen tudok válaszolni, mert még nem tudtam közelebbről megnézni az ide Panasonic-okat (tervbe volt, de mindig elmaradt, tolódik a potenciális alkalom).

    Személy szerint nekem idén LG-ből a B8 tűnt legjobb érték/ár arányúnak, bár mikor épp úgy jönnek ki az pillanatnyi árazások, hogy csak ~10% a különbség (még max. 20% is belefér, ha nem nagyon érdekel a pénz, vagy alapvetően maximalista elvárásaid lennének).
    Én magamnak a B8-ra böktem, de ebbe bele van számolva az is, hogy sajnos ritkán tudok megmaradni egy TV-vel 2-3 évtől tovább, szinte biztos hogy csorgatom majd a nyálam a HDMI 2.1-re. Szóval én inkább sűrűbb cseréken "égetem el" azt a pénzt, amit el lehetne a kategóriák közt.
    Az LG idei processzorra úgyis csak HDMI 2.1-el együtt lesz igazán érdekes számomra.

    A Sony-t személy szerint a pillanatnyi OLED-es BFI megközelítésük miatt nem szívlelem (de ezt >95% úgysem használja egyiken se). Viszont ha tolerálod, esetleg szereted a mozgás-interpolációt, akkor abban azt mondják (nekem mind zavaró) a Sony a legjobb (és az LG a legrosszabb -> ezt én is mondom relatívan, főleg az a vicc, amit a régebbi processzoruk csinál, a C8 talán tűrhetőbb).

    A Panasonic-ban tavaly az AR szűrő nyűgözött le. Pont erősen ferde szögben láttam meg először, és elképedtem, hogy "na, az otthoni C7 így már zöldes/magentás-szürkés valami, ez pedig meglepően hibátlanul fest így oldalról is". Sajnos LG oldalon ez idén is ugyan olyat, mint tavaly. Ezen felül a Panasonic-nál is ugyan úgy jól működik a BFI, mint az LG-nél, ugyan úgy lehet használni monitorként (valódi RGB, avagy YCC 4:4:4 kép subsampling helyett), ami a Sony-nál kicsit trükkös (azt hiszem nincs színhelyes mód és 4:4:4 egyszerre, de ebben nem vagyok most 100% biztos). A Panasoinc-on is viszonylag alacsony a lag (beállítástól függően), sőt van 2x2 nagyítás 2k-ról 4k-ra (pl. játékoknál inkább ezt preferálnám, ha kicsit "pixeles", de éles hatású a kép, nem azt ha el van kicsit maszatolva nagyítás után lágyra a kép).

    Ha az egzotikus funkciókat is nézzük, akkor viszont megint LG, mert programozható a 3DLUT (színkezelés), amit a Pana még nem lépett meg consumer vonalon. --- Noha a gyári 3DLUT a Panasonic-on szokott jobb lenni (ami kicsit elvesz a programozhatóság előnyéből, főleg hogy a hozzá tartozó szoftver is drága) és a hülye AR filter is kvázi rontja a színhelyességet is az LG-nél (de megjegyzem: sajnos még nem néztem meg tüzetesen az ide Pana bevonatot, csak a tavalyit, szóval ... ), akár akkor is ha egyedül nézed középről (a sarkok felé néha észre lehet venni, kicsit úgy mint ahogy az LCD-ken is változik a sarkok felé is a kép).

    De nagyon szerintem egyikkel se lősz mellé.
    Őszintén, szerintem csak döntsön az, hogy adott pillanatban épp mi van az átlagoshoz képest a legjobb áron (hacsak nincs valami nagyon kivételes elvárásod, háklid, stb). Én is így választottam: múltkor BF-en a B8 volt "olcsó", ma pedig a Pana a legjobb vétel az XBox-os akcióval (ha el tudod adni vagy használni a Box-ot). De a Sony is volt már "versenyképesen" árazva...
    Egyedül a Philips-ről nem tudok mit mondani.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz demmer123 #21902 üzenetére

    Nem, PC játékoknál feltűnőbb, de ott is csak azért, mert ha natív 1080p kijelzőn nézed a 2160p render-ből újramintázott 1080p képet (supersampling), akkor is látványosan szebb (aliasing, avagy fűrészfog/recésség mentesebb), ami natív 2160p-ben nézve (hasonló méretű kijelzőn hasonló távolságból) még jobban kiütközik (ezt szoktam úgy hívni, hogy "optikai supersampling" - a szemedben olvas össze sima vonallá a recésség szoftveres maszatolás helyett, ha olyan messziről nézed, hogy nem látod már "pixel szinten").
    (Plusz néhány játék mást is állít "a motorháztető alatt", mikor növeled a felbontást, pl. piszkálja a textúrafelbontást, vagy LOD level-t, poligonszámot, stb, mert feltételezi, hogy adott render felbontásban más az optimális értékük: kis felbontásban úgysem látszódna a jobb minőségű beállítás nyeresége, de nagyobban van értelme...).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz daneel_hu #21859 üzenetére

    Ma próbaképp nekimentem az 50Hz-es módnak is.

    Kb. 5 percnél jártam egy sorozatrészben (Doctor Who S11E09), mikor kezdtem volna feladni, de aztán eszembe jutott, hogy javítaná az esélyeket, ha lekapcsolnám a mesterséges fényt a szobában (egy gyenge ~6500K LED, ami a közepesen sötét-szürke falra néz a TV felett --- ezt HDR filmekhez is mindig lekapcsoltam, de egyébként mindig világít, mikor a szobában vagyok), aztán lelőttem még a feliratot is, és próbáltam elnyomni azt az ingert, hogy mindig azonnal belebámuljak minden háttérben felbukkanó fehér foltba, mint pl. szobaablakok (egyfajta ördögi kör, mert vonzzák a tekintetem amiatt, hogy villognak, de ha belenézek, akkor még jobban villog, sőt akkor már minden), aztán a 10. perc környékén kezdett jó lenni. (Jobban zavar az, hogy felirat nélkül alig értem mit beszélnek, mert túl van erőltetve az akcentus.) Ekkor bementek a világos helyről egy sötét barlangba (szarul volt fényelve, minden homogén sötétszürke paca volt nulla fekete pixellel, ahol semmi fény nem volt), és ott már meg se m tudtam mondani, hogy be van-e kapcsolva a BFI vagy sem. A 25. perc körül jöttek ki ismét napfénybe és már nem zavart. A 30. perc körül volt "kamerarázás" lámpákkal teli szobában, aztán beült valaki eg az ablak elé (homogén fehér folt a fej körül), ami úgy 5-10 másodpercenként ingadozott a "picit zavaró" és "nem is vibrál" közt. 40. perc körül átváltottak egy "álomvilágba", ahol minden fal hófehér és csak pár alakzat látszik világosan, de ez is tűrhető volt. A 48. percben durván duplán látni a felfelé gördülő stáblistát, de olvashatóbb, mint mikor átpöckölöm BFI nélküli képmódba.

    Idővel talán még a Sony 48+72 BFI-jét is meg tudnám szokni az elviselhetőség mértékéig.

    (#21906) daneel_hu

    A "banding" szót nem szeretem erre (azon túl, hogy nem tűnik találónak, az már fent volt tartva a gradient banding-nek, ahogy pl. a gószting is másnak), de szerintem írtam róla ott, hogy "ne küld vissza a boltba sávosodás miatt legalább 10-20 óra használat előtt".
    A beégés pedig többnyire az eredeti vázlatból van átvéve (ami óvatoskodóbb megközelítés, mint a személyes "lazaságom", csak pár szót szúrtam bele hogy árnyalja a félelemkeltést).
    Vagy mire gondolsz pontosabban?

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz lcee79 #22145 üzenetére

    A mozgásmegjelenítés igazából tökéletesen egyforma minden OLED TV-n, míg ki van kapcsolva a BFI és az interpolálás is, illetve nincs éppen semmi váratlan gikszer (nagyon ritkán előfordulhat, hogy bizonyos formátumokat hibásan kezel, de ez rendszerint szoftveresen javítható, és tényleg javítják is előbb-utóbb --- vagy esetleg köze van a forráseszközhöz is, azzal együtt jön elő valami nagyon egzotikus kompatibilitási gond, de ezek nem OLED-specifikus dolgok, bármilyen TV-n előfordulhat, PDP-n és LCD-n is, inkább a processzortól és szoftvertől függ).

    A téma-összefoglalóban is tudsz olvasni a fenti két funkcióról.

    Szóval innen csak az a kérdés, hogy melyik modelleken elérhető és működik jól (vagy legalább is úgy ahogy adott esetben elvárnánk) a két funkció valamelyike.
    De idén már szinte minden OLED TV hasonló ebben is
    - A Sony-n talán kicsit túl agresszív a 24Hz BFI, de Panasonic-on és LG-n egyforma.
    - Interpolációban talán a Sony a legjobb, mögötte a Panasonic, de az LG is "felzárkózóban van" (most kíváncsiságból megnéztem [én ezt nem használom], és a B8 is jobbnak tűnik ebben, mint a C7, szóval ez is szoftver kérdése is, nem feltétlenül kell ehhez sem C8 vagy magasabb modellkategória).

    Ha szereted a plazmádat, szerintem a BFI-t fogod preferálni (én azt használom), legfeljebb meg kell győzzelek, hogy szánj rá 10-20 percet hogy megszokd a kezdeti "villogást" (nekem a plazmát is szoknom kellett annak idején --- csak nem kell feladni 10 percen belül).

    Még annyi, hogy ha tudod, akkor vizslasd meg élőben a a Panasonic-ot és az LG-t, aztán vedd azt, amelyik épp olcsóbb (nem tudom van-e még Xbox-akciós 800-as Pana, ha nincs akkor szinte biztos az LG olcsóbb) vagy amelyiken szerinted jobb az AR bevonat (tükröződésgátló réteg) -> már ha zavar, mert engem néha picikét zavar az LG-é, de személy szerint én sem adtam ki ezért +100k körül a Panasonic-ért (ha ferde szögből nézem, akkor nagyon picit, de zöldes/magentás a kép a bevonat miatt, de ez már kicsit a szőrszálhasogatás határa, igazából a legjobb plazmáimon sem volt "tökéletes" az AR bevonat).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák