Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Petykemano #39966 üzenetére

    Az 1-eshez: igazad van, eredetileg a 4080/4090/7900 XTX-et számoltam ki egy korábbi bejegyzésemben, és a csúcskategóriás kártyáknál tudtommal az AMD/NV adja a PCB-t és a memóriát is, le is írtam miért.
    Viszont a 4070 Ti-nél látható, hogy az AIB partnerek készítik a PCB-t. Ha mondjuk azt levonjuk a BOM-ból (asszem $150-200-zal számoltam), akkor az NV profitja ennek az 50-60%-ával csökken, tehát $75-120-szal. De ha az AIB készíti, akkor meg ők rakják rá ezt a profitot. :)
    Egyébként olvastam már olyat is, hogy az NV csak a GPU chipet adja tovább, és a memóriában csak közvetítő (vagy vmi ilyesmi) az AIB-ok és a memgyártók között. Igazából nem tudjuk 100%-ra.

    A 3-assal is teljesen egyetértek, le is írtam, hogy az AIB-ok túl fogják méretezni a hűtőket a 4070 Ti-n, de már a 4080-on is. Azt nemtom, hogy a PCB-n mennyit lehetne spórolni. Kevesebb fázissal esetleg egy 10-es, kevesebb rétegű nyák (kevesebb réz, egyszerűbb gyártás)... talán lefaraghatnának $20-30-t. De ebben benne van az is, hogy biztonságra mennek, szal inkább legyen kicsit túltervezett, mint éppenhogy csak jó.
    Viszont azt már manapság nem reális elvárás az AMD/NV-től, hogy tuningbajnok kártyákat adjanak ki, már mindent szinte a maxra kihúznak, mert úgy drágábban lehet eladni.

    Az NV-nek a bruttó profitja ~60% körül van már egy évtizede, a nettó 2016-tól növekszik (előtte 10% körül volt), azóta 20-35% között mozog (2017-2018-2021 volt kiugró nyilván a bányászat miatt). De ebben benne van minden amit az NV készít, nem csak a desktop GPU és a HPC/Datacenter cuccaikon jóval többet keresnek.
    Az AMD bruttója 40% körül van, nettója még nagyon gyér, még mindig csak lábadoznak. Az EBITDA-juk 20% körül van.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • b.

    félisten

    válasz Petykemano #39966 üzenetére

    Ejj, ezt nagyon odatetted, gratula.
    Este átolvasom tüzetesebben majd gépről de nagyon érdekes dolgokat írtál .
    Az utolsó részegységhez azt hozzátenném, hogy érdemesebb nem az 1080 ról egyből 4080 ra számolni,( 312% per ár) mert megtévesztő, ugyan is generációról generációra ugorva kijön hogy generációnkénti volt az áremelés.
    1080 vs 2080 között volt 25 % emelés volt úgy hogy eleve nem volt meg a 40 % sweetspot előrelépés perfben, ( ott akkor 60 % körül kellett volna minimum gyorsulnia a 2080 nak ez alapján,) tehát egy eleve túlárazott kártyára rakódott rá a 3080 áremelése majd erre a 4080...
    Az mellett szerintem a TSMC áremelése nincs benne az inflációs tényezőbe és az egyéb szállítmányozási raktározási mukaerőpiaci emelkedések. Szerintem az általad megadott 590$ jelen értéken 730 az szinte a dollár inflációs értéke ami Amerikán belül is amúgy érezhető áremelkedést produkál és érezhető a gazdaságon belül és többszörös ráhatással van az ázsiai és minden gyengébb valutára. A FED emelése tudta úgy ahogy mérsékelni a folyamatot,de a kamatok így is nagyot emelkedtek azt meg tudjuk milyen hosszú távú következményekkel jár 2008-ból.

    most sokan utáni fognak de Én nem tartok egészen kizártnak egy rémisztő dolgot sem, hogy ezek a kártyák többé kevésbé ennyibe kerülnek egy ideális haszonkulccsal az emberkéknek. értsd ki keres rajt? 1 A gyártó 2 AIB 3 nagyker 4 kisker..
    Biztos van mozgástér ebben is, de azt remélem nagyot tévedek.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • #82860288

    törölt tag

    válasz Petykemano #39966 üzenetére

    Te jó ég, az agyam ledobta a láncot, több infót már nem tud befogadni. :DDD

    Csak néhány gondolat:

    -Szerintem teljesen mindegy, hogy az alkatrészek árai vagy a szállítás mennyivel emelkedtek, filléres tételekről beszélünk, amiket nagy mennyiségben vesznek. Ilyen nagy cégeknek ez aprópénz és megvan mindenre a kidolgozott process / szerződés. Akkora mértékű növekedés nem lehetett, ami indokolná mondjuk egy 4080 vagy 4090 mostani árát. Amit számítást végeztetek az kb. jónak tűnik, nem tudom és nem is akarom leellenőrizni, de ha a szokásos menetrendet vesszük covid megy egyéb más nélkül, akkor sem sokkal kerülne többe egy kártya.

    -Sokan elfelejtik a bányászokat, pedig még mindig nem kéne, hiszen még mindig miattuk szívunk. Ha van GPU meg CPU bottleneck, akkor most market bottleneck van. A tavalyi fiaskó olyan szinten akasztotta meg a piacot és a kereskedelmet, hogy azt még idén is nyögni fogjuk, ha bármi realizálódni fog árak tekintetében, akkor az a következő év.
    Próbálták kipucolni a raktárakat, miközben mindenki próbált megszabadulni a bányász kártyájától ami egy olyan szintű túlkínálatot eredményezett, hogy egyszerűen megfojtották vele a piacot, részben azért is mert irreálisan magas árakon próbálták eladni őket először.
    Azt nem tudom végül sikerült-e kipucolni a raktárakat?
    Ahogy néztem mostanában ebayt és aprót is, most már a használt kártyák árai eléggé jól normalizálódtak, de akár lehetne itt is egy kérdés a számításokból kiindulva, hogy ezeknek a régebbi kártyáknak mennyi lehetne a valós piaci értéke.

    -Előzőből kiindulva pedig mivel vesztettek sok profitot a bányászok miatt, valamit még mindig be kellett mutatni a befektetőknek, board member-öknek, részvényeseknek, akárkiknek, mert valamiért mindenki az égig érő fa téveszméjében szenved, ezért kellett egy olyan emelés, amivel lehet kompenzálni valamennyire a kieső bevételt / profitot.
    Ami abból a szempontból sikeres is volt, hogy az emberek nem gondolkoznak, nem néznek utána és megveszik az emelt árú kártyákat.
    Másik baj, hogy tele a világ Twitch streamerrel és Youtuberrel, ők megengedhetik maguknak, hogy megveszik a drága kártyát, hiszen a videóik kitermelik a költséget, meg sem kottyan nekik.
    Ezek miatt meg úgy tűnik, hogy van igény a kártyákra emelt áron, pedig ez még csak az ignoráns vevőréteg volt, és nem az "igazi" játékos réteg, akiknek esetleg tényleg szükségük lenne egy jó kártyára és 2-3 évente vagy még ritkábban váltanak.

    -Az, hogy írnak drivert és van support meg hasonlók nem venném bele a költségbe közvetlen, mert az már bérköltség kategória, nem tartozik szorosan a gyártáshoz. Lehet aki drivert ír délelőtt, AI-on dolgozik délután, ezt ők tudják, mi nem látunk bele.
    Mint termékhez természetesen elvárás egy szoftver, de a költséget nem venném bele, mert azt már tényleg nem tudjuk (hacsak nem valaki dolgozik ilyen környezetben).

    Hát, ennyi jött ki a maradék agysejtjeimből, nem tudom tudtam-e hozzátenni bármit is, de a számok mögött nagyon sok minden lehet.

  • gbors

    nagyúr

    válasz Petykemano #39966 üzenetére

    Hű, nem apróztad el :D

    Csak pár dologra reagálnék, nincs időm követni a kibontakozott csevegést:
    - A 40% természetesen önkényes választás, lehet máshová tolni, akkor más lesz az eredmény. Nem azért választottam, mert ennyi az átlag, hanem azért, mert ezt már beveszi a gyomrom, mint generációváltás, és kettő ilyen pont duplázza a teljesítményt. Viszont valamit le kell tűzzél, mint elvárás, különben csak érzelmi alapon szórod az átkot a gyártókra. Lehet azt is, csak az nem az én műfajom :) És igen, ha túlteljesítik a teljesítménybeli elvárást, akkor miért ne lehetne ezt az árban is érvényesíteni?
    - A GTX 1080-ból kiindulva 32%-kal lenne "jogos" árat növelni, akkor durván 800 USD lenne az infláció nélküli és 960 USD az inflált ár. Viszont...
    - ... nagyon óvatosan kell bánni azzal, hogy az új feature-ök érkezését adottságként kezeled. Ha így teszel, akkor az FPS-növekedésbe bele kell számolnod azt is, amit a DLSS hozott, és akkor az RTX 2080 az évszázad dealje, mert több, mint duplája a tudása az 1080-énak, alig (16%-kal) magasabb áron. Ezért számoltam a 2080-tól kezdve.

    Az utolsó pontra annyit, hogy nagyon nem szerencsés az eltérő kategóriájú kártyákat hasonlítgatni. Pont itt van a kutya elásva a 4070 Ti esetében. Nézd meg a 900-as szériát:
    - 970: 100% teljesítmény, 100% ár
    - 980: 110% teljesítmény, 167% ár

    Az emberek mégis vették a 980-at, mint a cukrot. Azóta az NVIDIA folyamatosan távolítja a 70-es és a 80-as kártyákat, és közelíti az árakat - és micsoda meglepetés, nem a 80-as ára csökken a 70-eshez, hanem a 70-es "nő fel" a 80-ashoz. Ez van a hátterében annak, hogy az jött ki nekem, hogy míg a 4080 csak kicsit van túlárazva, a 4070 Ti nagyon.

    [ Szerkesztve ]

    Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz Petykemano #39966 üzenetére

    Találtam elég jó videókat PCB gyártásról. Képzeljétek azt, hogy RTX 3090-et gyártanak. :D [link]
    SMT mounting: [link]
    Melóztam ilyen gyárban több poziban is egy bizonyos cégnél aminek a neve Inf-fel kezdődik és eon-nal végződik. :D Ismerem ezeket a gépeket (vagyis hasonlókat).
    Itt egy Aorus RTX 3090 javítós videó, ebben 2:30-nál látszik, hogy 12 rétegű a nyák 6 réz réteggel. [link] Ha jól tudom az új AM5-ös lapok is (legalább részben) azért olyan drágák, mert a PCIe5 szabvány miatt sok réteg kell.
    Tudomásom szerint a referencia kártyák "kártyáját" (pcb+komponensek) az AIB-ok az AMD/NV-től veszik. Aztán amikor ezek az AIB-ok készítenek Aorus meg Strix meg stb. verziókat azokat maguknak kikísérletezik.
    Nekem csak egy olyan "belsős" infóm van, hogy a ref 3080 nyákja $175-225 között van (volt ~1 évvel ezelőtt). 12 réteggel és több ezer SMT komponenssel nem elképzelhetetlen.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

Új hozzászólás Aktív témák