Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gargouille

    őstag

    válasz mrots #28183 üzenetére

    Egy picikét szeretném árnyalni azt, amit a hardveres raid vezérlőről írtál. Amiket írsz, azok igazak lehetnek egy saját építésű szervernek kinevezett PC-re, de egy brand gyári szerver hardvernél (például az említett DELL PowerEdge vagy egy HP szerver) a következő a helyzet:

    "A hatranya, hogy az oprendszernek driver kell, hiszen csak a raid hardverrel fog beszelgetni, nem a lemezekkel."

    Meg van adva, hogy milyen OS-el kompatibilis, ezek pedig alapból tartalmazzák a driver-t vagy már a telepítéskor a szerver képes injektálni bele, tehát ezzel semmilyen probléma nem szokott lenni, nem kell vele kézzel "bohóckodni", látja a RAID vezérlő által neki mutatott köteteket natívan.

    "Tovabba userspace programokra is szukseg van, hiszen a raid allapotat monitorozni kell tudni, lemezeket ki-be pakolni, cserelni, javitani, ellenorizni kell."

    Ezeken a vasakon van belső hardveres management (gyakorlatilag egy mini számítógép a számítógépben), DELL-nél például iDRAC-nek hívják, HP-nál meg iLO-nak. Ezt a management felületet hálózaton keresztül eléred egy böngészőből és minden egyes paraméterét tudod állítani, figyelni, konfigurálni a szervernek, a RAID vezérlőt is (sőt, akár lekapcsolni teljesen vagy visszakapcsolni is tudod a szervert). Akár egyenként a disk-ek állapotát is részletekbe menően. Mutatok róla pár képet (ez egy élesben futó DELL szerver, amin épp dolgoznak is sokan):

    De nem csak nézegetni lehet, hanem fel is tudod konfigurálni azt is, hogy bármilyen anomália vagy warning állapot esetén emailt küld a problémáról, sőt akár előre definiáltan be is avatkozik, például ha kiesik egy disk a tömbből, akkor automatikusan a kijelölt tartalék lemezekből berak egyet a helyére és újraszinkronizálja stb. Mondanom sem kell, hogy akár kézzel csinálod, akár ő végzi, nem kell leállítani hozzá a szervert de még csak újra sem kell indítani, menet közben a háttérben csinálod, közben mindenki dolgozhat a szerveren, észre sem veszik.

    Természetesen monitorozhatod is ezerféle módon (SNMP stb.) a saját monitoring rendszereddel is és a szerveren futó OS alá is ad a gyártó hozzá szoftvert, amivel teljes körűen tudod kezelni az egészet vagy akár scriptelni.

    "Tovabbi hatrany, hogy a raid hardver meghibasodasa eseten szivas van, egy ugyanolyan kartya kell, ha az adatokat szeretned visszakapni. "

    Brand szervereknél előre megadja a gyártó, hogy hány évig van rá támogatás (ez azért sok év szokott lenni, a garancia is 3-5 év alapból + még vagy 5 év támogatás) és addig biztosítja az alkatrész ellátást, tehát nincs olyan, hogy már nem találsz cseredarabot 3 év múlva mert elfogyott a boltból vagy nem gyártják. A támogatás lejárta után is még sokáig lehet használt piacon beszerezni ezeket.

    "Tovabba ezek a kartyak a sebesseget nem ingyen adjak: aramszunet eseten a rajtuk levo cache es egyeb gyorsito megoldasok vagy meg gyorsan uriteni tudjak magukat a rajta levo elemmel, vagy mar nem - tehat konnyebb korruptalni a file-rendszert."
    Ezeken a RAID kártyákon saját belső akkumulátor van pontosan az ilyen esetekre, amik egy full áramszünet esetén is biztosítják, hogy a cache-ben lévő adatok kiírásra kerüljenek a diskekre. Mutatom:

    Amúgy ennek az akkunak az állapotát is figyeli a management port és küld róla email-t, ha gyengélkedik vagy cserélendő az akku. Arról nem beszélve, hogy egy szervert minden körülmények között szünetmentes tápról üzemeltetünk eleve.

    "En ha most kezdenem, tuti nem gorcsolnek hardver raid megoldasokkal."

    Igazából ezeket a RAID vezérlőket pofon egyszerű kezelni, nagyon kényelmes használni és minden jól dokumentált hozzájuk, egyáltalán nem rakétatudomány. Ráadásul független az OS-től, vagyis akármi is történik az OS-el (egy hibás frissítés, egy biztonsági incidens vagy egy elcseszett beállítás stb.) nem esik szét a RAID tömb alatta, ami nem elhanyagolható tényező. Én, ha most kezdeném, akkor vennék egy brand szervert akár használtan és megkímélném magam sok fejfájástól. :)

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák