Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rive

    veterán

    válasz Kalandor #565 üzenetére

    Mindenképp érdemes beszerezni egy új, színes, fotós határozót.
    Pont ma nézegettem antikvárban, ami volt, régi, rajzos, az ~ használhatatlan.

    De: ez nem lesz elég. Azzal kellene kezdeni, hogy előkeresed, melyik közeli piacon (vagy máshol) és mikor van gombavizsgáló.

    Emellett ajánlom az Index vonatkozó fórumát: azért is, hogy mikor mit és hol érdemes keresni, de azért is, hogy tanácsot kérhess, ha valami nincs meg.

    Ezen felül a MiGe honlap is hasznos.

    De: eleve ahhoz, hogy az azonosításhoz szükséges fajjelemzők mibenlétét rendben felismerje az ember, kell pár év. Néhány éve szedünk, de úgy 15 faj az, amit biztonsággal, kajának...

    Idén kezdtem bele a tinórukba, ez egy relative biztonságos család, itthon huszon-valahány képviselővel, de ötöt, ha rendben felismerek, az már jó... Nem olyan egyszerű ez (bár nem is ördöngősség). És nem is minden évben van ilyen dömping.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • master bud

    tag

    válasz Kalandor #565 üzenetére

    Szia!

    Ha érdekel a téma, akkor én első körben az Albert-Vasas-Locsmándi 3 kötetes könyvet ajánlanám megvételre. Kicsik, strapabírók és pontosan azok a gombák szerepelnek benne, amikkel 98%-ban találkozni fogsz (ellentétben pl. a Gerhardt könyvvel, ami nagyon jó de inkább szakembereknek való.)

    Az egyik nagy félreértés ebben a műfajban az, hogy csak a fényképes könyvek a jók. Gyakori, hogy az amatőr gombászok fejébe "beég" a könyvben látott kép és azt keresi az erdőben. Egy gomba alakja, színe évről évre változhat, csapadéktól, termőhelytől függően, így egy vagy több kép nem sokat segít, csak látványos, jó nézegetni.

    Gombát a határozóbélyegei alapján határozunk. Ezek családra/nemzetségre/fajra jellemző határozóbélyegek. Ezeket meg kell tanulni, utána azért már egyszerűsödik a dolog. Sajnos polgári fogyasztásra szánt könyvből ez nagyon nehéz, mivel a tudásanyag nem rendszerezett eléggé. Az általam ajánlott könyv azért jó, mert ki vannak emelve a határozóbélyegek, elég szinte azokat megvizsgálni.

    Ha pedig még tovább, akkor szakellenőri tanfolyam - nem fogod megbánni :)

    [ Szerkesztve ]

    ~~G::alactic O::bservation D::evice~~

Új hozzászólás Aktív témák