Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Insolent #46496 üzenetére

    Se az Eizo-t se a BenQ-t nem ajánlás képpen hoztam szóba. Inkább arra próbáltam rávilágítani, hogy ezek a mezei (nem gamer) Dellek, egy nagyon lényeges gamer szempontból (input lag) jobban teljesítenek, mint a csé nagyágyúival marketingelt gamer monitorok (persze megvannak azoknak is az előnyei, de más árkategóriában vannak)...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz ZaXXoN #46507 üzenetére

    Lehet konvertálni a képet sRGB-re, meg a WCG-s monitort is bekalibráltathatod sRGB-re, de amúgy jogos a kérdés, főleg emiatt, és ehhez hasonló problémák miatt nem szokták javasolni a WCG-s monitorokat csak azoknak, akik adobeRGB-ben akarnak dolgozni.

    Ha netre dolgozol, akkor egyértelműen a HM a jobb választás.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Brekk #46513 üzenetére

    "WCG monitorok jó kézben jól használva igenis jók"

    Nekem ezt azt hiszem nem kell mondanod. Bár a "jó kézben, jól" dolgot én egyelőre nem merítem ki (most tervezek beszerezni kolorimétert, eddig mindet kalibrálatlanul használtam), de én épp a WCG fanatizmusommal akasztottam ki a fórum magját, mikor itt megjelentem, és kampányoltam gőzerővel, hogy az sRGB színtér az emberi szem által érzékelt színtartomány kevesebb mint harmadát teszi ki, ami szerintem botrányosan kevés. Ajánlgattam is boldognak boldogtalannak a WCG monitrokat, amiért le lettem kicsit dorongolva itt kb 1,5 éve... Nekem még a böngészőben megjelenő tartalmak is jobban tetszenek WCG monitoron, élethűbbnek is látom, hogy van rendes piros, zöld, meg türkíz stb, de filmeknél, sorozatoknál, saját készítésű fotók, videók esetében, illetve játékoknél végképp a WCG-t preferálom a számomra fakó sRGB helyett... A DeltaE-k nekem eközben nem annyira tűnnek fel, nyilván mert gyakorlatilag nem is láttam még bekalibrált WCG monitort. De azt továbbra is fenntartom, hogy egy vaktesztben szerintem népszerűbb lenne a WCG az átlag felhasználók közt is, nem csak a grafikusok/fotósok részéről...

    A gyári profilokban nem sok bizodalmam van, nekem sosem tetszik egyik se, mindig custom módban mahinálok magamnak fehéregyensúlyt, gammát, néha kontrasztot is, "szemre", illetve néha tesztképeket is használok hozzá (a sötét- és világosárnyalatos határok kipuhatolására, meg a gamma beállításához). Majd ha meglesz a DisplayPro, okosabb leszek én is valamivel...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz LionW #46519 üzenetére

    Sokat emlegetett jelenség, a tükröződésgátló bevonat (antiglare coating) fénytörésből adódó "szemcsés" (grainy) hatása. Gondolom akkor az az LG is a "3H hardcoating" néven emlegetett durva matt bevonattal rendelkezik... Én sem szeretem, de mikor olyan monitorom volt, nagyjàból meg tudtam szokni. Legközelebb keresd a Light Antiglare, semi-glossy, esetleg a glossy (tükrös) kiviteleket, illetve azt javaslom még, hogy e-book vagy egyéb hosszas olvasás idejére vedd lejjebb a fényerőt, esetleg a kontrasztot is. Persze ezektől a grainy effect nem fog elmúlni, de csökkentik a szem terhelését...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz fenergie84 #47020 üzenetére

    A 305T használója tudja, hogy ehhez a felbontáshoz Dual-Link DVI kábel kell? Csak mert sima DVI kábelből próbálhat akárhányat, nem elég a sávszélessége a natív felbontáshoz. Drága (4-5 ezer Ft-os) Dual-link DVI kell hozzá. No meg némi szerencse kell még a monitorhoz, hogy a közelgő kánikulában ne süljön meg a vezérlópanelje, ahogy szokott a 305T-knek...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz fenergie84 #47033 üzenetére

    Sajnos a megsülés gyakori probléma, bár igazából nem "megsül", csak elengednek a forrasztások az IC alatt a hőtől. Mikor nekem volt ilyenem, és szervízbe küldtem a vezérlőpaneljét ("Digitális harcsa" néven futó cég, akik tudnak BGA-zni), azt mondták, éppen akkor 3 másik példány volt náluk a típusból ugyanezzel a hibával. Ha jól emlékszem 8000Ft volt újragolyóztatni a panelt, de többször hangsúlyozták, hogy nem vállalnak garanciát a munkára, mert újabb melegedés után újra meghibásodhat (sőt szinte törvényszerű). Olyannyira beigazolódott a figyelmeztetésük, hogy mire elért hozzám a vezérlőpanel postán, már újra hibás volt, legalábbis miután beszereltem a monitorba, bekapcsolás után azonnal produkálta -kicsit más formában- a képhibát, ami miatt javíttatni küldtem a panelt. (Hozzá kell tegyem, az én példányom vezérlőpanelje már volt szakszerűtlenül javítva, mielőtt hozzám került, de Harcsáéknál működött a BGA-zás után, mielőtt elküldték nekem.) Később elvittem az egész monitort, de nem tudták megjavítatni (újragolyózni nem volt érdemes, másik panelt meg nem tudtak szerezni fél év alatt), így a vége az lett a történetnek, hogy 10ezer Ft-ért ott hagytam alkatrésznek.

    Ha egyszer hozzájutnék egy hibátlan példányhoz, én "meggányolnám", hogy jobban szellőzzön a vezérlő-IC. Fém borításra az IC fölött nyílást vágnék, az IC-re hűtőbordát rögzítenék, és tennék mögé egy alacsony fordulatú ventillátort (egyszer volt is itt az aprón egy 305T, amellyel a hirdetés szerint nagyjából ugyanezt csinálták szervízben). Más típusnál egyszer már sikerrel jártam hasonló mekkmesterkedéssel, bár annak más alkatrésze melegedett, és más problémával járt.

    Szóval ha nem első tulajtól van (nem tudni volt-e javítgatva, és ha igen, ki milyen szakértelemmel nyúlt bele), és nincs rá garancia, akkor hibátlan működés esetén én legfeljebb 50ezret mernék kiadni érte. Ha meghibásodik, még ennyiért is jó nagy szívás, ha viszont bejönne a hűtést javító gányolás, 50-ből lenne egy remek monitorom (szerethető dolog a 30 colon 2560x1600 képpont, mindezt adobeRGB körüli színtérben...). Ha nem lenne ez a típushibája, és ki lehetne deríteni, hogy mondjuk 10ezer üzemóránál nincs benne több, akkor azt mondanám hogy 100ezret alsó hangon megér, de figyelembe véve, hogy mennyire lutri, én 50-nél többet nem költenék rá.

    Ha gondolod itt vagy akár priviben oszd majd meg a történet folytatását, kíváncsi lennék rá.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz general #47051 üzenetére

    Ezek a kérdések már inkább a "Monitor hiba / gond / probléma topik"-ba valók. A DVI-t nem tudom, de az USB-hub-nak szerintem mindenféle driver nélkül is mennie kéne. Elnézésed kérem, ha sértő a kérdés, de kötöttél USB kábelt a monitor, és a gép közé?

    Amúgy még ha tényleg nem is működik az USB hub, meg az egyik DVI, még mindig van egy másik DVI, és egy HDMI. Nekem azért az árért ez beleférne, ha semmi egyéb meglepi nem derül ki. Bár mondjuk mindent sorra véve már valószínűleg jobb bolt lett volna Monitorgurutól venni 20-szal többért egy hibátlan, és "komplett" példányt...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    Mintha kezdene normalizálódni az overclockable 120Hz-es WQHD (2560x1440) felbontású monitorok ára:

    A pixelhibamentes Yamakasi Catleap q270 2B extreme pár héttel ezelőtti 190ezer helyett 140 ezer lett, de piacra kerültek még jóval olcsóbb WQHD 120Hz-esek is:

    Crossover LED Monitor 2730MD szintén S-IPS panellel potom 85 ropiért

    Crossover LED Monitor 2730MD VA panellel, 4ms pixelválaszidővel 81 ezresért.

    Valami vállalkozó kedvű fps fanatikus beruházhatna valamelyikre, én meg meghívnám pár sörre, ha vendégül látna, hogy kipróbáljam az adott monitort. De lehet, hogy én fogok elsőként beruházni valamelyikre, ha összegyűlik rá a pénz, ilyen árakon már elég csábítóak, ha nincs semmi "sötét titkuk"...

    A Catleap-et sokan dícsérték a 120Hz.net-en, meg egyéb forumokon, így azt nagyjából biztosra veszem, hogy valóban hozza a 120Hz-et, illetve hogy -a rendkívül labilis talpat leszámítva- semmilyen súlyos kompromisszumot nem hordoz magával. A többiről viszont egyelőre olyannyira nem találtam infót, hogy azoknál még a 120Hz valódiságát is kérdőre vonom... No meg hát 80-85ezer Ft-ért WQHD monitor már önmagában is nagyon olcsó lenne, szóval gyanus kicsit hogy ennyiért 120Hz-est adjanak...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    oops, a harmadik monitor természetesen nem crossover, hanem QNIX QX2710 DP Multi TRUE10, csak összekevertem a nagy vágólapozás közben, és csak a javítás lehetőségének határideje után vettem észre...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz schawo #47481 üzenetére

    A Catleap-ről is olvastál ilyet? Kétlem, hogy a 120Hz.net-en népszerű lenne a monitor, ha nem produkálna valódi 120Hz-et. Nem rég még 200ezer Ft-nak megfelelő Dollárért/Euróért árulták. Szerintem óriási hiszti lett volna belőle, ha a gyakorlatban csak 60 kockát produkálna, hisz a normál 60Hz-es verzió árának nagyjából duplájáért árulták. Tudnál adni 1-2 linket, hogy hol olvastál ilyet róla?

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz schawo #47485 üzenetére

    Bosszantó, hogy egyik tulajban sincs annyi kreatívitás, hogy csináljon egy "hiteles" tesztet. Ha mondjuk azonos pixelválaszidő tesztelő programmal csinálnának egy videót 60Hz-en, és 120Hz-en, akkor lehetne látni a különbséget (ha van) annak ellenére, hogy a Youtube videó 30fps-re korlátozódik. A pixelválaszidőből fakadó utánhúzás miatt ugyanis látszana, hogy a 120Hz-es felvételnél a "szellemkép" fele távolságra lenne a "képtől" (illetve valószínűleg legalább 2db szellemkép lenne, és ebből a kevésbbé halvány lenne közelebb a mozgó ojjektumhoz), a 60Hz-es verzióhoz képest. Igazából még egy normál "gameplay" videón is jó eséllyel meg tudnám mondani, ha elég gyors forgolódást rögzítenének, mert a 30fps videóra szintén felkerülnének a "köztes" képkockák a pixelválaszidő miatt. Sajnos egyelőre nem találok ilyet, de mondjuk én továbbra is úgy vélem, egy 120Hz.net nevű fórumon nem tudna nem lebukni a monitor, ha a valóságban tényleg csak 60Hz-en üzemelne a kijelző. Annyi fanatikus közt szerintem lenne aki leleplezze...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz deja vu #47501 üzenetére

    Kamelottal egyetértésben inkább u2711-et javasolnám, illetve 1-2 napja láttam még U2713HM-et 115-ért, nem tudom, fent van-e még. A 305t játékra kicsit lassú lenne (50ms körüli input lag), de a nagyobb baj vele a gyakori meghibásodás, erről sok korábbi hsz-ben írtam ebben a topikban. 86-ért én még 1 év garival sem venném meg emiatt.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Whitealert #47513 üzenetére

    Első körben én megpróbálnám a kontrasztot levenni 50-re (különösen akkor, ha ez a default értéke), és közben figyelném az általad melléket tesztet, remélhetőleg már az is előhozhat 1-2 kockát a hiányzókból. Ha bíztató az eredmény, én akár 50 alá is mennék, az A-MVA-kban bőven van "tartalék" kontaszt szempontjából.

    A másik dolog ami nekem segítségemre szokott lenni a sötétárnyalatos részletek előhozásánál az a gamma emelése, bár azzal érdemes óvatosan bánni, okozhat például a problémádhoz hasonló árnyalatveszteséget, csak a világos árnyalatoknál, illetve a gamma a középárnyalatokba is drasztikusan "beleszól". Ha a Te monitorod OSD-jében ez az 1-es szám nem pusztán fokozatot, hanem konkrét gamma értéket takar, akkor szerintem ez lesz a hunyó, mert amennyire tudom, 2,2 a legjellemzőbb gammabeállítás, ha az valóban 1-es gammára van állítva, az önmagában megmagyarázná a problémát, ha nem tévedek merész félműveltségemben. Ha esetleg az OSD-ben nem lehet elég kis fokozatokban állítani a gammát, akkor érdemes lehet szoftveres úton állítani, én erre a Win7 beépített monitorkalibráló szolgáltatását szoktam használni, ami egy segédábrát is szolgáltat az -elvileg- ideális gamma beállításához (amúgy szerintem egy -akár fotoshopban generált- sima fekete-fehér színátmenetet is érdemes a gamma babrálása közben használni, azon is jól meg tud jelenni, ha nagyban eltér a gamma az ideálistól). A W7 segédábrája alapján ideálisnak tűnő gammától azonban én néha szándékosan eltérek (általában fölfelé), pont azért mert a sötétárnyalatos veszteségek alapján néha ez tűnik indokoltnak.

    Amúgy meg szerintem mindenképp kalibráltasd be szakemberrel (pl. Old_artist fórumtárssal) azt a monitort. Nekem a 27-es kiadása fordult meg az asztalomon, és úgy láttam, hogy rendkívül nagy mértékben igényelte volna a kalibrálást, és ahogy az A-MVA paneles monitorok tesztjeiből rémlik, azok is igazolták azon meglátásomat, hogy kalibráció nélkül rendkívül pontatlanok. Én a GW2760HM-et akárhogy próbáltam a szokásos amatőr módszereimmel szemre belőni, sehogy sem értem el elfogadható eredményt, sőt volt amelyik TN monitorból is lényegesen jobb eredményt hoztam ki ugyanezen módszerekkel. Szinte minden monitort érdemes kalibráltatni, ha futja rá, de szerintem én még nem láttam olyan monitort, ami annyira kalibrálásért kiáltott volna, mint a gw2760hm (a márkából, és a paneltechnológiából kiindulva valószínűsítem, hogy a Te monitorod esetében sincs ez másképp).

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz kexksz #47518 üzenetére

    Én a magam részéről határozottan az 1440p-re voksolok. 100-120 körül már egészen jót kapsz belőle használtan (135-ért meg már újonnan is kapsz egy ilyen ACER-t, ami "sokat látott" Old_artist fórumtárs elmondása szerint a kevésbbé bizalomgerjesző márka ellenére kimondottan jól teljesít). Szerintem jó dolog az is, ha "egyben" van a megjelenített tartalom, filmezésnél, és sorozatozásnál is sokkal előrébb vagy vele. Bár úgy tudom, programozásnál vannak előnyei a több monitornak is (bár én erre az esetre -szükség esetén- inkább vennék valami olcsó fhd monitor a wqhd mellé, gondolom programozásnál nincs nagy jelentőssége a másodlagos monitor képminőségének), illetve a számodra mellékes játékos felhasználásnál tud még szerintem nagy extra lenni a 3x1080-as "panoráma"...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Rasiel #47493 üzenetére

    Még nem szereztem be, nem rég "becsúszott" egy kicsit drágább kompakt fényképező, azóta meg még nem szedtem össze az árát, de már -feltételesen- megegyeztem egy Display Pro tulajjal, hogy az övét megveszem, ha el nem adja másnak, amíg én oda jutok...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Joe Swanson #47514 üzenetére

    20-22ezer környékén -használt TN panelesben gondolkozva- már egész korrekt 22 colos FullHD monitort kapnál, amiről van tapasztalat. De ha nem is szánnál rá annyit, vagy netán kifejezetten a 19-es méretet preferálnád, a digitális csatlakozó hiánya miatt akkor is lebeszélnélek róla. Az analóg csatolakozás, és a digitális kijelző kombinációja mai szemmel nézve egy bizarr vakvágány, egy merénylet a precíz (éles) megjelenítés ellen, ami szöveges tartalom esetében rendkívül zavaró tud lenni.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz p87 #47534 üzenetére

    "Már nem sokat szoktam játszani" ebből kiindulva bőven jó a 30ms-os lag. Szerintem azok közül, akik hobbi szinten játszanak (tehát nem tekintenek sportként, vagy életükben meghatározó jelentősségű dologként a játékra), azok közt még 50ms lagot is csak igen kevesen vennének észre. Mondom ezt úgy, hogy amikor én űztem sportot egy fps játékból, akkor nálam csak 10ms alatti laggal bíró 120Hz-es monitor jöhetett szóba az adott játék esetében (külön monitort tartottam egyetlen játék miatt).

    Erről a cross hatching-ről én még nem is hallottam. Minden esetre az U2713H-n se fehér, se világosszürke felület megjelenítésekor nem látok semmi olyat, amit a képkeresős találatokon látok (gondolom a H-ra nem vonatkozik a dolog, csak a HM-re). Nem hiszem, hogy szembetűnő dolog lehet, inkább valami olyan "gumicsontot" sejtek, ami csak a nagyon perfekcionista felhasználók agyába képes szilánkot ütni. Kíváncsian várom mit mondanak majd erre a cross hatching kérdésre azok, akik használtak már u2713hm-et.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Ghard #47546 üzenetére

    Játszottam 3ms-os TN-en, játszottam 1ms-os TN-en is (lightboost), és játszottam 6-8ms-os IPS-eken is. Én azt tapasztaltam, hogy már a 3ms-os TN-en is észrevehetően kevesebb volt a mozgási elmosódás, mint bármelyik IPS-en, amin játszottam, ugyanakkor azt mondom, az IPS ezen hátrányán jócskán túlmutatnak az előnyei még játék esetében is. Az a picike elmosódás, amit a mai IPS-ek produkálnak, szerintem legtöbb esetben még előny is a 60Hz miatt, kicsit folyamatosabbnak hat tőle a mozgókép. Sőt, valamelyik régebbi autós játék 3d beállításaiban még olyat is láttam, hogy a motion blur-t mint grafikai extrát lehetett bekapcsolni, ami a videokártyával végeztette el grafikai extra gyanánt szinte teljesen ugyanazt a melót, amit a manapság "lassabnak" számító monitorok pixelei "hibaként" produkálnak. Nézd meg saját szemeddel bármelyik mai sRGB színterű IPS monitort, vagy ha ez nem megy, nézd vissza ebben a topikban, milyen tapasztalatokról számoltak be azok, akik ugyanezzel a kérdéssel fordultak hozzánk, és IPS-t vettek.
    Ha esetleg több igényed van a tökéletesen elmosódásmentes megjelenítésre, mint a szép élethű színekre, akkor érdemes lehet a miliszekundumokkal bíbelődnöd. De akkor nem annak az LG-nek az árkategóriájában kapod meg, amit keresel...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Khelben #47589 üzenetére

    OSD-ben meg lehet nézni, hogy mennyit ment a monitor (backlit hours, vagy ilyesmi). Ha 5000 körül, vagy alatta van, az nagyon jó, ha 10000 alatt, az még vállalható. Amit még érdemes nézni, az a fehér homogenitás illetve különböző világosszürke árnyalatoké (legalább 15 perc melegedés után). Kicsit melegedős típus, melegben érdemes alacsony (30% vagy az alatti) fényerőn használni, esetleg asztali ventillátorral, vagy a hátlapon lévő szellőző rácsra aggatott pici ventillátorral hűteni. AdobeRGB színterű, jó kontrasztú, nagyon pontosra kalibrálható monitor. Élénk színek kedvelőinek, fotókkal dolgozóknak, grafikusoknak szerintem ajánlható, bár a consumer célra gyártott IPS-eknél egy kicsit lassabb (35ms körüli input lag), ami csak HC gaming esetében számottevő. Én sokkal inkább venném ezt, mint egy olcsó LG-t, persze az üzemórák számától, és az árától azért nem függetlenelül. Mennyiért kínálják a HP-t?

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Khelben #47594 üzenetére

    Hát az elég baráti, annyiért én még 10ezer üzemórával is megvenném, ha egy alapos kipróbálás során nem találnék rajta hibát. Nem olyan rég (szűk fél éve) még 60ezer körül árulták monitorguruék az 5000 körüli üzemórás példányokat fél év garanciával. Ez egy Dell U2410 szintű monitor. Persze nem mindenkinek előny a széles színtér, van akit kifejezetten zavar, és sok területen megy az életűség rovására. Kalibrálni mindenképp érdemes, és ha sRGB-re van igény, lehet sRGB-re is kalibráltatni. Viszont a feketéje szerintem lényegesen jobb, mint az átlag consumer IPS-eknek (LG-ből nekem az ips236v-hez volt szerencsém, hát annál nagyságrendekkel jobb feketét ad), illetve IPS-glow-tól is kevésbbé szenved azoknál. 25-28-ért ekkora méretben, és felbontásban már jellemzően csak TN-t kapni, szóval amennyiben hibátlan a példány, szerintem ez alkalmi vétel. Szerintem kérdezd meg az üzemórák számát, könnyen ki lehet deríteni az OSD-ben.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz #91166208 #47587 üzenetére

    Többször vásároltam már náluk, és az első ilyen alkalom óta sehol máshol nem veszek újonnan monitort. Náluk lehetőséged van alaposan kipróbálni akár több típust is, mielőtt vásárolsz, kapsz hozzá bőséges szakmai segítséget, és ha netán semmi sem tetszene, még azt is rossz szájíz nélkül megteheted, hogy vásárlás nélkül hagyod el az üzletet. Én egyszer felmentem megnézni az akkor újdonságszámba menő A-MVA paneles Dell S2440L-t. Nem tetszett a szűk gamutja, és egy lehelletnyi tukmálást sem kellett elszenvednem, holott bő fél órán át raboltam old_artist idejét, mosollyal és kézfogással búcsúztunk el mindezek ellenére. Máskor megnézhettem 3 monitort egymás mellett, és azok közül választhattam. 10/10-es korrektség, vevőközpontúság, barátságos hangulat, nagy szakmai felkészültség, egy igazi élmény ott vásárolni. Ebben a topikban egyébként nem kevés hasonló tapasztalatról szóló beszámolót olvashatsz velük kapcsolatban, ha visszakeresel...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz KAMELOT #47600 üzenetére

    Ha visszaolvasol, láthatod, hogy "a keret is kevés" jelen esetben úgy tűnik a prémium monitor (lp2475w) mellett szól...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Marky21 #47604 üzenetére

    Arra a célra jó választás. Kicsivel szűkebb gamut mint a wcg-s IPS-eké, de ez is 95% felett fedi az AdobeRGB-t, és számottevően mélyebb, és homogénebb feketét ad, mint az IPS-ek. Kalibrálni munkához okvetlen szükséges. Én némi black crush-t tapasztaltam vele (feketéhez nagyon közeli sötétárnyalatokat érintő anomália), de szerintem ezzel együtt is remek monitor a mai használtpiaci áráért.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz KAMELOT #47603 üzenetére

    A 6 év nem számít sokat, ha kevés üzemóra van benne, szerencsére erről a típusról könnyen lehet hiteles infót nézni ezügyben. Én személy szerint szívesebben vennék mondjuk egy használt 6os Golfot 70ezer km-rel, mint egy vadiúj wagonR-t. Pláne ha a Golfot fele áron adják, és hibátlanul megy. Persze az autók óráját nem nehéz visszatekerni...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz KAMELOT #47607 üzenetére

    Az a 4600, ami kiderült, az nem sok. Annyit én kb 3 év alatt tekerek bele egy monitorba, amit használok (napi 4 órával számolva) . 25ezerért már szinte ingyen lenne. "WCG ellenzőket", és hcgamereket leszámítva szerintem nagyjából bárki egyet értene, aki ismeri a típust. Egy használt 22-es TN áráért egy élete derekán járó kiváló 24 colos grafikus monitor. Úgy gondolom, erről kár volna lebeszélni, csak azért, hogy vadiújat vegyen. Szerintem egyedül az input lag miatt vérezhet el, bár ahogy kivettem, nem headshot-gyártásra kell...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Khelben #47616 üzenetére

    Azt javaslom, jó alaposan teszteld le, nincs-e valami nem szembetűnő képhibája (pl homogenitás hiba), próbáld ki, mennyire zavar a kb 35ms input lag, és ha megveszed, használd minél alacsonyabb fényerőn (ha rám hallgatsz, mindenképp 50 alatt, de szerintem 20-30 közti fényerő is bőven elég rajta átlagos körülmények közt).

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Brekk #47622 üzenetére

    Lehet, hogy a "hallgattál volna.." esete lesz a kérdés, de csak megkérdem, milyen színtéren történik mindez? Natív?

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Isual #47636 üzenetére

    Úha, ez nekem most így brutál nagynak tűnik. Kb mint a w2420r színtere. Hát ezt nagyon megnézném a fentebbi kalibrálással. És ennek még a kontrasztja is rendben van a report szerint. Jó lehet...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz #91166208 #47851 üzenetére

    2 perc alatt nem találtam róla érdemi tesztet. Ettől függetlenül amenyiben nem kimondottan filmnézős monitornak kell, nem fogod 1m-nél nagyobb távolságról nézni, és a látásoddal sincs semmi gond, akkor óva intenélek ettől a pixelmérettől. Már akkor vitatott volt a létjogosultsága ennek a kategóriának ( 27colon FullHD felbontás), amikor még új volt, ma meg már végképp idejét múlt ez a pixelsűrűség (kivéve, ha valami okból kifejezetten nagy pixelekre van igény). 100-110 körül már remek QHD felbontású (2560x1440) 27 colosokat kapsz használtan akár 1-2 év garanciával is. Én sokkal inkább választanék azok közül, minthogy 80-at kiadjak egy ilyen "pixeles" LG-ért.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz #91166208 #47854 üzenetére

    Én nem első sorban a típusról "beszéllek le", inkább a 27 colon FullHD felbontásról. Dell-ből sem javasolnék ilyet. Ha a videokártyád nem annyira erős, hogy kihajtsa a wqhd-t, és nem is tervezel fejlesztést ezen a téren rövid távon, akkor én a helyedben 23-24 colban gondolkoznék. Ha viszont mindenképp 27-est akarsz, lehet, hogy nem lenne rossz választás. Anno az IPS277L-t is sokat dícsérték. Nem feltétlen rossz, ami LG, de a fullHD 27 colon szerintem elég "retro". Fél méterről durván látni a pixeleket egy olyanon.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz HeZzZ #47862 üzenetére

    Szerintem teljesen helytálló a felvetésed. Bár gyanítom, a 3d effektként beállított motion blur nem pontosan ugyanazt csinálja, mint amit a pixelválaszidő okoz, de azt nagyon valószínűnek érzem, hogy bekapcsolt motion blur mellett értelmét veszíti az alacsony pixelválaszidő. Egy régebbi autós játékon láttam ilyen motion blur feature-t, és ott -ahogy én láttam- kb 15ms pixelválaszidővel egyenértékű elmosódást generált a játék. Egyébként az overdrive-val felszerelt ips monitorok esetében szerintem eleve szőrszálhasogatás a mozgási elmosódáson keseregni, akit az a minimális elmosódás zavar, annak szerintem csakis lightboost-tal szerelt 120/144Hz-es monitorban érdemes gondolkodni, ha LCD-t akar. Azoknál látni crt szintű elmosódásmentességet, és -megfelelően nagy fps mellett- még annál is folyékonyabb mozgóképet. Az már más kérdés, hogy ezeknek a gamer monitoroknak a színhűsége meg csapnivaló még a legolcsóbb IPS-ekhez képest is...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Ghard #47868 üzenetére

    18ms input lag egy consumer IPS esetében szerintem némi jóindulattal is csak átlagosnak mondható. Ma már ebben a kategóriában sok típus rendelkezik 10ms alatti laggal, de Dell-ék 1-2 olyan típust is piacra dobtak már, amelyeknek gyakorlatilag 0ms a lagja, a késés kimerül a pixelválaszidőben. Persze, aki hobbiból játszik, annak teljesen jó a 18ms is (sőt, nagyjából garantált, hogy semmit nem vesz észre belőle), de akinek a fele önbecsülése a headshotok számában fekszik, annak akár elfogadhatatlanul sok is lehet :)

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Ghard #47873 üzenetére

    Ezzel nem értek egyet. A pixelválaszidő 10ms alatt már szinte kizárólag "esztétikai" jelentősséggel bír, míg a 18ms input lag egy fanatikus fps játékos esetében a sikeresség szempontjából sem elenyésző tényező. Én amikor rá voltam feszülve egy fps-re, feltűnően jobban tudtam célozni crt-n, mint az akkori -emlékeim szerint 20-25ms laggal bíró- IPS-emen. Szerintem ez a pixelválaszidő körüli maximalizmus nagyrészt azért áll fenn, mert meghatározó része volt a TN monitorok marketingjének. Míg a sokkal nagyobb jelentősséggel bíró input lag értéknek a mai napig úgy kell utánakeresgélni (kivételt képeznek Monitorguruék, akik többnyire ezt az infót is leközlik a forgalmazott monitorjaik adatlapjain, amennyiben van róla megbízható infójuk), addig a pixelválaszidő már 5 éve is fel volt tüntetve még a legpongyolább adatlapokon is. Az viszonylagos olcsóságuk mellett leginkább ezzel lehet elsózni a TN monitorokat...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz winotto #48063 üzenetére

    Mindkettőnek vannak előnyei, és hátrányai. Az U2410 (H nélkül) inkább egy grafikus monitor, nagyobb színtérben dolgozik és több színárnyalat leképezésére képes, én ezek miatt inkább azt választanám. Az U2412M sRGB színterű, viszont nagyobb statikus kontrasztra képes (mélyebb fekete adott fényerőn), kb 5ms-mal alacsonyabb az input lagja (bemeneti késleltetés), és a w-led háttérvilágításnak köszönhetően jóval alacsonyabb a fogyasztása. Szóval általános célra az U2412M ajánlottabb, én viszont az élénk színek iránti rajongásom miatt az U2410-et választanám :). Remélem segítettem :)

    Amúgy ennek a tesztnek a végére görgetve találsz két ábrát is, melyben a két szóbajövő típust néhány alapvető tulajdonság alapján vetik össze. Mondjuk azt nehezemre esne elhinni, hogy a 2410-nek 541:1 lenne a statikus kontrasztja (ez botrányosan kevés, szerintem emögött mindenképp rejlik valami turpisság), de mindenképp alacsonyabb, mint az u2412m-nek...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz HeZzZ #48075 üzenetére

    Érdekes, hogy a színek babonáztak meg, hisz ennek a színtere pont kisebb, mint ami az IPS-ekre jellemző. Én monitorguruéknál egy U2312HM mellett láttam az S2440L-t, és nálam pont azon vérzett el az S2440L, hogy még a normál sRGB színterű IPS is látványosan jobban teljesített az élénkebb színek megjelenítésénél. Persze a fekete az nagyon jó az S2440L-en, az A-MVA paneles monitorok ebben durván kiemelkednek. Ellenben az elterjedt paneltechnológiák közül ez a leglassabb tudomásom szerint, tehát vagy az átlagosnál kicsit nagyobb mozgási elmosódásra, vagy durva pixel-overshot-ra számíts szerintem. Persze nem hiszem, hogy egy játék élvezhetőségét érdemben befolyásolná, de a parádés kontraszt kicsit több elmosódással jár együtt tapasztalataim szerint. Az 5ms-os TN szintjét szerintem csak valami durva overdrive-val közelítheti meg, de engem mondjuk ezért bőven kárpótolna a 3-4x magasabb statikus kontraszt.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Rasiel #48080 üzenetére

    Köszönöm a gyors igazolást, és a védelmet az általam pártolt U2410 nevében :)

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz HeZzZ #48085 üzenetére

    Gyanítom, hogy nem voltak ideálisak az összehasonlítás körülményei. Pl. az, hogy a fényes kijelzős monitor látványosan színesebbnek tűnt, engem arra enged következtetni, hogy szórt fénnyel erősen terhelt környezetben vetetted össze a monitorokat, ami a matt kijelző szürkés "fénylését" eredményezhette. Egyébként normál sRGB színterű IPS-t egy jobb TN-nel összevetve szemből nézve nincs eget rengető különbség. Az első találkozásom az IPS technológiával nekem az volt, amikor monitorguruéknál az U2311H-t egy akkori "legjobb" TN-nel (egy BenQ példány volt, a típusra nem emlékszem) láthattam egymás mellett, és biza én sem láttam semmi eget rengetőt anno, inkább a betekintési szögek vonatkozásában volt látványos az IPS előnye. Ellenben mindkét monitortól durván elütött az akkori legolcsóbb széles színterű (Wide Color Gamut) Green GL-TG241W, amely látványosan élénkebb színeket produkált mindkettőnél, és még a fekete is kevésbbé szenvedett bevilágítástól illetve IPS-glow-tól, mint az U2311H-n.

    Szóval ha látványosan jobb (több) színt akarsz, azt javaslom nézz meg valahol egy WCG-s monitort, hátha Neked is megtetszik. Szembetűnően élénkebb színeket produkálnak a széles színterű monitorok, és a nagyobb színtérre ráférnek olyan színek is, amik az sRGB-ről "lelógnak". Persze újonnan 120 körül kezdődnek a 24-es WCG-s monitorok. A napokban láttam U2413-at 90-ért az aprón, illetve régebbi típusok (pl.: HP LP2475W, Dell 2709W) szoktak még néha egészen jutányos áron fent lenni. Sajnos azonban egyelőre az internetes tartalmak, a filmek és a sorozatok többsége sRGB-re van optimalizálva, illetve sokak szerint a játékok is túlszaturáltak WCG monitoron, így sok kellemetlenség adódhat velük. Emellett alapvetően professzionális célra készülnek, így legtöbb esetben magasabb input laggal (kivétel pl az U2413 game mode-ban), és picit több mozgási elmosódással kell számolni az esetükben.

    Én az A-MVA-s mozgási elmosódásos véleményemet a BenQ GW2760-ra alapozom, nekem az egy picit jobban elmosódott játéknál, mint amit IPS-eknél tapasztaltam, illetve -emlékeim szerint- itt a fórumon is többen megerősítették, hogy az A-MVA-k kicsit lassabbak, de semmi extrémre ne számíts, egészen elhanyagolható a különbség, ha nem vagy fokozottan érzékeny rá, nem lesz vele gondod.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz winotto #48084 üzenetére

    A H betű, illetve a LED háttérvilágítás mind az általad linkelt adatlap pontatlanságai. Nagyon meglepne, ha ezúton szereznék tudomást egy LED háttérvilágítású U2410H típus létezéséről, ezen felül a fotók is arra engednek következtetni, hogy itt bizony a jó öreg U2410-ről van szó. Egy kicsit korrektebb adatlap: [link]

    Az input lagja (játék módban) 15ms. Ez kimondottan jó egy régi WCG-s monitortól. Ugyanannyit számít, mint amikor 15ms-mal több pinged van egy szerveren (illetve 60fps-sel számolva ez gyakorlatilag egyetlen képkockányi késés). Én azt mondom, nagyon fanatikus hácégémernek kell lenni, hogy egyáltalán képes legyél 15ms késleltetést érzékelni. Ha nem játszol valamilyen nagyon gyors akciójú játékot életvitelszerűen, nagyjából kizárt, hogy zavarjon.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz #59070464 #48108 üzenetére

    Hát ezt már csak a szélessége miatt is érdemes jó távolról nézni, és a 27 colos FullHD monitorok esetében is meghagyom, hogy 2 méteres, vagy annál nagyobb távolságból nézve vállalhatók. Főleg, ha a játékot, vagy a filmnézést vesszük, ahol az animált grafikus tartalmak miatt jobban "elvesznek" a nagy pixelek. Szokványos (1m alatti) távolságból viszont asztali használatnál szerintem förtelmes pixelháború :)

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz d@minator #48111 üzenetére

    Jól van, lehet, hogy picit túloztam, meg az is biztos, hogy "pixelfóbiásabb" vagyok az átlagnál. Én a 27-es WQHD monitort nézem közel 1m távolságból, és így látom igazán élesnek a képet. Igaz, apróbetűs alkalmazásoknál közelebb kell gurulnom hozzá a székkel, de olyankor a nagyobb betűk élessége már nem ideális számomra. A 27col FullHD monitort nekem 2 méterről volt kényelmes használni, nehezemre esik elhinni hogy 107cm-ről az "retina ready" lenne, de akkor legyen ez az én bajom. Végülis legutóbbi hozzászólásommal pont arra akartam utalni, hogy nagyobb távolságból még okés lehet az egyébként "határeset" pixelsűrűség, max akkor a számokkal állok hadilábon, vagy a távolságot saccolom rosszul. Mindjárt megmérem, hogy a "majd' egy méter" pontosan mennyit jelent nálam a WQHD monitor esetében. Hát az derült ki, hogy 85 centiről nézem a 27es WQHD monitort, és biza fél méterről már ezen is látom a pixeleket a betűk görbületein. Akkor ezentúl tényleg igyekszem figyelembevenni a saját "emberfeletti" adottságom, és nem általánosítani ez alapján. Elnézést a dezinformálásért, nem először csaptam le a biztosítékot ebben a topikban ezzel. De azért hamarosan csakazértis megnézek egy nagyobb pixelméretű monitort (egy 1920x1200-as felbontású 27-es áll most rendelkezésemre), aminek a pixelmérete viszonylag közel állhat a 27colos FullHD monitorokéhoz, annyira nem akaródzik elhinni, hogy 107 centiről az "retina" legyen.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz d@minator #48121 üzenetére

    Hát egyrészt el kell ismernem, a 107cm jóval nagyobb távolság, mint gondoltam, ellenben a 27 colon 1920x1200 felbontású 2709W esetében én a 107 centit még messze nem érzem olyannak, mint a 27-es WQHD esetében a 85 centit. Én a 2709W-n még "valamennyire" látom a pixeleket 107 centiről (látom, hogy nem "sima" a betűk íve), igaz ez a távolság már nem sokkal kevesebb, mint amit én 2 méternek hittem. Azért ezen az "emberi szem felbontóképessége" dolgon én még csámcsognék egy kicsit így offban. Egy dolog az, hogy konkrétan a pixeleket már nem látom egy adott távolságból, és egy másik dolog az, hogy egy felbontás (egy adott távolságból) meghaladja az emberi szem képességeit. Nekem például már bő fél éve wqhd monitorom volt , amikor először került a birtokomba a 4,7 colon 1280x720 felbontású telefon, amire akkor azt hittem, több mint elegendő felbontás egy ekkora kijelzőre. Igaz, én a telefont sem sűrűn nézem 30 centinél közelebbről, és az is igaz, hogy az adott telefon esetében a pixelszerkezet eltér a monitorokétól, de olyannyira nem láttam pixelesedést, hogy bőven elegendőnek tűnt ekkora kijelzőre. Aztán láttam 5 colon 1080p felbontású kijelzőt, és biza, még 30 centiről nézve is észrevehetően élesebbek rajta a betűk. Szóval szerintem az a távolság/pixelsűrűség arány, ahol a pixelek már éppen nem látszanak, viszonylag messze esik attól, ahol az emberi szem már nem érzékel különbséget. Márpedig amit erről a "retina" fogalomról olvasok, hallok, az mintha határozottan azt sugallná, hogy "nincs értelme", nem lenne előnye annál nagyobb pixelsűrűségnek. Persze tény, hogy aki asztali monitorként 27-es FullHD-n gondolkozik, az nyilván nem "retina+" kijelzőre vágyik elsősorban. Szóval összeségében meghajlok, és elismerem, a 2 méter nagy túlzás volt, a 107 centi még az én igényeimmel sem egy fájó kompromisszum a 27 colos FullHD monitor esetében. Tehát a 2 méter, amit fentebb könnyelműen bedobtam, igazából sokkal inkább egy méter, vagy ha nagyon kötném az ebet a karóhoz, akkor sem mondhatnék 120 centinél többet :)

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz ot93 #48252 üzenetére

    A típusokkal kapcsolatban nem vagyok képben (ajánlom figyelmedbe a "monitor típusa site:tftcentral.co.uk" illetve a "monitor típusa site:prad.de" keresőkulcsokat. A Dell monitorok többségéről a két oldal valamelyikén lehet találni korrekt, részletes leírást, általában a PWM-et is egészen részletesen kivesézik.)

    Viszont ez a "csak bizonyos fényerősségen" dolog, ez az esetek túlnyomó részében úgy néz ki, hogy max fényerőn nincs semennyi vibrálás (a PWM a monitorok esetében a fényerőszabályozás egyik módja, és max fényerőn nincs szó fényerőszabályozásról, tehát ott még a PWM-es monitorok sem vibrálnak), és amint a max fényerőtől eltérsz, azonnal életbe lép a PWM, és jellemzően az érzékelhető intenzitása fordítottan arányos a fényerővel. Tehát mondjuk 80% fényerőn többnyire számottevően kevésbbé szembetűnő a vibrálás, mint 0% fényerőn. Sajnos azonban ez sem törvényszerű, ezért is érdemes az alapos teszteket felkutatni, ahol ábrákkal illusztrálva szemléltetik, milyen karakterisztikájú vibrálást produkál a monitor különböző fényerőkön, illetve nagyon fontos tényező a PWM frekvenciája is (minél magasabb frekvencián üzemel, annál jobb a vibrálásra érzékeny szemű felhasználónak)

    Akadnak kivételek, néhány típus valóban "vegyes" fényerőszabályozást használ, és mondjuk csak 50%-tól lefelé kezd a PWM életbe lépni, de egyelőre elég ritka megoldás tudomásom szerint.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz faranus #48338 üzenetére

    Azt javaslom, próbáld kisebb fényerőn használni, főleg amikor sötétben játszol. Szerintem sem a háttérvilágításával lesz annak baj (max fényerő szempontból), ellenben azt a típust jól elszúrták azzal, hogy nem tettek rá digitális csatlakoozót. Ezért az egyért utáltam, nagyon nem volt éles a képe emiatt, pedig ezt leszámítva azt mondanám, hogy a kategóriáját meghazudtolóan jó monitor. Szerintem egészen jó színei vannak ahhoz képest, hogy TN paneles. Én azt mondom, bátran vedd legalább 20 egységgel lejjebb a fényerejét, amikor sötétben használod. Elsőre fakónak tűnhet úgy, de amint alkalmazkodik hozzá a szemed, megszűnik ez a "hiányérzet", a szemedet meg sokkal kevésbbé strapálja, és még egy pici (10-20W) villanyt is spórolhatsz, ha alacsonyabb fényerőn használod.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Maotun #49483 üzenetére

    "Megèr 50k + a 2713HM?"

    Részemről egy határozott igen. Kicsit erősebb vasat igényel a WQHD (vagy azonos vas mellett alacsonyabb fps lesz), de ezt némileg kompenzálja, hogy a nagyobb pixelsűrűség miatt lejjebb lehet venni az élsimítást. Az U2713hm nem csak felbontásában, de színterében is előrébb van egy picivel, szebb, élénkebb színeket várhatsz tőle, ellenben statikus kontrasztban számottevően gyengébb, mint a P2714H, így kevésbbé mély feketét ad adott fényerőn. A két monitor lagja közt kb 20ms az eltérés, ez már nem elhanyagolható, de csak fokozottan sikerorientált fps-ezés (vagy egyéb "szupergyors" játék) esetében jelentős az a 20ms. Én nagyon nem szerettem a 27colos FullHD monitort (szerintem az egy nagyon idejétmúlt pixelméret), ellenben a WQHD-ről már csak komoly anyagi nehézségek esetén lennék hajlandó FullHD-ra visszaállni (akkor is inkább 1920x1200-ra 24 colon). Ja, és ahogy a TFTcentral tesztjét látom, a P2714H még masszívan PWM-es is, de lehet, hogy van már pwm-mentes revízió belőle, nem vagyok naprakész, minden esetre a tesztben látott ábrák (és a 240Hz) alapján én utálnám sötétben használni azt a monitort hosszabb távon.

    Ha esetleg csak az 50K választ el a nagyobb felbontástól, és hajlanál használtat venni, szerintem EZ sem egy rossz lehetőség, ez még a 2713HM-nél is nagyobb felbontású, és hatalmas egy jószág, mindemellett az OSD hiányát leszámítva szerintem egy igen jó eresztés az LG-től (volt szerencsém a típushoz, kb egy évig használtam ilyet nagy elégedettséggel). Úgy emlékszem, ennek a típusnak a Moninfo nevű programmal ki lehet lesni a futott üzemóráit. Ha valóban kevesett futott példány, akkor szerintem alku nélkül is elég jó bolt.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Skinny26 #49506 üzenetére

    Ez passzív 3D-s (polárszűrős szemüveggel), az ilyeneknél a 3D nem jár együtt a 120Hz-cel.

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz h1mpi #50579 üzenetére

    +1 az érintős osd-re írt kritikára.

    Anno az U2311H-n normál nyomógombok voltak teljesen optimális keménységgel, tökéletes érzékeléssel, szerettem a menüjét használni. Most egy komolyabbnak mondható U2713H-t nyúzok, szinte kizárólag a fényerő napszakhoz igazítása miatt használom az OSD-jét, de a mai napig eszembe jut néha a régebbi Dellek normál nyomógombos menüje, hogy az milyen jó volt. Rendben lenne az érintő, ha érzékenyebb lenne. Így viszont néha erősebben kell nyomkodni, mint a nyomógombot kellett, és ha nem pontosan bökök, néha még az az erősség sem elég. Igaz, az enyémen legalább elkezdenek világítani a gombok, ha közel ér a kezem (még érintés előtt) de az egész felhajtás nem ér annyit mint pl a 2311 gombsora...

Új hozzászólás Aktív témák