Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz namyang #45631 üzenetére

    Bizony itt a dsub kábel lesz a hunyó... nem tudom, hogy az előző monitorod esetleg crt volt-e, vagy csak nagyobb pixelméretű, de digitális monitort analóg jellel meghajtani az bizony súlyos kompromisszummal jár, ami pont a szövegolvasásnál szokott leginkább szemet szúrni. Talán ha kisebb felbontást állítasz be a monitornak, a nagyobb betűk miatt javul egy kicsit a helyzet, de az élesség nem fog javulni. A dsub csati crt-k vezérléséhez jó volt. Mostanra viszont már rég el kellett volna felejteni, lcd-hez nagyon nem való.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Ant@ #45654 üzenetére

    IPS - Színhelyesebb és az esetek többségében legalább egy kicsivel "színesebb" képet ad a VA-knál, viszont van IPS glow, ami sötét tartalomnál szemből is látszik, illetve a fekete a glow-tól függetlenül is kevsébbé mély, mint a VA-knál.

    VA - Jobb kontraszt (az AMVA kiemelkedő ezen a téren), ami adott fényerő mellett mélyebb feketét is jelent. A fekete általában homogénebb, mint az IPS-eknél (nincs glow), ellenben kevésbbé színhelyes, és az olcsó VA-k színtere is kisebb, általában az sRGB-t is csak 95% körül fedik.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz vellerd #45673 üzenetére

    Ár/minőség arány szempontjból az egyik legjobb márka nálunk (ha nem A legjobb). Úgy tudom, nem is mindenhol ilyen olcsó a Dell, mint itthon. Azért ha valakinek az igényei inkább a VA technológia irányába mutatnak, szoktuk ajánlani a BenQ-t is, illetve amikor az adott elvárások mellett a Dell nem fér bele a keretbe, szintén ajánljuk a BenQ-t meg az LG-t is. Én személy szerint sokáig kardoskodtam itt az LG mellett, általában egy adott kategóriában igyekszik alámenni egy kevéssel a Dell-nek, de a legtöbb esetben legalább annyi kompromisszumot von maga után, mint amennyivel olcsóbb. Néhány Dell monitor kipróbálása után nálam is "megtört a jég", most már én is afelé hajlok, hogy jobban megéri 5-10%-ot rádobni, de kiforrottabb, igényesebb kivitelezésű monitort venni.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Madn!ght #45679 üzenetére

    Az általad kiszemelt monitorok 60Hz-esek (mint szinte minden LCD a 120Hz-esek és a 144Hz-esek kivételével), így elvileg valamicskével jobb eredményt kapsz, ha bekapcsolod a vSync-et, aminek hatására fix 60fps-re állnak majd be a játékok (bár az input lag vonatkozásában meg nyersz egy hangyányit a vSync elhagyásával). 120Hz-es monitorral tudnád kihasználni a videokártya 100fps-os teljesítményét, de abból meg nem kapsz olyat, ami képminőségben hozná a kiszemelt monitorok szintjét. Ez a monitor "hatékonyabb" lenne az fps játékokhoz egy 60Hz-esnél, ha már a vasad fel tud menni 100fps-ig, viszont képminőségben messze elmarad egy IPS-től (bár TN-ek közt én egy jobbacskának tartom színhűség terén). Szóval ha a 80-100fps az elsődleges szempont, akkor ez megfontoladnó lehet, de sajnos színhűségben jócskán elmarad a kiszemeltektől, no meg 23-as is, borzalmas talppal, és kezelőfelülettel (de a képe legalább nem rossz TN-hez képest).

    Ha viszont elég a 60 "valós" fps, akkor gyakorlatilag igazi gamer monitorokat szemeltél ki. A tftcentral tesztjei alapján mindkettőnek olyan alacsony input lagja (bemeneti késleltetése) van, amivel híres 120Hz gamer monitorokat is megszégyenítenek (5ms tájéka). Ami nekem szemet szúrt még a tesztek átfutásakor, hogy a P2714H statikus kontrasztja -IPS viszonylatban- kiemelkedő (1065:1), míg az S2740L kontrasztja tán egy kicsit átlag alatti (691:1). Ez alapján én inkább a P2714H-t választanám, főleg abban az esetben, ha használod majd a monitort mozizásra is. Az S2740L emellett "tükrös" előlappal rendelkezik, ami főleg nappali körülmények között okozhat kellemetlenséget, sötét tartalmak megjelenítésekor láthatod akár önmagad tükörképét is a kijelzőn, akár "tereptárgyakét", vagy fényforrásokét...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Madn!ght #45679 üzenetére

    Amit még hozzá kell fűzzek (sajnos nem fogom megkönnyíteni a döntést a fentiekkel együtt, attól tartok), hogy a P2714H a tftcentral szerint PWM-es, méghozzá nem túl magas, 240Hz-es frekvenciával, ami szerintem egy 27-es monitor esetében határeset (engem eléggé zavarna), míg az S2740L ugyanezen oldal tanulsága szerint PWM mentes, ami minden lehetésges fényerőbeállítás mellett teljesen nyugodt, vibrálásmentes képet garantál.(sajnos a P2714H-ról ez csak maximum fényerőn mondható el, de előfordulhat, hogy a teszt óta már dobtak piacra PWM mentes revíziót, ha így van, akkor a naprakészebb fórumtárask ezt bizonyára jelezni fogják).

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz rígel #45694 üzenetére

    Én sem igazán szeretem az agresszív matt bevonatot, fárasztja a szemem kicsit a grain effekt. A tükröződés viszont szintén tud zavarni, így én a kettő közti megoldásokat szeretem, pl az U2713H bevonata nagyon tetszik.

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Taposo #45700 üzenetére

    Nehéz ügy. Amiket én láttam mva-kat, azok elmaradtak még a belépő ips-ektől is színhűségben (inkább a kontraszt az erősségük), így nem hiszem, hogy az az Eizo szebb színeket ad majd a nálad megfordult kalibrált Dellnél (a feketéje biztos jobb lesz, de meglepne, ha a színei jobbak lennének). Minden esetre érdekelnének a tapasztalataid, ha megveszed. Nem ajánlat, csak egy tipp: Yamakasi q270 "2b extreme" (eBay-en találod). 27es 2560x1440-es felbontású, sRGB-t kicsivel meghaladó színterű IPS. Sajnos nem adják olcsón, és nem tudok hazai tapasztalatról. A fórumom alalpján legtöbben elégedettek vele, csak a labilis talpára panaszkodtak sokan...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Taposo #45700 üzenetére

    Illetve ezt még érdemes megnézni az FG2421 kapcsán. Nem mondom, hogy botrányos a 15ms körüli bemeneti késleltetés, de azért egy 180ezer Ft-os gamer monitor esetében szerintem fájó kompromisszum, pláne annak tükrében, hogy pl a Dell palettáján több "nem gamer" típus is 5ms alatti laggal bír (noha meglehet, hogy a 60Hz nagyobb érvágás fps-nél, mint a 15ms lag, de úgy gondolom azért az utóbbi sem elenyésző, ha már gamer-kedünk)...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Taposo #45730 üzenetére

    Van más megoldás is, bár lehet, hogy Neked nem éri meg (mondjuk az Eizo árából bőven kijönne). Amikor én masszívan fps-eztem, de már nem akartam az elhasznált crt-met viselni, vettem egy viszonylag olcsó 120Hz-es monitort használtan játékra, és vettem 60Hz-es IPS-t minden másra. Elvileg játékon kívül nem kéne hogy bántsa a 60Hz a szemed, mert az LCD-k esetében a 60Hz-es üzemmód nem jár 60Hz-es vibrálással. Sok típusnál a háttérvilágítás fényerőszabályozása van úgy megoldva, hogy az vibrálással jár (PWM), azonban ez 200Hz fölötti frekvencián szokott menni, de érzékenyebb szeműeknek az is tud zavaró lenni, főleg ledes háttérvilágítás esetében. A PWM mentes típusokkal nem lesz gondod, vagy ha igen, akkor nem a vibrálás, mivel az egyáltalán nincs a PWM menteseken. Nekem például a régebbi IPS-ek agresszív tükröződésgátló bevonata is fárasztja a szemem hosszú távon (ha nem tévedek a nálad járt Dell is ilyen bevonattal bírt). Akár a CRT mellé is vehenél egy jó PWM mentes IPS-t, vagy használtan ccfl háttérvilágítású PWM-est (ccfl háttérvilágításnál a PWM vibrálása sokkal enyhébb, mint a CRT-knél, és mivel mindemellé a frekvencia is magasabb, nem okozhat gondot, ha a CRT nem okoz). Ha szereted a telt, élénk színeket, akkor érdemes lehet széles színterűt (WCG) venned, aztán az fps-ezéshez meg föl lehet tenni a CRT-t (Bár a 21-es crt-t én sem szerettem pakolgatni, meg nekem a fullHD felbontás is kellett már a játékhoz, mikor a 120Hz-es TN-t megvettem). Van most fenn az aprón egy olyan, amilyet én használtam (LG W2363D), ami szerintem TN létére elég elviselhető képet ad, de -talán a gari miatt- egy kicsit többet kérnek érte, mint amennyiért ez a típus menni szokott. Én az enyémet 35-ért adtam el, bár arra nem volt gari, még doboza sem volt.

    Sajnos semmi garancia nincs arra, hogy rövidesen piacra kerül olyan "2in1" monitor, ami 120Hz-es, és emellé a színek terén sem jelent fájó kompromisszumot. Én már kb 3 éve várok erre (szinte háborgok, hogy miért nem lehet túllépni a 60Hz-en, ami nem csak játéknál kompromisszum, de filmezésnél, sorozatnézésnél még sokkal szembetűnőbb gondokat okoz a leginkább jellemző 24fps illetve 25fps konverziók esetében), és ennyi idő alatt csak Ezt meg még egy ehhez hasonlóan "kockázatos" alternatívát találtam. Sajnos két egymástól viszonylag eltérő rétegigény kombinációja lenne az, amire mi vágyunk. A hardcore gamerek többsége jól elvan a TN panellal (a játéknál szerintem kissé túllihegett pixelválaszidő vonatkozásában úgyis jobb a TN a minden egyéb szempontból minőségibb paneltechnológiáknál), a "grafikusok" vagy épp csak minőségi megjelenítésre vágyók többsége meg jól elvan a 60Hz-el (Bármíly hihetetlen lehet számodra, sokan nem is látják a különbséget még játéknál sem 60 fps@60Hz és 120fps@120Hz közt, sőt olyat sem egyszer láttam már leírva tőlük, hogy "az emberi szem nem tud 60 képkockánál többet érzékelni egy másodperc alatt").

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Taposo #45739 üzenetére

    Én nagyjából biztosra veszem, hogy a Yamakasi működik, ahogy kell (max azt tudom elképzelni, hogy ennek is 10-20ms közt van a lagja). Szerintem nagy lenne az elégedettlenség a vásárlók részéről, ha nem hozná a 120Hz-et -valós 120fps-t- a gyakorlatban (emlékeim szerint akadnak csak 110Hz-ig, illetve 130Hz-ig húzható példányok, de úgy gondolom ez nem érdemi különbség). Ennyi pénzért noname monitort szerintem túlnyomó részt olyanok vesznek, akik nagyon is meg tudják különböztetni a 60 fps-t a 120fps-től, és úgy vélem, igencsak ki lennének akadva, ha nem működne a dolog, hisz a normál 60Hz-es verzió nagyjából duplájáért árulják. Részemről inkább az az akadály, hogy a portéka értékét, méretét, súlyát figyelembe véve igencsak nehézkesnek képzelem el egy Ázsiából rendelt monitor garanciális javítását, cseréjét. Ezen felül érdemi tesztet sem találtam még a monitorról. Mindezt figyelembe véve nagyon sok érte 180ezer pénz, úgy gondolom. Ha egyszer valami oknál fogva lemene 100-120 tájékára (akár másodosztályú pixelgaranciával), én szerencsét próbálnék vele, és írnék róla egy logout blogot, hogy végre legyen róla valami érdemi infó a neten, no meg hazai tapasztalat. Persze nem hiszem, hogy valaha ennyire lemegy az ára, régóta tartja ezt a -valutaárfolyamoktól függően-180-210 közt ingadozó árát...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz triluan #45759 üzenetére

    Némi büszkeséggel tölt el engem, mint WCG fétisisztát, hogy némileg hozzásegítettelek ehhez az előrelépéshez. Azonban azt javaslom, a kevés üzemóra ellenére törekedj alacsony fényerőre, és ha nem túl nagy nyűg, nyári melegben segítsd ki a monitort akár egy asztali ventillátorral, akár egy a hátára (szellőzőnyílásra) akasztott 12 voltossal (bentről kifele célszerű hajtani a levegőt), vagy legalább kapcsold ki, ha csak pár percre felállsz a géptől. Van egy 16ezer üzemórás példányom, amihez bagóért jutottam hozzá, mert szürke foltokat produkált bemelegedés után fehér illetve bizonyos színek világos árnyalatainak megjelenítésekor. Szétszedtem, és arra jutottam, hogy elég rosszul szellőzik, az invertert szinte ráfektették a kijelzőre, és biza fűti rendesen. Nézd csak meg, hogy huzamosabb használat után mennyivel melegebb a jobb "félteke" mint a bal (főleg nagy fényerőn). Tettem alátéteket az inverter alá, egy az invertert borító fém lemezt még ki is fúrkáltam nagy átmérőjű fóróval (lletve kicsit kibővítettem a szellőzőnyílásokat az invertert borító védőfólián -ezt a részét inkább hagyja ki, ha netán valaki a nyomdokaimba lépne valaka, mert elég veszélyes feszültségek áthúzása ellen véd az a fólia-), tettem az inverter felöli oldalon hátlap hűtőrácsa alá két pici ventillátort kis feszen hajtva (kerestem a monitor tápján erre alkalmas forrszemeket), hogy ne zajongajank nagyon. Az azonnali hatás minimális volt, viszont egy barátom használta a ventikkel fél évig, és mikor visszaadta, már nem voltak foltok. Namármost kb 2 hónapja vettem egy 6000 üzemórás példányt ugyan nem bagóért, de olcsón. Ott helyben a kipróbáláskor nem derült ki, de a napokban, amikor a különböző fényerőkön produkált fogyasztás méregetése céljából feltettem az asztalomra, kiderült, hogy -bár nem az inverternél, és a 16000 üzemórásnál jóval enyhébben-, de ez is befoltosodik, ha nagy fényerőn megy pár percet. Szerintem ez a típus ilyen szempontból egy kicsit tökéletlenül lett megtervezve, ezért úgy gondolom, érdemes törekedni arra, hogy ne melegedjen fel nagyon. Direkt ide a fórumra írtam "mindenki tanulságára", hátha 1-2db LP2475W nekem köszönhetően fog pár ezer üzemórával tovább hibátlanul szolgálni :)

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz ione #45751 üzenetére

    Hozzáfűznék pár sort Rasiel válaszához. Az érdeklődők közül sokan elsiklanak amellett, hogy a PWM-es fényerőszabályozásból fakadó vibrálás CCFL háttérvilágítású monitoroknál "nem annyira zavaró". Saját tapasztalatból (mint az átlagnál jóval kényesebb szemű) is azt mondom, igen nagy a különbség, illetve valamennyire a "tudományos" magyarázatát is kapiszgálom a különbségnek. A led, mint fényforrás renkívül gyorsan reagál a PWM által keltett sűrű feszültségingadozásra. Az alaposabb tesztekben (főleg az utóbbi időben) szokták ezt ábrával, "grafikonnal" is személtetni, hogy milyen "görbét" avagy "hullámot" produkál a háttérvilágítás fényereje az idő (nagyon kicsi időegység) függvényében. Namármost a Ledes monitorok esetében ez többnyire négyszögjelre (jobb esetben fűrészjelre, vagy hasonlóra) hajaz, ami ráadásul sok esetben a teljes fényerő, és a teljes kioltás között, vagy azok közelében váltakozik. Ez (főként a négyszögjel) gyakorlatilag a diszkókban látott stroboszkópot modellezi, csak kisebb fényerővel, és nagyobb frekvencián, az esetek többségében kellően nagy frekvencián ahhoz, hogy normál körülmények között ne tűnjön fel az átlag halandónak a monitor használata közben (Minél nagyobb a frekvencia annál kevsébbé kell a mellékhatásoktól tartani). Attól azonban, hogy maga a vibrálás nem tűnik fel, sokaknak okoz komoly mellékhatásokat főleg nagyobb monitorok esetében, illetve olyan esetekben, amikor a monitor fénysűrűsége minimum fényerőn is nagy.

    Nem így a CCFL esetében, ami a gyors feszültségváltoztatásokra lassabban reagál, így egyrészt a keletkező vibrálás jeleggörbéje sokkal "lágyabb" lesz (az általam látottak alapján Sinus görbét képzelek el), másrészt -ami még fontosabb előny a szemünk terhelésének szempontjából- ez a vibrálás sokkal kisebb amplitúdójú, messze nem alszik ki a háttérvilágítás fényereje két "teljes fényerő" fázis közt, tehát a stroboszkóphatás itt már nem érvényesül (vagyis csak kb olyan formában -hogy a példánál maradjak- mitha egy olvasásra alkalmas fényerővel kivilágított helyiségben üzemeltetnék a diszkós stroboszkópot)

    Rövidre fogva a CCFL háttérvilágítású monitorok vibrálása sokkal inkább hasonlít a CRT vibrálásához, csak sokkal nagyobb frekvencián zajlik, mint a CRT esetében. Szóval ha mondjuk egy CRT-t el tudsz viselni hosszú távon 85Hz-en, vagy mondjuk -vibrálás szempontjából- abszolút hibátlannak érzed 100Hz-en, akkor valószínű, hogy a CCFL-es monitorok esetében Neked sem okozna gondot a PWM. Azért is gondolom, hogy érdemes lenne ezen a területen körülnézned, mert az általad leírt igények alapján úgy gondolom, ebből a keretből legkönnyebben egy jó állapotú használt ccfl-es monitorban találod meg, amit keresel. Remek példák erre a fentebb ajánlott típusok.

    Némi szerencsével még talán egy Dell U2413-at tudnál 80 körül beszerezni használtan, ami a fentebb ajánlott két típussal nagyjából azonos szint (az U2410 utódjának tekinthető), de az már PWM-mentes, GB-ledes (speciális led háttérvilágítás, ami lehetővé teszi a széles színteret CCFL nélkül), és szerény meglátásom szerint a tükröződésgátló bevonata is sokkal "szembarátabb", mint a fentebb ajánlott elődöké. Persze akadhatnak hátrányai is a régebbi típusokkal szemben. Úgy emlékszem 1-2 példányt már láttam itt az aprón 80-90 körüli áron gazdát cserélni, de nem sűrűn van fent ilyen típus, sejtésem szerint sokat kéne rá várnod, hogy 100 alatt beszerezd, és résen is kellene lenned a használtpiacon, mert mondjuk 80-ért meghirdetve gyorsan gazdára találna. Ha igényt tartasz rá, Rád írok privátban, ha belebotlok valami jóba az aprón, mostanában minden nap átfutom 1-2x.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz diablo666 #45783 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy a HS pwm mentes.

    Nekem volt GW2760HM-em (a káváján simán GW2760 szerepelt, csak hátul a cimkén derült ki, hogy ő igazából GW2760HM volt). Ezt a PWM-es kivitelt nagyon nem ajánlom. Sokan gondolják túllihegettnek a PWM kérdést, aminek sok esetben (CCFL háttérvilágítás, kisebb méretű monitorok, kisebb fénysűrűségű monitorok, magas frekvencián üzemelő PWM-mel szerelt monitorok) helyt adok, de ez a GW2760HM számomra egy büntetés volt éjszakai fényviszonyok közt hosszú távon. Egyrészt elég nagy monitor, másrészt elég alacsony frekvencián (200Hz környékére tippelek) dolgozott benne a PWM, harmadrészt minimum fényerőn (ahol leginkább megmutatja magát a PWM) sem volt valami alacsony fényereje, tehát ha este fáradtan elé ültem, akkor választhattam a vakítóan magas fényerő, és az átlagosnál jóval harapósabb PWM közt (fáradt esték esetében még minidg kellemetlenül magas fényerővel párosítva).

    Egyébként komoly dolog Nálad ez a sátánizmus, vagy csak divat?

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Rasiel #45762 üzenetére

    Hát a ventillátorokkal szerelt példánynak van némi zaja, nem tudok dBell-t mondani, alapból csendes ventiket választottam hozzá, és azt hiszem olyan 6-8V közti feszt találtam nekik a monitorban. Szóval lehet hallani, és jobb lenne ha nem lenne annyi zaj sem, de számomra nem volt nehéz együtt élni vele, amíg használtam a monitort. A ventillátorokat leszámítva nem rémlik semmi zaj a monitor részéről, de nekem sajnos a PC-m sincs igazán kussban. Nagy házat vettem hozzá, hogy ne kelljen nagyon pörgetni a ventillátorokat, de sajnos a VGA, azért alapjáraton is jól hallható.

    A kérdésed meg lebuktatta a féláron vásárolt refurbished U2713H-mat. Ahogy elolvastam a kérdést, felfüleltem egy nagyon halk ám de borzasztó kellemetlen frekvencián szóló sípolásra, amit eddig a PC-nek tudtam be (de többnyire föl sem tűnt, csak most rendkívül kialvatlan vagyok, no meg úgymond "felhívtad rá a figyelmem"). Kikapcsoltam a monitort, és 1-2 másodperces késéssel jött a megkönnyebbülés, az a rendkívül magas sípolás megszűnt, ellenben a fülem tovább csengett (persze sokkal halkabban) ugyanazon a frekvencián. Egy nagy szerelem tört most meg. A PWM mentessége és a lágy tükröződésgátló bevonata ellenére ez a monitor is alattomosan "gyilkol", csak a fülemen keresztül :( Kemény az élet...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Rasiel #45796 üzenetére

    Ha nem leszek lusta, "meghallgatom" majd a normál (venti nélküli) példányt, hogy tudjak infót adni.

    Tegnap nagyon kialvatlan voltam, kicsit túldramatizáltam a dolgot. Bár a frekvencia, amin a monitor szól, tényleg valami iszonyat nyomasztó, most úgy 16 óra alvás után nem tűnik olyan hangosnak, azt hiszem együtt tudok élni vele. De lehet, hogy valami hangelnyelő szövetet terítek majd a monitor hátára (szellőzésre azért odafigyelve), mert azért most kipihenten is bántja a fülem.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz lama_lamm #45932 üzenetére

    Ha csak 1-2 méterről van szó, akkor "sima" USB hosszabbító megfelel. Ha 5m vagy annál nagyobb távolság, akkor szükség lehet aktív (jelerősítős) USB hosszabbítóra, de amennyire emlékszem, azt sem aranyárban adják. Tapasztalatom szerint minden féle USB-s periféria hibátlanul működik hosszabbító mögött is, azal a kitétellel, hogy néhol megkövetelik az aktív hosszabbítót (3m alatt elég ritkán).

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Th1sN04ll #45933 üzenetére

    A Prohardver tesztje szerint 120Hz-es PWM-mel dolgozik ez a típus. Remélhetőleg csináltak belőle új revíziót PWM nélkül, vagy legalább nagyobb frekvenciájú PWM-mel, mert úgy gondolom, hogy a 120Hz-es PWM egy ekkora ledes háttérvilágítású monitor esetében kritikán aluli. Embere válogatja, de engem Ledes monitornál még a 240Hz-es PWM is zavar (szememet fokozottan fárasztja), de egy ilyen széles monitornál mondjuk 70cm-es távolságból nézve a képernyő két szélén (a perifériás látótér vibrálásra való fokozott érzékenysége miatt) szerintem még látnám is a vibrálást világosabb tartalom megjelenítésekor. Talán valamelyik fórumtárs tud naprakészebb információval szolgálni arról, hogy idő közben került-e piacra javított kiadás, de 120Hz-es PWM-mel szerelt monitorra én nem adnék ki ennyi pénzt, sőt munkára lehetőség szerint akkor sem használnám, ha ingyen adnák. Ha tudsz hozzátenni 20-25ezret, akkor sokkal inkább ajánlanám a pwm mentes Dell U2913WM-et. Már csak a PWM kérdése miatt is megéri a felárat, de a két márkával való tapasztalataim alapján biztosra veszem, hogy egyéb téren is akadhatnak előnyei (pl ha nem néztem el a tesztek átfutása közben, akkor a bemeneti késleltetése is kb 20ms-mal jobb a dellnek, ami mondjuk főleg játéknál szempont, de éppenséggel vágásnál sem hátrány, ha a nagy pontosságot igénylő vágásoknál nem csak a timeline-ra tudsz hagyatkozni, hanem viszonylag pontos időzítéssel jelenít meg a kijelző is).

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Th1sN04ll #45936 üzenetére

    Szerintem érdemes lehet még utána kérdezni, hátha az újabb revíziókon már csiszotlak valamit, mert a 120Hz annyira alcsony frekvencia erre a célra, hogy -remélhetőleg- ennek a keresletben is meg kellett mutatkoznia. Annyit már megtudtam, hogy van újabb revízió annál, ami a fenti tesztben szerepelt, de a PWM-ről még nem tudtam meg semmit, sajnos -úgy tűnik- nem könnyű érdemi tesztet találni a típusról. Mondjuk számomra ez is sejtet valamit. A Dell alternatíváról két átfogó tesztet is találtam már. Számomra mindig intő jel, ha egy -viszonylag- régóta piacon lévő monitorról se a tftcenral-on se a prad-on nincs teszt...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Th1sN04ll #45938 üzenetére

    Erről sem találok érdemi tesztet, de monitorguruék bizonyára tudnak bővebb információval szolgálni. Előfordul, hogy az olcsóbb -adott esetben névtelenebb- alternetíváknak sincs érdemi hátránya. Én mondjuk a Dell-t választanám, hisz ezzel az Acer-rel már nem sokat spórolnál, a Dell meg egy jól bevált márka monitor fronton és teszt is akad a típusról, ami alapján látalanban is lehet az embernek egy átfogó képe róla. A PWM mentesség minden esetre már nagy előny egy munkaeszköznél, pláne ha 120Hz-es PWM-et veszünk alapul... Egyébként úgy fest, LG-ék nem köszörülték ki a hibát, legalábbis a további keresgéléseim fórumokra vezettek, ahol rendre ellenjavalták a típust az alacsony frekvenciájú PWM miatt. Egyik ilyen fórumon még egy AOC alternatíva merült fel, ami állítólag még olcsóbb is az LG-nél és PWM mentes. Nem tudom, hogy itthon kapható-e, illetve hogy milyen minőségű.

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Th1sN04ll #45940 üzenetére

    Munkában viszont akadhat előnye a plusz soroknak, a játékokat, meg talán lehet a 3d beállítások szintjén "butítani" (ezek a nagy pixelsűrűségű monitorok pl kevésbbé igénylik az élsimítást). Bennem már első körben felmerült, hogy figyelmedbe ajánlom a wqhd monitorokat, csakhát igen, az a kategória még magasabb ársávban mozog... Ha hasznát vennéd a WCG-nek, itt van egy kedvezményes lehetőség a drágábbik 27-esre, igaz, csak 1 év garanciával... Amúgymeg ha nagyon hardverigényes a játék, 1280x720-ban interpolációs hibáktól mentesen is lehet a WQHD monitorokon játszani, és bár az egy kicsit idejét múlt felbontás (pláne 27 colon), legalább tuti magas framerate-et kapsz kimaxolt 3d beállításokkal is. Én szükség esetén játéknál a FullHD felbontást is el tudom viselni a maga interpolációs kellemetlenségeivel együtt WQHD monitoron... De nem akarlak letéríteni az utadról, én elfogult vagyok, U2713H-t használok, és nagyon elégedett vagyok vele (ellenben nem sokat játszom, és semmi olyat, amit ne vinne a gépem WQHD-ban)...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz AMDaZERG_1 #45956 üzenetére

    Nem kalibráltam még semmilyen monitort, és sajnos erről a típusról hirtelen nem találtam calibration report-ot, viszont nem láttam még olyan tesztet, ahol az ábrák ne mutattak volna jelentős javulást a gyári profilok, és a rendes kalibrálás utáni állapot között, a színképezés pontosságának tekintetében. Végfelhasználói célra is ajánlott a kalibrálás, munkára szerintem "kötelező".

    Sajnos LCD monitoroknál a natív felbontástól eltérő üzemmódok -többé kevésbbé- mindig kompromisszumosak, kivétel a mindkét dimenzióban "felezett" felbontás (2560x1440-es monitoroknál 1280x720), ami interpoláció nélkül is meg tud jelenni a kijelzőn. Sajnos egy FullHD monitor esetében ez 960x540-es felbontás lenne, amit nem tudom, hogy felajánl-e egyáltalán az oprendszer/driver, de úgyis elviselhetetlenül kicsi felbontás lenne...

    Az összemancsozott monitorra szerintem a 3 napos visszavételi garancia a magyarázat. Szerintem elég hülye jogi szabályozás, miszerint egy webshopon vásárolt monitort 3 napon belül minden panasz nélkül is köteles visszavenni az eladó, ha a vásárló úgy dönt, nem tetszik neki a portéka. Az üzletben vásárlás esetén fennálló kipróbálás lehetőségét igyekszik lehetővé tenni, de sajnos -úgy sejtem- kis hazánban ezzel rengetegen visszaélnek. Egyszer egy fórumon belebotlottam egy vitába, ahol egy monitorkereskedő próbált arra rávilágítani, hogy igazán nem korrekt pusztán kipróbálás céljából "megvenni" (2 napra) egy monitort, hogy aztán bekoszolva, szétbarmolt csomagolással visszaküldje a kedves -utazni és tájékozódni lusta- "vásárló", és mivel a vonatkozó jogszabályok ezt a játékot lehetővé teszik, ezért a kereskedő kollektíven hülyének lett nézve azon a fórumon. Persze ha én volnék monitorkereskedő, legalább letörölgetném, és lehetőség szerint szépen visszacsomagolnám a monitort, mielőtt újra áruba bocsájtom. Valószínűleg az ajánlott boltokban (Oázis, Monitorguru) nem tapasztaltál volna ilyen hozzáállást.

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Madn!ght #45951 üzenetére

    Az S2740L kiváló teljesítményt nyújt input lag (bemeneti késleltetés) szempontjából a tftcentral tesztje szerint. Az IPS277L-ről nem sikerült ilyen irányú tesztet találnom, a Monitorguru adatlapja szerint annak 10ms körüli a lagja, ami még mindig egy igen jó szint. Én a helyedben az S2740L-t választanám már csak a PWM mentes fényerőszabályozás miatt is, ellenben a "tükrös" felületű kijelző felmerül ellenérvként, világos környezetben zavaró tud lenni.

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz rígel #45964 üzenetére

    Elismerem, az "összebarmolt" csomagolással túloztam. De azért úgy vélem, ha egyszer már letépkedték azokat a vastag ragasztószalagokat a dobozról, és kipakolták a monitort egy asztalra, se a csomagolás nem lesz már többé olyan, mint előtte (szerintem nem kell a nyomokat nagyítóval keresni), se a monitor nem lesz már olyan "steril", mint amikor először kibontották. Ha egy órát elmolyol a kereskedő egy-egy visszaküldött monitorral, akkor se. Ha a kereskedők helyébe képzelem magam, igazságtalannak érzem, hogy még egy indokot sem kell felmutatni, miért küldi vissza a a vevő a monitort (persze úgy sejtem, mondjuk Németországban nincs sok fejfájása a kereskedőknek egy ilyen jogszabály miatt). Ha legalább ennyi kitétel lenne, a kereskedőnek lehetősége lenne felhívni a figyelmet a leggyakoribb okokra. Persze nekünk vásárlóknak alapvetően jó, hogy "biztonságosan" rendelhetünk online, de ad egy kiskaput az "élelmeseknek", hogy a kereskedő -illetve a későbbi vásárlók- rovására "próbálgathasson" monitorokat (az általam olvasott fórumon kifejezetten buzdították az egyik érdeklődőt erre). Arról nem beszélve, hogy a kereskedők valószínűleg kénytelenek az ebből származó veszteségeiket belekalkulálni az árba, aminek én vásárlóként sem örülök. Szerintem egy "tudatos vásárló" utánakérdez akár egy ilyen fórumon mint ez, vagy rákeres a típusra, és megnéz egy-két alapos tesztet, így nem érné meglepetés. Az általam emlegetett fórum is jól példázza, hogy nálunk nemhogy nem szégyen az ilyen kiskapukkal visszaélni, de még hülye is, aki ez ellen szót emel. Kíváncsi lennék, hogy Te a 200-adik indok nélkül visszaküldött monitort is ujjlenyomatmentesre, és pormentesre pucolnád-e egy kereskedő helyében...

    És ha már a fenti esetet az eladó "visszaélésének" tekinted... Szerinted nem lenne elvárható akár a vásárlótól is, hogy legalább nagyjából megtisztítsa az ingyen kipróbált monitort, illetve visszacsomagolja a tartozékokat, mielőtt visszaküldi? Én megtenném még akkor is, ha hibás lenne a monitor.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz BRIKLY #46033 üzenetére

    "Ilyen szürke színű feketét nem szeretnék többet látni,ha már költök másik monitorra.."

    Ezt figyelembe véve szerintem nem leszel boldog semmilyen IPS-sel. Ezen a téren az MVA paneles monitorok valóban kiemelkedőek, és a "True black" dologba igazából még az MVA-k esetében is bele lehetne kötni, mert még mindig nagyon messze elmaradnak mondjuk egy amoled kijelzőtől.
    Szóval én azt mondom Neked, még ha a videó hatásvadász is, azért komoly különbség van az 5000:1 és az 1000:1 valós kontraszt között. Más kérdés, hogy az IPS szinte minden egyéb téren (színtér, színhűség, betekintési szögek, pixelválaszidő stb) lényegesen jobb az MVA-nál, sajnos a fekete nem az erőssége még a drágább IPS-eknek sem... Egyébként én is szeretem a jó feketét, telefonok esetében kizárólag amoled kijelzősben gondolkozom, asztali monitorok esetében mégis határozottan az IPS-re voksolok a tökéletlen fekete ellenére

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz BRIKLY #46028 üzenetére

    Ez a videó egy vicc. Ugyanakkor kicsit felbosszant, mert pofátlanul megtévesztő. A feketében tényleg erősebb a VA (persze az IPS-en sem olyan szürke a fekete, ahogy a videóból lejön, de azért egy sötét szobában használva mindenképp kompromisszumos az IPS fekete mélység szempontjából). No de pl a betekintési szöges képek tök hamisak, még az IPS sem tartja ennyire a kontrasztját ilyen lapos szögekből, a VA-n meg már ha egy nagyobbat mozdulsz a székedben, már látsz -nem elhanyagolható- változást a képernyőn. Szerintem úgy lettek azok a képek egy fotóból megszerkesztve, nem is különböző szögből fotózott monitorok képeiből származnak. No meg a színek sem ilyen egyformák a két paneltechnológia összehasonlításakor. Az meg, hogy "stunning lifelike roses" mindezt pont piros rózsával... Majd pont a legolcsóbb IPS-eknél is szűkebb színterű MVA-n lesz élethű egy piros rózsa... Ahhoz még IPS-ből is széles színterű kell, hogy egy vörös rózsa színe élethűen meg tudjon jelenni, ha egyszer látnál egy ilyen IPS-t, valószínűleg Te is rájönnél, hogy az átlagos -standard sRGB színterű- monitorokon gyakorlatilag nincs is rendes piros. No meg az, hogy élesebb bármi is az MVA-n.. Ez totál felbontás (esetleg még antiglare bevonat) függvénye, semmiképp nem múlik -érdemben- a paneltechnológián...
    Az ilyen videók publikálását szerintem büntetni kéne :)

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz BRIKLY #46095 üzenetére

    A laptopok kijelzőiből többnyire kihagynak egy réteget, hogy egy adott fénysűrűséghez kevésbbé erős háttérvilágítás kelljen (energiatakarákosság a hosszabb akksi-idő érdekében). Ezen réteg hiányában méginkább produkálják a TN nyűgöket...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz rígel #46114 üzenetére

    Nem gondolom visszaélésnek, de szerintem jó eséllyel csalódott lesz az ips-glow miatt, és visszaküldi. Én szóltam, hogy fekete téren nem remekelnek az IPS-ek, még az sem kizárt, hogy visszalépés lesz ezen a téren a TN után. Remélem a sokkal jobb színhűség kárpótolja majd...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz BRIKLY #46120 üzenetére

    Ez még nem is tűnik rossznak, tekintve, hogy nem szemből fotóztad. IPS-eknél (néhány drága típust leszámítva) ha csak 10-20 fokkal eltérsz a merőleges betekintési szögtől már látványos "bevilágítások" jellennek meg a Veled "átellenes" szélén a képernyőnek, ami a képen látható betekintési szög mellett többnyire már látványosabb, mint amilyennek nálam a Te kijelződ esetében tűnik.

    Vigyázni kell az IPS-glow-t szemléltető videókkal, mert a képrögzítő eszközök többsége valamiért rendkívül felerősítve rögzíti a jelenséget. Ez a videó viszont meglátásom szerint nagyjából reálisan mutatja be az IPS-Glow jelenséget. Szemből általában csak a sarkokban, és csak enyhén, de ha kicsit jobban kimozdulsz a merőleges betekintési szögből, akkor már lesznek részek, ahol a fekete jelentősen kivilágosodik, ha meg nagyon kimozdulsz, akkor az egész kijelzőn "világít" a fekete. Ez az egy komoly nyűgje az IPS-nek, amivel tudni kell együtt élni, ha ezt a technológiát választod. (Vagy pedig jó mélyen zsebbe nyúlni, és A-TW Polarizerest venni belőle).

    Szerintem egy arany középút lehet az S-PVA. Nem tudom, guruék, és Oázisék árulják-e még a Dell 2709W-ket, de azt én egy jó köztes megoldásnak találom az IPS és az AMVA közt. Az IPS-énél jobb fekete (még ha messze nem is AMVA szint), nincs IPS-glow, ugyanakkor még a színei sem olyan gyengék, mint az AMVA-nak, bár ebben meg azért nem éri el az IPS szintjét szerintem. Más kérdés, hogy az 27-es, és 58-60ezer Ft, ja és az S-PVA paneles monitoroknak rendszerint jócskán átlag feletti input lagjuk szokott lenni, így azok meg "Hardcoregaming" szempontból kompromisszumosak. Esetleg egy 24-es SPVA használtan...

    Szerintem 30ezer Ft-ért ne várj csodát, főleg ha nem gondolkozol használtban... 200ezer Ft-ért sem kapsz "kompromisszummentes" monitort, szóval azt kell kitalálni, miben vagy hajlandó kompromisszumra. Ha a feketében nem, akkor egy PWM mentes AMVA lesz a Te embered, színhűségben meg nem fog gyengének tűnni TN után (valószínűleg még kisebb előrelépés is lesz), csak kalibráltasd be...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz BRIKLY #46171 üzenetére

    Annyiból nem kamu, hogy a fekete háttéren megjelenített dolgok tényleg jobban néznek ki AMVA-n. Bárki bármit mond, én saját szememmel láttam (U2713H-t és GW2760HM-et egymás mellé téve), hogy az AMVA bizony látványosan veri az IPS-t fekete mélységben, és egyébként a feketéje kevésbbé érzékeny a betekintési szögre is, tehát amikor 2-3 ember néz filmet egy monitoron, kellő távolságra ülve a monitortól, senkinek nem kell látványos bevilágítástól szenvednie. Igaz, hogy a színeket nem pontosan egyformán látják, de nem vészes az eltérés, és viszonyítási alap nélkül (ha a szélső nem vizsgálgatja, hogy milyen lenne szemből nézni) nem is tűnik fel. Az IPS színei pontosabbak, meg egy kicsit "színesebbek" (Wide Gamut-os IPS esetében nagy ez a különbség), tehát a színei élethűbbek. Csatlakozom a fentebb szólóhoz, saját szemmel kell megnézni, mik a különbségek, nem lehet se szavakkal, se képekkel, se videókkal szemléltetni, a kalibrálatlan TN monitorod odahaza úgysem adhat még megközelítőleg reális képet sem a különbségekről, nem beszélve a képeket videókat rögzítő eszközök korlátairól...

    Elhiszem, hogy messze vannak az ajánlott boltok, de másképp nem kapsz igazán "kézzelfogható" választ a kérdéseidre....

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz mufi #46175 üzenetére

    Amire Te gondolsz, az a kijelző üzemi frekvenciája (60Hz/120Hz/144Hz).

    Amiről fentebb szó van (PWM), az meg egy módja a háttérvilágítás fényerőszabályozásának, ami sajnos a CRT-khez hasonló (csak magasabb frekvenciájú) villódzással jár. Bárcsak 240Hz-es IPS-eknél tartanánk már, egy olyan monitornak még a 240Hz-es PWM-et is elnézném :)

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz mufi #46194 üzenetére

    A "Nézhetem egész nap" dolog pont inkább a pwm-mel függ össze. A 144Hz-es képfrissítés inkább arra jó, hogy lehetővé tesz rendkívül folyamatos mozgóképet, 144 valós képkockát másodpercenként, amennyiben ezt a framerate-et (144fps), a géped is biztosítani tudja egy adott játéknál. De ez nem feltétlen jár együtt villódzásmentes -egész nap nézhető- háttérvilágítással. Sőt. Nekem pont volt szerencsém egy olyan 144Hz-es monitorhoz (Asus VG278HE), ami a mozgási elmosódás csökkentésének érdekében a PWM-et is 144Hz-en járatta (Lightboost). A mozgási elmosódás ellen roppant hatásos volt a dolog, gyakorlatilag semmi elmosódást nem lehetett látni, ellenben a 144Hz-es vibrálás egy 27-es monitoron... Játéknál még elfogadható volt a 144Hz-es vibrálás (A folyamatos, és elmosódásmentes mozgókép meg egyenesen lenyűgöző), de asztali használatnál büntetés. Nem beszélve a monitor kategóriáján belül (TN) is borzalmasan pontatlan színeiről... Szóval ha az a szempont, hogy "nézhesd egész nap", keress PWM mentes monitort lehetőleg alacsony minimum fényerővel. Ha meg fanatikus szinten játszol valami fps-t, akkor mehet a 144Hz, de azt meg nem ajánlom általános célra, kivéve ha kikapcsolható rajta a lightboost...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz XuChi #46200 üzenetére

    FPS játékoknál gyors fordulásnál, gyorsan mozgó célpontok követésénél tud látványos előnye lenni, de csakis akkor, ha az adott játékot a géped is tudja megfelelő framerate-tel (ideális esetben fix 144fps) renderelni.

    Valamelyest filmeknél is jól jöhet, mert nem lesznek állandó mikrolagok, amik a 60Hz-es monitorokon a 60Hz vs 25 ill 24 fps összeférhetetlenségeiből adódnak.

    Egy Fraps nevű programmal megbízható információt szerezhetsz arról, hogy az adott játékok milyen framerate-tel futnak a gépeden. Ha Fix 60fps-t kapsz, akkor valószínűleg be van kapcsolva a vertikális szinkron (vSync). Ilyen esetben a hiteles mérés érdekében ki kell kapcsolni a játék grafikai beállításaiban, és akkor derül ki, milyen fps-t tud produkálni a géped az adott játék esetében. Ha a mért fps jellemző értéke legalább 100, akkor már érdemes lehet 144Hz-re beruházni, de akkor sem biztos, hogy megéri. Vannak, akik nem látnak különbséget 60fps és 144fps között (60Hz-es monitor esetében nem csoda, hisz ott valójában 60fps marad a "valós" képfrissítés, de vannak akik 120/144Hz-es monitoron sem érzékelnek érdemi különbséget, mint ahogy olyan is van, aki a 60Hz-en hajtott crt vibrálásából sem érzékel semmit).

    Szóval ha egy játéknál elérsz fix 60fps-t, és úgy érzed, hogy a megjelenítés lehetne folyamatosabb (sőt, tudnád élvezni, ha még folyamatosabb lenne), akkor érdemes lehet kipróbálni egy 120Hz-es vagy 144Hz-es monitort. Ha viszont a fix 60fps-t teljesen folyamatosnak érzékeled a 60Hz-es monitoron, akkor szerintem jobban megéri a képminőség terén való előrelépésbe feccölni a pénzt.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz XuChi #46204 üzenetére

    Én mondjuk autósnál, meg szinte minden 3d-s játéknál tudom élvezni a valós 120fps/144fps előnyét, de azért ott már nem nyom annyit a latban, mint a képminőség. Értem ezt úgy, hogy számomra egy autós játéknál is szembetűnően folyamatosabb a 120 valós fps, de ott már mégis inkább az IPS-t használtam, mert a színhűség nekem ott már többet ért, mint a folyamatosság.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz cyrfandli #46207 üzenetére

    "de ha filmet nézek, időnként mintha automatikusan állítaná a fényerejét"

    Dinamikus kontraszt. Kérem kapcsolja ki! (OSD-ben találod)

    "Emellett a bal alsó saroknál fekete képernyőn egy kicsit mintha világosabb lenne.."

    IPS-glow. Ahogy leírod ("egy kicsit mintha világosabb lenne") még jónak hangzik, ha visszaküldöd, még az is lehet, hogy rosszabbat kapsz cserébe. Pár hete írta valaki itt a fórumon, hogy az LG IPS-einél szinte mindig a bal alsó sarokban erősebb az IPS-glow. Nem tudom, ez mennyire igaz, de a Te példád ezek szerint igazolja. Én részben ezért is szeretem a Dell-ek lágy műanyagból készült káváját. Ott egy kis "csontkovácsolással" ki tudom küszöbölni, ha egyenlőtlenül oszlik ez az IPS-glow, bár szerintem eleve kevésbbé jellemző a Dell-ekre ilyen probléma, ezen felül a lágy műanyag nem pattog, nem nyekereg forgatás, vagy döntögetés közben...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz cyrfandli #46218 üzenetére

    OSD a monitor káváján fellelhető gombsor segítségével elérhető menü. Régen nem volt ritka az olyan típus, amin nem lehetett kikapcsolni a dinamikus kontrasztot, de ha nagyon nem találod, akkor lehetséges, hogy ez a típus is ilyen. Az is lehet, hogy máshogy hívják (pl olyat láttam már, hogy X-contrast néven futott). Nincs személyes tapasztalatom az általad választott típussal, de bizonyára akad itt olyan, akinek van. Remélem segítenek rajtad, a dinamikus kontraszt igen zavaró egy fícsör szerintem. (Esetleg egy >>"monitorod típusa" turn off dinamic contrast<< keresőkulcs a keresőben megérhet egy próbát)

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz djyuri #46238 üzenetére

    Elvileg nem teljesen független a formátumtól, 30fps (29,97fps) formátumú videók esetében elvileg nem lesz ilyen gond (más kérdés, hogy nem sok mindent találsz meg ilyen formátumban). Talán érdemes megnézni a driverben, lehet-e 50Hz-re állítani (az a 25fps videóknál lenne jó), de nem valószínű.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz raggg #46243 üzenetére

    Én ebből a keretből az U2413 -at venném. A lényegi különbség az olcsóbb 24-es 1920x1200-as monitorokhoz képest a nagyobb színtér, azon belül precízebb színleképezés. Mindezt GB-LED háttérvilágítással (egyéb széles színterű monitoroknál energiatakarékosabb), PWM nélkül, és a többség számára előnyös "light antiglare"-rel (lágy tükröződésgátló bevonattal) nyújta. Ha széles színtérre van kalibrálva, bizonyos tartalmakat túlszaturáltan jelenít meg (szerintem ilyenkor még minidg használható az sRGB mód az OSD-ben), így nem feltétlen előny általános/végfelhasználói célra a széles színtér. Javaslom, hogy nézd meg az ajánlott üzletekben (Monitorguru, Oázis), hogy miben más a WCG, mert ennyi pénzből megengedheted Magadnak, de nem biztos, hogy előnyben részesítenéd (pláne a felárat figyelembe véve).

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz raggg #46248 üzenetére

    Talán megérhet egy próbát privátban megkérdezni ezen monitor eladóját, hátha hajlandó vendégül látni a 2413 "nagytesójával", hogy megnézd a WCG előnyeit.

    Teltebb színeket képzelj el, a zöld zöldebb, a piros pirosabb, ha egymás mellé teszed egy normál színterű monitorral, az egy kicsit fakónak tűnik, főleg az élénk színeket megjelenítő tartalmak esetében. Elfogult vagyok (wcg-fétisiszta), de számomra a kevésbbé élénk színek (pl. természet zöldje, óceán kékje, vörös rózsa színe..) is sokkal élethűbbnek tűnnek az sRGB színterű monitorokon megjelenő verziónál. Persze sajnos az sRGB szabvány elterjedtsége miatt a nagy színparádé sok esetben tényleg túlszaturált színekkel jár együtt, leggyakoribb példa az emberi bőrszín vöröses színezete...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz mufi #46260 üzenetére

    Mekkora keretből, milyen igények szerint szeretnél monitort?

    Én amikor még sokat játszottam, két monitort tartottam. Egy olcsó 120Hz-est (LG W2363D, van fenn most egy ilyen az aprón 45-ért) az extra folyamatosságot igénylő játékokhoz, és emellett tartottam egy főállású IPS-t minden másra. Ha lődözni támadt kedvem, felraktam az elsődleges monitor elé a 120Hz-est, és azon lövöldöztem, aztán ha végeztem vele, félretettem az útból, és visszatértem az IPS-re.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Y72 #46263 üzenetére

    "A kérdésem, hogy létezik "olcsó" TN-es magas frekvenciájú, alacsony input laggal rendelkező gémer monitor? Az ajánlóból kimaradt ez a rész, úgy írják mintha rengeteg lenne belőle, de nem sokat találni."

    Ez viszonylag olcsó, bár szerintem inkább 40 körül van az értéke (én az ugyanilyenemet 35-ért adtam el). Utálatos talpa van, a formatervezés sem valami szép, az érintőgombos kezelőfelületén is könnyű eltévedni, de ha egyszer beállítottad, játszani nagyon jó kijelző ezért az árért. Még a színei sem rosszak TN-hez képest, és emellett még maradhat keret valami jobbacska IPS-re.

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Sz.Miki #46323 üzenetére

    Ha szóba jöhet jó állapotú, használt monitor fél év/egy év garanciával, akkor szerintem érdemes lehet rákérdezni erre vagy erre, hogy várható-e utánpótlás a közeljövőben. Ez a típus nagyjából azonos szint a HP-ddel, csak nagyobb méret, és annak megfelelően nagyobb felbontás mellett. Van még egy szépséghibás példány az aprón ebből a típusból 105-ért...

    Esetleg, ha nagyon szeretnél méretet növelni akár nagyobb pixelek árán, szerintem még megfontolandó lehet ez is. Kicsi visszalépés (de nem nagyságrendbeli) lenne színtérben, egy kicsit még lassabb lenne játékra(az LP2475W-nek emlékeim szerint 35ms körül van az input lagja, ennek az SPVA-nak meg 50ms körül, azt hiszem), viszont nagyobb statikus kontrasztot, és IPS-glow mentes feketét kapnál cserébe, illetve lágyabb antiglare bevonatot. Bár én is azt mondom, nagyon jó monitor az LP2475W, nem feltétlen éri meg lecserélni, amíg hibátlanul működik, több példány cserélt gazdát belőle az aprón az elmúlt hetekben, valószínűleg nem lenne könnyű jó áron eladni.

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz mufi #46336 üzenetére

    305T-t nem ajánlom. Remek monitor, amikor működik, de a vezérlőpaneljük rendre túlmelegszik, drága pénzért lehet javíttatni, hogy aztán újra meghibásodjon, utánpótáls meg nincs belőle. Lutri egy használt 305T-t megvenni, én gari nélkül max 50-et adnék egy olyanért, de inkább annyit se.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz atillaahun #46338 üzenetére

    Az IPS231P -még ha nagyon belépő kategóriában is- de az egyik legjobb LCD technológiát (IPS) képviseli, a másik kettő meg TN+Film paneles, ami meg a legolcsóbb, képminőség szempontjából messze legócskább technológia, ami a piacon jelen van. A gari hiánya mindig lutri, én 1-2 hét próbagarit, vagy legalább egy alapos megtekintést (az elállás lehetőségével) mindenképp lebeszélnék, mielőtt leütném. Sok monitort vettem már használtan, nagyon kevés hibásodott meg ezek közül nálam, de szinte minden esetben alaposan megnéztem, mielőtt megvettem valamit. Szerintem 38 azért a monitorért kicsit sok garancia nélkül. Ezzel a típussal majdnem azonos képességű monitor (IPS236V) van most fenn az aprón 32-ért is, csak az Neked nagyon messze van.
    Talán monitorguruékat érdemes lehet megkérdezni, nincs-e valami hasonló éppen raktáron a Demo monitoraik közt. Tőlük biztonságosan rendelhetsz házhozszállítással, és kapsz minimum fél év garit. Ha éppen lenne ilyen típusból demo példányuk, szerintem még olcsóbban is megkapnád tőlük, mint ebben a hirdetésben...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz djyuri #46346 üzenetére

    Azok a 3D monitorok, amik "3d-ben tudnak" 120/144Hz-et, azok ezt 2d-ben is tudják. Én csak emiatt próbáltam ki ilyen típusokat (3d szemüveget egyikhez sem vettem), mert bizonyos játékoknál jól jön az extra folyamatos megjelenítés. Gondolom Te is erre hajtasz. Megnyugtatlak, ha felteszed a drivert, minden 3d-s okoskodás nélkül be tudsz állítani 120 vagy 144Hz-et (típustól függően), és ha a géped is bírja (produkál legalább 100fps-t az adott játékokban), akkor mehet az extra folyamatos móka, mint régen a 100-120Hz-en hajtott CRT-ken...

    Mondjuk a 160Hz nem tudom honnan jött, olyanról nem tudok.

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz aram01 #46368 üzenetére

    Az input lagja tényleg magas kicsit (fps-ben mozgó célpontra kicsit nehezebb lesz vele célozni, de csak kb annyival, mint egy szerveren, ahol 50-60ms-mal magasabb pinged van). A képarány szerintem nem nagyon fog zavarni, ezen a monitoron elég jó a fekete, és nem fog IPS-glow sem virítani a fekete sávokban alul felül. A Wide gamut meg szerintem ízlés dolga is, van akinek túlszaturált rajta a film, meg a játék, van akinek meg éppen tetszik, hogy élénkebbek a színek, és nagyobb színteret fednek le. Nem tudom melyik tábor a nagyobb, de én az utóbbihoz tartozom.

    Nekem van egy ilyen monitorom, és a Gravitációt például ezen néztem annak ellenére, hogy elsődleges monitorként egy általam többre tartott IPS-t használok, aminek a képaránya is kedvezőbb filmezéshez. Sok sötét tartalmat megjelenítő filmeknél jól tud esni, hogy ezen az S-PVA-n mélyebb a fekete, és nincs IPS-glow. Viszont a Black-crush miatt érdemes kerülni a nagy mértékben tömörített videókat, mert a sötét jeleneteknél tapasztalatom szerint nagyon ki tudja emelni a tömörítési hibákat.

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz QwErTy42 #46424 üzenetére

    Az U2410 -méltó vagy nem méltó- utódja az U2413.
    Nálam nem járt még egyik típus se (csak nagyobb méretű kiadásaik), és nem is vagyok szakember, de én csak előnyét látom a 2413-nak, úgy mint light antiglare, sokkal kisebb energiafogyasztás, PWM mentesség (tudom, ezzel a CCFL-es 2410-nél sem lehet sok baj), lényegesen jobb kontraszt, 14 bites belső színkezelés, picivel nagyobb gamut, alacsonyabb input lag, és ha jól sejtem (az U2713H-ból kiindulva), ezen is van panelhomogenitás kompenzáció feature. Ezek után kötözködő szándék nélkül kérdem, mitől van olyan érzésed, hogy rosszabb ez az egyébként majdnem pont 130ezerbe kerülő monitor a 2410-nél?
    Oké, a formatervezésük sokkal komolyabb volt a régi delleknek. De ezen kívül?

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Brekk #46439 üzenetére

    A panelhomogenitás feature nem azért nem csinál semmit, mert nincs kalibrálva? Az én U2713H-mon sem csinál semmi szembetűnőt (némi kontraszt csökkenést leszámítva), de gondolom azért, mert a homogenitás javításához kalibrálni/programozni kellene, hogy a képernyő pontosan mely területein milyen "irányba", milyen mértékű kompenzálást hajtson végre. Vagy ez elvileg gyárilag be van programozva?

    Erre a kalibrálós GB-LED vs CCFL összehasonlításra lehet, hogy egy fél éven belül sort kerítek. Nem vagyok grafikus, de nekem tetszik a GB-led fénye. Valami viszont szerintem sem stimmel a GB-leddel. Lehet hogy oltári hülyeséget fogok írni, de egyre többször érzem azt esténként, főként ha nagy fényerőn hajtom a monitort, hogy égeti az arcom. Van valami a monitortól független baja az arcbőrömnek, ami miatt alapból hajlamos kipirulni, és kiszáradni, de ha 20% fölött felejtem a fényerejét este, olyan, mintha égetné az arcom a problémás részen. Aztán lehet, hogy önbeteljesítő fantázia ez részemről, de most, hogy ezt a "csomó grafikus szemének nem tetszik" dolgot írtad, újra felerősödött bennem ez az érzés. Lehet, hogy pár napra felteszek a helyére egy CCFL-es WCG monitort, hátha okosodok belőle (csak az a baj, én a 3H hardcoatingot nagyon nem szeretem)...

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Brekk #46439 üzenetére

    Most nézem, hogy TFTcentral-ék sem vették hasznát a homogenitás kompenzálónak, szóval ezügyben (IS) bölcsebb maradtam volna, ha hallgatok. Úgy néz ki, hamarosan beruházok egy I1DisplayPro-ra. Azt hiszem addig jobb, ha takarékra teszem magam itt...

    [ Szerkesztve ]

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz Insolent #46492 üzenetére

    Én azt mondom, van azért egy pici utánhúzás, ha egy 2ms-os TN-hez hasonlítod, de egyrészt messze nem akkora, mint amit a 2ms és a 8ms arányából gondolnál, másrészt sokkal kisebb nagyságrendű a különbség, mint amekkora a színhűség vonatkozásában van az IPS javára. A késés meg kevéssé a pixelválaszidő függvénye, ezügyben az "input lag" kifejezésre keress rá az adott típus vonatkozásában. Ahogy néztem, az újabb Dellek többsége 10ms alatti input laggal bír, ami nagyon jó szint ( A Counter Strike bajnokokkal marketingelt BenQ XL2420T például 13ms laggal bír a tftcentral tesztje szerint, az új, 180ezer Ft-os Eizo gamer monitor -Foris FG2421- szintén 10ms felett teljesít)..

  • I3EI\ICE

    aktív tag

    válasz ZaXXoN #46501 üzenetére

    A legfőbb különbség a színterük, és a nagyobb színtérnek megfelelően az U2713H sokkal több árnyalattal is dolgozik. Grafikusoknak, fotósoknak, és az extra élénk színek rajongóinak a H lehet jobb választás, egyéb esetekben (általános végfelhasználói célra) a HM ajánlottabb.

Új hozzászólás Aktív témák