Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mgoogyi

    Topikgazda

    válasz Genesist #61042 üzenetére

    Nekem az volt az első gondolatom, hogy durván kiköltekeznek most a pénzszórással és szivattyúzni akarják befelé a pénzt, ahonnan lehet.
    A második gondolatom meg az, hogy a lakossági állampapírpiac lehet kevés ehhez.

  • Kobe

    veterán

    válasz Genesist #61042 üzenetére

    Valoban erdekes lepes. Szerintem inkabb az lehet a hattereben hogy tartosan becsatornazzak a lakossagi megtakaritasokat ebbe a formaba es ujra vonzova tegyek.
    Kell a penz, na.... A fiuk osszehoztak egy 11.000 mrd koruli hianyt, azt valahonnan finanszirozni kellene. Csak hat a covid es magas inflacios kornyezetben az allamot szivesen hitelezok kore is csokkent, egyre kevesebb embernek volt szimpatikus a MAP+ igy valamivel vissza kell vonzani oket, kerul amibe kerul

  • Brandynew

    őstag

    válasz Genesist #61042 üzenetére

    Szia,

    Az esély megvan rá, de ha ez bekövetkezne, az lenne a legkisebb gondunk, ott államcsőd, teljes összeomlás lenne.

    Tudom, hogy páran szoktak jönni a manyup-féle dologgal, de az egy teljesen más helyzet volt, ott a kötelező járulékodat kellett kötelezően befizetned néhány éven keresztül egy külső szereplőhöz, majd az állam kitalálta, hogy mégis az államkasszába fizesd. Azzal a pénzzel te soha nem rendelkeztél igazán, mivel kötelező, az állam által megszabott járulék volt, nem saját döntésből fizetted, csak a látszata volt az.

    Az állampapír teljesen más tészta, itt az adózott jövedelmedből, önkéntes alapon vásárolsz papírt.

    Ami miatt én továbbra is a MÁP+-t részesítem előnyben az az, hogy meggyőződésem, hogy azért emelt kamatprémiumot az állam a PMÁP-nál, mert jövőre az infláció drasztikus csökkenésére számít, ahogyan én is, tehát 5 éves távon nem fogja jobban megérni a PMÁP a MÁP+-nál, de 5 év előtt feltörni nem igen éri meg az 1 (jelenleg), 2, de lehet, hogy még magasabb (simán behozhatják) visszaváltási díj miatt. Persze ez a saját véleményem, senki nem tudhatja biztosan, hogy mi lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • stingy2

    senior tag

    válasz Genesist #61042 üzenetére

    Attól nem tartanék, hogy egy Mo-on HUF-ban kibocsátott papírt az állam nem fog visszafizetni, mert egyszerűen pénzt nyomtat a semmiből és fizet. A kérdés inkább az, hogy fog-e érni akkor ez valamit? Mert azt viszont simán megteheti már holnaptól, hogy lejáratig nem váltja vissza. Mivel másodpiac nincs, ezért ilyen esetben tartani kell lejáratig. Na az most szvsz nagyobb kockázat.

    INTJ

  • .mf

    veterán

    válasz Genesist #61042 üzenetére

    Szvsz: a további árfolyam-rontás érdekében inkább belső, forint-alapú finanszírozást akarnak, mint külső, €/$ alapút. Ezért terelték a MÁP+ felé az embereket, és csökkentették a PEMÁP kamatát még tovább. Most a megugró inflával a MÁP már nem hoz be új forrásokat, más, lakosság számára vonzó eszköz kellett a megtakarítások begyűjtésére, ezért megemelték PMÁP kamatát.
    És/vagy: választás van, a megtakarítással rendelkezőket szavazatáért már nem elég a krumpli vagy farhát.

    A manyuppal van annyi párhuzam, hogy ott is forrást szereztek (államosítottak), amit később kell visszafizetni, nagy vonalakban az is egy hitel. De a nyugdíjfolyósítást, rá vonatkozó szabályokat ők alakítják, és az hosszú távú, míg egy PMÁP 5 éves, na meg a pénzpiacokat nemzetközileg is jobban figyelik, a kötvények nem-fizetését már államcsődnek értékelhetik. Ha ilyen Venezuela meg hasonlók is ilyen sokáig el tudták kerülni a hivatalos államcsődöt, akkor nem kell aggódni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • julius666

    addikt

    válasz Genesist #61042 üzenetére

    Elsőre nekem is meglepő volt, mint ahogy a pofátlanul alacsonyra hazudott inflációs mutató is (kb. az összes nem KSH-s inflációs kosár 10%+ éves inflációt mért...)

    Kicsit jobban utánagondolva, meg a tágabb képet nézve azért lehet a döntés mellett racionális érveket is találni. A kamatbázist adó kamu inflációs mutatónk alig magasabb, mint a (kormány által nem befolyásolható) EU-s statisztika, ami ugye a PEMÁP alapja. Nyitni kellett hát valahogy a PEMÁP és a PMÁP hozama közti ollón, hogy kevesebb embernek jusson eszébe inkább átlapátolni a pénzét forintból euróba. Ehhez az elmélethez szépen passzol is, hogy tavaly decemberben lerontották a PEMÁP kamatbónuszát pont annyival, amennyivel most a forintos papírét emelték.

    Nézheted úgy is, hogy inkább kifosztották a régi megtakarítókat az alacsonyabbra hazudott inflációs mutatóval, az új megtakarításoknál meg visszaadták bónuszként a különbség egy részét. :)
    (Ezzel csak az nem vág össze, hogy miért csökkentették a papírok visszaváltási költségét 1%-ra 2%-ról, de lehet van statisztikájuk arról, hogy igazából tök mindegy, mert alig váltogatnak vissza az emberek lejárat előtt).

    Van annak bármi reális esélye, hogy olyan gond van a háttérben, hogy az állam rátegye a kezét az állampapírokban tartott megtakarításokra?
    Most is ráteszi egy részére, mert bőven (a valós) infláció alatt hoznak. :DDD

    Ha arra gondolsz, mint amit a többiek írtak, hogy behúzza a kormány a kis megtakarításod mint a MANYUP pénzeket, attól én nem tartanék, az konkrétan államcsődöt jelentene. Olyan simán lehet, hogy az ÁK-nál tartott papírokra megszűnik a visszavételi opció (ideiglenesen egy válság esetében - tudod, pont amikor visszaváltanád, hogy részvényt vegyél belőle ;) ), vagy ami még esélyesebb, hogy megemelik a visszaváltás költségét.

    főleg, hogy itt többen sokkal jobban értenek a befektetésekhez, mint én.
    Erre azért ne vegyél mérget. A technikai dolgokat véve lehet igaz az állításod, de az itteni jóslatok (pl. a Törökország jövendölések) nem sokkal érnek többet, mint amit a sarki kocsmában kaphatnál valamelyik helyi bútortól. ;]

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák