Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz b. #21 üzenetére

    > A kifejezés után világosan kinyilatkozta az okát.
    > "undership GPUs to "balance supply and demand."

    ami az én verziómat támasztja alá .. :R
    "az AMD kevesebb chipet szállít, mint amennyit megrendeltek tőle. Ennek okai lehetnek például a gyártási kapacitás korlátozottsága, a gyártási problémák, a nyersanyaghiány, a magasabb prioritású rendelések előbbre való kezelése stb."

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz b. #30 üzenetére

    - De melyik cég, az, aki csak raktárkészletre gyárt és nem szállít ki ???

    - Amúgy az Aug 25, 2022 -én az nVidiáról is ezt mondták
    és szerintem ugyanolyan kontextusban:
    Nvidia’s Big Reset Has Analysts Wondering Whether Company Is Now In The Clear
    "“It is clear the company is undershipping gaming by a substantial amount. Datacenter is holding in well with China de-risked. Automotive is inflecting. We should never have to worry about a crypto cycle ever again. And as the dust settles we have two brand-new product cycles set to kick off within the next quarter or two.”" ( via )

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Nyersszotyi

    tag

    válasz b. #16 üzenetére

    Egészségtelen szemét. Ingyen se kellene. Az egész inflációmizéria kezdetén beszereztem egy forró levegős sütőt azt viszollátásra. Bátran lehet végre enni rántott gombafejet és nincs szenvedés utána. Én megköszönöm ami történt mert megváltozott az életem.

    Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

  • tasiadam

    veterán

    válasz b. #16 üzenetére

    Nem véletlen jár mindenki aki a határhoz közel van, más országba vásárolni. De egyébként persze jön a kérdés, hogy jaj, miért olyan rohadt olcsó a tzesco-adli-lidl-penny-akármi clubkártyával xy termék. Aztért, mert ők is olcsón szerzik már, máskülönben nekik sem érné meg. Jó, igen, árstop tolja fel, de ha eltörölnék azt, nem lenne itthon defláció, az szinte biztos.

    Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz b. #21 üzenetére

    > Ezt szerintem nem lehet félreérteni és magyarázni

    kiderült, hogy mégis ..
    már a prohardver is módosított:

    Kiegészítés: Az AMD a hír megjelenését követően kiadott egy nyilatkozatot, amelyben taglalják, hogy azért szállítottak kevesebb mennyiségű hardvert, mert túl sok készlet halmozódott fel a partnereiknél, miközben az érintettek kisebb készletetet szeretnének menedzselni. Emiatt nem pontos az az állítás, hogy a szállítás visszafogása az árak magasan tartását célozta. A cég elmondta azt is, hogy az ügyfeleik átlagos eladási ára stagnált, ami főleg a leszállított CPU-k összetételének köszönhető.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz b. #63 üzenetére

    > Rájöttek hogy nem kellett volna ezt mondani

    Lisa Su profibb ennél; és szándékosan félreértették ...

    mindenesetre most csakazértis még jobban csökkentik az árakat, hogy biztos ne legyen igazad ;]
    Hol látsz itt áremelkedést ????? :Y :Y :Y :Y

    AMD Ryzen 9 7950X: $699 → $589
    AMD Ryzen 7 7900X: $549 → $419
    AMD Ryzen 7 7700X: $399 → $299
    AMD Ryzen 6 7600X: $299 → $244
    https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-7-7700x-8-core-zen4-desktop-cpu-price-drops-below-299

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz b. #67 üzenetére

    > Ne haragudj de semmiféle cáfolatod nincs,
    > mert ez a tűzoltasra való nyilatkozat tetmészetes dolog

    Jeleztem, hogy az undeshipping-nek több oka is lehet ..
    de te ennek ellenére ragaszkodsz az "ár-felveréshez" mint kizárólagos okhoz.
    Ha Monopol helyzetben lenne az AMD, akkor érteném ... de az AMD piaci GPU részesedésével nem nagyon tud árfelhajtást csinálni .. Mert hogyan? Adja többért mint az nVidia ?

    Az árfelhajtás legnagyobb ellenszere a piaci "verseny". És most van verseny mint a CPU mint a GPU fronton. ( A VERSENY JÓ ! )

    vagyis neked nincs megalapozott bizonyítékod, amit cáfolnom kellene.

    > TSMC-nél van szabad gyártókapacitás, visszamondtak a többiek egy csomó megrendelést,

    nem tudod:

    1.) hogy az OEM megrendelések milyen TSMC költségekkel lettek kalkulálva.

    2.) És a mai TSMC szabad kapacitásnak milyen a költsége,
    Persze ha az AMD hosszú távra olcsón lefoglalhatja a kapacitását.. de az nem annyira ideális mert 2023..2024 -ra visszaesést vár mindenki, és mi értelme 2-3 évre lefoglalni plusz kapacitást, amit nem tudsz kihasználni ... mert amúgy fizetheted a kötbért.
    Beruházások pénzügyi tervezése nem egyszerű ..
    És nem árt, hogyha egy sima nettó jelenértéket számolsz.

    3.) És mi a sokismeretlenes egyenlet többi értéke, amire optimalizálni kell ..
    pl. régi beragadt megrendelések .. amire már igazából nincs igény, csak az OEM elfelejtette visszamondani ..

    4.) Bemásolom neked, hogy mi a “Supply win" vs. “design win.” és a konzervativ előrejelzés

    "And so, AMD has the design wins and Intel has the supply wins when it comes to CPUs. ""

    "We are inventing a new term here: “Supply win.” This is distinct from a “design win.” We have been dancing around this idea since the pandemic started, joking that if AMD had believed more in its own Epyc CPU business it could have sold even more processors than it has in the past several years. And because AMD did conservative forecasts – and honestly, who can blame them because it overshot its forecasts with Opterons and Athlons in a bygone era – Intel could sell relatively ancient “Skylake” and “Cascade Lake” Xeon SPs based on 14 nanometer technologies, and now “Ice Lake” Xeon SPs based on a very cranky 10 nanometer process, against “Rome” Epyc 7002 and “Milan” Epyc 7003 chips based on 7 nanometer cores, and soon the 5 nanometer cores used in “Genoa” and “Bergamo” Epyc 9000 series chips. (The Epyc processors have a chiplet design that has 14 nanometer and 12 nanometer I/O and memory controllers linking the cores together into what amounts to a distributed CPU.)"
    ( via )

    > Én tárgyilagos vagyok és nem naív.

    Jó neked ...
    :R :R
    Engem elrontottak a a beruházások pénzügyi megtérülésével kapcsolatos tanulmányaim. :O

    HA az Irod, hogy az AMD ezzel optimalizálja a nyereségét --> akkor egyetértünk..
    de ha kitartasz amelett, hogy a fő cél a végfelhasználói árak emelése
    .. azzal NEM :N
    MERT a kettő nem ugyanaz ...

    Egy kicsit természetes gyanakvás amúgy jó ..
    és az AMD feladata, hogy tisztán és érthetően kommunikáljon.
    :R :R

    Amúgy nem kell mindig mindenben egyetértenünk ...
    csak abban, hogy a verseny jó .. és kivánatos ..

    :R :R

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #63 üzenetére

    Túl sok készlet halmozódott fel...

    Kisebb készletet szeretnének menedzselni..

    Pontosan nem tudom, ez hogy műkődik, de kétfélét tudok elképzelni:
    1) az egyes boltok, Nagykerek,.disztribútorok teljesem szuverén módon rendelgetnek.az alapján, hogy épp mi milyen áron érhető el a beszállítójuknál.
    Ebben az esetben ugye ha túl sok az eladatlan készlet, akkor egyszerűen nem rendel.
    De ez.szerintem azért nem stimmel, mert akkor Lisa Su nem így fogalmazta volna meg, hogy megkíméltük a partmereinket a készletek felhalmozödásától, hanem úgy, hogy az AMD ezt a keresletvisszaesést elszenvedte.

    2) legalább a Nagykerek és disztribútorok valójában szoros együttműködésben vannak az AMD-vel, aki a "channel inventory management" tevékenység keretében valójában irányítja a folyamatokat. A partnerek nem "vesznek vagy nem vesznek", hanem sokkal inkább az AMD pusholja/küldi a terméket és megmondja, mennyiért kell adni.
    Na ebben az esetben jöhet olyan nyekergés a partnertől, hogy "ne küldjetek ennyit, mert ennyiért nem viszik és nem akarunk ennyit raktáron tartani"

    Azért nem egyértelmű, mert Abu.az nvidiával kapcsolatban azt szokta mondani, hogy ott a partner nem rendeli a lapkát, azért nagy az nvidia inventoryja.
    Persze ennyiből nehéz megmondani, hogy nem rendeli, vagy visszautasítja, amit küldenének neki.

    Mindenesetre szerintem az világosan látszik, hogy a felmerült problémára nem csak az lehet a megoldás, hogy megkíméljük a partnereket a készleteik felhalmozódásától, hanem az is, hogy engedünk az árból, "to clear channel inventory"

    Annál is inkább, mert többször előfordult az is, hogy pl az nvidia már a partnereknél levő raktárkészletre adott visszatérítést amikor hivatalos árcsökkentést vagy új széria indítást hajtott végre. Ez az opció most is rendelkezésre állna.

    Ehelyett az történik, hogy nem.szállítanak annyit,.mint tudnának, persze ezzel hiány ugyan nem alakul ki, de felhalmozódás sem és így a partnerek nem nyafognak, hogy ott áll.halmokban a kártya és senki nem.viszi.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz b. #143 üzenetére

    NV-t csak azért hoztam fel, mert Jensen már a Q3-as eredmények ismertetésénél (ez volt 3-4 hónapja) elmondta, hogy egy ideje csökkentik a sell-in shipmenteket (értsd undershippeltek), hogy kiegyenlítődjenek a raktárkészletek, de erről vhogy nem ment körbe ilyen szenzációhajhász hír a techoldalakon. Gondolom a szóhasználat volt a különbség.
    Illetve az NV az AMD-vel ellentétben makacsul nem csökkentette MSRP alá a kártyák árát (ezért leszek kíváncsi a raktárkészletükre).

    Na és amikor ezt írjátok, hogy "felveri az árakat" ezzel nem tudok egyetérteni. Hol vannak az árak felverve? Mert én csak árcsökkenést látok kivéve az NV kártyáknál. AMD CPU/kártyák ára csökken, Intel CPU árak csökkennek, most épp leárazták az A750-et is.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • Fücsök007

    őstag

    válasz b. #150 üzenetére

    Így van, az átlag felhasználóval nincs senki. Sajnos amíg Intel nem ér révbe a dGPU fejlesztéssel, addig magas árak lesznek. :( AMD-nél ha jól tudom a 7900 XT árát 700 dollárra akarják csökkenteni, az már elfogadható lenne (persze 100 dollárral drágább mint indokolt lenne, de ez is valami.)

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz b. #150 üzenetére

    AMD shop VGA-k: [link] minden bőven MSRP alatt van, a 6950 XT is ($685), kivéve a 7900-et.
    AMD shop CPU-k: [link] minden MSRP alatt van.
    Hogy a magyar árak ehhez képest milyenek az más kérdés.
    Az előző bányászláz után itthon az RX 580 boltban 60-ra, az RX 570 8GB 50-re ment le, a $ akkoriban épp 300 HUF körül volt, az $200 és $166-os ár, épp akörül volt az MSRP-jük. Árukeresőn vissza lehet nézni az árakat.
    Esetleg használtan lehetett harmadáron. Én az RX 470-et (4 GB) 21-ért vettem 2020 elején.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz b. #153 üzenetére

    Tavaly július óta elkezdtek MSRP alá beesni a Radeon árak: [link]
    Legalábbis az USA-ban.
    Ez a fickó minden hónapban készít egy összesítést. Itt a lista: [link]
    A mostani árakat már régen elérték a Radeonok és már egy ideje stagnál.

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • azbest

    félisten

    válasz b. #150 üzenetére

    ott érzek egy alapvető tévedést a gondolatmenetben, miszerint minek mennyibe kéne kerülnie, hogy az árakat nem az határozza meg, hogy neked vásárlóként mennyit ér. Az határozza meg, hogy a gyártónak mennyiért éri meg legjobban.

    Ha neked nem ér ennyit, akkor nem veszed meg. De amígy van másik vásárló, akinek megéri és elfogy a készlet, addig nem kell lefelezni az árakat. És a gyártó nem fog 2x annyi kártyát gyártani ráfizetéssel, csak hogy fele annyiért kelljen adnia. Nem az a piaci egyensúly, hogy megkeressék mi a legkisebb ár, amiért még sikerül eladni. Az az egyensúly, hogy mi a legdrágább ár, amit még sikerül eladni.

    #157 Cifu
    plusz a régi szép emlékeket érdemes jelenértékre átszámolni, hogy mennyivel drágábbak voltak akkor. 1999-ben 250 ezerért egy jó közepes gépet lehetett venn újonnani, nem kifejezetten játékosat. (6.4GB hdd, 64MB sd ram, celeron 300A, intel 740 video, tv tuner). Jól nézem, hogy ~850 ezer forint körüli ár lenne ez mai pénzértéken?

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #155 üzenetére

    Talán MLiD mondta az egyik videójában, hogy a shipping time hajón 6-8 hét is lehet.

    Tehát ha Q3-ban kezdtek kevesebbet leszállítani, tételezzük, fel, hogy nem feltétlenül július 1-jével, akkor a nagyjából egybevág.azzal, hogy szeptember végén kezd nagyjából érződni, hogy csökkent a leszállított mennyiség és azzal együtt az raktárkisöprést célzó árcsökkentés késztetése.

    Nem.arról.ban szó, hogy most az amd vagy az nvidia ezzel felverni.akarta volna az árakat. A kínálat (channel stock) szűkítésével az árcsökkenést akarták megállítani.

    Ha nem így tesznek és kiszállítják a saját inventoryjukból a lapkákat akkor egyre több készlet - kár bedobozolt termékek - halmozódott volna fel a fogyasztókhoz közel, amit a hozzáadott érték miazt valószínűleg jobban megéri leárazva eladni, mint bezúzni.
    Az AMD és az nvidia azt a precedenst nem akarta megteremteni, hogy itt újra "harmadáron" lehessen gput kapni, mert
    - akkor mindenki, aki eddig drágállotta, feltankol valami akciós, de jó kártyából, ez pedig a következő generáció elől ia elszívhatja a keresletet
    - akkor mindenki (az is,.aki esetleg ezen időszak alatt nem.vásárolt) az így kialakuló árstandardhoz viszonyítaná azt, hogy a nextgen mennyire drága, vagy nem drága. Ha most megkapsz égy RX 6600 körüli kártyát $150-ért, akkor a navi33 $350 körül eladhatatlan lenne.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák