Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Fücsök007 #106 üzenetére

    Á. Mire váltanál, addigra elavul a platform és nem érné meg a 13700. Ez a trend tipikus. Mikor a Z370-t cseréltem lga1200-re és most hogy néha agyalok az LGA1200 upgrade-en.
    z370-nél se volt értelme ár/érték arányban a 1151v2-be nagyobb procit venni és most se éri meg a 10400 helyett 10700-t venni, mert jobban járok ha eladom és veszek egy b660+12400-t. Drága a használ piac is + ha újat veszek jön az új gari is. A jelenlegi piaci helyzet se egy green.
    ~35K-ba kerülne egy 10700F upgrade a b660+12400f pedig ~40k.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Fücsök007 #110 üzenetére

    Akkor te nem később cserélnél i5-12400 helyett i7-13700-ra, hanem most és használnád még 2-3 évig. De eredetileg nem igazán ezt írtad, hanem i5 későbbi upgrade-jét i7-re.
    Viszont akkor meg nincs értelme i5- venni. Azonnal i7-t kell. Árban se fogja kiadni jobban a cserélgetés a használt eladása miatti veszteség miatt.
    A cache méret se minden és nem minden címre érvényes. És Sokszor a gyorsab arhitektúra is lelépi a régebbi nagyobb kesses, magasabb kategóriás procit.
    Most is lehet látni, hogy a nemrég bejelentett 5800X3D is milyen hamar "elavault" ahogy megjelent a 7***X még 3D cache nélkül.
    1-1 címnél sokat hogy a nagy cache, de többségében az új platform még az 5800X3D-re is ráver rendesen.
    De a CPU upgrade helyetti platform cserére már mások is ráeszméltek. Nem csak én látom így. Legalább is azoknál így van, akik 2-3 év után hajlandóak upgrade-ben gondolkodni.
    magasabb IPC, jobb hatékonyság, új gari... Ha végigmennél egy komolyabb exceles statisztikával meglátnád. :B

    #112 flexxx2: Jól mondod. Azt képzeld el, hogy megszívták azok, akik a 7000X bevezetés előtt megvették jó drágán az 5800X3D-t. Egy 7600X átlagban 4%-kal gyorsabb a hardware unboxed tesztje szerint 50+ játékkal (!!!) tesztelve :Y . Kb 2 hónappal a Zen 5 bevezetése után meg 100k? November-Decemberben meg mennyi volt egy 5800x3D, hgoy majd jó sokáig kihúzza vele a júzer, mert hát drága lesz a DDR5 miatt az AM5? 170K. Most meg ugyan abból a pénzből vehet 1db 7600X-t és 1db alaplapot. A régi AM4 lap + DDR4 RAM eladásából meg egy új DDR5 kitet. Hát elég nagy rollercoaster ez a DIY piac az utóbbi években.

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Fücsök007 #119 üzenetére

    A magok száma messze nem annyira érdekes. Ez urban legend, amit évekkel ezelőtt ültetett el az AMD a fejekben, mikor behozta a Ryzenekkel a magok számának a szintlépését. (Persze én szigorúan gaming szempontok szerint nyilatkozok. Gamingben nagyon ritkán skálázódik jól a sok szál. De munkánál is számtalan olyan alkalmazás van, ami nem párhuzamosítható jól, úgyhogy többet számít az új arhitektúra, mint a sok szál, sok cache.)
    Nézzük meg hol van teljesítményben egy pl. 1800, 2700, 3700X az eggyel újabb AMD 6c/12T procikhoz képest. Legjobb esetben kb. egál a kettő (1800 vs 2600) de több esetben inkább gyorsabb az újabb: pl. 2700X vs 3600X és 3700X vs 5600x esetében már rendre elvéreznek a korábbi 8C/16T procik. Gamingben.
    Egy pár évvel későbbi 12100 4/8T pedig szintén túllépi őket, még a 3700X-t is.
    Pedig a ZEN 2-ben már optimalizálták a cache késleltetésének az elérését. A méretről már nem is beszélve egy kis i3-hoz képest.
    Most csekkoltam. 2,5 év különbség van a 3700X és a 12100F megjelenése között.

    Persze ez gamingre igaz. Akinek erős multi-thread munkára van szüksége vagy kombinálva munka/játék, akkor nagyon sokat változik a gyerek fekvése nem tagadom.

    Nagyjából ugyan az a teljesítményt megkaptam az eddigi két platform csere alkalmával, mintha csak CPU-t fejlesztettem volna. Picivel drágább a platform, mint a CPU csere, viszont új garis cuccom van, az új architektúra pedig egyben energiahatékonyabb is. Ez nyilván kevésbé a villanyszámla miatt érdekes, sokkal inkább a hűthetőségben és a csendben számít. Most így a harmadik upgrade előtt állva is azt számoltam költség tekintetében és számtalan benchmarkot átnyálazva, hogy minimális felára lenne a platform cserének a CPU upgrade-del szemben.
    Én legalább is a prferenciáim szerint egy 12400F-re szavazok egy 10700F/11700F szemben.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Fücsök007 #122 üzenetére

    Az csak egy példa volt. Tudom, a fórumokon senki nem ajánl 4C/8T-t. De egyrészt nem csak és kizárólag azokról beszélünk, akik 2 évente megveszik a falgship VGA-t, mert ők tényleg ne vegyenek 6C/12T alatt.
    2. Már ~5 éve mondják, hogy legalább 6C/6T vagy 6c/12 vegyünk, a 4C-t meg felejtsük el. Pár éve pedig azt mondogatták, hogy most már lassan 8c lesz a minimum.
    És mit látunk ma?
    Végig budget king bencharmokat az i3-12100F. Ppedig már 5 éve mondogatják, hogy 6C/12T a minimum.....
    Közben tökéletesen elvan egy 3060 Ti szintű VGA-val. Sőt, akár egy 3070/3070 Ti kártyával is 1080p-ben. (Hiszen a tesztek tanúsága szerint átlagban kihajtja egy 3080 80%-t.) 1440p-ben pedig már hajjaj...
    AMD meg azért nem csinál 4C/8T-t, mert ő nem adja ki neki a chiplet dizán... Nem csoda, ha mondogatja, hogy sok mag, sok szál. Neki nem nagy bukó 4C/8T-re fejleszteni.
    Jövőálló "PR" jóslatok nekem már nagyon szagosak az elmúlt évek tapasztalata alapján.
    Amelyik régebbi 4C,4C/8T "elavult" mára, ugyan azon arhitektúrában a 6C/12T és 8C/16T proci változatok is elavultak már az újabb platformokhoz képest (pl. 3300x & 3800X vagy 8350k & 8700K vagy i3-10100 & i7-10700).
    Hát pont ez a poén egy 4C/8T i3-12100 ma nyom le egy 2,5 éves "jövőálló" 8C/16T 3800X-t. Csupán 2,5 év difi....

    Ezzel a jövőállósággal, többen is foglalkoztak többféleképp: GN, Hardware Unboxed, Tech Deals. Mind nagyon lelombozó és leleplező jövőálló PR marketing maszlaggal kapcsolatosan.
    Pedig anno ZEN1 Ryzent szerettem volna venni, mikor az i5-2500K-t cserélésében gondolkodtam. Elkezdtem nézegetni a teszteket, az árakat és hát?!.... 1151v2 (Z370) lett belőle. :DDD És hát az idő is igazolta, hogy nem lettem volna előrébb egy jövőálló R5 1600/2600-zal.

    Nem mondnám, hogy koca játéktól függ, hanem inkább csere-nemcsere, vagyis: van kedved építgetni vagy nincs kedved. De tényleg! :DDD
    Már más topikban is diskuráltuk másokkal, ki hogy csinálja. Igazából nagyjából nagyon hasonló anyagi ráfordításra jön ki, ha 2-3 évente cserélsz, mint mikor 4-6 évente.
    Úgyhogy inkább attól függ, hogy valaki akar építgetni 2-3 évente csak mondjuk 6 évente.
    Na meg hát természetesen igénytől is függ, hogy ki hány fps-sel, video beállítással, mennyire új címekkel akar/hajlandó játszani.
    Tényleg mindenkinek magának kell mérlegelnie. Az egészet csak azért nem engedtem el és bőre eresztettem, mert elég sok a cégek PR maszlaga által keltett tévhit.

    Én mondjuk azért cserélgetem sűrűn, mert CPU intenzív gamer vagyok (low graf, fast-paced arena shooter vagy Battle-royale). Aki mondjuk AAA címekkel játszik, azoknak lehet jobban fekszik a 4-6 évenkénti csere, de ott sem változik sokat a kép véleményem szerint, ha a vásárláskor megfelelő a CPU/GPU párosítás. És leginkább a kedvenc címek video enginjétől függ a párosítás.
    Ismétlem a 4C/8T említés 12100F vs 3800X csak egy példa volt arra, hogy mennyire működik a "jövőállóság". Ha GPU-t se fejleszt idővel az ember, akkor értelmetlen "túllőni" a procit a jövőállóság miatt.
    Aki anno 3800X mellé vett egy 2080-t vett és most fejlesztene, 3080-ra, annak a procit is érdemes cserélnie, ha nem akar bottlenecket.
    Ha csere, akkor vagy mindent vagy semmit, még mindig így látom.
    Én könnyebben vagyok a főleg cpu heavy igényemmel. :B
    Ui.: Na részemről: stop. Elkapott a flow élmény.... :B

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • ddekany

    veterán

    válasz Fücsök007 #161 üzenetére

    Kérdés, hogy mi nevezünk középerősnek. Én azt látom, hogy eléggé az ár spektrum alján meg lehet ütni egy teljesítmény szintet, ami legtöbbünknek már komfortos. Csak mivel az a spektrum alján van árban, ezért sokan nem fogják középkategóriásnak nevezni. Holott csak az van, hogy a spektrum felsőbb felében extrém cuccok vannak.

    Na persze, a gamer cucc az trükkösebb. Ha új játék, amivel a felhasználó játszani akar, megköveteli magáknak azt a +150-200e-t videókártyára, akkor nincs mit tenni... És a kis rohadék játékok bizony megkövetelik, holott szerintem annyival jobban nem néznek ki, mit pár éve.

Új hozzászólás Aktív témák