Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz Cifu #12 üzenetére

    "a globális internetszolgáltatás már nem a jövő, hanem a jelen, és kb. olyan változásokat hoz, mint anno a mobiltelefon"

    Mire gondolsz itt? Ez csak internet ad a ritkábban lakott területeken.

  • dchard

    veterán

    válasz Cifu #18 üzenetére

    " de innen már csak pár lépés az, hogy a mobiltelefonod egyből a műholdra csatlakozik fel..."

    Már bocs, de ha ezt gondolod, akkor olyan mértékben vagy elszakadva a realitástól, hogy azt nehéz kifejezni. Egy Starlink CPE-ben 2000 USD értékű technika van beéptve, ami kizárólag egy dologért felel: a műholdvételért. És nézd meg hozzá a méretet meg a fogyasztást. Mit gondolsz miért csak "MMS / üzenetküldő app" szinten lesz majd (jövő időben) elérhető ez a technológia? Mert egy handheld készülékbe sem árban sem méretben sem fogyasztástban nem tudnak beépíteni olyan adót, ami eléri a műholdakat ráadásul 18-28GHz-en. Ugye miről megy a T-Mobillal is a parádé? Hogy a PCS sávjából odaad egy szeletet (nem tudjuk mekkorát), és ebből csinál 1-4Mbit kapacitást egy egész spotbeam-re. Ez sem kis előrelépés, de ha azt gondolod, hogy innen csak "néhány lépés" hogy a telefonod a földi helyett műholdas hálózatra csatlakozzon... Végül is nem fejtetted ki, hogy ez a néhány lépés mennyi és mekkorák a lépések :)

    "egy quadcopter a 2.4Ghz-es sávon pár km-es távolságon belül reális távirányítani"

    Ezt honnan veszed? Ugye ISM sáv, tehát 20dBm EIRP, ha neked ez megy pár km-ről, akkor tudsz valamit amit a bolygó egyik mérnöke sem tud.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • ddekany

    veterán

    válasz Cifu #18 üzenetére

    Természetesen Internet alatt azt az IP alapú hálózatot értem, nem weboldalak látogatását.

    Itt az előfizetők száma erősen korlátos, azaz IoT, meg átlag ember előfizetés közvetlenül Starlinke kapcsolódva világ szinten valami picit százalék marad, amennyire én ezt értem. Katonai meg teher járműveknél biztos igen hasznos. Hogy miért okoz ez nagy változást összességben az iparban, nem tudom. Ahol nagyon kellett net, lassabban/drágábban de eddig is meg lehetett oldani műholdas nettel, nem? Most sarkoktól eltekintve.

    [ Szerkesztve ]

  • vicze

    félisten

    válasz Cifu #24 üzenetére

    Amúgy nem kérdés, hogy ezek a technológiák hasznosak és sokak életét megkönnyítik, minden hátrányukkal együtt.
    A kérdés továbbra is az, hogy piacgazdasági szempontból, ez hogyan térül meg. A Starlink végleges elképzelt hálózatának évi 5000 műhold a fenntartási költsége (ennyit kell cserélni), ez úgy évi 3-4milliárd dolláros költség, ami csak a fenntartáshoz ~30millió ügyfél kellene, és akkor a kiépítési költséget nem néztük, és a szintén nem elhanyagolható átjátszó állomás költségeket, amikből szintén nagyon gyorsan nagyon sok kell majd.
    Ha esetleg bármelyik tervezet hálózat még egymással versenyezi is fog, egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy lesz elég előfizető, hogy megérje ezeket a hálózatokat fenntartani.

    "És az, hogy az Amazon jelenleg 500$-os ár alatti antennánál jár?
    Akkor ki is van elszakadva a realitásoktól?
    "
    Már csak a fogyasztást kéne megoldani...

    A T-s dolog v2-es Starlinkkel működik, amiből fent van 0 darab és előfeltétele a Starship, ami nem működik még, így az még odább van.

  • vicze

    félisten

    válasz Cifu #28 üzenetére

    Az egzétb megrendelések nem nagy mennyiségűek, így hiába drága ha kevés van belőle, illetve üzleti oldalon a megbízhatóság fontosabb és ahhoz még igen sok év kell.

    F9 használata a V2-höz a linked en lévő köv komment magzarázza. Ezer felövés kell F9-nek és akkor nem 6év alatt épül ki hanem 30, és a költségek az egekben.
    Nem véletlen volt a sírós Musk levél tavaly.

    Itt reagálnék a Twitteres dologra. SpaceX Musk kicsi szeme fénye és többségi tulajdonosa és költhetne rá ugyanabból a pénzből SpaceX-re, hülyeségek helyett. Nem tudjuk igazából mennyit költött eddig, csak pont a tavalyi sírást elég, érdekes fénybe helyezi, hogy ekkora összeget dobbki az ablakon a SpaceX-re költés helyett. Ezt mindig is nehezményezni fogom.

  • dchard

    veterán

    válasz Cifu #21 üzenetére

    "Akkor ki is van elszakadva a realitásoktól?"

    Még mindig te :) Az, hogy sajtó hírben bejelentik, nem jelent az ég világon semmit. Az első sajtóhírekből a Starlink CPE-nél sem derült ki, hogy mekkorát buknak a 4-5-600$Ş-s ár mellett, aztán amikor valaki szétszedte végre és csinált belőle BOM-ot, na akkor már világos volt. Nyilván az Amazon sem azzal marketingel a befektetőinek (na meg a lehetséges ügyfeleknek), hogy "nézzétek milyen olcsó a CPE, de amúgy bukunk rajta nem is keveset".

    "Ja, és nem jövő idő: az Apple iPhone 14 és 14 Pro esetén Észak-Amerikában már most elérhető képesség, most még csak SOS kérésre"

    Valóban, ez néhány bájt megbízható eljuttatását teszi szükségessé. És PCS sávon, nem 18-28GHz-en.

    "A freki részén pláne vakarom a fejem. 18-28 Ghz esetén a hullámhossz 1.7 - 1.1 cm. Tehát méretben nem szükséges horror méretű antenna hozzá"

    Ugye az megvan, hogy az antenna nyereségéhez a felülete is nagyban hozzájárul? Megnézem én, hogy egy mobiltelefonba hogyan raksz te értelmezhető vevőt ilyen sávra, ami nem csak venni tud, de el is éri a műholdakat. Nézzünk ehhez egy kézzelfogható példát: ugye néhány USA nagyvárosban van már mm wave 5G szolgáltatás. Na ott megnézheted, hogy hol van a jelenlegi technika vége: pár száz méter és rálátás mellett is vége van. Rálátás nélkül meg azonnal. Másik összehasonlítás: a kiszivárgott speckó szerint a Starlink CPE a maga mobiltelefonhoz mérten hatalmas, koherens antenna felülete mellett iss 11dBW-t tol ki magából (12 watt RF kimenő) és ebből csinál neked 20-30-40Mbit feltöltést. Ennél jobban nem tudom érzékeltetni a nagyságrendi problémákat.

    "Egyébként DJI Mavic 3-al láttam CE korlátozás mellett is bő másfél km távolságot..."

    Szívesen megnézek erről egy hitelt érdemlő videót (ahol remélhetőleg nem irányított antennákkal követik a drónt, ugye az EIRP-ben az antenna nyereség is benne van, tehát nem 20dBm + 15dBi yagi :) )

    "A technológiai fejlődés pedig nem állt meg"

    Ez így van. Az első 8 csatornás beamformer RF IC-t valamikor 2005-2007 környékén gyártotta le a Qualcomm és a Kiocera, és ez még csak prototípus volt, egyetemi kutatás keretében. És ez még csak ígéretes volt, újabb több év kellett ahhoz, hogy konzumer vonalon is életképes és megbízható RF IC-t tudjanak belőle csinálni. Rengeteg zseniális elme dolgozott ezeken, néha el lehet kapni egy-egy előadásukat az IEEE mikrohullámú kollégiumában, nagyon ajánlom őket mindenki figyelmébe.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • vicze

    félisten

    válasz Cifu #28 üzenetére

    Visszatérve a témához.

    Az egész gazdaságossági kérdés azért is merül fel bennem, mert szinte az összes műholdas telefon cég valamilyen formában csődbe ment és végső soron kézről kézre járnak, hacsak nem egy állam tartja el. Így az internet szolgáltatással kapcsolatban főleg ilyen léptékű befektetés mellett nagyon kétséges a megtérülés lehetősége. Hiába vannak nagy tömegek akik igen sokat profitálnának belőle, azokon a területeken a szolgáltatás ára jelenlegi alacsony szinten is megfizethetetlen, így kvázi luxus marad.

    Mivel munkán számára elengedhetetlen a megfelelő internet kapcsolat, így többször végig szórakoztunk azt, hogy mik az opcióink a várostól való elszakadás tekintetében, és akkor Starlink minding képbe jön, de sajnos igen nagy a bizonytalanság bennem, hogy ha meglépjük akkor 10+év múlva is elérhető lesz-e, mert kvázi erre építenénk az egzisztenciánkat, és egyben ez a legnagyobb bizonytalansági tényező.
    Nyilván annak aki már "ott van" annak kb. megváltás, de csak erre építkezni nagyon kockázatos.

    Pl. Starlink esetében nem látom azt, hogy ha pl. bármilyen körülmény között bedőlne akkor bárki megvenné a meglévő rendszert, mert olyan magas a fenntartási költsége, hogy nem érné meg. És ez igaz az összes többi alacsony pályás szolgáltatóra.

Új hozzászólás Aktív témák