Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dchard #2 üzenetére

    Pontosan ki akarta a fizikát megerőszakolni?

  • Medocsabi

    addikt

    válasz dchard #2 üzenetére

    Azért egy viszonylag stabil 30mbps nettel a Fekete-tenger közepén, vagy az Alaszkai hegységben bőven elvan az ember. Akinek erre szüksége van,az nem a torrent meg az online game miatt fizet elő,hanem mert nincs jobb alternatíva. Sőt, nagyvállalati szegmenst nézve ( teherszállítás,repülőgépes szállítás) árban ezerszer jobban megéri, mint a jelenlegi műholdas net.

  • schawo

    titán

    válasz dchard #5 üzenetére

    Mindenki, aki azt képzelte, hogy...

    Ezt legfeljebb te képzelted. Az összes ismerősöm, akinek van Starlinkje, az tudja, hogyan és mire kell használni.

    Például aki Romániában a Temesvári házából lövi fel privát mikrohullámob egy vagyonért abba a házába a netet, ahol általában a mindennapjait tölti. Az egy olyan falu a hegytetőn, ami kihalt, egyedül lakja és az év komoly szakaszában csak helikopterrel lehet megközelíteni. Na neki egy kincs. Tök mindegy, hogy 120 Mbit, 80, vagy 13.

    Vagy az, aki rendszeresen live-ol youtube-on random helyekről, ahol nem tervezhető, hogy lesz-e valamilyen hálózat, vagy sem. Nem a sávszélesség a lényeg, hanem hogy biztosan legyen.

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • schawo

    titán

    válasz dchard #8 üzenetére

    Nekik pont az a hasznos, ha leesik a sávszélesség, mert az azt jelenti, hogy sok az ügyfél. Nem értem, hol a problémád üzleti vonalon. Nem az a cél, hogy magas sávszélességet adjanak mindenkinek.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • schawo

    titán

    válasz dchard #10 üzenetére

    Szerinted ők nem tudnak egy egyszerű matematikai számítást elvégezni, amikor a rendelkezésre álló sávszélességet elosztják N ügyféllel? A hálózat nem magát torlódja azért, hanem az ügyfelek torlódnak a hálózaton.

    A Starlink ügyfélszáma jelenleg közelíti az 1M-t, kb 900e. Az előfizetési díj 110 és 135 dollár, átlagosan kb 115. Éves árbevétel 12x0,9x115 = 1,25B

    Működési költség legyen 50%, tehát egy ügyfélen átlag havi 57 dollár, azaz évi 0,62B

    Egy műhold önköltségi ára kb 300e, egy fellövés 60 műholddal további 15m, műholdanként további 250e. Tehát a jelenlegi konstelláció önköltsége 0,550x3000 = 1,6B

    Tegyük fel, hogy a vételi eszközökön nem keresnek semmit Ez azt jelenti, hogy 2 és fél év alatt térül meg a beruházás a mai előfizetői számmal. Illetve úgy is lefordíthatom, hogy ha havonta kevesebb, mint 100 műholdat kell fellőni, akkor cash flow pozitív a Starlink.

    De az üzemeltetési költség valószínűleg jóval kevesebb, mint 57 dollár, valamint az előfizetői szám iszonyatos tempóban növekszik...

    Én nem aggódnék szegény csóró Starlink befektetők pénztárcája miatt.

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • Cifu

    nagyúr

    válasz dchard #8 üzenetére

    De majd meglátjuk, hogy az eddig elhangzott felhasználási formák el tudnak-e tartani egy bolygó méretű konstellációt.

    Mármint három bolygó méretű konstellációt, mert a SpaceX StarLink mellett már épül a OneWeb és jön az Amazon Projekt Kuiper, utóbbi laza 10 milliárd dolláros befektetésből.

    Plusz Kína és legutóbb az EU is jelezte, hogy "saját" globális szolgáltatást szeretne, Kína már aktívan dolgozik rajta, az EU-ban még csak a politikusok kezdték el verni az asztalt, de érthető okokból a piaci szereplők, akiktől várják a tenni akarást, nem fognak lelkesen euro milliárdokat kirakni az asztalra úgy, hogy sok évnyi lemaradásban vannak, tehát ők az állami dotációban bíznak.

    Tetszik vagy sem, a globális internetszolgáltatás már nem a jövő, hanem a jelen, és kb. olyan változásokat hoz, mint anno a mobiltelefon...

    A cikkhez meg annyit, hogy még így is a StarLink nyújt egyáltalán lehetőséget kis válaszidejű (ie.: 100ms alatt) szélessávra az Egyesült Államok nagyjából kétharmadában.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz dchard #14 üzenetére

    Mennyi is volt a konstelláció tervezett mérete? Mert itt is lehetett hallani mindenféle számokat 3 és 40 ezer között. Akkor a megétérülést melyikre számolod? :)

    Az első fázis cirka 12 000 műhold, a második fázis a 40 000 műhold.
    A második fázis viszont már tisztán StarShip által felvitt műholdakat jelent...

    És ezt ők nem 40 ezer holdra számolták ám.

    Honnan tudod, hogy Shotwell hány műholdas rendszerre gondolt?
    Ő annyit mondot a 2018-as TED előadáson, hogy a program a cégnek 10 milliárd dollárba, vagy még többe fog kerülni. Nem részletezte, hogy ebből az összegből mi mekkora hányad, hiszen a StarLink programhoz aktívan kapcsolódik a Starship is, 2018-ban aktívan számoltak azzal, hogy 2022 körül már a Starship (akkor még BFS) veszi át a Falcon 9-től a gyeplőt. Innen nézve nem irreális az elgondolás, hogy Shotwell a Starship fejlesztését akár csak részben is, de a Starlink alá könyvelte el.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz dchard #19 üzenetére

    Már bocs, de ha ezt gondolod, akkor olyan mértékben vagy elszakadva a realitástól, hogy azt nehéz kifejezni. Egy Starlink CPE-ben 2000 USD értékű technika van beéptve, ami kizárólag egy dologért felel: a műholdvételért.

    Az megvan, hogy egy olyan fázisvezérelt antenna, ami a CPE-ben van, 10 éve kb. 20 000 dollár értékű volt?
    És az, hogy az Amazon jelenleg 500$-os ár alatti antennánál jár?
    Akkor ki is van elszakadva a realitásoktól?

    Mit gondolsz miért csak "MMS / üzenetküldő app" szinten lesz majd (jövő időben) elérhető ez a technológia? Mert egy handheld készülékbe sem árban sem méretben sem fogyasztástban nem tudnak beépíteni olyan adót, ami eléri a műholdakat ráadásul 18-28GHz-en.

    Őőőő... nem, ez a meglévő 5G adatkapcsolatot használja, pont ez a szépsége a dolognak, hogy nem új antenna és modem, hanem a meglévő egységek általi használatról szól.

    Ja, és nem jövő idő: az Apple iPhone 14 és 14 Pro esetén Észak-Amerikában már most elérhető képesség, most még csak SOS kérésre - de nem csak küldés, hanem fogadás is, hiszen visszajelzés kapsz a sikeres segélykérésről. [Apple promó videó erről] .

    Szóval most itt tartunk. A jövő idő az, amikor ez szélesebb felhasználás felé elmehet, ugyebár a 3GPP Release 17-ben ott van a műhold komponens, amihez az n255 és n256 tartományt nézték ki. A Release 18-ban dedikált műhold backhaul van tervezve... Tehát nem feltételes módban beszélek erről, erre felé haladnak a fejlesztések...

    A freki részén pláne vakarom a fejem. 18-28 Ghz esetén a hullámhossz 1.7 - 1.1 cm. Tehát méretben nem szükséges horror méretű antenna hozzá (az ugye az alacsony frekvenciánál szükséges).

    A technológiai fejlődés pedig nem állt meg, ismét azt tudom mondani, hogy a fázisvezérelt antennákba horror pénzeket öltek az 1950-es és 60-as években, és nagyon nyögvenyelősen indultak, az 1970-es évekre már a PESA antennák nagy méretben sorozatban készültek, az 1990-es években pedig már az AESA antennák is megjelentek vadászgépek orrában. A 2000-es években a civil piacon is általánosak lettek, és igen, a 2010-es évek végére egy pizzadoboz méretű antennával a SpaceX képes volt akár többszás Mbit-es műholdas adatkapcsolatot kiépíteni. Ha az 1990-es években azt mondod valakinek, hogy boltból vásárolható AESA antennával fogsz LEO pályán keringű műholdkapcsolatot kiépíteni, valószínűleg mindenki kinevezett volna. Ma meg ez a realitás...

    Ezt honnan veszed? Ugye ISM sáv, tehát 20dBm EIRP, ha neked ez megy pár km-ről, akkor tudsz valamit amit a bolygó egyik mérnöke sem tud.

    20dBm @CE, 26 ill. 33 dBm @FCC. Tehát európában (meg ázsiában) van 20dBm-re korlátozva, az Egyesült Államokban simán megvan a több km-es táv is.
    Egyébként DJI Mavic 3-al láttam CE korlátozás mellett is bő másfél km távolságot...

    Bár nyilván ezt egy mérnök sem tudja a Földön, csak Én... :U

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dchard #74 üzenetére

    "Az ultimate érv mindenre ami Musk kritika... Senkinek semmi köze hozzá."

    Hogy melyik befektető mikor mire költi (legálisan) a pénzét, az nem Musk specifikus kérdés, pontosan ugyanannyi közünk van más üzleti döntéseihez, mint Musk befektetéseihez: semmi.

    Ha tehát ez a Musk kritika, akkor joggal jegyzem meg, hogy erkölcsi kérdésként támadni egy befektetést demagógia, ha pedig az n+1 egyéb befektetővel szemben nem fogalmazol meg hasonló logika mentén kritikát, az kettős mérce érvelési hiba.

    "És még te kéred számon a konkrétumokat másnál... "

    A konkrétumokat arra kértem, hogy ha állítása szerint a SpaceX-nek jobban kell az a pénz, akkor konkrétan mire. Erre az volt a válasz, hogy a jövőbeni esetleges kockázatok elhárítására. Ezt viszont a világ minden létező befektetéssel szemben ugyanúgy fel lehet hozni, tehát megint csak visszajutottunk a kettős mércéhez.

    "Rávilágítottunk arra számos aspektusból, hogy hol van a bibi a műszaki-gazdasági racionalitással kapcsolatban például Stralink ügyileg, amire neked mindig valami hipotetikus jövőbeli siker a válasz. "

    Egy kiépítés alatt lévő szolgáltatással kapcsolatban fogalmazol meg aggályokat hiányos információk alapján. Tehát egy hipotetikus, jövőbeli kudarcról beszélsz és személyes kétely alapon vonod kétségbe, hogy a SpaceX nyilvánosság előtt ismertetett megoldásai elegendőek-e, mert hogy azok jövőbeni terveket tartalmaznak.

    "Engem kizárólag a Starlink érdekel, elsősorban műszaki aspektusból, de látható hogy ugyanazt a trükköt alkalmazza a csávó, mint mondjuk Tesla Semi-nél: csak az árát nem tudjuk, meg az önsúlyát. Ugyanez igaz a Stralink-nél: csak azt nem tudjuk, hogy mekkora egy hold valódi kapacitása."

    Ha számodra nem elegendőek a közzétett információk, akkor ne vásárolj Tesla Semi-t és ne fizess elő Starlinkre.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dchard #77 üzenetére

    "Az információk azért hiányosak, mert nem teszik közzé. Ezek nélkül pedig nem tudsz értelmezhető kockázatot számolni, amiről itt beszélni szoktál, helyette van valami egészen más: szerencsejáték meg hitélet."

    Tehát a Starlink garantált csődjéről hitéleti alapon nyilatkoztok? Oké.
    Előjöttök valamiféle légből kapott elmélettel, hogy az egész miért nem fog működni, meg gazdaságilag miért működésképtelen, majd amikor az ember rákérdez, hogy a szokásos személyes kétely érvelési hibán túl mire alapozzátok véleményeteket, akkor csak annyit tudsz mondani, hogy kevés az adat. Ergo nem tudod az állításaidat alátámasztani semmivel.

    "Te melyiket hiszed el? 20 vagy 40? De ha holnap bemond 80-at, akkor azt fogod elhinni befektetőként?"

    Mivel a SpaceX nem tőzsdei cég és a részvényeit meghívásos alapon, zárt körben értékesíti, így ez legyen annak a befektetői körnek a problémája. Ez nem hit kérdés. Ha azt állítod, hogy a SpaceX hazudik a befektetőinek, akkor vagy állj elő objektív bizonyítékokkal, vagy maradjunk annyiban, hogy a levegőbe hadoválsz.

    "Ha majd lesz valami műszaki számításod a 20gigabit/holdra, azt szívesen meghallgatom"

    Ezt úgy hívják, hogy a bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba. Ha azt állítod, hogy a 20gigabit / hold nem valós érték, akkor azt Neked kell bizonyítanod és nem nekem az ellenkezőjét.

  • azbest

    félisten

    válasz dchard #77 üzenetére

    "a kiszivárgott műszaki adatok alapján sem tudta még senki kiszámolni hogy jön ki a 20gigabit/s egy holdra"
    At 2000 MHz and 64QAM FEC = 0.873 (= 8/9), we will get the total throughput of one StarLink satellite, 2000 x 2 x 5.11 = 20.22 Gbit, which is fully consistent with the known data, including the first SpaceX application sent to the FCC in 2016. [link]

    Az fcc doksik közt lehet több részlet is megvan. A különböző generációk meg más más képességűek lehetnek. A használható frekvenciák és a moduláció alapján lehet elméleti max sebességet számolni.

    A lézer linkes műhold-műhold kapcsolat lehet több is.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz dchard #82 üzenetére

    itt is lehet pár hasznos kiegészítés [link] sajnos a linkelt fcc oldalon a műholdtársaságok kérdez-felelek kommunikációjának olvasása belépéshez kötött.

    Az újabb generációsok tudtommal tudnak lézert, valsz ukrajna távolabbi részeit is így tudják lefedni, pedig csak két földi állomás van "közel", egy lengyel és egy török. [link]

    Szerintem - saját gondolatként - ahogy a mobiloknál is, a frekik kiosztásánál figyelniük kell, hogy ne legyen ütközés, szomszédos cellák se zavarják egymást. Szóval egy adott területen lehet nem mindent használnak a 2 ezren beüli blokkokból. Lehet a műhold-műhold kapcsolatoknál használják ki. A föld felé más antenna lehet. ja elvileg azt nem tudnak a régiek.

    Nekem az volt nagy meglepetés, hogy van kamera is a starlonkokon. Múltkoriban tettek közzé egy videót arról, a
    Ja és még navigációhoz is van 2 kamera [link] múltkor közzétettek egy kis videót [link]

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz dchard #80 üzenetére

    "Neked minden levegőbe hadova, csak az nem amit a Musk mond. "

    Valóban, nekem minden levegőbe hadova, amit valaki indulati alapon, hangulatkeltő céllal benyög, indoklásként meg tárgybeli tévedéseket kombinál érvelési hibákkal.

  • azbest

    félisten

    válasz dchard #86 üzenetére

    egyébként nem user terminál és műhold közti kapcsolat sebességéről volt ott sem szó, egy-egy terminál lassabb annál. A fejállomás-műhold közti kapcsolatot sakkozgatták.

Új hozzászólás Aktív témák