Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sipi

    addikt

    válasz Füleske #397 üzenetére

    Tudom, hoy morbidul hangzik, de egy 10-20-50 évre előere tervezett, nagy volumenű dolog esetén nem árt a legrosszabbra is felkészülni.
    Ráadásul így még a hiteledet is olcsóbbá tudod tenni.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • doc

    nagyúr

    válasz Füleske #412 üzenetére

    pár évtizeddel ezelőtt még nem volt sok választási lehetőség, volt az OTP meg a Takarékszövetkezet.
    aki akkor megszokta ezt, már nehezen vált, neki az OTP a bank szinonimája, szerintem csak az ilyenekből élnek... én is eljöttem az OTP-től mikor elegem lett abból, hogy soha nem veszek ki pénzt a számlámról, mégis egyre kevesebb az egyenlegem
    most a Raiffeisennél jól érzem magam, itt pl. havi 2 automatás kp-felvétel ingyenes bármilyen magyarországi ATM-ből

  • Sipi

    addikt

    válasz Füleske #412 üzenetére

    Igen, megszokás. Negyven év agymosása. A 40+-os generációnak a bank szó automatikusan az OTP-t jelenti. Kvázi nem lehet velük mit csinálni, annak idején rengeteget küzdöttem ilyen emberekkel. Volt, akinek mondtam, hogy banki lakáshitelt veszek fel, erre automatikusan OTP-ről kezdett beszélni. Mondom, nem OTP. Erre: nem banktól akar hitelt? Próbáltam magyarázni, de úgy láttam, nem érti...

    Ezt a hatalmas potenciált aknázza ki az OTP. Lényegében a lakossági ügyfelektől ilyen-olyan címen lenyúlt apró összegekből (is) él, mert az emberek úgysem néznek meg más bankot, sőt, ha tudják is, hogy van jobb, akkor sem váltanak.

    Szokás szidni őket, túl nagy a kamatmarzs, miegymás. Ez igaz. De az is, hogy megértem az álláspontjukat. A magyarok tökhülyék (tisztelet a kivételnek). Ilyen irreális feltételek mellett is felvesznek hitelt, ottmaradnak a banknál. Akkor pedig miért ne csinálnák így? Ha tömegesen indulnának meg az átvándorlók a jobb feltételeket kínáló bankok felé, egyből kinyalnák a mindenünket az eddigi óriások is.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz Füleske #418 üzenetére

    Remélem tudod, hogy a szüleid a magyar népesség kb. 1%-ba tartoznak? :)
    Igen, lehet váltani. Igen, megoldható. Igen, 60+ évesen is lehet logikusan gondolkodni.

    De a legtöbb ember nem így működik.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • doc

    nagyúr

    válasz Füleske #417 üzenetére

    Neked és nekem semmi, úgy tűnik a szüleidnek sem. Viszont sokan (főleg a falusi, minden sértő szándék nélkül ''egyszerűbb gondolkodásúak'') nem képesek elszakadni a megszokott dolgoktól. Pl. nagyapám 70 éven át a takarékszövetkezetbe hordta a pénzét, meg dugdosta a szekrény alá. Amikor 18 évesen megkaptam tőlük a betétkönyvemet, nem értette, miért akarom másik bankba vinni, aztán meg azt nem fogta fel, ha én beteszem mondjuk a Kalocsai OTP fiókba a pénzt, azt simán kivehetem Veszprémben. Az ilyen embereknek hiába magyarázod, hogy X bank sokkal jobb, ő ezt szokta meg, nem fog váltani. Arról nem beszélve, hogy az OTP-t legalább meg le tudja írni, pl. a Raiffeisen-t meg még kimondani sem...

  • Sipi

    addikt

    válasz Füleske #426 üzenetére

    Persze, valahol írtam, hogy értelmes hitelekből kétféle van: az egyik a támogatott lakáshitel (ez természetesen jelzálogalapú), illetve a jelzálog alapú, piaci kamatozású (nem támogatott) hitelek. Ez utübbiaknál van kis szórás a THM-ekben, de a THM számítása mögött van egy pár nagyon mocskos buktató. Az egyik pl. az, hogy a bank hogyan állapítja megidőről időre a kamatot. Van, ahol a TELJES tőke után, vagyis mindig ugyanannyit fizetsz, akkor is, amikor már csak 20.000 forint van hátra a hitelből. És a másik véglet, amikor minden kamatperiódus után újraszámítják. (Ez lehet a havitól kezdve akár tízéves is.)
    Mivel ezek szabad felhasználású hitelek, még szép, hogy nem kell önrész. :)
    (Az a támogatott lakáshitelhez kell, a törvényi szabályozás miatt.)

    Minden banknak vannak ilyen hitelei. Olyan húdenagy különbségek nincsenek a THM-ek között - itt kizárólag a részletekben van! De azokon rengeteget lehet bukni!

    De ezt a hitelt lakásvásárlás esetén csak kiegészítőként érdemes felvenni, mert az első a támogatott (ha jár). Az a legolcsóbb. Akkor viszont ezt a fajtát csak kiegészítő ingatlanra tudod felvenni, mert a megvenni kívánt lakásod kizárt, hogy elbírna még ekkora hitelt.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz Füleske #430 üzenetére

    Nem tudom, jelenleg mi a támogatott szabályozása. Lehet, hogy egyedülállként is kaphatsz, utána kell nézni.
    Ha nem kaphatsz, akkor jelzálog alapú hitelt veszel fel. Nincs különbség a két módszer között, a támogatott ugyanolyan, mint a többi, csak olcsóbb.
    Nem kell szabadcélú hitel, lehet az lakáscélú is. :)

    Mivel bármilyen hitel esetében csak a lakás árának kb. felét fogod megkapni, kell önrész. Ez az önrész bármi lehet. Készpénz, lakástakarék, vagy más ingatlanra felvett jelzáloghitel. (Lehetne persze nem jelzálog-alapú hitel is, de azok marha drágák.)
    Ja, egyébként fordítva működik. A megvenni kívántra fogsz felvenni hitelt, és ha nincs elég önrészed hozzá, akkor kiegészítő hiteleket vehetsz fel, pl. a szüleid lakására. (Mi is így csináltuk.)
    A szüleidnek annyi lesz a megkötés, hogy nem adhatják el csak úgy ukmukkfukk a lakásukat, mert a bank elidegenítési tilalmat (is) bejegyez rá.

    Én nem vagyok szakértő, úgyhogy kizárt, hog yjobbat tudjak ajánlani. :)
    (Illetve egyet tudok: bankrablás. Abban benne is lennék. Most nekem is sok-sok pénz kell. :) )

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz Füleske #434 üzenetére

    Tökmindegy, kinek a lakása. Az a lényeg, hogy elsődlegesen a megvenni kívánt lakásra veszel fel hitelt. (Ez lehet támogatott jelzáloghitel, ha jogosult vagy rá, vagy piaci kamatozású jelzáloghitel. Utóbbi esetben úgy tudom, a bankok úgyis lakáscélú hitelnek fogják felcímkézni a hitelt.) De ez nem önrész! Ez maga A hitel. Az önrész a készpénzed, lakástakarékod, egyéb, pénzzé tehető értékpapírod.
    Ha az önrészed és a megvenni kívánt lakásra felvett hitel nem elég, akkor kiegészítő hiteleket kell bevonnod. Mivel a megvenni kívánt lakásra valószínűleg már annyi jelzálogott teszel, hogy nem bír többet (pl. 11 milliós lakásnál öt és fél millió lehet rajta), más ingatlant kell bevonnod. Ha van egy sajátod, és nem adod el, akkor persze, hogy arra érdemes rátenni! Azért mégsem a szüleidet lakoltatják ki, ha bebukod a törlesztést.
    De lehet, hgoy jobban járnál, ha a mostanit akkor eladnád, akkor nagyobb önerőd lenne, kevesebb hitelt kell felvenned.
    És ne feledd, pár százezer forintot ki kell fizetned, mire megkapod a hitelt. Utána pedig jön egy kedves levél az Illetékhivataltól. Egy 11 milliós ingatlan kedvezményes illetéke félmillió forint...

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz Füleske #438 üzenetére

    Igen, elvileg benne. Nem is elsődlegesen ezzel van a gond, hanem azon, hogy a THM-et nem árt havi törlesztőre is lebontani, konkrét esetben, a teljes futamidőre. Mert rengeteg apró részlet van a háttérben, ami a THM számítását annyira nem befolyásolja, csak éppen a későbbi törlesztést.
    Itt ezerrel érvényesül az, hogy nem mindig a magasabb kamatú hitel a drágább.
    De ez már túl bonyolult nekem, csak a kamaszámításos csalás maradt meg bennem.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

Új hozzászólás Aktív témák