Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sipi

    addikt

    válasz doc #392 üzenetére

    Azt hiszem, a támogatott lakáshitelből akkor kiesel.
    Marad a piaci kamatozású jelzáloghiel (a nem jelzálogalapú iszonyat drága).
    Lehet forint vagy deviza. A deviza (euróban érdemes, nem svájci frankban, az nagyon ugrál) elég olcsó, millió forintonként olyan 6 forinttal számolj törlesztést.

    Kétféle lehet: halasztott tőkefizetésű vagy annuitásos. Utóbbi esetben kb. egyenletes a törlesztésed végig. Első esetben x évig csak a kamatot fizeted, majd utána a kamatot + tőkét. Az első időben emiatt alacsonyabb a fizetendő pénz, utána ugrik fel. Összességében jóval többet fizetsz így, de: ilyenkor életbiztosítással kell kombinálni. Ugyanolyan hosszú ideig tartó biztosítást kötsz, mint amennyire a hitel szól (minél hosszabb időre kell, így a legalacsonyabb a kamat), a hitel teljes összegére szólót.
    Ezután is jár adójóváírás (a lakáscélra fordított hitel után is). Tíz év után felveheted a bizosításodat, akkor nem vész el az adójóváírás (ha hamarabb nyúlsz hozzá, vissza kell fizetned). Ebből pedig visszafizeted a teljes fennálló tőketartozást, és kész.
    Mivel a kamat kisebb, mint annuitásosnál, összességében jól jössz ki. Akkor lenne gáz, ha valami miatt nem fizetnéd 10 év múlva a tőkét - de nem tudom, ez hogyan következhetne be.
    Ha partnered is van, akkor pedig jó dolog, hogy esetleges halál esetén az életbiztosításból ki lehet fizetni a hitelt, így nem vész el a lakás.

    A hiteleknél háromféle döntési szempont van. Az első a tisztán jövedelem alapú. Ehhez bruttó kurvasok pénz kell, olyan fél millió fölötti. A másodikn vegyesen fizetés és jelzálogfedezeti ingatlan. Ekkor az ingatlan nagyobb értékére lehet hitelt felvenni. A harmadik a tisztán ingatlanfedezetű (ehhez minimálbér is elég). Ekkor kapod a legkevesebb hitelt, de Neked elég kevés pénz kell, annyi talán belefér. (Ilyen esetben az ingatlanod értékének kb. felét veheted fel hitelben. A bankok bonyolultabban számolnak, de a végeredmény ez lesz.)

    Az adóvisszatérítés annak jár, aki felvette a hitelt, ha adóstárs is van, az egyikőtöknek. Mivel a fenti esetben hitel ÉS életbiztosítás is van, érdemes lehet megosztani. Az életbiztosítás értelemszerűen a biztosítottnak jár, a másik mehet a társnak. Ez akor kell, ha túl sok egyéb dolog után akarsz visszaigényelni, mert 100.000 forint a felső határ. (Múlt évben 120.000 forint volt, de úgy emlékszem, idéntől már csak 100.000 forint.)

    Ha életbiztosításos hitelt akarsz, vigyázz, sok bank kemény feltételeket szab. Pl. OTP esetén csak OTP Garanciánál kötheted, sokszor meg nem is Te rendelkezel majd az összege felett, hanem a bank... Sok bank rohadt rugalmatlan...
    Van egy ismerős szakértőm ingyenes), hitel, biztosítás, pénzügyi befektetés kategóriában, de budapesti. Megkérdem, máshol tud-e segíteni. Ha igen, és érdekel, megadom az elérhetőségét. A gáz ugyanis az, hogy a bankokban készségesen elmondanak mindent, amit KÉRDEZEL. De semmit sem a nem publikált dolgokról. Vagy tudod, mikre kell rákérdezni, vagy majd szerződés után derül ki...

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz doc #393 üzenetére

    Megkérdeztem a tanácsadót, azt mondta, a világ végére is hajlandó elmenni. :)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Füleske

    addikt

    válasz doc #414 üzenetére

    Nem értem mi a nehézség a bankváltásban ?
    Személy szerint ha kéne bankkártya én a HVB - hez mennék , de nekem felesleges , így maradok a Takarékszöv - nél. Havi 200 Ft - ért , és ebben már minden benne van.

  • Füleske

    addikt

    válasz doc #416 üzenetére

    Szüleim 60+ évesek és mégis tudtak váltani évekkel ezelőtt , mert látták a különbséget árban és szolgáltatásban.

  • tildy

    nagyúr

    válasz doc #414 üzenetére

    A másik az , hogy míg az otpnek szinte alegkisebb faluban is (na jó nem teljesen) van automatája, addig a többi banknak igen kevés az ilyen jellegű ellátottsága.
    Egyébként midnenki a családban otp-s. Mi -fiatalok- még a junior kártya maitt, ezzel olcsóbbak a dolgok, az sms az egyenlegről ingyenes, és jóa webes felület is. A 2. : a soka utomata , amit fentebb is írtam. 3. erstes is voltam, nem igazán jött be, hogy havonta levonnak ilyen szamlatartasi vag ymiylen dijjat. Kb ennyi. Nekem nicn ssok bajom az otpvel.

    [Szerkesztve]

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • Sipi

    addikt

    válasz doc #419 üzenetére

    A megvenni kívánt lakás árának felét kapod meg, így számolj! (Banki zsargonban: a hitelbiztosítéki érték 60, esetenként 70%-a. A hitelbiztosítéki érték valamivel a forgalmi érték, vagyis a vételár alatt szokott lenni, ennek 60%-a pedig kb. ugyanannyi, mint a teljes érték 50%-a.)

    Sajnos, itt jön be a 22-es csapdája: egy 8 milliós lakásra max. 4 milliót vehetsz fel, ehhez 4 millió önrész kell... Azzal is számolni kell, hogy a hitelnek költségei lesznek, lesz illeték is, úgyhogy a 2,5 millióból inkább 2 millióval számolj. Ez az igazi ördögi kör, mert ha belegondolsz, egy 5 milliós lakásra kapnál 2,5 milliót, vagyis visítva talán elég lenne hozzá az önrészed...
    (Ja, plusz költség még a lakásbiztosítás is. Szinte minden bank megköveteli, de egyébként sem árt. Nem nagy összeg, de 1 éves díjt egyben érdemes fizetni, úgy sokkal olcsóbb.)

    A jelzálog+fizetés nem tudom, kérhető-e. Úgy tudom, a bankok a belső hitelbírálat alapján dönthetnek úgy, hogy olyan magas fizetésed van, ami mellett a lakás hitelbiztosítási értékének nagyobb százalékára adnak hitelt. Sajnos, a maximumot a jelzálog-törvény szabályozza, úgyhogy nem a bankok tehetnek róla...
    Megoldás valószínűleg egy plusz ingatlan bevonása lenne...
    Ez nem úgy megy, hogy a fizetésedre plusz hitelt kapsz, hanem ha látják, hogy baromi tőkeerős vagy, akkor meg merik kockáztatni, hogy a lakásra több jelzálogot, vagyis nagyobb hitelt terheljenek, mert kisebb a kockázata, hogy sok időn keresztül nem tudsz fizetni. De így sem mehetnek a törvény miatt a hit.bizt. érték 70%-a fölé, ezért lehet szükség pl. szülői ingatlant is bevonni a hitelprogramba.

    A szakértő úgy ''működik'', hogy vázolod, mit szeretnél, mik a céljaid. Ő felméri, mi a legfontosabb. Pl. nekünk anno nem a törlesztés minimalizálása volt a fő cél, mondtuk, hogy ennyit szándékszunk hitelre költeni, ennyit kibírunk, ossza be úgy, hogy a lehető legbiztonságosabb, rugalmasabb, jobb legyen. Prioritásokat adhatsz meg, egyéni feltételrendszert. Ezek alapján keres Neked bankot, biztosítót, és ajánl egy programot. Neked semmibe sem kerül, mert a minden banki/biztosítói termék árába előre beépített jutalékért dolgozik. Amennyiben tetszik az ajánlata, aláírsz egy papírt, hogy ő intézi Neked a dolgokat. Utána pedig párszor felhív, felkeres, és elintézi helyetted a legtöbb papírmunkát. (Sajnos, az orvosi vizsgálatra, így vérvételre nem mehetett el helyettem. :) )
    Ha csak másfél-két hónap, míg pénzedhez jutsz, az nem is olyan sok idő! Szervezni már most is lehet, mert azt mindig meg tudod csinálni, hogy a bank által bekért iratokból egy darabot nem adsz be, így nem indul meg a bírálat. De addig mindent elintézel, amit lehet, s nem az utolsó pillanatban kell kapkodni. Ékes példa, ha valami miatt az APEH-hez kell fordulni, és ők kimutatnak egy 15 éves tartozást. Hiába évült el, innentől fogva meg vagy lőve, el kell intézned. Csakhogy az APEH-nél minden levélváltás, véleménycsere 8 napot igényel... Egy egyszerűbb ügyintézés is egy hónapot igényel, mi emiatt majdnem buktuk a lakáshitelt (és a lakást, foglalót is).

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz doc #453 üzenetére

    Akkor oké, ez szép önerő! Mi is 3 millió önerővel vágtunk neki, 11 milliós lakás lett belőle. Szülői jelzáloggal, persze.
    Ha a szülőit is bevonod, akkor azonban előzetesen becsüld meg, mennyit ér az övék, mert arra is csak az érték feléért vehetsz fel hitelt! Sőt, vannak bankok, ahol x millió alatti ingatlant nem is ajánlhatsz fel...

    A szakértő azt mondta, hogy nem akadály. Küldjem el mailben? (Igazság szerint ő úgy szokta, hogy nem Neked kell hívnod, hanem ő keres meg. Nekem jó volt így, legalább telefonra sem kellett költenem. :) )
    Elküldtem mailben


    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz doc #456 üzenetére

    Ajjaj... Ha már van rajta jelzálog, az azért gáz, mert egy rendesebb hitelnél (vagyis ami nem tízezer forint) a bank kizárólagos jelzálogot szeretne, vagy legalábbis első helyre kerülni. Ezt a jelenlegi jelzálogot fenntartó bank nem hiszem, hogy engedni fogja. (Ha OTP, akkor pedig tuti. Az a bank 1 forintnyi jelzálog esetén sem mondana le az elsőségéről.)
    Ha elkészülnek a szobák, persze, hogy többet ér! Az értéket leginkább a fekvés (környék), illetve a méret (szobaszám) határozza meg. Az állaga szinte semmit sem számít, nem baj, ha belül lepukkant.

    Papíron 1,5 milliót igen, kaphatsz rá. De jelenleg valószínűleg csak úgy, ha attól a banktól kéred, amelyiknek a fél milliója rajta van. Esetleg ennyivel többet igényelsz, és visszafizeted (kiváltod) belőle a jelenlegi fél milliós jelzálogot, hogy csak egy bank 2 milliósa legyen rajta. (Ez a fél millió nem túl nagy eltérés kamatban.)

    Persze, a jelzálog addig él, amíg a hiteltartozásod fennáll. De egy jelzálog egy hitelhez köthető. Az egyik hitel jelzáloga lesz a sajátodon, a másiké a szüleidén, a kettő totál más. Újabb hitelt valóban nem kaphatnak rá, de ez benne van a pakliban. (Te, most lesz mellé két plusz szoba, hova akarják még bővíteni? Panzióvá? :) ).
    Esetleg az lehet még, hogy mivel a mostani bővítéssel nő az értéke, Te pedig a jelenlegi értékkel számolva terheled meg teljesen, akkor egy kevés hitelt a későbbiekben még fel lehet rá venni.

    Mindegy, a baromi részletes kifejtést inkább a levélben említett úriemberre hagyom, mert ilyen mélységben én csak ugatom a témát. :)
    Én sem örülnék, ha pl. egy repülőgép-pilóta engem oktatna ki számítástechnikából.
    Perse, kérdezz nyugodtan, csak most már olyan vizekre kezdesz evezni, hogy nem biztos, hogy tudok válaszolni. :)


    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz doc #461 üzenetére

    Uhh, attól függ.
    Felvehetsz egy hitelt is úgy, hogy a megveendő ingatlan mellé felajánlasz kiegészítő ingatlant (a szülőit). Ekkor egy hitel lesz, több jelzáloggal, de nem tudom, hogy hogyan oszlik majd meg a jelzálog a lakások között.
    Vehetsz fel két hitelt is, az elsőt a sajátra (megveendő), erre kerül jelzálog az elsődleges hitelre. Felveszel még egy hitelt, a szülőire, arra is kerül jelzálog a másik hitelre.

    Értelemszerűen mindkét hitelt fizeted (nyugodtan lehet több is, az nem gond, míg bírja a pénztárcád :) ), igen, jelen esetben havi 60k-t. Két külön hitelnél akár a futamidők is eltérhetnek, variálhatsz ide-oda, csak arra vigyázz, hogy hosszú időre szól a hitelszerződés, olyan nincs, hogy ne változzon közben semmi, és minél bonyolultabb, annál gázosabb lesz kiutat találni, ha gáz van.

    Ha utánajársz, nézd meg, pontosan miket jegyzett be az a bizonyos bank! Létezik jelzálog (ez evidens), eladási és elidegenítési tilalom (nem adható el a bank engedélye nélkül), de van még valami harmadik is, hogy a banknak van elsődleges joga eladni. Ha ilyen kikötés is szerepel, akkor viszont érdemes lepucoltatni (akár a mostani nagyobb hitel segítségével) azt a bankot a tulajdoni lapról, mert akkor nagyon köcsögök, és könnyen meg lehet szívni velük.

    Sok sikert! De nem hiszem, hogy sokat segítettem volna, mert konkrétumot csak konkrét helyzetre lehet mondani. :)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • erdey_a

    őstag

    válasz doc #1088 üzenetére

    Ez lakáscélú kedvezmény, tehát a lakáshitel törlesztésével kapcsolatos. Tulajdonképpen az adott évben befizetett lakáshitel törlesztőrészletek után jár. Ha nem lakáscélú a hitel, akkor nem jár kedvezmény. :(

    Vérboci

Új hozzászólás Aktív témák