Új hozzászólás Aktív témák

  • KROK640

    veterán

    válasz opr #76 üzenetére

    "bármikor inkább a panelt választanám."

    A paneleknek is megvan a maga bajuk, de pl a kései panelek (főleg a '88-89 körüliek) már a többi panelhez képest is sokkal jobbak, de mivel folyamatosan fejlődött az iparág elmondható, hogy minél újabb annál jobb.
    Elég Debrecenben megnézni a Vénkertet, újkertet, majd a Tócit és a Tócóvölgyet. A legrégebbi és a legújabb panel között nincs 20 év, mégis ránézésre látszik már magán a telepen, hogy melyik épült később, a lakások belülről meg pláne óriási különbség.

    De ez részben azért is van, mert országosan a panellakások építése azért kezdődött el, mert a háború utáni években több mint 1 millió lakás hiányzott Magyarországról!
    kezdetben csak az volt a cél, hogy "összkomfortos" lakásokat biztosítsanak a falun/régi romos lakásokban élő embereknek. Ez látszott is rajtuk, gyorsan, sok kicsi, viszonylag elavult technikával és alacsony felszereltséggel készült lakások lettek ezek. Aztán, ahogy egyre kevésé kellett sietni, mert egyre több lakás állt készen, plusz a technika is fejlődött, úgy lettek egyre nagyobbak, és egyre felszereltebbek ezek a lakások és házak. 1-2 liftes házak lettek, 1-1,5-2-3-4 szobás lakások, egyre jobb kivitelezésben, egyre jobb szigeteléssel, és egyre több extrával, természetesen egyre nagyobb alapterülettel is.
    1988-'89ben (Debrecen Tócóvölgy) már olyanok is épültek, amik a mai társasházak előfutárainak is tekinthetőek voltak, nyeregtetővel, 4 szinttel, tetőtérrel, lifttel, 3-4 szobás lakások, volt amelyik két erkéllyel(!)
    Ezek már a kései panelek voltak, mikor nagyjából mindenkinek volt lakása, csak azt az igényt kellett kiszolgálni, hogy esteleg valaki nagyobba, újabba költözne, vagy a korai panellakók gyerekei kirepülnének a fészekből.
    Emlékszem a 90-es évek legelején ezeknél a nagyon-nagyon új telepeknél az átlagéletkor még a 30-at sem nagyon érte el ami a lakókat illeti.

    Ugyanakkor a másik oldalról, a 80-as évek elejétől fogva megkezdődött faluhelyen (részben a gazdagság mutatása is volt a cél) a többgenerációs házak építése, ami 250-300-400-500 méteres 2-3-4 szintes hatalmas nagy monstrumokat jelentett, na de ezekről majd később írok.

    A panelek sokkal jobbak már az előzően tárgyalt függő/körfolyosós épületekhez képest, melyekben gyakran lecsúszott kisebbségi elemek csökkentik tovább, az amúgyis alacsony színvonalat.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Új hozzászólás Aktív témák