Keresés

Aktív témák

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #23 üzenetére

    Nekem még nem volt szerencsém használni, de sínen vagyok :)
    Szerintem elég szabványos lehet a könyvtár -struktúrája (így látatlanban).

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #23 üzenetére

    Na, csak gyorsan, mert mindjárt hazamegyek.

    Gentoo alatt nem csak a kernelt fordítod, hanem mindent. És az alapkönyvtár (glibc) újrafordítása nagyon sokat dob. De ezt nem egyszerű futó rendszer alatt kicserélni. Emiatt (is) adnak ki más disztribúciók újabb verziókat. Gentoo alatt nincs igazi verzió. Én egy régit tettem fel, de mivel frissítettem, már nekem is rcxxx-em van. Az install ISO csak egy kiindulási pont, ahonnan úgyis idővel továbbfrissítesz.

    Debian alatt a csomagok valamilyen procira, valamilyen beállítással vannak fordítva. Van olyan disztrib, ahol pl. 386-osra fordítanak, hogy minden gépen fusson.

    A Gentoo is nagyon támogatott. Szerintem szinte minden megvan alá, ami Debian alá is - lévén itt nincsenek előfordított csomagok. Ha megjelenik egy program, csak egy szöveges ebuild-file-t kell írni, ami elég hamar megjelenik. Ez leírja, hogyan kell fordítani, konfigurálni a programot. Akár Te is megírhatod magadnak.

    Itt jobb a függőségek kezelése. RPM alapú a legrosszabb, itt nincs az, hogy megjelent a program, de csak xxx könyvtárral megy. Pl. QT-ből fent lehet 1-es, 2-es és 3-as is, egymás mellett, a programok automatikusan megtalálják, ami nekik ekll. Vagy KDE-ből 2-es és 3-as egymás mellett...

    Az elrendezés kb. ua, de itt sokkal erősebben törekednek egyrészt arra, hogy minden a megfelelő helyen legyen, másrészt nem dobnak be mindent egy könyvtárba. Pl. a KDE a /usr/kde alatt van, azon belül a 2-es a 2, a 3-as a 3 könyvtárban.

    A programok alap konfigjai ugyanott vannak, csak kiegészül néhány plusszal, amik a démonok (ftp, web, stb) indítását szabályozzák.

    Minden forrásfájl, ebuildek a csomagok, ezek szabályozzák az install menetét.

    Viszlát hétfőn!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #32 üzenetére

    VGA:
    MATROX G450 v. G550 Ezek a 'legjobban' támogatott kártyák, teljesen jó és free driverei vannak, így azok megtalálhatóak a kernelben/Xfree-ben is alapból. Az mplayer is szereti őket... TV kimenetük nagyon jó, és akár 3 monitort is köthetsz rá :)

    Pen drive-ok:
    Simán mennek Linux alatt.

    TFT, DDR: OK :) ezek nem is igazán oprendszer függő dolgok...

    zrubi.hu

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #38 üzenetére

    Persze segítünk ;)

    Amivel gond lehet:

    idézet az mplayer doksijából:
    ''2.3.1.5.2 Matrox G450/G550 kártyák

    Ezekhez a kártyákhoz csak most kezdődött el a Linuxos TV kimenet fejlesztése, és még nem került be a fő kernelfába. Úgy tudom jelenleg az mga_vid modul nem használható, mert a G450/G550 meghajtó most csak egy konfigurációban működik, ahol az első CRTC chip (ami fejlettebb) az első megjelenítőn (monitor), és a második CRTC (nincs BES - a BES magyarázatát lásd feljebb a G400 fejezetben) a TV-n. Igyhát az egyetlen használható kimenet az fbdev.''

    Nekem sajnos(?) nincs ilyen kártyám, mert én szoktam játszani is... Így aztán GF4 :)

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #32 üzenetére

    Uff, jó a beszélőkéd...:)))

    Az nForce-ot elvileg jól kezeli, az nVidia kiadott már drivert hozzá. Az eddigi tapasztalataim szerint nVidia-s driverekkel szinte csak Gentoo alatt nincs probléma. Mindenhol, ahol előre fordított csomagban kell feltenni őket, sok a baj.
    Az nForce kissé még labilisabb, de általában működni szokott. Bővebbet nem tudok, én még csak az álmodozásnál tartok, hogy valaha lesz ilyenem...:)

    A MobileDisk nem tudom, micsoda. Leírnád?

    Egérből általában minden megy, legfeljebb meg kell keresgélni, milyen protokollt használ. A billentyűzetre pedig létezik egy linuxos driver, amelyik a legtöbb multimédiás billentyűzetet kezeli, a neve lineak (Linux Easy Access Keyboard). Ez Gentoo alatt is megvan.

    Alaplap, memória, vinyó, hangfal megy azonnal. Sőt, némelyik jobban, mint Win alatt. TFT-nél max. az XFree beállítása lehet majd gond, de ha ismered a monitor adatait, semmi gond.

    Ha a Pen-drive USB-s, akkor valószínűleg megy. USB-s adattárolás van a kernelben. De szerintem nézz körül a www.kernel.org-on, hogy mely eszközöket támogat a kernel.
    Na, csak a kedvedért:), kipróbáltam. Van itt egy Pendrive, bedugtam az USB portra. A kernel azonnal felismerte, hogy mi van bedugva. Azt viszont nem tudom, hogy lehetne ezt filerendszerként csatolni... De legalább működik. Ez egy Fujitsu-Siemens 16M USB Pendrive.

    Én mondjuk nVidia alapú kártyát ajánlok, mert a driverei szerintem sokkal jobbak, mint másé. Igaz, a TV-kimenet minősége nem túl jó, de az újabbaknak már elfogadható.

    Hm, az idézett rész: nem kell aggódni. Elindítod. Ha fagy, egy sort átírsz az X konfigjában. Az AGP csatolóból kettőt is lehet választani, és állítólag az egyikkel ez fagy le, a másikkal az. Nekem egyikkel sem fagy, de lehetséges.

    Gentoo alatt mindig a legfrisebb programjaid lesznek, az nVidia-s driverek pedig nem úgy vannak megírva (mint más cégekéi), hogy egy bizonyos kernellel mennek, egy bizonyos X verzió alatt.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #44 üzenetére

    Én GeForce2 GTS-t használok...:) De minden GeForce sorozatú kártya jó lesz! A TV-Outja tutira menni fog, ha máshogy nem, az nv-tv-out segésdprogrammal. A videobemenet kicsit macerásabb, a rivatv driver kezeli, de nem mindegyik típust, és nem mindig túl jól. A GF4-es sorozat egyes tagjaival lehetnek felismerési gondok, de a legtöbbje simán megy.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #44 üzenetére

    Nekem konkrétan GF4 Ti 4200 van. Ezzel lehet jól játszani :D
    De a TV-outj át, meg 'dual head'-et nem próbáltam, mert csak egy monitorom van, a tv-m meg egy ezer éves k*ki :(

    A driver jó a hozzá, annyi hártánya van, hogy bináris, és így az van benne amit beleraknak nvidia-ék...

    G450/550 mplayer kezeli fbdev-en keresztül, és állítólag jó (forás: mplayer doksi)
    A driver hiánnyossága pedig csak a tv out-ra korlátozódik...

    zrubi.hu

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz buddha #58 üzenetére

    Egyébként nem is TV out, hanem csak egy másik kivezetés, ami át van alakítva TV outra... Nem?

    Nem :P Külön chip van hozzá a kártyákon (legalábbis az újabbakon. Hogy a Matrox-okon hogyan van, azt nem tudom).


    Gentoo linux: húúú nem tudom nektek hogy van ehhez türelmetek. Nekem még a topic végigolvasásához sem volt...Én megelégszem a Mandrake féle ''berakom-a-CD-t-kattintok-hármat-és-fél-óra-alatt-fenn-van-a-linuxom'' módszerrel ;)

  • Lomos

    aktív tag

    válasz buddha #102 üzenetére

    Amennyiben nem tudsz semennyire angolul, ne nagyon allj neki a linuxnak, mert a legtobb oldal es dokumentacio angol nyelvu...
    a lelkesedes mindenesetre dicserendo :)


    kovetkezo kerdes a Gentoosokhoz: milyen web browsert hasznaltok, es csinaltatok-e valami extra dolgot az X fontjaival? :)

    www.HuWiCo.hu - Hungarian Wireless Community

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #120 üzenetére

    ''Epox 8RDA+ Retail (nforce2,...''
    Az nforce2-hőz nincs driver a kernelben (asszem), de az nvidiától biztosan le lehet tölteni, és bele kell fordítani a kernelbe.

    ''TwinMOS Mobile Disk II 128MB Flash Drive''
    Ahhoz hogy ez működjön a kernelbe kell forgatni a megfelelő drivereket
    (USB_STORAGE, + a lapodhoz megfelelő USB driver)

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #120 üzenetére

    Hű, lehet, hogy a TEAC floppy-val gondok lesznek...:) :) :)

    Komolyan: szerintem ez így simán menni fog. A Flash Drive-ot nem állítom biztosra, de én próbaképp bedugtam egyet, és azonnal felismerte. Úgy tudom, a Storage Drive-kategóriájú USB-eszközök (izé, szóval amelyek adattárolásra valók) minden további állítgatás nélkül mennek.

    Az nForce chipsethez felrakod a drivert (media-sound/nforce-audio), és többnyire OK. Ha nem, az nVidia-t kell zargatni. :D

    A Matrox-hoz nem olyan jó a driver-támogatás (thanks to Matrox...), de azért van. MPlayer alatt pedig maximálisan ki tudod használni a lehetőségeit.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #138 üzenetére

    Á, nem, ugyan már... Direkt azért van ez a téma, hogy ne segítsünk benne...:) :) :D :D :D

    Írj, ha gond van! Ja, és telepítés előtt nem árt, ha a weboldalon lévő doksikat (legalább az install guide, alsa, desktop, portage és use guide) kinyomtatod/elmented, mert elvileg abban minden benne van, ami a rendszer működőképes felrakásához kellhet!

    Várom kérdéseidet!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #156 üzenetére

    Budapesti vagyok. :(
    Ne aggódj. A Gentoo webhelyéről töltsd le a user doksikat, mentsd ki pl. egy floppy-ra. Install közben is olvasgathatod. Vagy nyomtasd ki, úgy egyszerűbb, kipipálhatod, melyik részek voltak már meg. Az installt ugyanis szinte bármikor abbahagyhatod, és kb. ugyanonnan folytathatod - ezért nem árt, ha tudod, hol hagytad abba.

    Magyar nyelvű szerintem nincs. De akkor most nekiesek, és lefordítom az install guide-ot. Ha nem tudsz angolul, addig még várj, míg jelzem, hogy kész. Esetleg mailben elküldöm.

    Gentoo-hoz mindenképpen kell valamennyi net. Én analóg modemmel, a FreeStart ingyenes szolgáltatásával tettem fel. 4-5 k/sec sebesség, ami a kisebb csomagokhoz tökéletes.

    A http://linux.enexis.hu/ címen meg is rendelhetsz Linux-CD-ket, nagyon alacsony áron. Így nem kell letöltened.

    Ha letöltöd, javaslom a gentoo-3stages-x86-1.4_rc4.iso-t. Ebben mindhárom stage benne van, válogathatsz, hogy gyorsan, teljes optimalizálás nélkül teszed fel, vagy legelölről, jó hosszan (megéri!!!).

    Ezen kívül a snapshots könyvtárból közvetlenül telepítés előtt szedd le a portage legfrissebb változatát! Döntsd el, miket szeretnél feltenni, és annak a distfile-jait is töltsd le! (Pl. KDE-hez a KDE oldaláról az összeset, stb.) Ezt rendszer nélkül nehéz összeszedni, de elég, ha először csak felrakod az alapot, beállítod, optimalizálva újrafordítgatod. Utána már a létező portage fából ki tudod hámozni, milyen csomagokat és honnan lehet letölteni.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #160 üzenetére

    Uh, nem tudom, honnan van ez a hosszú szöveg, de én már vagy egy órája szarakodok itt az install lefordításával...:) Akkor mindjárt kidobom a kukába.

    Amit a végén nem értesz: a Portage tree-t kétféleképpen frissítheted fel. Az alapvető az, hogy a működő rendszeredben kiadod az ''emerge sync'' parancsot. Ehhez azonban kell működő hálózat! Ha neked éppen ilyen nem lesz a telepítendő gépen, az aktuális portage-ot betömörítve is le tudod tölteni pl. a http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/gentoo/snapshots/ címről. Ezt csak ki kell tömöríteni a /usr/portage könyvtárban (de lehet, hogy csak a /usr-ben...:) ).

    De ha ISDN-ed van, felejtsd el, amit írtam! Pikk-pakk le fog jönni minden! Javaslom, hogy mindig, amikor fel akarsz rakni csomagokat az emerge parancssal, először úgy add ki, hogy pl. ''emerge -f ...'', mert ekkor csak letölti a hozzá való csomagokat a netről. Utána telepítheted. Így nem kell hosszú órákig a neten lógnod.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #162 üzenetére

    Bocs, eddig fordítottam az install doksit. Kész van, ha valakinek kell, szóljon, elküldöm. Nem túl magyaros, de legalább hosszú... :)

    No, a problémádra: a Gentoo-t mindenképpen forrásokból kell telepítened. Vannak ún. GRP-kiadások, melyeken előfordított csomagok vannak, de az első frissítés után úgyis le kell töltened a már elavult csomagok helyett felteendő újabbak forrásait. Legegyszerűbb pl. a 3stages-x86-... ISO-t letöltetned vele (kétszázvalahány mega). Ezzel az alaprendszert fel tudod rakni. Utána azonban mindenképpen kellenek a további csomagok forrásai.

    Az egyik gépen készítettem egy file-t, amiben a kde-hez szükséges összes csomag forrásának neve és elérhetősége van. (Egy sor egy file, de egy sorban több bejegyzés is van, mind egy-egy tükörszerver neve.) Ha kell, elküldhetem emilben. Ebből kimazsolázhatod, mit honnan kell kézzel letöltened (bár ha van egy gép, amin van wget, azt hiszem, az megbirkózik vele). Vigyázz, ez olyan gépről van, amelyik a nem stabilnak jelzett csomagokat is használja, tehát mindenből a legfrisebb, de nem biztos, hogy legstabilabb verzió van fent! Bár nekem gond nélkül megy már egy jó ideje.

    Ebben az alaprendszer, pár multimédiás csomag, xfree, kde van benne.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #173 üzenetére

    Uh, látom, imádod a billentyűzetedet...:D :D

    Megpróbálok szép sorjában válaszolni. Bár még nagyon reggel van számomra, nehezen fogom fel a dolgokat.

    Tegnap mintha az emilcímedre átküldtem volna egy kde file-t, amiben a linkek vannak. Nem kaptad meg? Ugyanis nagyon nagy, ide nem tudom bemásolni.
    Ha jó a reglapodon megadott emilcím, küldöm a doksit is.

    A Matroxhoz az alábbi driver-szerűségeket találtam a Gentoo-ban: a media-video/mtxdrivers, ami a leírás szerint Parhelia-driver, a Matroxtól, a másik a media-video/matroxset, ez valami Matrox-Utility, nem tudom, mi, és a media-video/mgavideo, ami Video ki/bemeneti driver Marvel G200/400-hoz.

    Az X saját, beépített drivere a leírás szerint tartalmaz teljes 2D gyorsítást, többfejes módot - bár ehhez bűvészkedni kell egy kicsit, XVideo kiterjesztést támogat (video-lejátszáshoz jól jön). Emellé rakhatod fel a fent említett cuccokat, plusz támogatásért.

    Ha videolejátszáshoz az MPlayert használod, minderre nem is lesz szükség, mert ez beépítve tartalmaz meghajtót Matroxhoz, a minél jobb lejátszás érdekében.
    A Matrox honlapján két cuccot tölthetsz le: valami PowerDesket és a drivert. A PowerDeskkel lehet állítgatni a kártyát, de túl régi X-hez való, úgysem tudod majd használni.

    Film: MPlayer. Olvasni kell a doksiját (magyar!), mert rengeteg mindent tud, és be kell lőni, míg a rendszereden a maximumot hozza.
    Programozás: attól függ, miben akarsz. A dev-util alatt sok programozási nyelvhez találsz rengeteg - akár GUI-s - környezetet. Pl. KDE alá a kdevelop, ami C-hez, C++-hoz van.
    Zenére: xmms (X Multimedia System), tök úgy tud kinézni, mint a WinAmp.
    Szövegszerkesztés: AbiWord, KOffice, Gnome alatti cuccok (csak a Gnome-ot nem ismerem), OpenOffice - app-office alatt vannak.
    Táblázatkezelés: ugyanezek.
    Adatbáziskezelés: ezen mit értesz? Adatbázisból van Oracle, MySQL, PostgreSQL, FireBird, SQLite, stb, ezekhez meg egy csomó kezelőfelület. A dev-db alatt vannak.
    Határidőnapló: ha KDE-t használsz, abban van ilyen komponens is. Vagy a Gnome alatti Evolution, ami olyan, mint az MS Outlook. (Gnome-os programot akkor is használhatsz, ha pl. KDE-t akarsz feltenni, ekkor a Gnome-os könyvtárak ugyan fent lesznek a gépeden, de legfeljebb nem indítasz Gnome ablakkezelőt.)
    Képfeldolgozó: nagyon profi a Gimp. KDE-ben van pár beépített, meg a media-gfx alatt egy rakás egyéb.
    Tömörítő: szinte az összes Windows alatti formátum megy, de Unix alatt úgyis a tar+gzip vagy tar+bzip2 páros használatos, többre nem lesz szükséged. KDE alatt ismerek olyan programot, ami egyben kezeli a többféle tömörített formátumot.
    Internetelérés tárcsázással: alap Gentoo tartalmazza. A /etc/init.d könyvtárban vannak az indítószkriptek - ami ehhez kell, a net.ppp0 nevű. A ''/etc/init.d/net.ppp0 start'' parancs indítja, ugyanez stoppal leállítja. Vagy KDE alatt a beépített tárcsázójával is mehetsz.
    Böngészők: Opera, Konqueror (KDE), Mozilla, Galeon (Gnome), Lynx (karakteres). A net-www alatt van még egy tonna.
    IRC: a net-irc alatt kukkolj, én nem használok ilyet, de van belőle egy tonna.
    Mail: szintúgy, csak net-mail alatt. Pine van, KDE/Gnome alatt beépített saját van, meg még sok szuper. A Gnome alatti az Evolution, ami határidőnapló, stb. egyszerre.
    FTP: A net-ftp alatt. Szintúgy dögivel.
    Grafikus és szöveges alternatíva mindenre van.

    Partíciók: az install doksi javaslata egész jó. Kell egy kb. 10 megás /boot partíció, lehetőleg a lemez elejére. Ez lehetőleg ext2 filerendszerű legyen, így kevesebb a baj. Ezt megosztva használhatod az UHU-val, de csak akkor ott is Grub rendszertöltőt használj. Kell egy sawp partíció, pl. 256 mega. És kell egy a /root partíciónak, ez jó nagy legyen... (5 giga azért bőven elég, ebbe már full grafikus cucc belefér.)

    Arra kell vigyázni, hogy a letöltött források sok helyet foglalnak, és a fordítás ideiglenes állományai is. Az első alapban a /usr/portage/distfiles, a második alapban a /var/tmp/portage könyvtár. Ezeket azonban a /etc/make.conf-ban át is lehet állítani, pl. egy, az UHU által is használt részre. Célszerű lehet a /var-nak egy másik partíciót létrehozni, 4-5 gigát, de nem kötelező. Elég, ha egyben hagyod a teljes filerendszert. Úgysem szervert építesz, annak kellene leginkább a több partíció. (Külön a /tmp, külön a /var, külön a /usr...)
    Egyetlen Linux telepítés sem ront el semmit, csak ha direkt rátelepíted egy létező rendszerre. A Gentoo meg végkép nem, mert maga a telepítés úgy megy, hogy egy futó rendszerben (ami lehet a Gentoo CD-ről indított telepítő, vagy egy másik futó Linux, pl. az UHU is) elindítasz egy újabb rendszert, ami csak az általad megadott partíciókat fogja látni. Linux a Linuxban.

    Debrecenbe jártam egyetemre, de az már régen volt...:) Fizika-informatika szakos voltam. Tudtommal sehol sincs Linux (hivatalosan), Winxx specifikus programozás sem igen létezik (legalábbis az én időmben még nem volt). Az infrastruktúra lassan épül ki, de nincs megszervezve, óriási a fejetlenség. Ha esetleg egy ottani dolgozó olvassa ezt, ne sértődjön meg: informatikusként ott dolgoztam pár évig....:)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #173 üzenetére

    Ja, miért mosolyogsz? Nem mondtad meg. Csak nem tanítványom voltál a Debreceni Egyetemen? :D :D :D

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #173 üzenetére

    Ja, bocs, kihagytam, hogy ezek a net-www és egyéb könyvtárak hol vannak: a /usr/portage alatt vannak, szépen elrendezve. Ezekbe belépve, az ebuild végű állományokat megkukkolhatod, a Description sor tartalmaz egy rövid leírást, mi is az adott program. Vagy: ha kb. tudod, mit keresel, az ''emerge search xxx'' paranccsal megkeresheted az adott csomagot (vagy csomagokat, mert nem kell teljes nevet beírni, intelligensen keres), és kiírja a leírásukat is.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #173 üzenetére

    Mail ment az install doksival és a csomaglistával.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #189 üzenetére

    Ollé! Csak nehogy melléess...:D :D :D :))

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #192 üzenetére

    A PTM már egész jó szak. De vigyél magaddal saját gépet...:)

    http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/gentoo/releases/1.4_rc4/x86/x86/livecd/

    Itt a 3stages nevű ISO mindhárom stage-et tartalmazza, ha gyorsan szeretnéd felrakni (és minimális testreszabással). A basic csak a stage1-et tartalmazza.

    De a 3stages ISO-ból is tudsz stage1-es telepítést, nem kötelező a rajta lévő stage3-at használni. Csak esetleg jól jöhet.

    Egyébként tapasztalatom szerint mindenképpen érdemes stage1-es installt csinálni, mert ha a glibct és a gcct fordítod le optimalizáltan, a rendszered általános teljesítménye nagyon megnő. (A glibct minden program használja, a gcc-vel pedig sokkal gyorsabban fog fordítani.)

    Telepítésnél nagyon fontos, hogy mielőtt a bootstrap-folyamatot elkezdenéd,
    állítsd be a USE és CFLAGS értékét! Ezekkel tudod leginkább testreszabni a rendszert. A USE adja meg, milyen csomagok kellenek, milyen támogatással, a CFLAGS pedig a fordítási optimalizációt. Az elérhető USE változókat - miután lefutott az ''emerge sync'' parancs - a /usr/portage/profiles/use.desc állomány tartalmazza. Érdemes most beállítani, mert ha pl. sosem akarsz gnome-ot használni, már itt kikapcsolhatod a támogatását, és ekkor azok a programok, melyeknek van gnome-os felülete is, nem fordulnak gnome-felülettel. (Hű, kb. ilyen magyaros az installdoksi is..::) )

    Az én USE-om:
    USE=''-3dfx -3dnow aalib acl acpi -afs alsa apache2 apm arts atlas avi berkdb -bonobo -canna cdr -cjk crypt cups curl -debug dga directfb -doc -dvb dvd -emacs encode -esd ethereal -evo fbcon firebird flash freetds -freewnn -gb gd gdbm ggi gif
    -gnome gphoto2 gpm -gps gtk gtk2 -gtkhtml guile -icc -icc-pgo imap imlib innodb ipv6 java jikes jpeg junit kde -kerberos ladcca lcms ldap -leim libg++ libgda libwww -lirc maildir -matrox mbox mikmod mmx motif mozilla mpeg mpi -mule mysql nas ncurses -nhc98 nls nocardbus oav oci8 odbc oggvorbis opengl -oss pam -pcmcia pda pdflib perl plotutils png pnp postgres prebuilt python qt quicktime readline ruby samba sasl scanner sdl -selinux slang slp snmp socks5 spell sse ssl -static svga tcltk tcpd tetex tiff truetype usb -voodoo3 -wavelan wmf X Xaw3d xface xinerama xml xml2 xmms xv zeo zlib''

    Itt pl. láthatod, hogy a bonobo, canna, cjk, gnome használatát nem kérem, ellenben kde és qt kell.

    A CFLAGS-hez nézd meg ezeket a címeket:
    http://www.freehackers.org/gentoo/gccflags/flag_gcc3.html itt a biztonságos optimalizációs beállítások vannak
    http://www.freehackers.org/gentoo/gccflags/flag_gcc3opt.html itt pedig a maximum elérhető, amivel még működő rendszert kapsz.
    Itt processzorokra lebontva megvan, mihez mit érdemes beállítani. A -ffast-math beállítást egyes programok utálják, pl. ha jól emlékszem, a postgresql, de fordításkor úgyis kiírja, hogy kapcsold ki.

    Az én gagyibb gépem CFLAGS-e:
    CFLAGS=''-march=pentium2 -O3 -pipe -fomit-frame-pointer -fforce-addr
    -ffast-math -falign-functions=4''


    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #191 üzenetére

    Ja, végül csak a kérdésedre nem válaszoltam. :)

    A 3stages ISO 214 mega, a basic 67 mega. Az pedig mindegy, hogy melyiket telepíted először. Bár javaslom az UHU-t, mert ha fennvan, utána már a futó UHU alól is tudod telepíteni a Gentoo-t. Meg ezt könnyebben tudod testreszabni - az UHU-nál nem tudom, hogyan lehet majd állítgatni a rendszerbetöltőjét.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #202 üzenetére

    Javaslom a sys-kernel/gentoo-sources kernelt. Ez a 2.4.20-as kernelt tartalmazza, az r5-ös Gewntoo-s pecskészlettel. Sokminden szép és jó van benne, gyors és nagyszerű. :)

    A kernelben a driverek benne vannak, külön már csak pérat kell letölteni. Ilyen pl. a scannerekhez való sane-backend, az infravezérlőkhöz a lirc, a hanghoz az alsa-*, az nvidiahoz az nvidia-kernel és nvidia-glx, az alaplapi szenzorokhoz az lm_sensors, digikamerákhoz a gphoto2 csomag.
    A következőkben a jelölések: ON = kernelbe fordítva, * jelenik meg. M = modulként, M jelenik meg. OFF = kikapcsolva, üres a jelölő. Ha nem említem, az kikapcsoltat jelent.

    Code maturity - ON
    Loadable module - mind ON
    Processor type - Low latency ON, processor family - a processzorodnak megfelelő (gcc>31) opció kiválasztva, Machine check - ON, microcode ON, ha Inteled van, MSR és CPUID ON, High memory OFF, Math emu OFF, MTRR ON, Symmetric OFF, Preemtible Loacl APIC, IO-APIC ON, TSC OFF
    General - Timer freq 500, Networking, PCI ON, PCI access Any, ISA, PCI ON, EISA, MCA OFF, Hotplug ON, PCMCIA/Cardbus Module, majd a megfelelő cardbusok module, PCI hotplug M, a megfelelő driver M, Sys V IPC, BSD process, sysctl ON, kernel core ELF, a.out M, ELF ON, MISC M, systrace ON, Power mgmt ON, Advanced Pow OFF, ACPI ON, CPU enu OFF, a többi ON, toshiba OFF (ha nem toshiba laptopod van), debug OFF
    Memory tech M vagy ON, debug OFF, a többi M
    Parallel M, pc style M, multi IO OFF, FIFO/DMA ON, IEEE ON
    Plugplay mindkettő ON
    Block - flopy M, Packet write M, Enable write cache ON, Loopbakc ON, Netw block M, RAMdisk ON, default size 4096, initial RAMdisk ON
    Enterprise - mind M
    Multi-dev RADI - OFF (az előző ugyanezt tudja, csak jobb)
    Crypto - mind M, kivéve, ahol csak ON lehet, debug a végén OFF
    Networking - Packet socket, mmapped IO ON, Netlink dev ON, Netw packet filter ON, socket filter, Unix domain sock, TCPIP netw ON, IP tunnel M, IP GRE M, TCP syncookie ON
    Netfilter - mind M, kivéve, ahol csak ON lehet, enable stat on pool usage OFF, realm match OFF (nem fordul le, hibás)
    IP virtual server OFF
    IPV6 M, httpd accel OFF, Async ATM OFF (ha van ATM-ed ON), 802.1Q OFF, IPX OFF (ha nem akarsz régi Novellt), Appletalk OFF (ha nincs Appletalkod), DECnet OFF, 802.1d OFF, CCITT OFF, LAPB OFF, 802.20 LLC OFF, Frame Div OFF, Acorn OFF, WAN router OFF, Fast switch OFF, Forward OFF, QoS OFF, Netw test OFF
    IP sec M, a hozzá tartozó opciók M, kivéve, ahol csak ON lehet, IPSEC debug OFF
    Telephony - OFF
    ATA-IDE - ATA/IDE/... ON
    IDE, ATA and ATAPI - Enhanced ON, use old OFF, include ide ON, use multimode ON, auto geom OFF, PCMCIA ide OFF (ha van pcmcia ide eszközöd, ON), include cd/tape/floppy M, scsi emu M, ide taskfile ON, IDE chipset - generic, sharing PIC, generic PCI ON, use PCI DMA ON, plusz az alaplapod chipsetje ON, ha van alaplapi RAID vezérlőd, és RAID-et akarsz, support for IDE Raid ON
    scsi support - mind M, max scsi disk 5, enable vendor for cd ON, probe lun, verbose log, scsi log OFF, low level és PCMCIA scsi OFF, kivéve, ha van ilyen eszközöd, akkor ON
    Fusion MPT OFF (ha van ilyened, ON)
    IEEE firewire OFF (ha van firewire kártyád, ON
    I2O - mind M
    Netw device - netw dev ON, arcnet OFF, dummy, bonding, eql, imq, universal ethertap lehet mind M, genral instr OFF
    Ethernet 10 or 100 - ethernet ON, ha van hálókártyád, egyébként OFF, ha van kártyád, a megfelelő M
    Ethernet 1000 - ha van, a megfelelő M
    FDDI, HIPPI OFF
    PLIP, PPP, SLIP M, az így megjelenő opció mind mehet
    Wirelesss LAN OFF, ha van ilyened, ON, M a megfelelő modul
    Token ring OFF
    fibre channel OFF
    red creek OFF
    traffic shaper M
    WAN OFF
    PCMCIA netw - ON, ha van ilyened, majd a megfelelő driver M
    amateur radio OFF
    IRDA - ha van ilyened, M, majd minden M vagy ON (kivéve a debug), egyébként OFF
    ISDN - OFF, ha van, M
    Old CDROM - OFF
    Input core mind M, a méret lehet pl. 1024x768 (tökmindegy)
    Char dev - virtual terminal ON, ECC ON, console on virtual ON, standard/generic ON, parallel printer M
    I2C - mind M
    Mice - amid van, M, illetve ON, ha M nem lehet
    Joystick - game port M, ami van, joystick M, ami van (vagy akár mind mehet M-be)
    QIC tape OFF
    Watchdog OFF
    AMD 768 rnd - ha ilyen chipseted van, ON, egyébként OFF, különben lefagy a kernel
    Intel rnd - ha Intel chipseted van, ON, egyébként OFF
    AMD 76x - ha ilyen chipseted van, ON, egyébként OFF
    /dev/nvram ON
    enhanced realtime ON, agpgart M, a megfelelő chipset ON
    direct rendering ON, a megfelelő chipset M
    PCMCIA char - ha van ilyened, M, egyébként OFF
    ACP modem - ha belső modemed van, M, egyébként OFF
    multimedia - M, video for linux alatt v4l info ON, i2c on parallel M, a megfelelő driver M (ha van)
    radio - a megfelelő adapter M
    filesystems - POSIX ACL ON, Quota ON,. kernel automount 4 ON, reiserfs ON, supermount ON, ext3 + összes opciója ON, DOS FAT + összes opciója M, Compressed ROM M, virtual memory ON, ISO 9660 M, Joliet+transparent ON, JFS - ha használsz JFS-t, ON, egyébként M, Minix M, NTFS M, NTFS write OFF (az NTFS írása nem működik jól), /proc ON, /dev ON + automount ON, ROM file M, second ext ON + összes opciója ON, UDF M, UDF write ON
    netw file - ami kellhet, M, de legfeljebb SMB kellhet a Windows share-ek olvasásához
    partition types - advanced ON, PC BIOS ON, Windows logical ON
    native lang - mind M, kivéve: az első opciónál megadod az alapot, pl. utf8, és az itt megadottat (NLS UTF8) ON
    Inode M
    Console driver - első kettő ON, framebuffer tetszés szerint, nálam OFF, ha kell (text konzolon grafikus megjelenítés), support ON, boot logo pl. Gentoo_logo, megfelelő kértya ON, vesa vga ON, a kártyádnak megfelelő szövegek ON, use splash ON
    Sound - sound card support M, többi OFF
    USB - usb support M, preliminary és enforce ON, az összes többi lehetőleg M, ahol nem lehet, ON
    Bluetooth - OFF, ha van, M, + driverek M
    kernel hack - OFF
    Lib routines - mind ON
    Grsec - inkább OFF, mert elég bonyolult, és működésképtelen lehet tőle a rendszer.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #203 üzenetére

    Mail ment.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #202 üzenetére

    Ja, előzmények. ''emerge gentoo-sources'', ekkor helyére kerül a kernel forrás. Ez a /usr/src/linux-2.4.20-gentoo-r5 könyvtrban lesz. A helyes működéshez azonban a /usr/src/linux mutatónak mindig az aktuális kerneledre kell mutatni! Ha ez nem így lesz Nálad, a következő paranccsal megcsinálhatod:

    ''ln - /usr/src/linux-2.4.20-gentoo-r5 /usr/src/linux''

    Utána belépsz a /usr/src/linux könyvtárba, és ''make menuconfig''. Itt kapod azt a menüt, amiben a hosszú listáról kiválogatod az opciókat. Kilépsz, amikor megkérde, hogy ki akarod-e menteni az új beállításokat, Yes. Majd ugyancsak a /usr/src/linux könyvtárban állva a ''make dep'' parancs elkészíti, hogy az általad kiválasztott opciók alapján miket kell majd lefordítani, a ''make bzImage'' parancs elkészíti a kernelt, a ''make modules'' elkészíti a megfelelő modulokat, és a ''make modules_install'' telepíti az elkészült modulokat. Ezután már csak csatolni kell a /boot partíciót (mount /boot), és a /usr/src/linux/arch/i386/boot könyvtárban található új kerneledet (bzImage) át kell másolnod az imént csatolt /boot könyvtárba. Majd belépsz a /boot/grub könyvtárba, és a grub.conf-ot szerkeszted, beírod az új kerneledet:

    title=Gentoo Linux - Gentoo stable kernel
    root (hd0,0)
    (ide a saját adataidat írd, amint a gentoo installban olvasható)
    kernel /boot/<új kerneled neve> root=/dev/hda3 rw

    A biztonság kedvéért ha van már a grub.conf-ban régi bejegyzés, hagyd meg, mert ha rossz az új kerneled, nem fogod tudni elindítani a Gentoo-dat! :)
    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • gromble_ziz

    aktív tag

    válasz buddha #211 üzenetére

    Látom te se nagyon értesz hozzá ( mint én :O ), de tisztelem benned az akaratot, hogy ennek ellenére nem adod fel.
    csak így tovább :)

    Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #215 üzenetére

    Nem a CC flag-ekkel van a baj.

    ''!!! File is Corrupt or incomplate! (Digensts do not match!)
    >>> our recorded digest : 9789765469749fdsf46sd496g7s4dg6s7dg9s
    >>> your file's digest: 6fg78f74f6g59h78f9g8hf564h65f9g7h97fg''

    Itt meg is mondja mi a baj. A fájl nem ugyan az, mint amit le kellett volna tölteni.
    Lehetséges okok:
    - a fájl letöltéskor sérült
    - rossz a CD airől telepítesz
    - vagyafenetuggyamiértromlottel...

    zrubi.hu

  • buddha

    tag

    válasz buddha #219 üzenetére

    Most már szinte TUTI, hogy az a 2 db ''/'' a gond!

    !!! File is Corrupt or incomplate! (Digensts do not match!)
    >>> our recorded digest : 9789765469749fdsf46sd496g7s4dg6s7dg9s
    >>> your file's digest: 6fg78f74f6g59h78f9g8hf564h65f9g7h97fg
    !!! File does not exist: /usr/portage/distfiles//sysvinit-2.84.tar.gz
    ^

    Előtte kiírja, hogy sikeresen letöltötte a file-t a :
    /usr/portage/distfiles/sysvinit-2.84.tar.gz -ba...(azaz ez az elérési út...)

    Hol tudom kijavítani ezt???

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #220 üzenetére

    NEM, nem aza a gond. oda van írva, hogy mi a gond:
    Nem egyezik a letöltött és a kért fájl md5sum-ja...

    zrubi.hu

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #222 üzenetére

    Hát szerintem csak ha újra letöltöd...

    Az md5sum egy ellenőrző hash, ami pl. arra szolgál, hogy ellenőrizni lehessen a letöltött állomány eredetiségét, sértetlenségét.

    zrubi.hu

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #224 üzenetére

    Én is most telepítettem néhány új progit, nálam is előfordult, de nálam megoldódott azzal, hogy letöltettem vele mégegyszer (emerge -f csomagnév) és akkor ki is írta, hogy letörli a szar fájlt és letölti mégeccer.
    És utána jó lett :)

    Viszont sajna nem tudom pontosan mit is törölt le, mer nem foglalkoztam vele igazán...

    Szerintem gentoo-ék rontottak el valamit...

    zrubi.hu

  • buddha

    tag

    válasz buddha #228 üzenetére

    Megint újratlepítettem, mindent az elejéről... A szituáció ugyanaz. Pontosan leírom., hogy most mi van a képernyőn!

    Nos, kb így néz most ki(ahova kettő csillagot raktam, az piros csillag, ahova egyet, az sima zöld).
    /*Itt van még egy csomo ilyen stílusú sor, én csak a legutolsót írom le...:*/
    --- !targe sym /usr/bin/emerge
    >>> original instance of package unmarged safely.

    /*Gondolom ezek csak help-ek, meg figyelmeztetések, de leírom az első kettő piros csillagosat*/
    ** NOTICE: PLEASE *REPLACE* your make.globals. All user changes to variables in make.globals should be placed in make.conf. DO NOT MODIFY make.globals

    **NOTICE: The wheel group requirement for non-root users has been changed to group portage Group... stb.stb.stb

    * Hosszú ilyesmi üzenet

    * Hosszú ilyesmi üzenet

    ** Hosszú ilyesmi üzenet

    Recalculate the Counter... Counter update successfully.
    >>> Celaring invalid entrics in dependancy cache... ...done!
    ccache
    >>> Regenarating /etc/ld.so.cache...
    >>> sys-apps/portage-2.0.48 merged.
    >>> Regenarating /etc/ld.so.cache...

    * GNU info directory index is up-to-date.
    Calculating dependencies... done!

    >>> Emerge (1 of 7) sys-apps/baselayout-1.8.5.9 to /

    !!! File is Corrupt or incomplate! (Digensts do not match!)
    >>> our recorded digest : 9789765469749fdsf46sd496g7s4dg6s7dg9s
    >>> your file's digest: 6fg78f74f6g59h78f9g8hf564h65f9g7h97fg
    !!! File does not exist: /usr/portage/distfiles//sysvinit-2.84.tar.gz

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #230 üzenetére

    Szeva buddha!
    Na megpróbálok segíteni, persze csak ha nem baj:)
    Hát ha tudtam volna, meg időm is lett volna rá már biztos előbb hozzájárultam volna az eznapi topichízáshoz.:)
    Na szóval az a piros, illetve zöld ''csillagos dolog'' a látszat ellenére csak figyelmeztetés, hogy mire kell odafigyelni a 2.0.48 -as portage fölrakásánál(bár annak lehet hogy kicsit erős:) ) De itt jön a lényeg: ez a figyelmeztetés annak szól leginkább(pl. nemrég nálam), aki egy előző verzióról frissít erre, de van egy része ami mindenkire vonatkozik: ''All user changes to variables in make.globals should be placed in make.conf. DO NOT MODIFY make.globals'' <-- szóval mindig a make.conf -ot kell szerkeszteni, hogy a make.globals -ban lévő opciókat felülbíráld, és a make.globals -t pedig nem bántani:)
    Ennél is fontosabb, hogy a make.conf a portage csomag(pl 2.0.48 -ra) frissítésekor teljesen felülíródik, ezért azt jó esetben újra vissza kell másolni(mer ugye bizt. másolatnak mindig kell lennie:) ), vagy ismét szerkeszteni.
    Az a ''//'' -dolog nekem is gyanús. :) , szerintem nézz bele a bootstrap.sh -ba (/usr/portage/scripts), olyan 1/3 -ánál --> # We really need to upgrade baselayout... <-- ebben a ''bekezdésben'', hogy nem tapasztalsz -e valami gyanúsat: ''//'' :) A másik /usr/portage/sys-apps/baselayout/baselayout-... (a leg frissebb) az eleje felé --> ...{workdir}/sysvinit... , vagy ''//'' sysvinit:) .
    Na egyelőre ennyi. :))

  • buddha

    tag

    válasz buddha #238 üzenetére

    Hogy tudom folytatni, annélkül, hogy újrakezdeném az egészet? Ha lehet egyáltalán...

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #239 üzenetére

    Hát a hibaüzi alapján nem tudta kicsomagolni a file -t :) Kérdés hogy miért.
    Fene tudja lehet hogy a kicsomagoláskor nincs elég hely? 1 mennyi memóriád van (swappal együtt is), és mennyi lemezhelyed? (''df -h'')

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #242 üzenetére

    1 Hát nem tudom hogy a voda-net mennyire szeresse a dolgot, 2 még sohasem irc -ztem :) 3 most nincs ''kéznél'' ilyen progi.

    --> úgy látom nem a hellyel van a gond :DDD

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #244 üzenetére

    Az e-chat.hu -n meg úgy látom hogy Java kell a működéséhez: ''Nyomd meg a nagy gombot'' :)
    Hát az a ''kicsomagolósdi'' most így hirtelen elég nehéznek tűnik, de próbálom kitalálni hogy mi okozza. :)

  • buddha

    tag

    válasz buddha #240 üzenetére

    http://www.linuxforum.hu/modules.php?name=NukeChat

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #244 üzenetére

    1 ''Készítettem egy biztonsági másolatot'' <-- na ezt hogy kell érteni? :)
    2 ''!!! ERROR: sys-devel/binutils-2.13.90.0.18 failed.
    !!! Function unpack. Line 277, Exitcode 2
    !!! failue unpacking binutils-2.13.90.0.18.tar.bz2'' <-- na ez a 2.13.90.0.18 is gyanús, mert én már vagy egy pár hete építettem fel a Gentoo -mat és akkor is már 2.13.90.0.20 -volt a binutils verziója.


    Lehetséges okok: nem csináltál ''emerge sync'' -et (pedig én mondtam:) ), a make.conf -ban az 2.13.90.0.18 ACCEPT_KEYWORDS=''~x86'' -helyett ''csak'' ''x86'' van. Ez nem is lenne baj mert így csak stabil csomagokat rak fel és nem a LEG ÚJABBAT, de mi van ha mégis volt valami gond a 2.13.90.0.18 -assal és a javított csomi csak akkor jön le, ha az ACCEPT_KEYWORDS=''~x86''

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #252 üzenetére

    Na ennek az lesz a vége hogy küldök neked egy make.conf -ot, csak mond meg hogy milyen procid van.
    Te is elküldheted a tiedet, legalább kielemzem. :)
    Müxik az email -címed? (ha van)

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #257 üzenetére

    Szerintem meg kened-vágod a mountolást csak még nem tudsz róla. :) :) :)
    (Ha van floppy drive:) mount -t auto /dev/fd0 /mnt/floppy <-- ha a /mnt/floppy létezik (ha nem csinálsz:) )


    Ha nagyban eltér a két make.conf összeállítás akkor újra bootstrap, már csak azért is, mert nem lehet folytatni, csak előről kezdeni:( (nálam ezvolt)
    Amit eddig feltett azt ha az ÚJ ACCEPT... ALAPJÁN réginek ítéli, valószínűleg le fogja szedni a portage ''rendszer'', és ha van újabb (akár csak egy frissítő peccs, ami elég kis méretű szokott lenni), akkor azt letölti.

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #257 üzenetére

    Na ha még tudtomra adod azt is hogy milyen célokra kellenek programok, akkor összegyúrok neked egy überf@sza make.conf -t :)) (de legalábbis megpróbálom:) )

  • buddha

    tag

    válasz buddha #263 üzenetére

    OK! Megvan! 6 órán át fordult...

    Most kértem egy
    emerge -p system -et
    kiírt egy csomó csomagot, de ahogy elnéztem van benne egy-két terebélyesebb is (Xfree-base, stb.)
    Kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, hogy:

    1. Hogy lehet megoldani, hogy egyben letöltse és csak utánna telepítse? (hogy ne legyen fent olyan sokáig a neten)

    2. Hány MB egyéltalán ez az alaprendszer?

    3. Esetleg meg lehet oldani, hogy máshol töltöm le, vagy az alaprendszert még rakjam fel így?

    Bocsánat az utóbbi, sorozatos kérdéses, meg hasonló üzeneteim miatt, de kicsit elkeseredtem/bepánikoltam... Ezt az üzenetet most azért küldtem el, hogyha valahol esetleg az előzőekben nem érthető módon fogalmaztam meg, akkor azt most tisztázzam. Egyelőre most ennyi.

    Előre köszönni fogom az elkövetkezőket és a már elkövetett segítségeket! Köszönöm! (kiemelten zrubi, proximo, sipi!)

    :)

    Most már bolldog vagyok... (hát ha majd anyuék megkapják a telefonszámlát... mennyi is a percdíj? 3-4 Ft?!? 20-24 órával? Szép lesz...)

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #263 üzenetére

    1. -Na akkor csak sikerült munkára fogni a bootstrap.sh -t? :)
    Akkor én mit szóljak: 1100 duron + 256Mb RAM :) és mindezt végignéztem,:) de hogy mennyi ideig ment arra nem figyeltem:)

    2. Pontosan: ''emerge -f system'' :)

    3. -Én úgy vettem észre hogy ami a gaming-s. -be van, az mind megtalálható a gentoo-s. -ban is, sőt, még egyéb ''holmik'' is. -Lényegében ugyanazt a 2.4.20 -as alapot használja mindkettő, csak az egyik ezzel a másik pedig azzal patch-eli fel az emerge ''kernel'' -kor. -A gentoo-s. -t nagyon sokan használják(én is:) ), a többihez képest.

    4. Ja-ja, az emerge -f ''valami'' -kor a függöségekre még ugyanúgy vigyáz, attól hogy nem teszi fel.

    5. Nem mondod komolyan hogy én itt hiába téptem a számat:(( :DDD

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #264 üzenetére

    1. A -f kapcsoló a kulcs
    2. A -p vel amit kiírt csomagoknak, egyenként a -s kapcsolóval meg lehet nézni hogy mekkorák, mi a verzió, stb stb. Most hirtelen jobb ötletem nincs:( (hacsak be nem másolod a listát ide, és ami nálam már le van szedve azokat gyorsan megkukkolom)
    3. A portage rendszer már az elejétől fogva ''él'' szerintem, így aztán ''-f'' -ezhetsz.


    De ha már ennyire beindult a ''free support'', akkor legalább írd ide hogy hogyan sikerült az előző ''gikszereket'' megoldani, mert edig még semmi visszajelzést nem kaptam, oks? :)

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #263 üzenetére

    Na, itt vagyok. A francba, ha tudom, hogy ennyi gond lesz, veszek egy laptopot vodával, és egész hétvégén fenn lógok...:)

    Az MD5-hiba: ha ENNYIRE mindig hibás a file, két oka lehet: hibásan van fenn a tükrön. Eddig még sosem tapasztaltam. Másik: túlhúzott a rendszered, és valahol hibázik. Erre tippelek.

    Ha nem jó az MD5, magadnak is készíthetsz:

    ''ebuild /usr/portage/valahol-van/ittazebuild-x.y.ebuild digest'' elkészíti az új MD5 lenyomatot. De ha sérült a file, úgysem tudod kitömöríteni.

    Az ''emerge sync'' parancsot érdemes lett volna még kiadnod. Az összes patch, MD5, stb. az ''emerge sync'' paranccsal jön le, mert a Portage része! Ez lehet, hogy kijavította volna.

    A bootstrap hosszú, mert egy alapvetően nem optimalizált alapkönyvtáron (glibc) futó nemoptimalizált c-fordító (gcc) ügyködik. Amint az első glibc és gcc lefordult, begyorsul az egész.

    A make.conf-om tartalma:

    USE=''-3dfx -3dnow aalib acl acpi -afs alsa apache2 apm arts atlas avi berkdb -bonobo -canna cdr -cjk crypt cups curl -debug dga directfb -doc -dvb dvd -emacs encode -esd ethereal -evo fbcon firebird flash freetds -freewnn -gb gd gdbm ggi gif
    -gnome gphoto2 gpm -gps gtk gtk2 -gtkhtml guile -icc -icc-pgo imap imlib innodb ipv6 java jikes jpeg junit kde -kerberos ladcca lcms ldap -leim libg++ libgda libwww -lirc maildir -matrox mbox mikmod mmx motif mozilla mpeg mpi -mule mysql nas ncurses -nhc98 nls nocardbus oav oci8 odbc oggvorbis opengl -oss pam -pcmcia pda pdflib perl plotutils png pnp postgres prebuilt python qt quicktime readline ruby samba sasl scanner sdl -selinux slang slp snmp socks5 spell sse ssl -static svga tcltk tcpd tetex tiff truetype usb -voodoo3 -wavelan wmf X Xaw3d xface xinerama xml xml2 xmms xv zeo zlib''

    CHOST=''i686-pc-linux-gnu''
    CFLAGS=''-march=pentium2 -O3 -pipe -fomit-frame-pointer -fforce-addr -ffast-math -falign-functions=4''
    CXXFLAGS=''${CFLAGS}''
    FEATURES=''sandbox ccache distcc''
    AUTOCLEAN=''yes''
    MAKEOPTS=''-j2''
    ACCEPT_KEYWORDS=''~x86''
    CCACHE_SIZE=300M
    PORTDIR_OVERLAY=''/usr/portage.local''
    GENTOO_MIRRORS='' http://ftp.belnet.be/mirror/rsync.gentoo.org/gentoo/ ftp://ftp.belnet.be/mirror/rsync.gentoo.org/gentoo/ http://212.219.56.162/sites/www.ibiblio.org/gentoo/ ftp://ftp.snt.utwente.nl/pub/os/linux/gentoo http://ftp.easynet.nl/mirror/gentoo//''

    Vigyázz, itt a CFLAGS P2-re van állítva! Az ACCEPT_KEYWORDS-öt érdemes alaphelyzeten hagyni (''~arch''), mert ''~x86''-ra téve az összes, nem stabilnak minősített csomagot felrakja! Lehet, hogy pl. a hibád pont ebből jött, mert még nem volt jó valamelyik felrakott csomag.

    Csak források letöltése: ''emerge -f csomagnevek'', illetve ha frissíteni akarsz: ''emerge -fU --deep world'', ez: -f fetchonly, csak letölti a csomagokat, -p pretend, nem végzi el a dolgokat, csak megmutatja, mit fog csinálni, --deep a megadott csomagok függőslgeit is nézi, kell-e frissíteni, world: ebbe a file-ba kerül minden csomag, amit Te, kézzel raksz fel. Helye: /var/cache/edb/world, kézzel is átírhatod.

    A kernelben használhatod a games-t is, persze, csak éppen ez volt nekem kéznél. Meg ha biztonsági cuccokat (IPsec, GRsecurity) akarsz, az csak a Gentoo-ban van. De otthoni használatra kiváló a Games is.

    Persze, az ''emerge -pf --deep csomagnév'' paranccsal megnézed, miket akar majd letölteni, ezt esetleg egy file-ba íratod (emerge -pf --deep csomagnév > download), és a suliban az ebben lévő címekről a megadott fileneveket kell letölteni. CD-re írod, hazaviszed, bemásolod a /usr/portage/distfiles könyvtárba. SEMMI mást nem kell kézzel letöltened, minden egyéb a Portage-ban van!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #211 üzenetére

    Jé, most látom, van még itt pár kérdés...:)

    1. ReiserFS/ext3 mindkettő jó.
    2. Ha ügyes vagy, semmi. Ekkor azonban az összes forrásfile-t és magát a Portage tree-t kézzel kell letöltened és a helyére tenned. Portage fa helye: http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/gentoo/snapshots/<legfrisebb portage>. Ebben vannak az ebuildek, a pecsek, csomaginfók, stb. A forrásokat pedig valamelyik korábbi válaszomban találod, hogy nézheted meg.
    3. A tbz2 a tar.bz2 rövidítése. Mindkettő része minden Linux alaprendszernek. Sőt, a Linuxos Norton Commanderben (Midnight Commander) Entert ütve rajtuk, simán belépsz, megnézheted, mi van bennük.
    A tar nem tömörítő, eredetileg szalagos mentőprogram, de file-ba is ment. Arra jó, hogy a megadott sok file-ból egy nagyot készít, emiatt a Windows alatt használatos tömörítőknél sokkal nagyobb hatékonysággal tudod majd betömöríteni. A bzip2 és a gzip az eredeti ziphez hasonló tömörítő. A bzip2 jobb, mint a RAR. Tar-ral használva méginkább.
    4. Olyan drivert, ami nincs a kernelben, külön csomagként kell felrakni. Az nvidia driverhez az nvidia-glx és nvidia-kernel csomagokat kell felrakni. Az ALSA hangrendszerhez az alsa-driver, alsa-lib, alsa-tools, alsa-oss és alsa-utils csomagokat kell felraknod. Ne a tömörített forrásokat nézd, azoknak sokszor eltér a neve a program valódi nevéteől, hanem az emerge paranccsal keress rá! Az alaplap hőmérséklet-vezérlője az lm_sensors csomagban van.
    5. ''cat /proc/cpuinfo'', rengeteget kiír a procidról.
    6. Hm, mintha már erre válaszoltam volna. Lehet, hogy a többire is:) Akkor kiesett pár óra...:) :)

    Egyébként eredeti végzettségem tanár...:D :D :D :D
    Nagyon szívesen! (Legalább van EGYETLEN EGY téma itt a ph!-n, amiben kb. otthon vagyok...)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

Aktív témák