Aktív témák

  • Sipi

    addikt

    No, akkor elindítom az inkriminált témát. Most ugyan éppen hazafele tendálok, de holnap már teljes erővel kukkolom a kérdéseket...:)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #1 üzenetére

    Már türelmetlenül vártam, mert nem akartam elvenni a topicnyitás örömét :DD

    Az első kérdés:
    Melyik mirrort érdemes hazsnálni?

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #2 üzenetére

    Ha még nincs fent semmi, csak ISO-t, illetve stage-file-t töltesz le, szinte mindegy. Ha már fent van, ''emerge mirrorselect'', majd a ''mirrorselect'' paranccsal vagy interaktivan (mirrorselect -i) kiválasztod, melyik mirrorokat akarod, vagy automatikusan (mirrorselect -a -s <num>) kiválasztja, melyek a leggyorsabbak. a num adja meg, maximum hány mirrort állítson be.

    Egyébként eléggé szórnak a mirrorok, én kézzel mindet beállítom, aztán ha nagyon nem akar jönni, kézzel kiveszem azt az egyet.

    De mielőtt nekilátsz, olvasd el az install és a USE variable doksikat, mert az utóbbi taglalja, miket érdemes beállítani FORDÍTÁS ELŐTT! Ha ezt nem teszed meg, nem kapsz maximális optimalizációt.

    Valahol van egy gcc flag guide is, abban van benne, hogy milyen procihoz milyen max. optimaliuzációt érdemes választani. Én az athlonomhoz a maximumot állítottam be, gond nélkül megy minden.

    Ha nem teszel így, no problem, csak később esetleg fájni fog, hogy ''a fenébe, még nem a leggyorsabb'', és újrafordítod a teljes rendszert...:)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    Nu, leléptem, megyek haza Gentoo-t frissíteni...:)

    A holnapi viszontlátásra minden kedves (leendő) Gentoo-rajongónak!!!

    Ja, és köszi a topiknyitás örömét...:))

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    Na, már a stage3-nál tartok :DD

    Telepítés közben felvetődött néhány kérdés:

    USE ami ebbe be van állítva, azt minden programba (ha támogatja) bele fogja fordítani?
    Mert pl. a php4-ben szeretnék mysql támogatást, de postfix-be határozottan nem... Ilyenkor mi van??

    + én most betettm pl. java-t is és láttam gcc fordítás közben egy csomót vacakolt java könyvtárakkal...?!
    Mi köze a gcc-nek a java-hoz?


    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #5 üzenetére

    Igen, a USE változó globálisan megmondja, mit milyen támogatással fordíts. Ha egyes csomagoknál nem szeretnéd mégsem, egyszerű:

    USE=''-php'' emerge postfix

    Ekkor összefűzi az /etc/make.conf-ban megadott és az általad fentebb beírt USE értékeket.

    A GCC elég zavaró név. Valójában a GCC nevű programban C, C++, Fortran, Java meg még valamilyen fordító van egyben...:) De nem baj, ha fent van. A lefordított programok mérete pedig nem olyan nagy, hogy megérné emiatt kiherélgetni.

    Egyébként érdemes az ebuild-eket étnézegetni. Tele van commenttel, és minimális olvasási ismerettel beállíthatod, hogy máshogy, más dolgokat fordítson. Pl. a Qt-ből a doksikat nem fordítja, minek. Ha kell, egyszerűen kitörlöd azt a részt, ahol letörli a forrásból a doc könyvtárat.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #5 üzenetére

    Stage1-el kezdted, majd újrafordítottál mindent? Mert úgy az igazi...:):D
    Aztán meg hajrá, X! Egyébként mióta mindent optimalizáltam, a vacak kis Athlonomon is pár óra alatt lefordul az XFree. A párat itt <5 értve...:) Korábban akár 10 órát is göcsölt vele.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #6 üzenetére

    Ja értem... :)

    Csak azt nem, hogy mik azok az ebuild-ek :(

    Egyébként igen stage1-el kezdtem :), különben nem is látnám értelmét az egésznek...

    zrubi.hu

  • zrubi

    senior tag

    Bár odáig még nem jutottam, de hogyan lehet majd a rendelkezésre álló csomagok között keresgélni, és a csomagokról infót kapni?
    meg ilyeneket, hogy épp most mi van feltelepítve, milyen verzió, mint a dpkg-nál...


    zrubi.hu

  • Xpod

    addikt

    :D Tavasz van. :D Kirajzottak a pingvinek. :D :D

    Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #8 üzenetére

    Gentoo-ban a csomagokat ún. ebuildek írják le. Szöveges file, az van benne, hogy mi a neve, honlapja, honnan lehet letölteni a forrást, hogyan kell konfigurálni, fordítani, installálni, egyéb beállítások install előtt/után. Saját cuccost csak úgy installálni nem érdemes, mert elég nehéz leszedni (nem lehet tudni, mit hová pakol), de akár Te is írhatsz rá ebuildet (egy másik alapján).

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #9 üzenetére

    emerge --help. Szinte minden csomaggal kapcsolatos dolgot ezzel az egy paranccsal (és tömérdek paraméterével:) ) lehet intézni.

    Pl. ''emerge search név'' a név mintát keresi a csomagok között. ''emerge -p package'' megmutatja a csomainfókat, installálva van-e, ha nincs még feltéve a függő csomagja, azt is kiírja, mit fog még pluszban feltenni.

    emerge előtt két változót érdemes használni:

    ACCEPT_KEYWORDS=''~x86'' emerge xxx, ekkor a nem stabil, nem tesztelt verziót teszi fel (plusz a hozzá szükséges függőségekből is!)
    USE=''xxx'' emerge zzz, ekkor a make.conf-ban megadott USE értékeit lehet felülbírálni.

    Ja, és még emerge gentoolkit, ekkor kapsz néhány segédprogramot. Ebből a qpkg a legjobb, ''qpkg -f név'' vagy ''qpkg -fp név'' megkeresi, melyik installált csomagban van a név nevű file, ''qpkg -q csomag'' megmutatja azokat az installált csomagokat, amelyek csomagtól függenek.

    Ja2: a /var/db/pkg alatt vannak az installált csomagok, ugyanolyan rendszerben, mint a portage tree (/usr-portage). A csomagok könyvtárában lévő file-ok tartalmazzák a különféle infókat, pl. a CONTENTS file a csomag összes installált file-ját. Shell programokkal bármilyen infót ki tudsz hámozni belőle. (Az emerge és a qpkg is ilyesmi program, csak pythonban.)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz Sipi #12 üzenetére

    Tök jó, akkor ez kísértetiesen hasonlít a jól megszokott apt-get, dpkg rendszerhez. :)

    Ez tetszik! :DD

    Na, ha hazaértem folytatom. Csak kellene egy külön gép, hogy a fordítás közben se unatkozzak ;)

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #13 üzenetére

    Ja, csak annál lényegesen egyszerűbb, többet tud, és könnyebb konfigurálni (illetve LEHET konfigurálni...:) ).

    Itt minden szöveges file-okban van, könnyű megtalálni az esetleges hibák forrását is. Emiatt ráadásul TÉNYLEG olyanra szabod, amilyenre akarod. (Én pl. notóriusan átírogatok bizonyos ebuildeket, ha a configure futásánál azt tapasztalom, hogy valami dolog nem akar belefordulni... Csak arra kell vigyázni, hogy a következő Portage frissítésnél (emerge sync) ezek a módosítások törlődnek. De erre használható a make.conf PORTDIR_OVERLAY beállítása.)

    Akkor a game ISO-t kellett volna letöltened...:) Azon egy X és valamelyik 3D lövöldözős is fent van, fordítás közben játszhatsz (persze csak akkor, ha előtte az emerge folyamatot jó alacsony prioritással indítod el). Igaz, akkor meg sosem ér véget...

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #13 üzenetére

    Ja, csak annál lényegesen egyszerűbb, többet tud, és könnyebb konfigurálni (illetve LEHET konfigurálni...:) ).

    Itt minden szöveges file-okban van, könnyű megtalálni az esetleges hibák forrását is. Emiatt ráadásul TÉNYLEG olyanra szabod, amilyenre akarod. (Én pl. notóriusan átírogatok bizonyos ebuildeket, ha a configure futásánál azt tapasztalom, hogy valami dolog nem akar belefordulni... Csak arra kell vigyázni, hogy a következő Portage frissítésnél (emerge sync) ezek a módosítások törlődnek. De erre használható a make.conf PORTDIR_OVERLAY beállítása.)

    Akkor a game ISO-t kellett volna letöltened...:) Azon egy X és valamelyik 3D lövöldözős is fent van, fordítás közben játszhatsz (persze csak akkor, ha előtte az emerge folyamatot jó alacsony prioritással indítod el). Igaz, akkor meg sosem ér véget...

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    Csőváz!
    Na akkor most már én is beszállok a buliba :DDD
    Hogy is vannak ezek az ISO -s dolgok, mert van vagy 3 féle: kicsi, nagyobb, még nagyobb? Ha a legnagyobbat töltöm le akkor is tudok ''0-ról'' kezdeni?
    Más op. mellé felmegy(Win., Lin.)?
    A ''külső'' csomagok net nélküli telepítése megoldható? (CD-re kiírás)
    Na egyelőre most ennyi. :)

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #16 üzenetére

    Na, kukkolom az ISO-kat...

    Attól függ, hogyan akarod telepíteni. 3 stage-ben lehet telepíteni. Ez három, egyre jobban telepített állapotot jelent. Az elsőben csak alapkönyvtár (glibc) és fordítói környezet van, majd egyre több - előre lefordítva!

    Ha stage1-es installból kezdesz, a 2-es és 3-ast neked kell forrásból lefordítani, ez sok idő. Ha egyből stage3-ból, már az ISO-ban lefordítva ott van a teljes alaprendszer, nem kell fordítgatnod. De ekkor nem lesz maximálisan optimalizálva a rendszered.

    Indulhatsz stage3-ról is, mert az install folyamata (a doc-ban) olyan, hogy bármelyik stage-ből kezdhetsz, csak legyenek meg hozzá a file-ok.

    Sőt, ha stage1-ről indulsz, külön le is lehet az egyes stage-eket tölteni, csak szimplán kitömöríted a doksi alapján, és kész a rendszer.

    Remélem, érthető. Így visszanézve nem, úgyhoy kérdezz...:)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #16 üzenetére

    Ja, a többi válasz....)

    Más os mellé lazán felmegy. Akapban a grub nevű bootloadert használja, ez könnyen kezelhető, de kell neki egy külön kisméretű partíció. 10 mega elég.

    Minden csomagot le lehet szedni netről, az ebuildek tartalmazzák, hogy honnan lehet letölteni. Ha onnan nem menne, a Gentoo mirrorjairól is le lehet (pl. az ibiblio.org-ról). CD-re írod, copy az összes a /usr/portage/distfiles-ba. Az egyedüli, ami miatt kell Internet-kapcsolat, az a Portage tree frissítése (hogy milyen csomagok érhetőek el Gentoo alá, milyen javítások vannak hozzá, stb). Én sima modemet használok, kb. 10 perc, míg ezt frissíti (''emerge sync''). Illetve ezt is ki lehet kerülni, mert az aznapi Portage tree-t tömörített file-ban is le lehet tőlük tölteni, csak ki kell tömöríteni a megfelelő helyre.

    Ja, más oprendszer. A Gentoo nem úgy települ, mint más rendszerek. A telepítés folyamata egy virtuális, elkülönített rendszeren belül zajlik (ún. chroot környezet). Emiatt akár egy futó Linuxon (RedHat, Mandrake, stb.) is lehet telepíteni, nem veri szét az anyarendszert. Megadod, mely partíciókat használhatja, arra másol, meg a grub-ot beállítja (illetve Te, kézzel...:) ). És az install végén reboot, ha a grub-ban megadtad az eddigi rendszereidet, bármelyiket indíthatod. Ha rosszul adtad meg, a grub-ot bootnál is lehet szerkeszteni, beírhatsz új bejegyzést, stb.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #17 üzenetére

    Na most az a furcsa, hogy nem Stage(valami) van írva az ISO -knál, hanem mondjuk 3stage. Vagyis akkor azért nagyobb csak mert minden benne van ami a 3 szint eléréséhez szükséges, vagy benne van, csak már 1-es 2-es lefordítva, és a hármasról indulhatok csak??

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #19 üzenetére

    Igen, a basic csak a stage1-et tartalmazza, a 3stages jelű mindhármat. Legegyszerűbb ezzel indulnod. De ha erről installálsz, sem kell kötelezően stage3-ban indítani az installt, indulhatsz stage1-ről is. Csak ezen rajta van mindaz, ami egy stage3 rendszerhez szükséges.

    Bocsi, én sokkal régebbi verziót tettem még anno fel, és kicsit más volt a jelölés.

    De a www.gentoo.org-on az x86 alapú install doksit feltétlenül olvasd el, nyomtasd ki, mert anélkül nem fog menni!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #20 üzenetére

    Na így már oksa :)
    A doksit épp tegnap olvasgattam, de mire végigértem majd kifolyt a szemem :DDD
    A viccet félre téve tényleg elég ''vaskos'', kinyomtatni meg nincs mivel sajna :(
    úgy hogy maradt a scrollozás.
    Ja tényleg ha a Live CD -t ''kivégeztem'', akkor megoldgható a net nélküli ''külső'' CD-ről való ''folytatás''? (Kénytelen vagyok ilyet kérdezni---> Voda-net:( )

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #21 üzenetére

    Csak akkor, ha valahol letöltöd a szükséges source file-okat, CD-re írod, és bemásolod a /usr/portage/distfiles könyvtárba...
    A doksi meg tényleg nagy, de nagyon jó is! Ajánlom még a portage guide-ot, alsa-guide-ot és a USE-howto-t!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    Elnézést a beleszólásért, csak lenne egy kérdésem.

    Miért jobb ez a gentoo, mint más(pl. a debian)? Merthogy ha a debianon alap telepítést kérsz, aztán újrafordítod a kernelt, meg ilyeneket és utánna ugyanúgy telepíted a csomagokat, mint a gentoo-t, akkor nem ugyanazt kapod? Mert a debian jobban támogatott nem? vagy miért jobb. Pertsze jobban támogatott... Hiszen ha valaki használja a .deb-eket, akkor az már előre fordított, akkor meg elveszett a fordításból származó előny... Ezek szerint mindegy, hogy melyik disztribúciót használom (mármint akár a gentoo-t is)? Értve ezalatt, hogy a fájlelrendezés u.a. ugye??? Azaz pl. egy konfigolófájlt (valami X-est) ugyan ott találom a gentooban, mint a linuxban? A gentoohoz vannak valami külön csomagok, vagy ott minden forrásfájl???

    Kösz!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #22 üzenetére

    OK thanks.
    Aha szóval a hang előcsalogatásával még lesznek gondjaim igaz? :DD
    (Na akkor szenvedhetek a SB Live ''belövésével'').
    CD-re, vagy (''meg sem tudom számolni'':DDD) CD-k re kell kiírnom?

  • zrubi

    senior tag

    válasz proximus #21 üzenetére

    Lehet külső CD-t is használni install közbenm csak ahhoz úgy kell indítani a live cd-t, hogy, megadod neki, hogy az egész CD-t tegye a memóriába, igy betehetsz másik lemezt. Asszem 'cdcache' ez a zopció, de az 'F2' részletezi...

    zrubi.hu

  • proximus

    senior tag

    válasz buddha #23 üzenetére

    Nekem még nem volt szerencsém használni, de sínen vagyok :)
    Szerintem elég szabványos lehet a könyvtár -struktúrája (így látatlanban).

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #23 üzenetére

    Na, csak gyorsan, mert mindjárt hazamegyek.

    Gentoo alatt nem csak a kernelt fordítod, hanem mindent. És az alapkönyvtár (glibc) újrafordítása nagyon sokat dob. De ezt nem egyszerű futó rendszer alatt kicserélni. Emiatt (is) adnak ki más disztribúciók újabb verziókat. Gentoo alatt nincs igazi verzió. Én egy régit tettem fel, de mivel frissítettem, már nekem is rcxxx-em van. Az install ISO csak egy kiindulási pont, ahonnan úgyis idővel továbbfrissítesz.

    Debian alatt a csomagok valamilyen procira, valamilyen beállítással vannak fordítva. Van olyan disztrib, ahol pl. 386-osra fordítanak, hogy minden gépen fusson.

    A Gentoo is nagyon támogatott. Szerintem szinte minden megvan alá, ami Debian alá is - lévén itt nincsenek előfordított csomagok. Ha megjelenik egy program, csak egy szöveges ebuild-file-t kell írni, ami elég hamar megjelenik. Ez leírja, hogyan kell fordítani, konfigurálni a programot. Akár Te is megírhatod magadnak.

    Itt jobb a függőségek kezelése. RPM alapú a legrosszabb, itt nincs az, hogy megjelent a program, de csak xxx könyvtárral megy. Pl. QT-ből fent lehet 1-es, 2-es és 3-as is, egymás mellett, a programok automatikusan megtalálják, ami nekik ekll. Vagy KDE-ből 2-es és 3-as egymás mellett...

    Az elrendezés kb. ua, de itt sokkal erősebben törekednek egyrészt arra, hogy minden a megfelelő helyen legyen, másrészt nem dobnak be mindent egy könyvtárba. Pl. a KDE a /usr/kde alatt van, azon belül a 2-es a 2, a 3-as a 3 könyvtárban.

    A programok alap konfigjai ugyanott vannak, csak kiegészül néhány plusszal, amik a démonok (ftp, web, stb) indítását szabályozzák.

    Minden forrásfájl, ebuildek a csomagok, ezek szabályozzák az install menetét.

    Viszlát hétfőn!

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #24 üzenetére

    Hang előcsalogatása:

    emerge alsa-driver, emerge alsa-lib, emerge alsa-utils. :)

    Annyi, hogy le van írva, melyik file-ba mit kell írni, a hangkártyádnak megfelelő modult be kell állítani, hogy tudja a rendszer, mit kell betölteni. Nekem ez az első disztribem (kb. 50-et próbáltam!), ahol elsőre simán ment szinte minden.

    Alapnak egy CD is elég lesz. Én hülye fejjel minden szart felraktam, ahhoz 2-3 CD kellett.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #25 üzenetére

    Ah, az én installomnál mennyit szenvedtem, hogy ezt megtaláljam...:)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #29 üzenetére

    Pedig ez is az install doksi -ban van leírva :) :)
    Még valami:1 honnan tudjam hogy mit kell letölteni a CD-re ebből a sok ''cuccból''?
    2 Ha a ''főprogramok'' meg is vannak, azok függőségeit honnan fogom tudni?(Vagy ez a nevek alapján ki fog derülni?),(estleg egybe van építve a ''főprogrammal''?)

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #30 üzenetére

    Ja, csak akkor még régebbi volt a doksi...:)

    ''emerge -p csomagnév'', ekkor úgy tesz, mintha fel akarná tenni, de nem fogja, viszont kiírja,
    milyen csomagokra van szüksége, amelyek még nincsenek feltéve.
    ''emerge --emptytree -p csomag'' ugyanez, de mintha semmi sem lenne feltéve (kiüríti a
    portage tree-t). Az összes függőséget megkapod.

    Letöltés: az ebuildekben benne van minden letöltendő file. Van, ahol nehéz megtalálni, pl.
    XFree, mert egy rakat driver, font, miegymás kell, de pl. SRC_URL, SRC_PATH, PATCHES
    változók tartalmazzák a különböző komponenseket.

    Vagy: ''emerge -pf csomag'', a -f csak letölti a csomagokat, a -p pedig (pretend) mindig csak
    ''úgy tesz, mintha''. Ekkor kapsz egy iszonyatos halmazt, érdemes file-ba menteni, a kiírt
    helyekről próbálna letöltögetni.

    Főprogram: ebuildben a DEPEND, RDEPEND változók tartalmai. Ahol virtual szerepel, az olyan
    csomag, amely funkcióit több is el tudja látni (pl. levélküldő, lehet sendmail, postfix, qmail,
    stb). Ekkor csak azt jelöli, hogy pl. virtual/mail, vagyis kell neki egy levélküldő program, de
    mindegy, hogy melyik.

    emerge gentoolkit, ezután lesz egy qpkg nevű prgi. ''qpkg -q csomag'' megmondja, a megadott
    csomagtól milyen más csomagok függenek.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    Hááát, köszönöm sipi a segítséget!

    Nagyon jól esett, hogy olyan módon írtad le, hogy azt Én mezei felhasználó is megértsem, úgyhogy lehet, hogy maradnék egy kicsit, bombázni további kérdésekkel, ami talán jobban illik a fórumhoz is(mármint a fórum alaptémájához).

    Szóval! Megpróbálom alaposan összefoglalni! Van már kialakult képem, hogy milyen gépet szeretnék venni(persze nem szeretném elszólni, de remélem csak pár hét...). A gép felépítése a következő lenne:
    - ABIT NF7-S rev2.0 (addig várok, amíg nem tudok ilyet szerezni)
    - AMD ATHLON XP 1700+ (megpróbálok olyat venni, ami JxxxB-s, mert bár húzni nem akarom, állítólag nagyon megbízható)
    - 2 * Kingston HyperX 256 MB 333MHz CL2 DDR (szintén nem akarom húzni, de megbízható) dual DDR -ben
    - TOSHIBA 16x40x (de lehet, hogy Pioneer, vagy TEAC, majd meglátjuk)
    - IBM IC35L080 80 GB 7200RPM (ez elég valószínű)
    - TwinMOS Mobile Disk II 128MB (márka változhat)
    - CHIEFTEC DX01BD4 (na ez már tuti, és hozzá jár egy 360 W ct táp is)
    - Logitech MX500 Optical Mouse (ez már megvan)
    - Logitech Internet Navigator SE (ez már megvan)
    - JAZZ J6936 (ez szerintem lényegtelen...)
    - Samsung 152B 15'' TFT (TFT lesz, csak még azt nem tudom milyen)
    - Videókártya: még nem tudom, lásd lent

    Nos! Tervbe véve ez van, aztán majd kiderül... Azt lenne a baj és azért is van szükségem tapasztaltabbakra, mert nem tudom, hogy ezek a hardverek mennyire vannak támogatva gentoo alatt??? Azaz linux szinten. Videókártyára a tippet tőletek szeretnék kérni, aminél elsődleges szempont a LINUX kompatibilitás, másodsorban pedig sorolnám, hogy mire használnám majd a gépet:
    - mindenekelőtt programozás(sok -sok, de egyelőre nem grafikus, vagyis nem komoly grafikus programozás)
    - másodsorban zenehallgatás - ogg - és DVD nézés, azaz csak filmnézés HDD-ről
    - dokumentálások, tehát kicsi rajzolgatás, szövegszerkesztés, kicsi adatbáziskezelés
    - fontos még, hogy a géphez szeretnék kötni egy TV-t, hogy azon tudjuk nézni a filmeket, amik a HDD-n vannak.
    - a gépen UHU és debian lesz párhuzamosan, azaz most a debiant akkor cserélném egy jól beállított gentoo-ra. Eddig is szemeztem a gentoo-val, de szerintem a feltelepítés nekem nagyon nagy falat, de az UHU biztos.

    Fentartásaim:
    - nforce2-es alaplapot hogy kezeli le a linux? (halottam híreket, hogy állítólag valami Északi híd, meg valami AGP nehezen lesz beindítható...)
    - dual DDR zavarhatja?
    - az alaplapi csatlakozók és hangkártya, stb. működni fognak?
    - a TFT monitorokkal akadhatnak gondok? (esetleg majd akkor, ha programozok???)
    - egérrel remélem nem lesz gond, de a billentyűzet már biztos nem lesz egy álom...
    - a PEN drive-okkal nem lesz gond ugye?
    - videókártya... Nehéz kérdés. Pénzes okokból egy olyan kártyára volna szükségem, ami maximálisan ki tud szolgálni, esetleg valami extrém esetben sem döcög(pl. gnome alatt egy filmet kivetítettek a TV-re, közben szövegszerkesztés, ilyesmik...), de nem kellenek az ezen fellüli csilli-villik. Játék maximum Railroad Tycoon, vagy Heroes of the Might and Magic 3, de tényleg max ez. Jó volna, ha tudnátok olyan kártyát mondani, amit Ti is, vagy valaki a körtyezetetekben használ gentoo, vagy valami más disztrib alatt, TELJESEN jól.

    Annak örülnék nagyon, ha olyanok is tudnának írni, akik vagy ezzel az alaplappal, vagy valami másik nforce2-es chip -ű alaplapot, vagy csak valami dual DDR-es alaplapon tudtak gentoo-t, vagy Linux-ot telepíteni. Ja! Még annyit, hogy sajnos láma vagyok hardverek terén, úgyhogy ha tudtok, akkor gyártó + típust mondjatok majd (pl. videókártyánál), mert úgy keresem majd az árlistában. A multkor például ajánlottak egy idézem:

    ''Ha megteheted (na meg persze ha be tudod szerezni) kiprobalhatsz egy 3DXF V3-3000 v. 3500 vagy V5 szeriabol **** mazo kartyat. Ebben nem lehet csalodni, stabil, jo teljesitmeny, teljeskoru tamogatas (DRI, Glide, TV out, legalabbis a 3500 -as sorozaton). ''

    kártyát, de nem találtam sehol... De ebben a hozzászólásban volt még valami, amit nem értettem:

    ''Nos az NVidia driver -i sem allnak meg teljesen a helyzet magaslatan. Hasznalhatosaga nagyban fugg az alaplapi chip -keszlettol, AGP vezerlotol. Erdemes korulnezni, ha nv kartyat akarsz, a driver csomagban levo README fajlban, ebben reszletezve van, hogy melyik chip keszlet 'illik' a kartyahoz. Az nv driver -i zart forraskoduak.
    A sima X 4.2.0 < verziokban csak xv tamogatas van az nvidia kartyaihoz...
    Tul.keppen szerintem majdnem mindegy melyik gyarto termeket veszed meg. Altalaban az NVidia alatl megadott referencia ertekeken hajtjak a kartyat, de elofordulhat gyarto szinten is tulvezerelt graf.kartyak, amelyet persze garantalnak. Jo pelda volt erre a Gainward GF2 MX-400 -as kartyaja, amely a referencia 200MHz(core)/166Mhz SD vagy DDR(333Hhz) 64 bit RAM ertekek helyett 250/260 Mhz hajtottak.
    De peldakent lehet egy MSI (GF4 MX440), aminek raadasul az ara is kedvezo, de lehet mar nem sok 'tartalek' van benne(nezopont kerdese):
    http://www.msi.com.tw/program/products/vga/vga/pro_vga_deta il.php?UID=157&MODEL=MS-8866
    De mint emlitettem 'noname' kartya is jo vetel lehet, csak a megfelelo kimenet legyen rajta, igenyeid szerint.
    TV out jol van tamogatva software szinten is. ''

    Most akkor pl valamelyik videókártya jobban szereti mondjuk a viás chip-ű alaplapokat, mint pl. az nforce2-eseket?

    Ajaj, nagyon sokat írtam! Bocs és kösz a segítséget!

  • battery

    csendes tag

    Udv!

    A topic felkeltette az erdeklodesemet a dolog irant, ugyis egy nagy rendszer-atszervezest terveztem a kozeljovoben, egy linux-telepitessel egybekotve, ugyhogy kapora is jott a dolog...
    Sajna arra meg nem volt idom, hogy a honlapot reszletesen atbogarasszam... A kerdesem az lenne, hogy a doksik (install, ...) valamilyen egyben letoltheto formaban (pl. pdf, vagy valami) elerhetoek, vagy csak a bongeszos verzio van?
    Es meg egy kerdes: ugye nem gond, ha nincs folyamatosan netkapcsolat (marmint par honapig offline uzemel a masina)?
    No, ennyi.
    Thx.

    -- 42 --

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #31 üzenetére

    És akkor amiket írtál, azok biztos hogy mennek net-nélkül csak a Live CD -ről, vagy hogy is van ez? :(
    Vagy ha kell is net de ''nem nagyon'', akkor ezek mégis ''honnan jönnek''?, hol néz utána a csomagoknak?, én is le tudom tölteni ezeket a csomagokat kézzel, vagy teljesen automatikus?

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #32 üzenetére

    VGA:
    MATROX G450 v. G550 Ezek a 'legjobban' támogatott kártyák, teljesen jó és free driverei vannak, így azok megtalálhatóak a kernelben/Xfree-ben is alapból. Az mplayer is szereti őket... TV kimenetük nagyon jó, és akár 3 monitort is köthetsz rá :)

    Pen drive-ok:
    Simán mennek Linux alatt.

    TFT, DDR: OK :) ezek nem is igazán oprendszer függő dolgok...

    zrubi.hu

  • zrubi

    senior tag

    válasz battery #33 üzenetére

    Az install doksi rajta van a live CD-n. A többit én is csak a honlapon láttam, de mindegyik egy fájlban van, így nem nagy gond lementeni őket...

    zrubi.hu

  • zrubi

    senior tag

    Na, már van is Gentoo-m :)

    Tényleg nagyon sokáig tart, mire lefordít mindent, de asszem megéri...

    Kérdés:
    Van néhány csomag, amiket egyéni beállításokkal szeretnék mindíg fordítani. Ezeket hogy tehetem meg annélkül, hogy minden emerge -u 'csomagnév' előtt külön beállítanám a USE változót??
    Ráadásul ilyenkor egyesével kellene installálni a csomagokat.

    zrubi.hu

  • buddha

    tag

    Sziasztok!
    Majd szeretnék én is gentoo-t rakni a gépre, de nem tudom, hogy a MAtrox vid. kártya jó-e. Azt szeretném kérdezni, hogy ha veszek matroxot, akkor segítetek majd, ha gond lesz vele? Mármint feltelepíteni.

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #38 üzenetére

    Persze segítünk ;)

    Amivel gond lehet:

    idézet az mplayer doksijából:
    ''2.3.1.5.2 Matrox G450/G550 kártyák

    Ezekhez a kártyákhoz csak most kezdődött el a Linuxos TV kimenet fejlesztése, és még nem került be a fő kernelfába. Úgy tudom jelenleg az mga_vid modul nem használható, mert a G450/G550 meghajtó most csak egy konfigurációban működik, ahol az első CRTC chip (ami fejlettebb) az első megjelenítőn (monitor), és a második CRTC (nincs BES - a BES magyarázatát lásd feljebb a G400 fejezetben) a TV-n. Igyhát az egyetlen használható kimenet az fbdev.''

    Nekem sajnos(?) nincs ilyen kártyám, mert én szoktam játszani is... Így aztán GF4 :)

    zrubi.hu

  • Sipi

    addikt

    válasz battery #33 üzenetére

    Offline-ból semmi baj, nekem is analóg modemem van, pár naponta fellövöm magam, és frissítem a portage tree-t. Aztán máshol letöltöm a nagyobb csomagokat, hazaviszem CD-n és install. Nálad annyi a változás, hogy pár hónap szünet után kissé több csomagot kell majd frissítened. Kb. az összeset...:)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #32 üzenetére

    Uff, jó a beszélőkéd...:)))

    Az nForce-ot elvileg jól kezeli, az nVidia kiadott már drivert hozzá. Az eddigi tapasztalataim szerint nVidia-s driverekkel szinte csak Gentoo alatt nincs probléma. Mindenhol, ahol előre fordított csomagban kell feltenni őket, sok a baj.
    Az nForce kissé még labilisabb, de általában működni szokott. Bővebbet nem tudok, én még csak az álmodozásnál tartok, hogy valaha lesz ilyenem...:)

    A MobileDisk nem tudom, micsoda. Leírnád?

    Egérből általában minden megy, legfeljebb meg kell keresgélni, milyen protokollt használ. A billentyűzetre pedig létezik egy linuxos driver, amelyik a legtöbb multimédiás billentyűzetet kezeli, a neve lineak (Linux Easy Access Keyboard). Ez Gentoo alatt is megvan.

    Alaplap, memória, vinyó, hangfal megy azonnal. Sőt, némelyik jobban, mint Win alatt. TFT-nél max. az XFree beállítása lehet majd gond, de ha ismered a monitor adatait, semmi gond.

    Ha a Pen-drive USB-s, akkor valószínűleg megy. USB-s adattárolás van a kernelben. De szerintem nézz körül a www.kernel.org-on, hogy mely eszközöket támogat a kernel.
    Na, csak a kedvedért:), kipróbáltam. Van itt egy Pendrive, bedugtam az USB portra. A kernel azonnal felismerte, hogy mi van bedugva. Azt viszont nem tudom, hogy lehetne ezt filerendszerként csatolni... De legalább működik. Ez egy Fujitsu-Siemens 16M USB Pendrive.

    Én mondjuk nVidia alapú kártyát ajánlok, mert a driverei szerintem sokkal jobbak, mint másé. Igaz, a TV-kimenet minősége nem túl jó, de az újabbaknak már elfogadható.

    Hm, az idézett rész: nem kell aggódni. Elindítod. Ha fagy, egy sort átírsz az X konfigjában. Az AGP csatolóból kettőt is lehet választani, és állítólag az egyikkel ez fagy le, a másikkal az. Nekem egyikkel sem fagy, de lehetséges.

    Gentoo alatt mindig a legfrisebb programjaid lesznek, az nVidia-s driverek pedig nem úgy vannak megírva (mint más cégekéi), hogy egy bizonyos kernellel mennek, egy bizonyos X verzió alatt.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #34 üzenetére

    A csomagokat az /etc/make.conf-ban megadott tükrökről, illetve, ha ott nem találja, az ebuildben megadot forráscímről próbálja letölteni. Ezek szöveges file-ok, úgyhogy el tudod olvasni, honnan mit kell leszedni.

    De ha van netkapcsolatod, természetesen automatikus a letöltés, beállítás, konfig, fordítás, installálás, beállítás.

    Net azért ''nem nagyon'' kell, mert ha nagyon akarod, enélkül is működik, csak akkor kell egy máik gép, amire letöltögeted a fentiekben kibogarászott forrásfile-okat, valamint a Gentoo lapjáról az aktuális portage tree-t. Ez utóbbi fontos, mert ebben van benne, milyen programokat ismer a Gentoo, hogyan kell installálni, stb.! Utána pedig a hálómentes gépedre másolod a letöltött anyagot. (Illetve a portage tree-t kitömöríted a /usr könyvtárba.)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • Sipi

    addikt

    válasz zrubi #37 üzenetére

    Mit értesz egyéni beállításon? Egyéni USE változók használatát?

    Én ilyenkor azt szoktam, hogy átírom az ebuildet...:) Abban van egy IUSE sor, átírod azt, vagy ahol a configure parancsot kiadja, paraméterként beírod a megfelelő konfig paramétert. (Gondolom, mysql, php supportot akarsz NEM beletenni pl. postfizbe. Akkor írd bele a postfix ebuildjébe, oda, ahol előállítja a USE változó értéke alapján a configure paramétereit, hogy --without-php. Vagy valami hasonló, ezt csak hasra ütve mondtam, biztos, hogy nem ez a heyes paraméter.)
    Ha azt akarod, hogy ez a módosítás ne tűnjön el minden portage frissítésnél (olyankor ugyanis törli a portage könyvtárat, és letölti az újat (no, nem teljesen, de mindegy), ''mkdir /usr/portage.local'', és a /etc/make.conf-ban állítsd be a PORTDIR_OVERLAY értékét erre a könyvtárra. Ez lesz a helyi portage tree-d, ehhez sosem nyúl, ebben ugyanolyan könyvtárszerkezetben, mint az igazi, elhelyezheted a megfelelő ebuildjeidet. Ha teljesen új ebuildet kreálsz, azt is ebbe érdemes tenni.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • buddha

    tag

    Üdv!

    Mobil disk: Elméletileg szerintem egy Flash Drive. Azaz asszem Pen drive, legalábbis azon bellüli kategóriába árulják az e-connect-ben...

    DE TÉNYLEG! Ti gentoo-t használtok! Milyen videókártyával? (ha a fenti használatra kellene...) Gyártó+típus. Az lenne a legjobb, ha olyat írnátok, amit Ti vagy az ismerőseitek használtok, de az is jó lenne, ha olyat írnátok, amit BIZTOSAN támogatja a gentoo...
    Egyébként ha Matrox, akkor melyik lenne a jobb??? Vagy a G450 / G550 -hez várhatóan soká fejezik be a driverfejlesztést???
    Mennem kell... Kösz!

  • Sipi

    addikt

    válasz buddha #44 üzenetére

    Én GeForce2 GTS-t használok...:) De minden GeForce sorozatú kártya jó lesz! A TV-Outja tutira menni fog, ha máshogy nem, az nv-tv-out segésdprogrammal. A videobemenet kicsit macerásabb, a rivatv driver kezeli, de nem mindegyik típust, és nem mindig túl jól. A GF4-es sorozat egyes tagjaival lehetnek felismerési gondok, de a legtöbbje simán megy.

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #42 üzenetére

    Szeva Sipi!
    Az a portage tree egész véletlenül nem egy 6-7 megás csomag a szervere(ke)n?
    Mert ha igen, akkor azt még így Voda-n keresztül is le tudom piszkálni. :)
    (UT2003 és Quake 3 demot is ''hoztam'' már le, de nem volt egy leányálom az biztos:) ) (UT2003 kb 140 Mb=2x telefon-töltés:( )
    Szóval ha ez a p. tree megvan, akkor már csak ki kell válogatnom belőle hogy mi kell, és azt letölteni valahol?
    Tényleg Voda -netet nem tudod hogy be lehet -e esetleg üzemelni Gentoo alatt?
    (Tudom túl sokat kérdezek, de hát én még csak nem is láttam ilyen Linux -ot:( )

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #46 üzenetére

    Talált, süllyedt! Talán az előző nap ''termése'' van betömörítve. Maga az igazi tree rsync-en keresztül folyamatosan tükrözhető. Elvileg pár percenként kerül bele egy-két változás. De semmi gond nincs, ha te csak pár naponként töltöd le, egyben.

    Ha megvan, igen, csak válogatsz. Akár úgy, hogy bemész minden könyvtárba, és elolvasod az ebuildekben, melyik csomag micsoda, vagy ha kb. tudod, mit akarsz feltenni, ''emerge search xxx'', ekkor csak a csomag nevében keres, vagy ''emerge üS xxx'', ekkor a leírásban is.

    Nyugodtan kérdezz. Ne lepődj meg: pont ezért indítottam ezt a témát...:) :) :)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • zrubi

    senior tag

    válasz buddha #44 üzenetére

    Nekem konkrétan GF4 Ti 4200 van. Ezzel lehet jól játszani :D
    De a TV-outj át, meg 'dual head'-et nem próbáltam, mert csak egy monitorom van, a tv-m meg egy ezer éves k*ki :(

    A driver jó a hozzá, annyi hártánya van, hogy bináris, és így az van benne amit beleraknak nvidia-ék...

    G450/550 mplayer kezeli fbdev-en keresztül, és állítólag jó (forás: mplayer doksi)
    A driver hiánnyossága pedig csak a tv out-ra korlátozódik...

    zrubi.hu

  • proximus

    senior tag

    válasz Sipi #47 üzenetére

    ÁÁÁááááááááá már ÉÉÉéééértem :DDD :DDD
    Kezdem érezni a Gentoo vérprofi-ságát :))
    Na le is vadásztam egy ilyen csomit, hát mit mondjak megdolgozott vele a gép (kicsomagolás) :)
    Húúúha akad csomag bőven. :)
    De honnan fogom tudni hogy mi fog ebből kelleni nekem :(

  • Sipi

    addikt

    válasz proximus #49 üzenetére

    Mi kell? Attól függ, mit akarsz csinálni. Én pl. egyszer - szórakozásból - elolvastam az összeset...:) Nem kel aggódni, a függőségek nagyon jók, ha beállítod, hogy pl. opengl-t szeretnél használni (/etc/make.conc, USE változó értéke), akkor az összes program, ami tud opengl-t kezelni, azzal fordul le. És persze a hozzá való könyvtárak, egyéb progik is.

    Alapban pl. a dev-* könyvtárakkal nem kell törődni, úgy már nem marad olyan sok...:) KDE-ből csak a kde-3.x.x csomagot kell feltenni, ő majd magának felrakja a hozzávalókat (kdeadmin, base, stb.)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

Aktív témák