Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KROK640

    veterán

    válasz Czo #96746 üzenetére

    Helytelenül fogalmaztam és ez félreértést okozott közöttünk.
    Szóval a "betárcsázós" alatt az 56K-s modemesre gondoltam. És igen, pont ez volt a baj, hogy perc alapon működött, mert a mindenkiNET csomagot megszűntették. (üzletileg nyilván egy jövedelmező lépés volt)
    1999 október lelején lett itthon 56K-m. A percdíj nem volt olcsó, annyira, hogy 2000-ben már folyamatos vitákat szűlt a családban a netezés miatt keletkezett magas számla. 2001-ben pedig korlátozás is volt. (eleinte titokban járogattam fel tartalék netkábellel, persze a modem tárcsázásának hangját alig tudtam elnyomni, hiába a leghajnalibb/éjszakaibb időkben csináltam mikor mindenki alszik; később egy ideig egyirányúsítva lett a telefonvonalunk). A korlátozástól úgy tudtam megszabadulni, hogy megígértem a szülőknek, hogy a telefonszámla netrészét és továbbiakban én fizetem, így lehetett szószerint a netre keresni, és rendszeresen annyi volt a számla, hogy épp csak ki tudtam fizetni, így hiába vállaltam sok diák melót, a gépfejlesztés mégis egyre távolabb került. :(
    Az Athlon XP-t is úgy sikerült beszereznem, hogy részben eladtam az előző gépemet, részben addfigra beindult a CPU business (annyira egyébként, hogy később diákmelóra sem volt szükségem :) )
    Persze eddigre világos volt számomra, hogy ADSL kell, a városi haverok is mind nagy lazán odadobták : "miért nem köttetsz ADSL-t?" miközben irigykedve néztem, hogy egyre többeknek és többeknek van, nekem meg nem.
    A falusi haverokkal szervezekedésbe is kezdtünk, aláírás gyűjtés, polgármesterrel beszélés, a matáv rendszeres zaklatása.

    A "következő fokozat" 2003 december 18-án jött el, amikor is bekötötték az ISDN-t. Szóval pont mikor jött a "téli szünet" akkor lett ISDN, emlékszem, ahogy hazaértem már ISDN volt (a doboz nyoma a falon mai napig itt van mellettem)
    Erre azért emlékszem ilyen pontosan, mert abban az évben az volt az utolsó "munkanapom" és akkor szerveztem Gamestar fórumtalálkozót, dec 20-ra, ami a legnagyobb általam szervezett netes találkozó volt a mai napig. (és fotók mellett az emlékek is megvannak erről, meg az is h aznap egy 1968-as Impalahoz is szerencsém volt).
    Ennek az volt az előnye, hogy már nem bíípegett mikor csatlakozott és a fali aljzatok itt voltak a gép mellet, így nem kellett az előszobán át a szülők szobájába óvatosan bevezetni a kábelt, sőt (ki)húzgálni sem kellett, csak bontani és felépíteni a kapcsolatot a gépen. :)
    Sajnos ez volt az egyik nagy hátránya. Sokkal nehezebben volt ellenőrizhető, hogy a gép mellett ülő ember online-e vagy sem. Két vonallal bizony percenként 14ft-ért lógott fent az ember, ami óránként nem kevesebb mint 840ft-ot jelentett (összehasonlításul akkor emlékeim szerint netto 210ft-ért dolgoztam, vagyis egyetlen óra netezezés majd' négy órai fizumba telt!). Volt ugyan 40 ingyenes óra, de ez csakhamar inkább gond lett mint előny, ugyanis naná persze h fele öcsémnek jár, így van 20 óra. Vagyis hétköznaponta egyetlen óra de ez legalább délután 4 után is levihető volt ( pont mire hazaértünk, megkajáltunk, mehetett a harc a gépért, de néha annyira, hogy Dzsingisz khan hozzánk képest pacifista volt). Persze az igény megjelent hogy hétvégén is netezzünk, mivel én fizettem, akkor is megengedtem magamnak 1-2 órát, amit persze hamar öcsém is követett, eredmény : Sok-sok veszekedés, és persze újra és újra a "legyen már ADSL" körök, mind a matávnál, mind a polgármesternél. Ráadásul a szülők rájöttek egy idő után, hogy nem tudnak hívni minket telefonon ha mindkét vonalon fent vagyunk, így kötelezve lettünk az egy vonal (64K) használatára, sajnos a 40 óra ugyanígy vonatkozott erre (nem lett sajnos egy csapásra 80 óra) viszont cserébe már fele annyit ért a fent töltött idő. Sovány vígasz, hogy a fizetős időszakban legalább így 7ft/percre csökkent a díj (cserébe többet is kellett fent legyek) így már csak két órát kellett dolgozzak egy óra netezésért. Persze ekkoriban már bevett szokások voltak (már az ISDN előtt is 2002-től), hogy betöltöm a fórum oldalakat (több böngésző ablakban) majd bontom a kapcsolatot. Elolvasok mindent ami olyan, arra jegyzettömbe írok választ. Mikor kész van minden, akkor visszacsatlakoztam, a már betöltött oldalokon a válasz gombokra katt, célirányosan postoltam a kommenteket és kapcsolat bontása. Ezzel azért nagyon sokat tudtam spórolni, azzal együtt is, hogy emlékeim szerint csatlakozási díj is volt. Egyébként ez a módszer annyira megmaradt, hogy mai napig a hosszabb kommenteket jegyzettömben írom, így például most éppen ezt is.
    Itt még megjegyzem nálunk 1999-2005 között az volt a bevett gyakorlat, hogy a gép hármunké közösen (fater-öcsém-én) de ha baja van, vini kell valahová, vagy költeni kell rá, fejleszteni kell, akkor az én gépem. Ez vezetett oda, hogy mire 2005-ben öcsémnek lett külön gépe neki kellett összegyűjtenie rá az összes pénzt, ugyanis az aktuális gépből igazolhatóan minden hardver az én pénzemből volt. Na ezt próbálta net ügyben is megvalósítani, éjszaka nem egyszer elkaptam, hogy titokban Warcraft III-azik, amivel nem lett volna probléma, ha beleszáll a net fizetésébe, de ezt nem tette. Apró személyes dolog még, hogy az akkor kani-n (War 3 tört magyar szerver) megismert emberek egy részével mai napig (így közel 20 év után!) is tartjuk a kapcsolatot :D
    2004 szeptemberében egy haver a buszmegállóban említette (alkonyat volt még erre is emlékszem) hogy azon a napon látott DSALMokat és mintha építenék ki az ADSL-t.

    2004 december 28-án jött el a következő fokozat : a faluban (Debrecentől pár km-re az első falu) harmadikként lettem ADSL tulajdonos. Csak a polgi és az orvos előzött meg, de a kiépítés első napjának délutánján megkaptam én is az ADSL-t. 512KB/s-es vonal volt 128K-s feltöltéssel, azonban közölték, hogy ezt másnapra duplázni fogják. Akkor volt az első országos duplázás pont, és másnapra meg is lett az 1Mbit. De még aznap este elrohantam elújságolni Random és Béka haveromnak, - akik épp azt a trabit szerelték amin amúgy vezetni tanultam - , a szanaszét szedett váltó felett örömködtünk, hogy van ADSL-em, emlékszem még némi pálinka is előkerült. (pedig nekik még heteket, hónapokat kellett várniuk, mivel nem fértek bele az első körös kötésbe).
    Érdekességként megemlítem, hogy ez az ADSL 2000 szeptemberi indulása után bő 4 évvel volt, ami igen soknak hangzik, pláne, hogy kb 3 évet vártam rá, de : 2004 dec 31-én 204 ezer ADSL-es volt az országban és én már köztük voltam. 2008 júliusára ez meghaladta a 600 ezret (és közel 1,6 M szélessávú hozzáférés volt összesen) tehát ADSLben kb az első harmadban csatlakoztam.
    Az ADSL volt a hatalmas fordulat, mert megszűntek a (net miatti) korán kelések, bár nekem nem is a sebeség volt a lényeg, hanem a percekben korlátlanul eltölthető online idő. (elkezdtem jelentősen kevesebbet játszani, és többet fórumozni egyébként).
    2006 májusában újabb duplázás révén már 2Mbitre nőtt a sávszéleség, addigra öcsémnek is volt külön gépe, és a 2Mbiten is nagyjából megtudtunk osztozni. BTW sok más szempontól, de az életemnek egy nagyon kellemes időszaka következett 2006 januárja és 2010 ősze között olyan időszakom volt, amit mai napig visszasírok
    Aztán 2008 vagy 2009 körül megint dupláztak 8Mbitre, amiben az volt a durva, hogy már közel 1MB/s tempoval tudtam tölteni, és ha kinéztem egy filmet, mire lefőtt a teám, lejött a film. Akkor értem el arra a szintre, hogy úgy voltam vele ennél gyorsabb net nekem nem is kéne. 2010-ben mégis emeltek 16Mbitre, ami instabil hálózatot okozott, végül 4Mbit-el sikerült stabilizálni, félévnyi pokoljárás után; ezért is jött 2012-ben a 30Mbites UPC, de ez már másik történet ...
    (uh, sorry a hosszúért csak úgy ömlöttek az emlékek)

    És igen, emlékszem a UPC-t azért nem szerettem volna, mert az forgalom korlátos volt, vagyis töltögetni nem lett volna jó. Emlékszem, hogy még 2007-8 körül is mekkora felháborodás volt, mikor 30GB-ás forgalomkorlátot állított fel a UPC. Sok UPC-s haver mindenféle forgalom mérő szoftvert állított fel, sőt a kiváncsiság okán én magam is telepítettem egyet a gépre, hogy lássam UPC-be hogy férnék bele.
    Az általad linkelt órára is emlékszem a reklámokból :D

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Új hozzászólás Aktív témák