Macintosh és a játékok

Telepítés után

Miután a szoftver telepített állapotba került szeretett gépünkön, indulhat a játék. Személy szerint első körben a Bioshock első részét próbáltam ki, ami megfelelő beállítások mellett rendkívül stabilan és jól futott még 2560x1440-es felbontásban is, mindent maximumra állítva azért már voltak problémák.

A játék tehát elindult, menüjében a szokásos PC-s játékokra jellemző lehetőségek találhatóak, ugyanúgy lehetőségünk van különféle grafikai és egyéb beállításokra. Ami számomra elsőre picit kényelmetlen volt az az eredeti, a géphez járó perifériák használata. A Bioshock esetében a billentyűzettel nem volt különösebb problémám, mivel kimondott átiratról van szó, így minden gomb a helyén van és nincs probléma, hogy valami esetleg nagyon nem esik kézre. Inkább az egér esetében voltak kényelmetlenségeim, első körben egy picit lassúnak bizonyult így nehézkes volt a célzás, állítva a szenzitivitáson már valamivel jobb volt a helyzet, de még mindig valahogy lassúnak éreztem. Kicserélve az egeret egy normál vezeték nélküli optikai egérre, pedig már túl gyors volt, szóval FPS esetében érdemes első körben a saját ízlésünknek megfelelően bekalibrálni az egeret a későbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében. Ezt nem rónám fel hibának, mindössze egy észrevételnek szántam. Ha esetleg csak én bénáztam el valamit a Magic Mouse-szal kapcsolatban, nyugodtan szóljatok.

Az Apple egyéb játékra alkalmas platformjai:

iPhone: hatalmas lendülettel robbant be a köztudatba, és mára már méretes felhasználói bázissal rendelkezik, miközben a legnagyobb kiadók is dolgoznak iPhone-os játékokon. Egyre nagyobb szeletet hasít ki a kézi konzolok piacából

iPod touch: lényegében az iPhone “kistestvére”, játékra használható tudása megegyezik és ugyanazokat a szoftvereket használhatjuk, nagy előnye, hogy olcsóbb, mint a telefonálásra alkalmas iPhone.

iPad: a nemrégiben bemutatott és pont a napokban megjelenő eszköz is komoly szerephez jut a játék terén. Bár ára miatt, mint minden Apple terméknél itt is csak járulékos lehetőségről beszélhetünk, ennek ellenére érdemes odafigyelni rá, hiszen már az indulás pillanatában több ezer játék áll rendelkezésre.

Több játékot is kipróbálva a tapasztalat az, hogy stabilan, talán egy picit lassabban futnak, mint PC-s társaik. Grafikailag nem lehet komolyabb panasz, bár nyilván a gépben található videókártyánál már jóval erősebbek vannak a piacon. Az elmondható, hogy a jelenleg elérhető Apple gépek java megbirkózik a hivatalosan megjelent Mac játékokkal, talán a Mac Mini “legkisebb” változata az ami kevésbé fogékony az erősebb hardvert igénylő alkotásokra. Amit még lényeges megemlíteni, hogy ma már az összes Mac, Inteles processzorral szerelt, szemben a korábbi Power PC-s változatokkal, amik szintén kiválóak voltak a maguk korában, de mára már az egyre kisebb támogatás miatt inkább csak az alapvető dolgok ellátására képesek. Viszont, hogy kedvezzünk a régi Mac gépek tulajdonosainak is egy cikk keretében ezekről is megemlékezünk és sorba vesszük a lehetőségeket.

Amiről még nem esett szó, az a hang. Az Apple üzletpolitikájából adódóan az iMac beépített hangszórókkal van felszerelve, hogy megússzuk a felesleges kábelrengeteget. Ezek a hangszórók a gép alsó élén találhatóak (az iMac esetében). Az olcsóbb hangrendszereknél mindenképpen jobban szólnak, de azért nem lehet egy komolyabb felszereléshez hasonlítani őket, már csak méretüknél és számuknál fogva sem. Egy átlag felhasználó számára viszont bőségesen elegendőek. Természetesen akinek ez mégsem felelne meg annak lehetősége van optikai kábel segítségével, mondjuk egy 5.1-es hangrendszer használatára. Ezt ugyanoda kell bedugni, mint a fülhallgatót, de a gép érzékeli amint optikai kábelt helyezünk bele, egy mikrokapcsoló segítségével ilyenkor átvált optikai jelre.

Alapjában véve tehát egy komplett gépet kapunk, ami a mindennapos munka mellett bőven tartogat magában lehetőséget a kikapcsolódásra is. Bár elsősorban még mindig nem játékra tervezett platformról van szó, de egyre inkább erősödik ez az oldala is a Mac-eknek. Mit hoz a jövő? Nehéz megjósolni, miközben a PC-s játékpiac is erős átalakulásokon megy keresztül, és sokszor háttérbe szorul, nem feltételezhető, hogy az Apple gépe első számú játékplatformmá növi ki magát. Ez valószínűleg nem fog bekövetkezni, de az tisztán látszódik, hogy egyre több figyelem jut neki, és sokan látnak benne fantáziát. Ennek ellenére még egy ideig biztos nem ezt a “gépcsaládot” választja az a felhasználó aki kimondottan játszani akar, de olyanok számára, akik egy designos, könnyen használható, kézreálló és nem utolsó sorban megbízható gépre vágynak és néha egy kis játékot is beiktatnának, azoknak tökéletes alternatíva lehet. Igen, azt is hozzá kell tenni, hogy hazai viszonylatban még mindig drága gépeknek számítanak.

Az elkövetkezendő időszakban, még folytatni kívánjuk ezt a témát, így hamarosan külön cikkben tárgyaljuk a Mac-ekre elérhető digitális áruházakat, és részletesen tárgyaljuk a Boot Camp telepítését és használatát valamint tapasztalatokkal egészítjük ki ezeket a témákat. Ami témákat még a cikk során megemlítettünk, természetesen azokat is bővebben kibontjuk az elkövetkezendő cikkek során.

A rendelkezésünkre bocsátott tesztgépért pedig köszönet az Apple hazai képviseletének.

Azóta történt

Előzmények