Játékot Macintosh-ra - de melyikre?

Előszó

Ha játék, akkor PC vagy konzol. Ez az általános teória él az emberek többségének a fejében, a Mac-ről (és a Windowstól különböző operációs rendszerekről úgy általában) pedig azt hiszik, hogy a játékok világa az interneten játszható stratégiai játékoknál meg is áll. Ez egyértelműen tévedés, bár tény ami tény, a Microsoft operációs rendszere alá sokkal több játékszoftver jelenik meg, mint OSX alá. Az elmúlt években viszont úgy látszik, hogy az Apple is rájött, hogy most még van esélye beszállni a játékos bizniszbe, ennek eredménye például, hogy a Steam hamarosan elérhetővé válik Mac rendszerre is. Ennek már bőven ideje volt, főleg, mert az Apple már évek óta az Intel processzorait és az nVidia/ATi (AMD) videókártyáit használja, melyek ugye az átlagos PC-kben is megtalálható, a hardver tehát adott, a programozóknak "mindössze" a DirectX hiányát kell valahogy áthidalniuk.

Playing games on Mac

De ez már egy egészen más téma, jelen cikkünkben ugyanis a hardverekre fókuszálunk. Górcső alá vesszük az Apple jelenlegi számítógép kínálatát, megnézzük, hogy melyik milyen hardverrel büszkélkedhetnek az egyes gépek, azok mennyire alkalmasok játékra, valamint megpróbálunk egy áttekinthető képet adni arról, hogy a játékos kedvű Mac rajongók és switcherek (PC-ről Mac-re váltók) igényeiktől függően milyen termékek közül válogathatnak. Pár fontos dolgot is tisztázunk, eloszlatunk pár tévhitet, illetve alapozunk is a témában, rögtön most, a következő bekezdésben.

Az Apple portfóliója jelenleg négy típusú számítógépből áll. Ha ár szerint haladunk közöttük, legalul a Mac mini családot találjuk, melyek elképesztően kis méretű, hangtalan, ám kevésbé erős masinák. Kicsit feljebb helyezkednek el a cég noteszgépei, a MacBook, a MacBook Air és a MacBook Pro család, melyek között hardveres szempontból komolyabb különbségek vannak, mint hinnénk, ezeket is mindjárt tisztázzuk. Az asztali vonal a monitorral egybeépített iMac vonalból, valamint a csúcsmodellből, a Mac Pro-ból áll. Másként megfogalmazva azt is mondhatjuk, hogy a cégnek jelenleg 3 hordozható és 3 asztali számítógépe van.

Playing games on Mac

Rögtön fel kell hívnom pár dologra a figyelmet. Aki használtan szeretne Mac minit vásárolni, az mindenképp figyeljen oda a hardverre, hiszen az első generáció még nem Intel, hanem PowerPC G4 processzorra épült, ami ebből adódóan kevésbé alkalmas játékra. A MacBook tiszta sor, egészen biztos, hogy Intel processzor van bennük, mivel a régebbi gépeket még iBooknak hívták. Nem nehéz a viszonylag friss MacBook Air család beazonosítása sem, a MacBook Pro viszont elég összetett: az Apple a készülékek élete során többször is megváltoztatta azokat a szabályokat, melyek eldöntik, hogy az adott gép megkapja-e a "Pro" jelzőt. Eredetileg a dupla videókártya jelentette a "proságot", később viszont úgy döntöttek, hogy a fém készülékház (ezt nevezik unibody-nak) lesz a MacBook Pro-k sajátja. Ebből adódóan használtan bele lehet futni olyan MacBookba, mely bár fém házas, nem a Pro szériát erősíti, tehát nincs benne két videókártya. Az iMac egyszerű téma, a specifikáció mindent elárul, a Mac Pro család pedig mindössze három gépet számlál, tehát elég könnyű eligazodni köztük.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Macintosh és a játékok - Boot Camp

    Az előző, bevezető cikkben többször is hivatkoztunk a Boot Campre, mint játékra szolgáló alternatívára. Most ezt mutatjuk be egy picit részletesebben, kitérve a telepítési nehézségekre is.

  • Macintosh és a játékok

    Cikkünk egy sorozat elindítójaként arra vállalkozik, hogy összefoglalja az Apple számítógépeinek azon lehetőségeit, amik a játékra adnak módot. Mivel sorozatról van szó ez a rész inkább csak bemelegítés.