Macintosh és a játékok

Bevezetés, általánosságok

Egy új cikksorozatot indítunk útjára annak érdekében, hogy a Mac tulajok és a még éppen a géppel ismerkedő leendő tulajok vagy azok akik csak kíváncsiak más platformokra is, egy helyen megtaláljanak mindent amit tudni érdemes az Apple gépein történő játékról. Fontos megjegyezni, hogy ennek a cikksorozatnak nem célja a PC-vel és konzolokkal történő összehasonlítás, de ennek ellenére olykor elkerülhetetlen lesz a platformok egymás mellé helyezése.

Vágjunk is bele a sűrűjébe és nézzük milyen lehetőségek vannak. Mivel kis ideig nálunk vendégeskedik egy 27”-os iMac, így konkrét tapasztalatok alapján tudunk képet alkotni a lehetőségekről. A cikksorozat alkalmával kitérünk a Mac sajátosságaira, a játékok beszerzésének módjára, a géphez járó perifériák használhatóságára, a látványra, a teljesítményre és úgy kompletten minden apró részletet megpróbálunk feltárni, de először nézzük, hogy milyen adatokkal is rendelkezik az iMac.

Az Apple-ről röviden:

A cég 1970-ben, mint ahogy az számos szoftver és hardver fejlesztő esetében garázsvállalkozásként indult, majd 1976-ban, megalapították az Apple-t. Az alapítók között ott volt a máig kulcsfiguraként “funkcionáló” Steve Jobs. A cég sikerességét jól jelzi a 2009-es évben elért közel 43 milliárd dolláros árbevétel, amit Macintosh gépek mellett az iPod, iPhone rendkívüli sikerességének is köszönhetnek.

Az Apple mindig is nagy hangsúlyt fektetett a megkülönböztetésre, amit már a híres 1984-es reklámjukban is jól alkalmaztak. Azóta pedig folyamatosan alkalmazzák többek között a Mac vs. PC reklámokban.


A tesztelésre kapott gép, jelenleg a legnagyobb méretű 27”-os monitorral szerelt, nyilván nem kell különösebben ecsetelni, hogy ez jelenti magát a gépet is, vagyis egy egybeépített számítógépről beszélünk, aminek mindössze egy kábelre van szüksége a működéshez, igen, ez a tápkábel. Méretben, az Apple kínálatának legnagyobb iMac-éről van szó, és teljesítményben is kiemelkedő paraméterekkel rendelkezik. Az általunk tesztelt iMac Intel Core 2 Duo 3,09 GHz-es processzorral, 4 GB memóriával, 1 TB méretű merevlemezzel és ATI Radeon HD 4670 grafikus kártyával szerelt példány. Mint fentebb már kiderült a képernyő 27”-os, és 2560x1440 pixel megjelenítésére képes.

A fentebb leírt konfigurációnál jelenleg csak a Core i5-ös és i7-es processzorral felvértezett iMac-ek képviselnek nagyobb teljesítményt, de ezek beszerzése jelenleg nehézkes lehet.

A gép méretei tiszteletet parancsolók, kiemelve a dobozból nehéz szóhoz jutni, főleg ha előtte egy jóval szerényebb méretű megjelenítővel volt dolgoztunk. Az összeszerelés pikk-pakk megtörténik, utána már csak a formás billentyűzetet és a vadonatúj Magic Mouse-t kell elővarázsolnunk az újratervezett távirányítóval együtt. Mivel már ezek is vezeték nélküli perifériák, így nem kell különösebben küszködnünk az üzembehelyezéssel.

A gyors bootolás után már elénk is tárul a Snow Leopard, az OSX legújabb változata. Egy igazán kifinomult “jószággal” van dolgunk, ami jó házi macskaként teszi a dolgát, és minden hétköznapi feladatot kecses eleganciával hajt végre. Bár, manapság már a Win felhasználók sem panaszkodhatnak, mivel a Win7 kimondottan kiemelkedő felhasználói élményt nyújt, főleg ha az XP-hez hasonlítjuk, de a Mac OSX talán még mindig egy picit előrébb tart ha felhasználóbarát felületről és az élményről van szó. Mint azt az elején említettem, nem kívánunk komolyabb összehasonlítást a PC-vel és annak operációs rendszereivel, így inkább lépjünk is túl ezen.

Szóval itt van nekünk ez a Snow Leopard, ami egy friss Mac felhasználónak még igencsak szokatlan lehet, de a beletanulás gyorsan megy, mivel nagyon kézreálló az egész rendszer. Ha sikerült megérteni az operációs rendszer felépítését és működési elvét onnantól már rendkívül gördülékenyen megy vele a munka.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények