A Gaming Evolved partnerprogram
Bár manapság a a legtöbb nagy kiadót leginkább a konzolok érdeklik, a PC-s játékok helyzete sem mondható túlzottan problémásnak. Már csak azért sem, mert a PC-piac igen nagy, ráadásul három cégnek is érdekében áll ezt fenntartani. Nevezetesen az AMD-ről, az NVIDIA-ról és az Intelről van szó, amely vállalatok tesznek is azért, hogy elfogadható minőségű PC-s játékok szülessenek. Ebből a szempontból úgy gondoltuk, hogy elkészítünk egy cikksorozatot, amely pont azzal foglalkozik, hogy melyik érintett mit tesz hozzá a közöshöz, ami végtére is előnyt kovácsolhat a PC-s játékosok számára.
Első körben az AMD Gaming Evolved partnerprogramját, illetve játékfejlesztőket segítő politikáját vesszük górcső alá, de mindenki sorra kerül, minden érintett külön cikket kap. Mindenek előtt érdemes felidézni egy kisebb történelmi hátteret, mivel az AMD úgymond bevásárolta magát a PC-s játékok világába, amikor 2006-ban megvették az ATI néven ismert céget. Utóbbi vállalat rendelkezett saját partnerprogrammal, amely a Get In Game névre hallgatott. Ez az ezredforduló elején nem működött tökéletesen, mivel nagyon specializált rendszer alapján zajlott a fejlesztők segítése. A koncepcióval ugyan sikerült megnyerniük a Valve-ot, így a Half-Life 2 például egy Get In Game cím volt, de a szoftverfejlesztők nagy része nem szeretett a végletekig optimalizálni, vagyis sokak számára nem volt kiemelten fontos az ATI szakmai segítsége.
A Get In Game partnerprogram a fentiek következtében megszűnt, miután az AMD felvásárolta az ATI-t. Helyette viszont elindult egy másik vonal, ami a máig létező Gaming Evolvedet eredményezte, amely ma Ritche Corpus vezetésével működik. Ennek az alapjai nem sokban különböznek az elődnek számító Get In Game-től, tehát a cél a jó optimalizálás elérése, de új dolognak számított, hogy az AMD meghallgatta a fejlesztők igényeit, illetve saját házon belüli fejlesztéseket is levezényelt, amelynek eredményét a partnerek felhasználhatták. Persze az évek során a Gaming Evolved sokat változott, így mindig az aktuális piaci helyzethez igazodott. Ez mára elért arra a pontra, hogy az AMD már a fejlesztőpartnerek extrém kívánságait is teljesíti, ami tulajdonképpen azt eredményezi, hogy a gyártó a fejlesztéseinek jó részét a szoftvercégeknek rendeli alá.
A Gaming Evolved egyfajta kiegészítésének tekinthetők még a Never Settle promóciók, amelyeken belül az AMD ingyen játékokat biztosít az egyes Radeonokhoz. Ez relatíve új dolognak tekinthető, de logikus irány, hiszen a kiadókkal való egyre szorosabb kapcsolat azt is jelenti, hogy az AMD egészen olcsón juthat játékkulcsokhoz. Egyszerű üzlet ez, hiszen a kiválasztott alkotások kapásból sokszázezer, vagy akár pár millió dolláros bevétellel indulnak PC-n. Van azonban egy érdekes része is ennek a koncepciónak, ugyanis mára az AMD rengeteg kiadóval van kapcsolatban, vagyis a Never Settle promóció részének lenni ma egyfajta jutalommá vált. Fontos kritérium, hogy oda kell figyelni az adott játék PC-s portjára, így az AMD azokkal a kiadókkal már le sem szerződik, akiknek a PC csak egy másodlagos platform. Friss információink szerint jelenleg az Electronic Arts, a Square Enix, a SEGA, a Nordic Games, az 505 Games, a 2K Games, a Capcom és a Deep Silver rendelkezik olyan szerződéssel, amely lehetőséget ad a Never Settle vagy hasonló promóciókban való részvételre.
A felsorolt kiadók kapcsán érezhető, hogy az AMD elsődlegesen az AAA kategóriás multiplatform címek támogatását tartja fontosnak. Persze a MMO és MOBA címek, illetve az eSport sincs megvetve, de érezhetően kisebb az ide irányuló figyelem. Ez részben a Gaming Evolved működésével kapcsolatos koncepció, mivel az MMO és MOBA címek tervezése másképp zajlik, vagyis szinte egyetlen fejlesztő sem tekinti kritikusnak a komoly optimalizálást. Maguk az MMO és MOBA programok is hosszabb távú befektetések, azaz egy termék életciklusa ideális esetben 4-6 év, vagy akár hosszabb időtartam is lehet, amikor számolni kell azzal, hogy a tervezett életciklus közepén le lesz cserélve a grafikát biztosító alrendszer, vagyis eleve nem éri meg jó teljesítményre kihegyezni a játékot.
Az AMD ennek a fejlesztési koncepciónak a kiszolgálására nincs igazán berendezkedve, mivel az MMO és MOBA fejlesztéseket vezénylő stúdiók inkább azt szeretik, ha a hardverpartnerük elvégzik helyettük a munkát ezzel átvállalva a költségek egy részét is. Az AMD ezt nem szokta megtenni, mivel az elkészített különböző technikáik és effektjeik sorra nyílt forráskódúak, vagyis ahhoz minden partnerüknek hozzá kell tennie a magáét, ha jó eredményt szeretnének látni. Erre pedig főleg az AAA kategóriás multiplatform címeknél van meg az erőforrás.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!