Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Audience

    aktív tag

    válasz Atomgeszi #7047 üzenetére

    Olyan hosszú 10-essel menj el az óráig, hogy kényelmesen be lehessen kötni, azt a plusz dobozt hagyd ki. A 10-est készítsd oda, és amikor a szaki plombát bont, köttesd be a 10-est a falvezeték helyére és a gondosan előkészített vezetéket ekkor kösd be a lakáselosztóba a falvezeték helyére. így nem lesz felesleges kötés és doboz a mért fővezetéken. Nálunk 10-esnél nem lehet vékonyabb a mért fővezeték akkor sem ha a csatlakozási teljesítmény nem igényli.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Atomgeszi #7047 üzenetére

    A kollega csak az egyik felét írta le.
    Az általad írtak alapján vagy nagyon kezdő vagy, vagy inkább csak hobby barkács aki valamivel többet tud másnál de nem 100%-ban szakmabeli, bocsi hogy ezt így leírom, de nem mind1 ki milyen szinten járatos az adott szakma mélységeiben.

    Az egész mérőóra körüli történet a következő kérdéssel kell mindig induljon:
    Melyik régióban van, a pontosan milyen ingatlan? Családi ház, ikerház, többlakásos épületben lakás?

    Régiónként nagyon eltérő, ne a végén kelljen megint vésni-bontani.
    Van ahol tényleg az EON-osok csinálják az egész szabványosítás vezeték cserét, van ahol a versenypiacról kell ASZR regisztrált szerelőt hívni ehhez, mert az EON csak a mérőórát és a hozzátartozó kismegszakítót cseréli HA a körülmények megfelelőek.
    Van ahol EON csak plomba bontanak, de Te végzed el a vezeték cserét...
    Először ezt kell tisztázni.

    Ha már felújítotok 1x32A a minimum, nem azért hogy a pénzt szedjék el, hanem a jövőállóság érdekében. Ehhez pedig tuti szabványosítás fog kelleni.
    De a legjobb ha eleve nagyobb mértékű bővíthetőségre van előkészítve a mérőhely, hogy bármire lehessen variálni. Tehát a nappali tarifán 5x1x10-es a mérőórától az első mért elosztóig és az abban lévő túláramvédelemig. Érdemes más most második tarifához beépíteni a tartalék védőcsövezéseket, ne később kelljen vésni ha még is lesz pl hőszivattyú. Nem tudhatod 10 év múlva mi fog kelleni.

    Mindenképp helyszíni konzultáció kell azzal, aki ténylegesen a mérőóránál lévő újravezetékezést megteheti, ne internetes tanácsokat vegyél készpénznek, mert lehet teljesen át kell alakítani mindent ha nem megfelelő az utcáról érkező betáp.
    Ha pl Budapest, vagy PEST megye, akkor regisztrált szerelő kell, Ő bejelenti a plaomba bontást, majd megcsinálja a szabványos mérődoboz beépítést, a mérőóra belehelyezésével és a szükséges vezetékezést, pl ha nem megfelelő a tetőtartó és azt is cserélni kell.

    Összesen 1x32A-ig NEM ingyenes, ezt a laikusoknak szokták egyszerűen elmagyarázni a lusta villanyászok. Csupán nem kér a szolgáltató amperenkénti hálózat fejlesztési díjat.
    Konkrétan akkor is ki kell menniük, ami 1x kiszállás esetén (tehát ha mindent rendben találnak a bekapcsoláshoz és visszaplombáláshoz) akkor csak 13.368 huf volt bruttó tavaly.

    Ehhez képest ha elegendő csak a fa szekrényben a csatlakozási ponttól pár méter vezeték cserével megcsinálni a szabványosítást mert a fa szekrényben van az elmenő mért kiselosztó, az legalább nettó 164 ezer hufról szokott mostanában indulni haveri kedvezménnyel.
    Na ehhez viszonyít a lusta villanyász, mondván a bruttó 13.368 az "ingyen" van a nettó 164 ezerhez képest.

    Tehát az 1x32A-hez valszeg nem ússzátok meg a szabványosítást, ami a fenti összegről indulhat ha szinte alig kell valamit csinálni és innen a határ a csillagos ég.
    Tehát ha rossz a tetőtartó és onnantól kezdve végig kell vésni a falat a mérőóráig új védőcsővel és a tetőtartó cseréjével, inkább most kelljen megcsinálni mint 2 év múlva kelljen megint szétbombázni mindent. De ez is pénzbe kerül.
    Azt sem mind1 hogy milyen a betáp légvezeték, vagy földkábel, ha azt is cserélni kell akkor a telken belül nektek kell kialakítani a nyomvonalat pl földkábel földmunkája, ez is költség.

    Ezért kell helyszíni felmérés.

    Én amúgy 1x32A-t úgy szoktam javasolni de szigorúan hozzátéve, hogy a vezeték legyen előkészítve második és harmadik 1x16A bekötéséhez ha esetleg az indukciós főzőlap miatt kellene még 1 fázison teljesítmény. Ilyenkor csak a főzőlap második fázisa kerül erre a második EON fázisra.
    A harmadik 10-es fázis vezetéket behúzni nem annyival nagyobb költség, hogy ha később kellene műhely vagy autótöltő számára.

    Ezen felül nem írtad a ház alap területét, de ezeket szoktam még javasolni:
    A hőszivattyú vagy olcsóság jegyében "fűtésre is használható" klímához szoktak még "H" tarifát igényelni, ami nagyobb méretű kombinált mérőhely dobozt igényel, továbbá még 1 védőcsövet a klíma külön kiselosztójához. Ha a vezetékezést nem is építitek ki, érdemes legalább a védőcsövet behelyezni, legalább 3x10-es vezetékhez, de jobb oda is 5x10-el számolni biztos ami biztos.
    Ha rögtön az elején egyben kerül kialakításra, akkor nem annyival nagyobb költség. Ne higgy a klímás topicokban terjedő ostobaságnak hogy "800 ezret fizettem a "H" tarifáért", ott nem a "H" tarifa került annyiba, az kb 100k-val dobhatta meg a tényleges költséget, ami 3 év alatt megtérül. Ezek az ember mindig kamuznak és nem veszik figyelembe hogy a teljes szabványosítás során milyen további biztonsági dolgokat kellett elvégezni amiknek pénzbeli értéke van.

    Tehát szar volt az alap kiépítésük a normál nappali tarifához is és azt meg is kellett oldani, azért került sokba, nem a "H" tarifa kerül 800 k-ba.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák