Új hozzászólás Aktív témák

  • james

    aktív tag

    Megint itt vagyok.

    Elgondolkodtató ez kaotikus mégis határozott viselkedés. Azt hiszem arra gondoltok, hogy ugyan pl. a bolygó kvázi instabilan viselkedik mégis mindezt egy behatárolható térrészben teszi. Erre példa pl. egy kaotikus rugós felfuggesztésü rendszer, ahol ugyan kiszámíthatatlan a teher pontos mozgása, mégis bizonyos fraktálszerü valószínüségi térben fordul elő leggyakrabban, ezen a téren belül végtelenül kaotikus ezen kívül viszont nem megy, pl. a rugó hossza miatt... A már emlitett kétlefolyós kisérlet viszont kicsit érdekesebb, itt elvileg semmi nem gátolja meg a festékcsepp szétterülését. Ugyan nem láttam a pontos kisérlet menetét, de arra gyanakszom a kezdeti festékcsepp egyre csökkenő mértékben de folyamatosan növekszik. Azért csökkenő mértékben, mert egy idő után a két lefolyó távolsága elenyészően kicsi lesz a festékcsepp méretéhez képest... Ezzel együtt kérdéses, végtelen idő mulva végtelenbe tart e a mérete, vagy lesz-e egy maximuma? (a lefolyók kvázi gravitációs pontokat imitálnak)

    Visszatérve a naprendszer instabilitására, nem tudom pontosan mi ez a ''pálya menti hosszúság''... A kilökődés viszont talán mégis lehetséges lehet, talán nem a mi naprendszerünkben, de egy olyanban pl. ahol kellően kis távolságokra vannak a bolygók egymástól, tehát relatíve elég erősen hatnak egymásra, esetleg kettős csillagrendszerben. (nem tudom van-e pl. 3-as csillagrendszer) Egy talán jó példa: Valamilyen alkalmas formályú tartályba a felső perem színtje alól elejtett rugalmas golyó sohasem tud kipattanni az energiaküszöb miatt. Viszont ha több golyót engedünk egyszerre le, akkor (azt hiszem) egy kivételével mindegyik előbb utóbb kipattan. (nem számítva az ütközési és surlódási veszteségeket) Nem tudom helyes-e ez az érvelés, mert ez mégiscsak a szétesést látszik alátámasztani....

    Neduddgi: Ez a Heisenberg dolog is érdekes, milyen apróságokon múlik a világ sorsa. Ha mégis igaza lett volna, ma nem lenne atomfegyver...Az USA mit használt a koreai háborúban, tényleg még csak légcsavaros gépeket? Az hiszem késöbb már Dugles gépeket reptettek, amik sugárhajtásúnak tűntek, de ha jól tudom ezeket is levadászták az akkori Mig-ek...

Új hozzászólás Aktív témák