Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MIFtIli

    aktív tag

    válasz EkSYS #1282 üzenetére

    ...nem hozzám érkezett a kérdés, de megnéztem az oldalt nagyon szép videók vannak rajta, tökéletes szinte az egész, csak nekem ez olyan személytelen, beállított izé az egész. A saját esküvőmön sokkal jobban fogok örülni, ha egy jó barátom kamerázik és a fele életlen lesz és közel sem lesz ilyen művészi, de életszerű lesz és nem lesznek rajta ilyen, "mély és beállított" egymásra nézések. Persze ez csak a saját véleményem és teljesen megértem, aki szeretne egy szép videót az esküvőjéről.
    bár ez ballagás, de kicsit hasonlít [link]

    [ Szerkesztve ]

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz EkSYS #1282 üzenetére

    Na... A válasz MIFtIli-nek is szól részben.

    Az esküvői cinematográfus, az nem esküvői videós. Ez egy új "állatfaj", ahogy az esküvői cinematográfia sem túl régi keletű és leginkább a DSLR-ek esküvői videózásban való elterjedése hozta magával. Az esküvői videó egy műfaj, az esküvői cinematográfia pedig egy másik műfaj (ill. művészeti ág), a kettőt nem szabad keverni. Tehát, amire MIFtIli vágyik, az egy szimpla esküvői videó, mert azt szokta meg. Valói igaz, hogy az esküvői filmnek van egyfajta fennhéjázó miliője.

    Az esküvői film egyébként természetesen külföldön már hagyományokkal rendelkezik, mint minden más, ami nagy nehezen betör kis hazánkba. Mo-n nagyon komolyan terjed és nagyon nagy eséllyel ez a jövő az esküvői fizetős felvételkészítés terén.

    Innentől kezdve, hogy tisztában vagyunk vele, esküvői film készül és nem szimpla videofelvétel, máris tudjuk, hogyan álljunk hozzá, hogyan tekintsünk rá.

    Alapvető jellemzői részben megegyeznek a mozifilmével és részben el is térnek tőle:
    - vannak bőven beállított jelenetek, de még mindig a véletlen dominál. Épp ez teszi nehézzé, hogy úgy kell felvenni a véletlen történéseket, mintha előre így lett volna megtervezve, mintha film lenne és nincs újrajátszási lehetőség (pláne, mert annak már nem lenne ugyan olyan a hangulata).
    - nagyrészt szuperközeli felvételekkel manipulál a készítő. Megragadja azokat a jellemző, apró kis momentumokat, amikre sok év után is emlékezni fognak a résztvevők. A menyasszony fejére felteszik a fátylat, a vőlegény nyakkendőjén egy utolsó igazítás, egy mosoly az örömapa részéről, a menyasszony megfog egy poharat úgy, hogy az ujján a gyűrű, ilyesmik. Legalább is a jobbak így csinálják, a linken most nem ezt láttuk, érdekes megközelítés volt, de nagyon ügyes, hogy így is filmszerű hatást ért el és hangulatos tudott maradni.
    - az esküvői videókból megmaradt, hogy igyekszik a készítő minden arcot megörökíteni a családokból. Ez azért fontos, mert ez mindenki számára egyszeri (jó esetben), megismételhetetlen élmény kell legyen és mindenki szereti magát viszontlátni egy film szereplőjeként egy-egy szép, hangulatos jelenetben, ettől elájulnak. Ezért fizetnek.
    - ha már a fizetésnél tartunk, ami érdekes: egy esküvői film készíttetése nem sokkal kerül többe, mint az esküvői videó. Ez valószínűleg nem azért van így, mert annyira olcsó az esküvői film, hanem azért, mert drága volt eddig a videofelvétel. Ráadásul a gagyi videofelvételek elkészítéséhez milliós kamerák kellettek, a filmekhez pedig sokkal olcsóbb fényképezőgépek+obik kellenek, itt inkább a tudás, a látásmód és a tapasztalat számít. Ha van egy 600e Ft-os 70-200 f2.8-ad, meg legalább egy 60D-d mondjuk, esetleg egy 50mm m42-vel, plusz nagylátóval megtámogatva már technikailag sínen vagy és egymilka alatt maradtál bőven. Steady nem kötelező, ahogy slider-ezgetni sem (mondjuk azért ajánlott). A linken is láthatjuk, hogy viszonylag statikus beállításokkal is lehet hangulatosat művelni, még ha nem is túl könnyű.
    - további jellemző, hogy egy filmhez teljesen más módszerrel készülnek a felvételek. A videózásnál vágóképezésnek felel meg kb., ahogy a legtöbb felvétel készül a filmhez. Ez arra nem igazán jó, hogy a musztert odaadjuk a családnak, illetve csak akkor, ha erre előre felhívjuk a figyelmet, hogy nem fognak egy egybefüggő, élvezhető anyagot kapni. Rengeteget esküvői videóztam anno, tőlem mindig azt kérték, hogy a muszter legyen jó, mert ők azt kérik mindenképpen. Így a felvételkészítésben az volt a piszoknehéz, hogy minden egyes pillanatban komponálni kellett, résen kellett lenni és mindezt órákon keresztül! A képtelenséggel határos, minden egyes alkalommal fogytam több kilót... És mindezt persze nagy kamerákkal még akkor és bagóért...vidéken. Mikor Pestre költöztem és megláttam az itteni árakat, lepetéztem... Születni tudni kell ugye... a megfelelő helyre.

    Azt hiszem, mindkettőtöknek válaszoltam talán... Még annyit tennék hozzá a linkhez, hogy nagyon sok ilyen esküvői filmet néztem már meg és láttam művészi alkotásokat is (magyart is, aki külföldön forgatott), ez kb. a legalsó szint körül jár, ha minőség tekintetében vagy rá kíváncsi, de mindenképpen korrekt és szakmailag is rendben van.

    Fura egyébként, hogy ez az esküvői cinematográfus hogyan született. Emberek kinevezték magukat annak és kész. :) Ahogy az esküvői videós "státusz" is valahogy így született, csak ez a cinematográfus annyira fennkölten hangzik, hogy az emberek azt hihetik, hogy ez egy szakma, pedig "csak" egy művészeti ág gyakorlóját hívják így, mint pl. a festő. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák