Új hozzászólás Aktív témák

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz Dvico #654 üzenetére

    Ha vannak filmezéshez jól használható obijaid a jelenlegi gépedhez, akkor lehet, hogy tényleg érdemes lehet a Nikon vonalon maradnod. Ha váltani akarsz, akkor csakis Canon-ra érdemes.

    Mivel most akarod kezdeni az egészet, ezért a helyedben azért azt a stratégiát is átgondolnám, hogy veszek inkább egy nagy átfogású obit, mondjuk egy 18-135 IS-t olyan 80-90k körül, amivel tapasztalatokat tudsz szerezni és még fotózáshoz sem utolsó (igaz, nem is hű de extra).

    A másik dolog pedig, hogy nagyon sok a vakítás e téren (is) sajnos. Jó drága dolgokat rásóznak az emberekre úgy, hogy ráírják, az pontosan arra való, amire nekik kellene. Az ember nem ismervén más lehetőséget, megveszi és még örül is, hogy kapott valami értékeset, amit pont neki találtak ki. Valójában mindig van más lehetőség.

    Használhatsz régi M42 1/8, 1/4 optikákat is, egy olcsó adapterrel (mivel filmezni úgyis manualban fogsz, ezért tökmindegy). Ezek pár ezertől a pár tízezer Ft-ig terjednek és minimum ugyan azt tudják képminőségben nyújtani, de sokszor jobbat, mint a százezer Ft-os mai társaik. Ilyen obit akár bolhapiacon is vehetsz, vagy Vatera, vagy hirdetéseket böngészve. Ezeket használva annyit azért veszítesz, hogy nem lesz optikai stabilizátorod, mivel a Canon vázakba nincs beépítve. Filmezni viszont úgyis vagy steady-ről, vagy dolly-val, vagy statívval, vagy riggel, valamilyen stabilizátoros megoldással fogsz. Ilyenkor a szuper obin is ki kellene kapcsolnod az optikai stabit. Ha pedig kézből, ill. riggel filmezel, akkor lehet alkalmazni a manapság oly menő kamerarángatós stílust is, így megint csak nem számít az optikai stabilizátor. Egyébként itt jegyezném meg, hogy a Canon ezen a területen is előnyben van a vetélytársaival szemben, hogy az M42 obikat nagyon egyszerű adapterrel rá lehet tenni az EOS gépekre és tökéletesen, fullosan műxenek (kivéve persze az automatikát). Nem kell semmilyen, a képminőséget rontó optikai kiegészítő, meg egyéb hókuszpókuszok.

    Az, hogy a vdslr cuccoknál a fókusz finoman tekerhető, kb. nulla Ft-ot ér pluszban szvsz. Először is az olcsóbb obikon sem vészes, teljesen jól használható. Másodszor, ha filmezel, ML-t fogsz használni. Ezzel tudsz elektronikusan, folyamatos gombnyomással, atom finoman (beállítható) fókuszálni, ennél finomabb elektronikus megoldás fókuszre nem létezik (és ez ingyen van!). Annyira finom, hogy ha tesztképpen legkisebbre, vagy a közelébe állítom a lépésközt, akkor brutál lassan (és brutál finoman) fókuszál, elalszom közben, ilyen lassan az életben nem fog kelleni a gyakorlatban. :) Mindezt egy fentebb említett 18-135 IS obival!
    Azt már nem is említem, hogy éles felvétel közben a legritkább esetben fókuszálgatsz. Minek tennéd? Ha kétszereplős a jelenet, ha egyik tárgyról a másikra át akarsz fókuszálni, ill. a háttérről és kb. ezzel be is fejeztük. Ha mozog valaki, vagy valami és azért kell fókuszálni, akkor follow focus tekerentyűt használsz a rigeden, annál meg megint csak tök mindegy, hogy milyen "simán jár" a fókuszgyűrűd, mivel maga ez a megoldás teszi szép folyamatossá a fókuszt.

    A vdslr obiknál az egyetlen előnyt abban látnám, ha megoldanák a profi minőségű, simán tekerhető zoomot! Ez lenne a legfontosabb, mivel itt van a DSLR egyik legnagyobb hátránya a normál kamerákkal szemben. El kell felejtenünk sajnos a szép, finom zoomolgatást, marad a rángatós, idegbeteg stílus, amitől már a dslr-el forgatott filmek nézése közben kifolyik a szemem olykor... Na szóval ha ezt megoldanák és nem 3-500e Ft-ért adnák az ilyen obikat, azért azt gondolom, érdemes lenne fizetni, önmagában a fókuszért nagyon nem. Ehhez viszont zoom vdslr obikat kellene gyártani, nem fixeket. Pláne mert ugye utóbbiakkal szemben ott vannak pl. a régi obik vetélytársként.

    [link]
    [link]
    vs.
    [link]
    [link]

    Utóbbiak pár ezer Ft-os obik, vagy ekörül, de semmiképpen sem 110-120e Ft-osak, mint amennyibe az előző kerül ebay-en. Tudom, hogy nem passzolnak tökéletesen vs-nek, de most ezeket találtam hirtelen és nagyon korán van még a keresgéléshez. :) Ráadásul nem csak M42 obikat lehet használni, hanem régi FD-ket, EF-eket is pl. és a többi...

    Régebben láttam valami Tamron obiról egy tesztet, amit nagyon ajánlgattak a finom zoom miatt (is) filmezéshez... Nagyon fura látvány volt, mert tényleg profi volt az obi, egészen jó képpel és valóban finom zoommal, amit egyetlen Tamronról sem feltételeztem volna eddig. :) Majdnem vettem egyet, de aztán csak győzött az eddigi rossz tapasztalat. :)

Új hozzászólás Aktív témák