Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fecdzo

    senior tag

    válasz BeZol #7399 üzenetére

    Szia!

    1.: Elég sok módon lehet meghatározni az alul/felülértékeltséget . Opciójelenlrték, FCF, FCFF, DCF stb stb. Sokan ebitdáznak, szeretik az EV/EBITDA-t, de az attól is függ, hogy milyen céget szeretnél értékelni. Javaslom Aswath Damodaran honlapját. Ott van pár excel, ami vállalat értéket számol különféle kimutatás tételek alapján: http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/

    2.: milyen értékeltség szerint alacsony az értékük? Vigyázz, mert pénzügyi cégeket másként kell értékelni. Ugyanakkor az is fontos, hogy honnan jönnek az ügyfelek túlnyomó többségében.
    Sokkal inkább az alkalmazott kamatmarzs és hitelportfolió minősége amire célszerű odafigyelni. Ugyanakkor érdemes megvizsgálni a közvetlen piaci ellenfeleit is, hogy jobb képet kapj a pénzügyi szektorról.
    Érdemes adott tartásidőre megvizsgálni a hozamok eloszlását is. Azért, hogy lásd mire számíthatsz 5 év tartásidő esetén. (mert ugye nem egy évre akarsz pozit vállalni funda alapon!)

    3.: nem gondolom, hogy így kéne megközelíteni. Én inkább azt csinálom, hogy ha sikerült beazonosítanom a feélreárazás okát és tudom a fair értékét a cégnek, akkor ha visszamozog a piac a fair árhoz, akkor zárható a pozi. Funda alapján addig tartasz, amíg a funda környezet indokolja.
    Ha nagyon EV/EBITDÁZOL, akkor célszerű megvizsgálni a trendjét ennek a hányadosnak, hogy lásd egyáltalán, hogy mi helyzet. Hangsúlyozom ne 1 év alatt várd a megváltást...pláne ha osztalékkal is számolsz. Ráadásul minél inkább beveszed az osztalékot mint tényezőt az elemzésbe annál inkább célszerű kitolni a befektetési távot és figyelni az osztalék fizetés stabilitását!

    4.:jelzáloghitelkötvényekkel te mint kisbefektető nem fogsz sehol találkozni. Pláne ha ilyen egzotikus országok kötvényeit néznéd. Ott a devizakockázattal is kell ám számolni és legfőképp a NEM FIZETÉSI kockázattal. Hatalmas az országkockázat.

    5.: miért is kellene elszállnia az aranynak? Nem egyenes következmény. A kínai problémák miatt a tőke biztonságosabb országokba áramolna. Vagy más alternatívát keresne, mondjuk India esetleg a bátrabbak Afrika és más feltörekvők. Lehet h lenne az aranyra is hatása, de már nem annyira jellemző a menedék szerepe az aranynak. Inkább megugró infláció ellen menekülnek oda, de az meg pont nem most van...
    Nem vagyok otthon aranybányákban, véleményem szerint túl kockázatos...hallottam már sok ilyen sztorit, de egy sikereset sem...

    6.:Első körben ha szerencsés vagy, akkor részvényelemzőként elhelyezkedhetsz. Ehhez CFA-t, CEFA-t javaslom, esetleg befektetés elemzői MSC-t. A számvitel nélkölözhetetlen vállalatértékeléshez. Ha csak mutatószámok alapján elemzel, semmivel nem leszel előrébb mint azok akik Bloomberg előtt csücsülnek és ugyanazt nézik. Nem fogod megúszni a számvitelt...a fenti angol és magyar képzések is nagyon hajaz erre.
    A realitás az, hogy oltári nagy szerencse kell, hogy bejuss Arra ne számíts h képzés nélkül bejutsz és majd valahol elküldenek. Gondolj arra h a piacon vannak olyanok akik máris rendelkeznek a fenti képesítéssel. Ergo helyből előnyben vannak. Utána sem garancia.....saját tapasztalat...

    7.: kezdj el saját track recordot építeni. Hiába van 6000 képesítésed, de ha nincs track recordod nagyon nehéz helyzetben vagy. Az alapkezlő biznisz idehaza elég kicsi. Nehéz, kvázi lehetetlen bekerülni. Kevés pozi üresedik meg. Külföldön meg Phd nélkül esélyed sincs. Max proptrading és ha tényleg jó vagy akkor majd bekerülsz egy jó hedge fundhoz....de ez a sűrűségfüggvény széle....de nagyon rendesen....

    [ Szerkesztve ]

    fulekitrading.wordpress.com

  • Dzoli

    tag

    válasz BeZol #7403 üzenetére

    Nem ez történt.Rengeteg 1-2mp-es pozíciókkal, gyakorlatilag a spreaddel ledarálták a számlákat.

    https://forexklub.hu /Tőzsde, CFD, Forex kereskedés/

  • tlac

    nagyúr

    válasz BeZol #7426 üzenetére

    Óvatosan a szűk stoppokkal, szűk csúszóstoppokkal.

    igen, de 1 perces kereskedésen, 30-as bollingernél nincs lehetőséged tágabb SL-t megadni, mert az már akkor nagyobb lenne, mint a bollinger közepe és valamelyik széle közötti távolság

    és hogy hogyan lehet a teszteket úgy backtestelni, hogy a valóságot mutassa, hiszen a metatrader4 csak "szimulál", ott nincsenek tüskék

    nem metatraderen teszteltem, hanem jforex-szel, ott nincsenek ilyen problémák, nem kell hackelni

    Itt elérhetitek a kis blogomat

    na majd beleolvasok

    [ Szerkesztve ]

  • tlac

    nagyúr

    válasz BeZol #7430 üzenetére

    egyébként én azt gondolom, hogy ezek a kis egyszerű algoritmusok, ameddig viszonylag rövid idő alatt el lehet jutni a forex megismerkedése után, szerintem nem képesek működni

    én mindig arra próbáltam törekedni, hogy valami általános megoldást adjak a problémára, ami helyettem talál összefüggéseket, de sajnos eddig nem találtam semmit

  • WiZARD

    addikt

    válasz BeZol #7439 üzenetére

    Ennek egy része nem a K&H hibája.

    Pénzmosás elleni törvény miatt kell befektetni minden lét, mielőtt kiveszed (bár pár éve ez csak akkor volt elvárás, ha más névre utaltad tovább, igaz manapság már más névre se lehet utalni, csak sajátra)

    Részvény elszámolása T+3, mindenhol. (Bár ahhoz hogy befektetve legyen nem kell megvárni a T+3-at kétszer.)

    Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

  • Caruso77

    csendes tag

    válasz BeZol #7439 üzenetére

    Én eddig jó tapasztalatokkal rendelkezem a KBC-vel, bár a telefonos ügyfélszolgálatuk elérhetetlen, valamint eddig még nem jutottam el oda, hogy a pénzt kivegyem. Ezt egyik bank/brókercég se szereti. Tény, hogy a vételenként és eladásonként felszámított 7 USD sem kevés, de alapvetően amerikai mintára számolják ők is, hogy a befektető 10.000 USD összegű számlával indít, aminél már nem lenne ez a jutalék olyan vészes. USA-ban ez nem nagy szám, de mi kelet-európai fizetések szerint élünk, abból kellene félretenni. Egy Erstés számlához képest ez még mindig nagyon kedvező, nem beszélve arról, hogy ők rendesen feltornászták a számlavezetési díjat is.

  • tlac

    nagyúr

    válasz BeZol #7520 üzenetére

    jó drágák azok a fák :D

    topikpörgetésre jó volt, de kb. mindenki másképp értelmezte

  • Fecdzo

    senior tag

    válasz BeZol #7524 üzenetére

    Szia!

    Ez a sztori még arra emlékeztet, amikor anno kb 10 éve fősulin akkori csoporttársammal vettünk OTP részvényeket, minden egyéb meggyőződés nélkül. A piacok fölfelé mentek ezért az OTP is és szépet nyertünk rajta és azt gondoltuk, hogy ez ilyen egyszerű. 10 évvel később azért látszik már, hogy hány sebből vérzik egy egy ilyen következtetés....

    A brókercéges kérdésedre a válasz Interactive Brokers. Nem kapsz 4 szeres tőkeáttételt csak napon belül részvényekre, de napon túl 1:2-t igen. Van FX és minden más is. Csak annyi, hogy 10.000 USD a minimum számlanyitás. Kis mennyiségű részvény esetén felmerüthetnek extra költségek ennek érdemes utána járni.

    Magyar brókercégek lehúznak, de nagyon keményen. Még anno én is KBC-nél voltam, de nem túl sokat maradtam ott a költségek miatt.

    Egy-egy részvény vétele és az általad felvázolt elképzelés mögött kellene fundamentális elemzés is, egyre nagyobb hangsúllyal. Ráadásul több részvény/termékkel célszerű kereskedni (értsd megosztani a kockázatod), mert úgy megosztod a kockázatod. Ne feledd, hogy ugyanezzel az erővel bukhattál is volna ugyanekkora összeget! Alapul véve még a kérdésed, EURUSD nagyon nem egyenlő USDPLN-el. Gyakorlatilag azt mondod, hogy az Európai Únió és USA relatív teljesítménye egyenlő az USA és lengyelország relatív teljesítményével. Mások a fundamentumok. Nem értem, hogy miért lenne olcsóbb??? Mióta tőzsdézel?

    fulekitrading.wordpress.com

  • aAron_

    őstag

    válasz BeZol #7527 üzenetére

    Úgy érzem nem teljesen vagy tisztában az alapokkal. Leginkább az EHM és a CAPM gyakorlati jelentőségét kéne megérteni.

    Két könyv amit tudok ajánlani:

    Benjamin Graham - Az intelligens befektető
    Vincze László - Tőkepiaci ismeretek - ingyen letölthető

    Ezen kívül pár blog, amit érdemes követni véleményem szerint (bár ezek nagyobb területet is lefednek, mint ami most téged érint):

    Herpai Nándor –http://herpainandor.com
    András György - https://lustaport.wordpress.com
    Adam H. Grimes - http://adamhgrimes.com/blog
    Concorde Alapkezelő - http://alapblog.hu/

    [ Szerkesztve ]

    What is your ikigai?

  • Fecdzo

    senior tag

    válasz BeZol #7527 üzenetére

    Azt ajavaslom egy kicsit lassits a kovetkezteteseiddel mert sok hibas tezist vazoltal fel. Tul sok a hianyossag es a reszigazsagokbol levont kovetkeztetesek meg ha be is jonnek rosszra tanitanak majd ami pont hosszu tavon fog gobdot okozni!

    Inkabb nem indulnek ki a hazai "tozsdeguruknak" kikaltatott kepzesekbol....sajnos tul jol ismerem oket...

    Javaslom h csapj fel par klasszikus vallalatertekelo konyvet! Peldaul Aswath Damodaran befejtetesek ertekelese. Van n eki egy blogja is ott nagyon jo dolgokat ir es fejt ki.
    Vagy Alfred Rapoaport Tulajdonosi ertek.

    Minnel hosszab tavon fektetsz be annal jobban kell tisztaban lenned a fundamentumokkal, DCF es egyeb vallalatertekelesi modellekkel.

    Keress par tanulmanyt az ssrn.com oldalon. Vagy ha van affinitasod es komolyan gondolod akkor vagj bele egy CFA programba. Ha megcsinalod meglesznek a stabil alapok ezt garantalom es maskent fogod visszaolvasni a sorokat amit irtal.

    Addig pedig csak ovatosan!

    fulekitrading.wordpress.com

  • Fecdzo

    senior tag

    válasz BeZol #7530 üzenetére

    Saját tapasztalatomból tudok kiindulni és javasolni egy utat. Különben ezt az utat járják a szakmában jellemzően, eltérő súlyok mellett. :)

    A hosszabb távban nagyobb eséllyel találsz értéket, amiből pénzt tudsz csinálni. Elég ha megvizsgálja az ember adott tartás időre jutó termékhozamok eloszlását. A hosszútávú momentum a részvénypiacokon megkérdőjelezhetetlen.
    Ha ebből indulunk ki, akkor logikusan a fundának egyre nagyobb szerepet kell játszania a döntésben (hogy jó döntést tudj hozni). Funda több lépcsőben....globális környezet, ország makrokörnyezete, piacai (részvény, kötvény, deviza, commodity) környezet, szektor, és maga a részvény. Ez egy klasszikus top-down megközelítés.

    Majd lehet a céget vesézni. Profitabilitás az egy dolog (bár természetesen fontos). Eladósodottság, CASHFLOW TERMELÉS, ezek üteme, tendenciái. Ezeket viszont mindig érdmes a versenytársakhoz/szektortársakhoz is viszonyítani. Fontos h ne csak önmagához képest legyen jó a cég, hanem a versenytársaihoz is (mehet a SWOT elemzés) Ez az elnagyolt kép.

    Utána lehet kezdeni meghatározni a belső értékét a cégnek, mondjuk egy DCF módszerrel. Mire ebből kijön, hogy mennyit kellene érnie a cégnek, már rájössz, hogy sokkal jobban megismerted a céget mint korábban. Eddig nem jut a traderek/befektetők 99%-a, mert túl sok meló, macera stb....pedig nagyobb eséllyel fizetődik ki, mintha csak rákukkantasz, megnézel egy-két mutatót, leelemzed a chartját és beleülsz...legfeljebb 5 évig tartod.
    Szóval összefoglalva: Funda+Kvantitatív+Technikai elemzés. Eltérő képet ad a termékről, de ha egy irányba mutatnak akkor máris sokkal megalapozottabb döntést hozhatsz és kisebb eséllyel kerülsz olyan csapdába, amelyet az egyes elemzések önmagukban állítanak. Ennél többet nem lehet tenni....

    fulekitrading.wordpress.com

  • Andralin

    aktív tag

    válasz BeZol #7547 üzenetére

    Ezt nevezem, azt hiszem még egy párszor át kell majd olvasnom a hozzászólásod, hogy teljesen magamévá tegyem a leírtakat. :C

    A költségekkel nagyjából tisztában vagyok. Igazából egy unit linked életbiztosításról van szó, itthoni biztosítónál. Devizaváltási költségek nincsenek, a be- és kifizetések devizaneme megegyezik a számla devizanemével. A biztosító által elvont havi és egyéb költségeket ismerem.
    Igazából nyitáskor nem terveztem így játszani a váltogatással, csak ahogy nézegettem a választható alapok múltbeli grafikonjait, felötlött bennem, hogy mi lenne, ha... :DD

    A lényeg, hogy netes felületen lehet a bentlévő pénz átváltani az egyik alapból a másikba. Az ilyen átváltások száma elvileg korlátlan és ami a lényeg, hogy teljesen ingyenes, ezt leellenőriztem az ÁSZF-ben is, ott is le van írva.

    Ahol a buktatót kezdem sejteni, az talán majd at átváltás megvalósulási ideje lesz, onnantól kezdve, hogy az online felületen kezdeményezem a dolgot. Most, ma reggel próbáltam ki az első ilyen átváltást, és meglepetésemre azt írta ki, hogy fogadták az igényemet és az átváltás végrehajtása több napot is igénybe vehet. Ezzel szemben a legfrissebb ÁSZF-ben meg az van írva, hogy a "Az átváltásra a szerződő rendelkezésének beérkezését követő napon kerül sor."

    Most akkor melyik lesz az igaz, jó kérdés, holnapra kiderül. Ha egy napon belül meglesz, az akkor még OK szerintem, de ha napokig húzzák, akkor valószínűleg ugrik az egész stratégia. :O
    Mondjuk akkor az is jó kérdés, hogy milyen alapon működhetnének egyáltalán a saját ÁSZF-ükkel ellentmondó feltételekkel. Azt nem lenne köteles egy ilyen alapkezelő betartani? :F

    [ Szerkesztve ]

  • tlac

    nagyúr

    válasz BeZol #7586 üzenetére

    jön majd hamarosan egy újabb válság

    hamarosan? lehet csak 20 év múlva

  • aAron_

    őstag

    válasz BeZol #7586 üzenetére

    Kivárással elég komoly problémák vannak. Gyakorlatban egyáltalán nem egyszerű, nem igazán mondható működőképesnek. Ebbe érdemes beleolvasni.

    [ Szerkesztve ]

    What is your ikigai?

  • BÁ Nutrition

    addikt

    válasz BeZol #7586 üzenetére

    Mihez kell 3 milla? Forintban, euroban? Minek nezegessen olyan reszvenyeket amik visszatertek valsag utan? Volt egy rakat olyan is ami szepen leesett majd csodbe fordult. Azon meddig kellett volna ulni? Sot, amerikaban vagy 150 bank ment csodbe emlekeim szerint. Tanulast tenyleg ne eroltesse, az nem vezet sehova ;)

    youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

  • tlac

    nagyúr

    válasz BeZol #7593 üzenetére

    Tudjátok, a sok negatív vélemény pont azt jelzi, hogy jó az irány, mert a többség nem így gondolkodik

    "– Figyelem, az autópályán egy őrült sofőr szemben megy a forgalommal!
    – EGY? Hát mindenki szembe jön velem!!!"

  • BÁ Nutrition

    addikt

    válasz BeZol #7593 üzenetére

    Lenyeg h neked erzesre megy h mikor mi az olcso meg a draga es 4x-es penzt szakitasz par ev alatt. Remelem 4ev mulva el is mondhatod h pl 20 milliobol csinaltal 80-at. Pl vettel tavaly etherumot es bejott. Csak ebbol nem lesz rendszer azt ugye tudod. Nem dobsz piros26ot egymas utan 3x

    youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

  • Fecdzo

    senior tag

    válasz BeZol #7672 üzenetére

    A probléma a gazdasági ciklusokkal pontosan ugyanaz, mint egy-egy alakzattal...egyrészt idő míg kialakulnak, másrészt egyértelműen csak utólag tudod meghatározni, harmadrészt meg itt is közbejöhet vmi, amivel megpróbálják kezelni az adott problémát. Jó példa erre a QE, amit mikor elkezdtek bevetni, teljes mértékben kísérleti volt és eltérő hatásai is voltak adott gazdaságok esetén (USA, Japán és EU).

    Három éve kezdtem hallani azt, hogy a gazdaság túlfűtötté kezd válni és az infláció rendkívül gyorsan fog megjelenni (USA), a picok meg toppingolnak, különösen USA...csakhogy azóta 45%-al van fentebb az s&p...

    Tény, hogy a kamatemelések beindulása, a jegybanki mérleg fokozatos csökkentése turbulenciákat és majd átrendeződést okoz a piacokon, egyesek szerint pedig recessziót vetít előre (kilaposodó hozamgörbék).

    Egy szó mint száz, egyik sem könnyebb a másiknál. Csak más faktorok mozgatnak...mondjuk épp ez az ami tetszik nekem a trading/befektetésben...

    fulekitrading.wordpress.com

  • aAron_

    őstag

    válasz BeZol #7672 üzenetére

    "A tapasztalatom az lett a végére, hogy ez tök jó, DE az, amit te X alakzatnak látsz, abból még lehet Y meg Z alakzat is, és mire tényleg eltalálsz egy alakzatot, amin remélhetőleg nagyobbat nyersz, addigra megszívattak korábban akár 2-3szor is, amiken meg buktál. Utólag könnyű látni h ilyen meg olyan alakzat volt, DE mire tényleg ott van az alakzat, addigra már el is ment az árfolyam és alig fogsz vmit nyerni rajta, ha egyáltalán nyersz rajta."

    Ezen alakzatok működésére van bármiféle statisztika egyáltalán? Egy teljesen random mozgásban is fellelhetők különböző ismétlődések, emiatt komolyabb bizonyítás nélkül számomra ezek a rajzolgatós technikai elemzés kategóriába eső módszerek nem hitelesek. Erre pl. rá lehetne fogni, hogy valami index első ránézésre, miközben hosszútávon matematikailag lehetetlen pénzt keresni rajta:

    "Ami szerintem fontos, hogy látni kell, hogy vannak gazdasági ciklusok (szakdogám is ebből írtam, bár nem vmi mély szintű cucc :U ), és már a ciklus végénél járunk. Tippre ott lehetünk most, ahol anno 2007-ben voltunk ugyanekkor. Én most csak gyűjtögetnék, 2020-22 között pedig budget áron bevásárolnék részvényekből, majd ücsörögnék rajtuk 5-10 évig, és kiszállnék x-szer annyival."

    Egyébként Ray Dalio is hasonló állásponton van jelenleg. Érdemes megnézni pár interjúját a közelmúltból. A kérdés, hogy a ciklus vége gyakorlatban mit jelent majd. Az biztos, hogy spekulatív részvényekbe én sem most vásárolnék be hosszútávra.

    (#7677) chris0000: Random Walk Down Wall Street című könyvet ajánlanám neked többek között. Első körben szerintem nem a piacot kell megverni, hanem az alapokat kell komoly szinten megtanulni. Diverzifikáció az egyik legkomolyabb fegyver, amit egy kevésbé képzett befektető is tud használni.

    [ Szerkesztve ]

    What is your ikigai?

  • Fecdzo

    senior tag

    válasz BeZol #7694 üzenetére

    na a tatahoz biztos nem...feleségem lehúzott náluk ha jól emlékszem 7 évet...vicc ami ott van...kész csoda h egyáltalán vannak még nálunk...a teljes gárda kicserélődött, már nem egyszer.

    Menj inkább treasurybe dolgozni, vagy tőkepiaci elemzőenk, vagy alapkezelőnek...lesz bloomberg és lehet fejlesztgetni ;)

    fulekitrading.wordpress.com

  • Ferdzsoo

    addikt

    válasz BeZol #7784 üzenetére

    Szia!
    Én Saxo-t használom európai részvényre, igaz hogy nem olcsó, de annyira nem is vészesek a költségek és teljes mértékben, 100%-osan meg vagyok velük elégedve, minden szolgáltatás téren. Több mint 1 év alatt egyszer nem volt problémám a kereskedési felülettel, NINCSEN stophunt illetve ilyesmi ökörségek. Ők nem ellened vannak. Cserébe tényleg nem olcsó. Forexezni pl nagyon nem kell nálunk, részvény vételi ktg-ek úgy szó-szó, viszont a CFD-s kötéseik szerintem elég olcsóak. Ami nagy előny volt nekem hogy HUF számláról is lehet kereskedni. De ez nálad nem játszik ugye.
    Ami szerintem még egy óriási pozitívum, amikor volt utoljára a nagy krach, a Saxo mögött egy bank is van, és a tulajok saját zsebből bailoutoltak azért ezt nemtudom melyik broki teszi még meg az ügyfelekért. Persze ne legyen ilyen többet soha, de szerintem ez óriási erényük.

    [ Szerkesztve ]

    "It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

  • Ferdzsoo

    addikt

    válasz BeZol #7784 üzenetére

    Jah a MÁP+-ról, illetve az infláció "feletti" hozamokról ez egy nagyon jó cikk.

    "It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

  • Fecdzo

    senior tag

    válasz BeZol #7784 üzenetére

    Én Interactive Brokerst javaslom, bár nem tudom 1millávával fogsz e tudni számlát nyitni. Konverziót gyakorlatilag bankközin tudsz kötni náluk, szóval nagyon olcsók, nem is beszélve a részvények kötési díjairól.

    Ha úgy gondolod, hogy nem jó a MÁP+ akkor fedzed vissza EUR-ra és máris megoldódik a problémád a 360-as EURHUF-fal. Vaaaagy vegyél PMÁP-ot (az infláció felett ad hozamot) és fedezd vissza EUR-ra.

    Hmmm...hát jó optimista vagy. És ha jön a korrekció és mondjuk épp nem 4-szerezel hanem -20%-ban ébredsz.

    Ha nem haragszol megjegyzem, hogy nem ilyen könnyű azért. Mi alapján választasz majd ki részvényeket, azokat mi alapján súlyozod? Mit csinálsz ha rosszat jelent a vállalat és másnap -15%-ban ébredsz?

    Ha ez a játékpénz, akkor talán még el is tudom képzelni h ez kivitelezhető, de én nem vagyok ennyire optimista, pláne ha béta risket akarsz futni...

    fulekitrading.wordpress.com

Új hozzászólás Aktív témák