Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Parson

    addikt

    válasz buherton #4 üzenetére

    Hogyan akarsz jobb eredményt várni, ha csak szimplán 40 óra helyett 32-öt dolgozol ?

    Szimplán kevesebb munkától (céges szinten) kevesebb teljesitmény várható, de nem hatékonyságnövelés.

    Pont az a lényege, hogy a 40 óra nem 5 hanem csak 4 napra van szétosztva, ettöl lesz hatékonyabb elméletben - a munka, de nem az élhetöség - ugyanis hosszutávon 10 óra alapból naponta már nem kevés (normális családi háttérrel). Persze mindannyian mások vagyunk, de nagy átlagban akkor is kell a napi szintü felfrissülés, ezért dolgoznak az emberek hosszu ideje 40 órás heti 5 napos munkarendben... aztán majd meglátjuk, feltalálják-e a spanyol viaszt.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz pappkarcsi #10 üzenetére

    Neee... ez komoly ?? Ezek megörültek... 40 órányi munkát (ha valóban 40 órányit végigdolgoznak jelenleg) csináljanak meg 32 alatt. Azaz napi 10 órányi munkát 8 alatt... azaz dolgozzál gyorsabban, kevesebb hibalehetöséggel... Ez embertelenebb mint a 4 napra napi 10 órára átállás. (Mondjuk nem látok bele a Telekom részletes tevékenységébe, de gondolom, nem malmozni vettek fel egy csomó embert anno.)

    Következö lépés meg az lesz, hogy ha mindez megy 32 óra alatt, akkor extraként csináld meg még a pénteki 8 órát is persze plussz pénzért ha bevállalod... viszont ebben az emelt tempóban... ez embertelen irányzat.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz f3rdzs0 #15 üzenetére

    Ez más. Ha a munkaidöben malmoznak is (értsd képletesen), akkor azt a malmozást valóban át lehet rakni péntekre, így tök logikus.

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Shyciii #23 üzenetére

    Istenem, milyen hülyeségeket tudsz TE irni... sehol nem irták, hogy szimplán kevesebb lesz a munkaidö. Képzeld el, hogy itt Németországban is van erre a 4 napos munkahétre lehetöség, de itt 4x 10 órában kisérleteznek(-tek) vele (nem követem, pontosan kik és hol járnak vele). Mi több, ha tetszik, ha nem a szimplán kevesebb munkaidö az szimplán kevesebb munkaidö. Aki az eredeti 5x8 órában is malmozott, az a mostani 4x8 órában is fog tudni malmozni. Mert emberböl van, és nem robot. Ezt teccik érteni? Projekthatáridökröl meg Zeitdruck-ról hallotunk már? Nagyon effizient lesz.. persze ez föleg a komolyabb területeken nagyobb hálózatoknál jön elö megannyi kapcsolattal kommunikálóknál... ja a T-System is hasonló cipöben jár... hát mint irtam, meglátjuk, beválik-e. Beszélhetünk ilyen stilusban is, bár nem kéne eröltetni.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Hi!King #29 üzenetére

    Németország csak egy példa volt arra, hogy van igenis ilyen megoldás is, mint amit irtam (átcsoportositása a munkaóráknak, és nem szimplán lenyesése - ettöl még értem hogy nem munkaidöröl hanem leadott teljesitményröl lenen szó, de adminisztrativ területen ezt mérni nem kicsit nehezebb (oké, területfüggö lehet ez is), mint pl egy gyárban a CNC gép mellett - ez is jó példa, arra, ahol a teljesitménybér nagyon régóta müködhet, csak megállapodás kérdése). Összehasonlitani valóban nem érdemes a két országot, nem ezért emlitettem.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz ForRedGlory #31 üzenetére

    Ez a #14 óta már nem kérdés. De azért köszi a feedback-et.

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz lo_jo #33 üzenetére

    Egyetértek. Ugyanakkor a teljesitmény mérésében még mindig látok problémákat, bár lehet hogy ez az én területemböl adódik csak... az aktuális projekt jelenleg már +2,5 éve tart, és még messze nincs a vége, na most eközben a részfeladatokat ha egzakt teljesitményre kellene mérni... ehelyett szimplán határidök vannak, amiket vagy sikerül tartani, vagy delay van (minö csoda, mint szinte mindenhol, pont ahogy te is irod, saját idöbeosztással). De olyat tenni, hogy ez és ez a fejlesztés bele kell hogy férjen x egzakt órába, már ott elbukik, hogy mindenki más, nem egységsugarú robot... annyira sokrétü problémakör lenne egyénre belöni a teljesitményelvü elszámolást hogy az hihetetlen, mivel nem egy CNC-be bedobálando darabszámról van szó, hanem klikkelgetésröl és döntéshozatalok soráról, de hogyan méred, hogy hány klikk és kurzormozgás volt felesleges / hibás és mennyi hasznos, és mindez mennyi idöre vetitve, plusz a döntéshozatalok minösége, meetingek hatékonysága, stb stb stb? Ha nem ezt csinálod, hanem csak szimplán azt mondod, hogy kevesebb idö is elég ekkora munkához, az csak szimpla lenyesése a munkaidönek, ami csak a streszt növeli, de a határidöt nem hozza közelebb, kivéve, ha egyazon héten belül van a kezdete és a zárása a projektnek.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Parson #34 üzenetére

    Hm, megpróbálom picit más irányból megfogalmazni a lényeget egy egyszerü példán keresztül:

    Van egy projekt ami hétfön reggel kezdödik és pénteken este végzödik.
    Ezt a projektet eddig Aladár (továbbiakban A) és Béla (továbbiakban B) is el tudja végezni határidöre.
    Viszont az átállást követöen A még mindig kényelmesen el tudja végezni 4 nap alatt, igy neki nem gond élvezni a pénteket, B viszont igényli a plusz 8 órányi pénteket hogy jó eredményt tegyen le az asztalra, viszont ehelyett be van szoritva 4 napba, ahol túlórákkal kell mindezt megoldania -> amiböl stresszhelyzet jön a fönökséggel szemben.
    A projekt ugyanugy 1 hét alatt lesz csak kész (pénteken senki se kezd uj projektbe), viszont hosszutávon B többet veszit mint nyer vele, mert a napi szintü pihenés és kikapcsolodás is kell MINDENKINEK egy egeszséges felfogásban.
    Végereményben persze csak az a kérdés, hogy hány A és B van a cégnél.

    Viszont hosszabb távu projekteknél részfeladatokra kell bontani a projektet és egyéni Zeitmanagement-et kell bevezetni, hogy a végsö hatridö B-nél ne csusszon teljesen el. No de ugyanez megy most is nagy projekteknél, csak heti 4 nap helyett heti 5 napban... ergo csak munkaidö lenyesés történik, ami extra streszt hoz a hétköznapokba.

    Még egyszerüebben irva, adott 'projekt / beletolt munkaidö' ha változatlan marad (tehát a heti projektbe betolandó munkaidö változatlanul 5 nap, mert ennyit igényel adott feladat, malmozás nélkül), akkor viszont valóban szimpla munkahétrövidiésröl van szó, ami viszont szimpla csúszást okoz a projektekben.

    Akárhogyanis a hatékonyság növelése mindehol kérdés, mégis adott munka igényli az adott belefektetendö idöt is, tiszta emberi hatékonyságtól függöen (üres idöket nem számolva).

    Persze mindez nem jelenti, hogy master lennék a témában, szimplán a meglátásomat irtam le.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz ForRedGlory #37 üzenetére

    Mint irtam, csak a meglátásomat irtam le... vagy nem erre van a fórum? Ha nem, akkor irjál már a gépháznak hogy 'hülyék, mert nem erre van a fórum.'
    Intelligens kritikát bármikor szivesen olvasok, de nem az ilyen odamondásokat.

    Gondom? Semmi gondom nincs. Leirtam egy véleményt, ennyi. Felölem úgy találják fel a spanyol viaszt, ahogy gondolják. èn már étéltem ezt itt egy pár éve, és végül én csak nyertem vele, de más kivitelezésben. :D

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz ForRedGlory #39 üzenetére

    Tényleg nem értem, miért nem érted, hogy nekem személy szerint nincs gondom az ö megoldásukkal. Csak a meglátásom irtam le és ennyi. Láthatóan nem érted a lényegét az irásomnak, de ezzel semmi baj, amig nem odamondás jön rá. Ennyi.

    Almára körte? 8 órányi munka ha 8 órába kerül (vagy néha még többe) az megcsinálható 7-ben is extra stresszel és hibákkal. Ha meg ezek nélkül, akkor az valóban csak 7 órányi munka volt elötte is, amiért most fölöslegesen fizetnek ki egy 8-ikat. Ö dolguk.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz gbors #41 üzenetére

    Köszi a hsz-t, ezt hivom konstruktiv hozzászólásnak.
    Egyetértek veled, én is a projektcsuszásban látom az eredményt, de persze azt is, hogy lesznek akik miatt a projekt nem annyit fog csuszni, mint szimplán arányosan felszorozva jönne ki. De ez az amit majd megmutat az eredmény. Lehet hogy hiperproduktiv lesz a megoldás és kevesebb munkával többet érnek el (és nem csak rövidtávon), ami lássuk be valóban nem lenne baj. Csak hát a hosszú távú tapasztalatok (egészséges munkaterhelés mellett) nem ezt mutatják. :D

    No de én itt kiszáltam, nincs kedvem jobban analizálni ezt, mint irtam csak egy meglátást irtam le, amugy is vannak akik jobban értenek ehhez, hiába is van konkrét példám, az csak egyéni tapasztalatom mutatja, és nem a céges szintü eredményeket.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz GoldhandRent #50 üzenetére

    Pont ez az, hogy senki nem robot, ezt irtam én is korábban. Pontosan ezért igenis kellenek az apró 'egészségügyi' szünetek, sz´váltások másokkal (nem a családdal, meg a haverokkal, bár erre is van lehetöség manapság), amik közben a géptöl felállva és eltávolodva még mindig jöhetnek hasznos ötletek sokak fejébe, ergo nem biztos hogy minden szünet 100%-ban szünet. Itt jön be az egyéni felelösség a képletbe. Aki eddig naplopó volt, az eztán se lesz a munka tündére. Szünetek pedig a röviditett héten is lesznek, mert nem robotok dolgoznak.

    Ha a telekomnál valóban minden nap 1 órát kulázik mindenki, akkor ott más bajok vannak... Azok az emberek ezután se fognak 5 perc alatt kulázni. Vagy arra gondoltál, hogy innentöl hazaviszik a hétfö-kedd-szerda-csütörtöki temést és pénteken egy adagban tolják a wc-be? Valszeg az se fog müködni.

    Amúgy meg pont az érvelésedre találták ki a napi 7 órás munkarendet (amivel szintén vannak bajok, de most ne menjünk bele), mert a napi szintü fáradtságot napi szinten kell tudni kipihenni, nem összegyüjtve. Persze ettöl függetlenül én nem mondom, hogy mindenkinek ezt kell csinálni, kisérletezgessenek vele nyugodtan, mint korábban irtam, ha feltalálják a spanyol viaszt, akkor nosza rajta, legyenek hiperproduktivak kevesebb munkaidövel.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz lo_jo #54 üzenetére

    Mind a 3-an pont az én érvelésemet támasztjátok alá (és irjátok végeredményben ugyanazt humán oldalról mint én), miszerint az emberek nem robotok. Tehát eztán is lesznek szünetek, kihagyások, stb (max picit kevesebb a kezdeti idöben, mert erre motiválták öket a pénteki szabadnappal, de nem szünnek meg teljesen), csak most mégis 32 óra alatt kell majd hozniuk a korábbi szintet, nem 40 alatt. Vaagy nem, de akkor késöbb adják le a projektet, és a cég bujtatott fizetésemelést is adott. Mint irtam, ö dolguk, mit hoznak ki ebböl eredményként.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Gargouille #58 üzenetére

    Az alapvetö célkitüzéssel totálisan egyetértek én is. Az ember dolgozzon idöben kevesebbet, és profitáljon többet. Ergo a munka legyen hatékonyabb. Az egyedüli gond a kivitelezéssel a már meglévö berendezkedés a világban. Vagyis ha egyedül, mástól függetlenül dolgozol, akkor végülis magadnak úgy osztod be az idödet ahogy akarod, de ha már pl egy autóipar láncolat része vagy, (ez csak szélsöséges példa) egy hatalams rendszer láncszeme, akkor ez a fajta átállás egyszerüen kivitelezhetetlen kisebb-nagyobb kompromisszumok nélkül, hiszen a mindent a vevöért elv uralkodik (persze a szakszervezetek védelmében, de mégis). Rádásul cégen belül is a folyamatok többszereplösek, mindig várni kell vkinek a jóváhagyására. Hiába diktálna a saját tempód nagyobb ütemet, ha állandóan várni kell vkire, aki éppen ebédel / ma már nincs benn / elment 2-3 nap szabira, és a kollégái sem tudják éppen akkor pótolni. Sajnos minél nagyobb egy ilyen bürokratikus rendszer, annál lomhább, és annál jobban veszit a hatékonyságából az ilyen veszteségekkel (sok helyen tapasztaltam is).

    Egyértelmü, hogy az autóipari ügyfél sem órabért fizet a cégnek, hanem a szállitott termékért darabárat. De ettöl még a cégen belüli feladatokat nem lehet ilyen teljesitményorientáltan jutalmazni, különben alapból ez lenne már régóta mindenhol, elvégre melyik cég szeret fizetni az olyan üres idökért, amikor csak vársz a kollégák jóváhagyására? Cégvezetöként én is jobban csipném, ha lenne egy adott feladat, amire van x összeg adott csapatnak, aztán osszák be... ja hogy kb most is ez megy, csak a csapaton belül az egyéni teljesitménymérés már túl komplikált ezért szimplán átlagolva van, és órabérre van kihozva...

    Végeredményben igazából nincs tökéletes megoldás, mindig mindenhol kell vmilyen kompromisszumot hozni, idövel, energiával, stb... mert emberek vagyunk. Jók azok a kávészünetek (pontosan azért, mert nem lehet mindig 100%-on pörögni), amig egy egészséges egyensúlyban vannak terhelve az emberek és a projekt is halad közben. Hogy hol van ez az egészséges egyensúly, na ez mindenhol kérdés, mert különbözöek vagyunk - erre vált be alapvetöen a napi 8 óra munka széles-e világban - aztán hogy közben vannak kontrollálatlan naplopók, az más kérdés. Ezen csak reszelgetni lehet elöre-hátra, de gyökeres változásban én sajnos nem hiszek, még ha jó lenne nekem is kevesebb munkával többet nyerni.

    Intelligens ellenvéleményre változatlanul nyitott vagyok.

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Cs1csó #64 üzenetére

    A nyers adatok tanulása sem haszontalan ám. Persze, ha elfelejti az ember egy idö után, meg úgyis van google, akkor jöhet a kérdés, hogy minek. Egyszerüen valóban az van, hogy a sikeres magasabb szintekhez meg kell tanulni, hogyan kell tanulni, amihez a magolás is hasznos (kis részben, de az), meg a folyamatoknak az elemi szinten vett megértése is, és eképpen való tanulás + gyakorlás megannyiszor. Plusz vmi általános müveltséghez sem árt pl tudni, hogy ez meg az mi és micsoda, és mekkora/melyik számot kell hozzárendelni, legalább hozzévetölegesen, ha már pontosan nem is emlékszik az ember, stb. Különben irány az észbontók.

    Viszont az, hogy heti 40 oránál többet üljenek az iskolában a 18 év alattiak, az szerintem is elfogadhatatlan. Még a 35 is elég kellene legyen, az minden nap 7 óra! Igazából ha anno mi 30-32 órával megvoltunk, akkor annak most is elégnek kellene lennie, ez nem lehet kérdés. (Az egyetem már picit más kérdés...)

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz consono #69 üzenetére

    Teljesen jogos, amit irsz. Legyen gyökeres váltás mindenhol napi 8-ról napi 7-re, és ne csak cégenkénti probálkozás. És akkor nincs az, hogy valojában 8 óranyi melot kell megtenni 7 óra alatt, amivel ugyan nyersz 1 órát naponta, de streszt is, mert a kedves ügyfél meg mindenki 8 órányi (100%-os) teljesitményt vár el, de neked csak 7 van rá különben dá-dá. (itt most értsük please úgy, hogy a megrendelö azt az eredményt várja, amihez 8 órányi 100%-os munka kell és nem 7).

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

Új hozzászólás Aktív témák