Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Noukoum

    veterán

    válasz Foglalt név #37 üzenetére

    Ne haragudj de ez akkor egyszerű irigység, a kollégának az a baja hogy más gazdag ő pedig nem. Tehát ha ő is olyan gazdag lenne mint a leggazdagabbak, akkor biztosan nem érdekelné mekkora különbség van a szegények és a gazdagok között.
    Tehát igen, fennáll az a jelenség hogy nőnek a vagyoni különbségek a társadalmon belül DE a mostani magyar szegénységet semmiképp sem szabad összehasonlítani nem hogy az évszázadokkal ezelőtti hanem az évtizedekkel ezelőttihez sem.

    És lásd az első hsz-met én elsősorban azt kifogásoltam hogy követendő példaként hoz fel egy olyan történelmi korszakot ahol néhány főnemesi család és a király birtokolta az ország jelentős részét, közben meg a jobbágyok azért dolgoztak hogy éhen ne halljanak.
    Persze értem én hogy könnyű bekajálni a rengeteg f@szdágot (már bocsánat), és azt hinni a fűtött lakásban megtelt hűtőszekrénnyel a tv előtt ülve hogy régen milyen jó volt mert kisebbek voltak a társadalmi különbségek..

    „Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

  • FattyDove

    őstag

    válasz Foglalt név #37 üzenetére

    "Nem hiszem, hogy Dzsingisz kán, kisebb góré lett volna, mint Bezos. Viszont a hatalomgyakorlás közvetlensége sokat változott, kicsi lett a világ, a MasterCard-od alapján szinte bárki tudhatja a világ bármely pontján, a nap bármely pillanatában, "mennyit is érsz"."

    Dzsingisz kán meg simán csak kiirtott téged és az egész népedet minden probléma nélkül, de úgy, hogy szó szerint nem maradt senki (a vicces, hogy az állatokat is megölték). Most képzeld el, hogy egy ilyen golden hord betalál egy akkori mondjuk 7k-s "magyar" közösséget. Ma nem kommentelnél.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Foglalt név #66 üzenetére

    "Az, hogy ez ma már mennyire nem működik, azt jól mutatja Hong-kong, Burma, Venezuela vagy hogy közelebb legyen Fehéroroszország és ez sajnos bőven nem a lista vége. Ezekben az országokban, már nem csak hisztizés van, mint itt, mert nem tetszik a maszkod színe, hanem tényleges problémák. Legyen az valós gazdasági összeomlás, valós emberi jogi sérelmek, valós diktatúra."

    Ezekben az országokban nem tegnap kezdődtek a nevezett problémák, hanem évtizedes léptékűek és még csak az sem egyértelmű, hogy a koronavírus bármit hozzátett volna, inkább csak eleve mélyen húzódó társadalmi és gazdasági törésvonalakba lett egy kis só beleszórva.

    Ez kicsit olyan, mint nálunk a halálozások extrém magas aránya (világviszonylatban), ami főleg arra vezethető vissza, hogy évtizedek óta rosszul szervezett és alulfinanszírozott az egészségügy, ami még csak nem is a rendszerváltás után lett elcseszve (legfeljebb nem lett rendbe téve), hanem amikor már az átkosban elkezdték támogatni a paraszolvenciát, praxishalmozást és az orvosbárók felemelkedését, akiken keresztül kifizetőhelynek lehetett használni az EÜ-t már akkor is. Ez oda vezetett, hogy mára a sereghajtók között vagyunk az EU tagállamok között gyakorlatilag bármilyen betegség túlélési esélyeiben és krónikus betegek várható élettartamában. Szar az ország egészségügyi állapota és ez nem csak a nagyon időseket érinti, hanem a még aktív korúakat is, nem véletlen, hogy a brit variáns már a 40-60 éves korosztályban is elkezdett aratni és jelentősen lejjebb került az elhunytak átlag életkora (sőt ha csak a harmadik hullámot nézzük még rosszabb a helyzet, mivel a legidősebbek és az otthonokban élők oltásával már végeztünk és most elsősorban nem ők halnak meg).

    Az, hogy milyen állapotban van az egészségügyi rendszer, az mindenki közös felelőssége. Tudom senkinek sem tetszik, mikor a pofájába mondják, hogy az ország állapotáért mindenki felel, mert a képviseleti jogodat ruházod át, nem a felelősséged. Kis túlzással a nyafogáson kívül senkit nem érdekelt az elmúlt 30 évben, hogy örökre eltakarítsa az összes olyan kormányt, mely leszerepelt az EÜ rendszer gatyába rázásával.

    Aztán amikor valaki azzal érvel, hogy "fél lábbal a sírban lévőket" kell megmenteni attól, amit tulajdonképpen megérdemelnek (hogy meghaljanak végre), az a leggyomorforgatóbb dolog amit mondani lehet (nem rád tolom, nem te írtad, csak neki válaszoltál). Már csak azért is, mert egy krónikus betegségnek nem kell halálos ítéletet jelentenie, vagy olyan fokú életminőség romlást, mint amit ebben az elbaszott országban el kell szenvedni, ez pedig a közösség sara, aztán kiállnak nagy pofával a közösség tagjai és azzal érvelnek, hogy nekik nincs dolguk azzal, hogy az évtizedek alatt lepusztított egészségű emberek felé annyi gesztust megtegyenek, hogy a villamoson felhúzzák az orrukra is a maszkot, mert nekik ez nem kényelmes. Aztán még a darwini szelekciós elméletet is behozzák a képbe, félremagyarázva annak a lényegét, miközben ha még mindig fákon lengedező emberszabásúak lennénk, már rég elhajtottuk volna a pusztába éhen halni az ilyen szélsőségesen önző egyedeket. Így lenne helyes idézni a darwinizmust.

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Foglalt név #95 üzenetére

    Térjek vissza az ördög ügyvédjeként, kicsit saját magam ellen is beszélve: tény, hoztak olyan intézkedéseket több európai országban is, ami abszolút 0 járványtani haszonnal jár, pl franciáknál-briteknél nem mehettél a saját nyaralódba elvonulni, stb. Magyarországon az idősávok illetve pár, tömeget előidéző intézkedés. Utazásoknál (pl családtag temetésére!) meg ugye a fizesdmagad teszt jó drágán.

    Ezek sokaknak komoly bosszúságot okoznak, az emberek pszichológiai tartalékait pusztítva, miközben erre komoly szükség lenne a járvánnyal szemben.

    Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Foglalt név #81 üzenetére

    "csak nem tudom miért idéztél"

    A fehérorosz, venezuelai vonalra reagáltam (és abból vittem tovább a gondolatmenetet), de nem volt egyértelmű mire akartál kilyukadni ezzel. De így tisztázva van, hogy nem arra, amire én gondoltam.

  • azbest

    félisten

    válasz Foglalt név #122 üzenetére

    Még nem nézem végig, de ha jól sejtem arról szól, hogy háború után az elpusztult infrastruktúra és megritkult népesség megnyitott egy keresletnövekedést a munkaerő terén, ami miatt a szokásosnál jobb jövedelmeket tudtak elérni az akkoriak.

    Szóval csak kell egy világháború / durva járvány / katasztrófa, ahol milliárdok meghalnak (mivel már 8 milliárdot közelítünk, már milliók nem osztanak-szoroznak). És akkor majd jaj de jó lesz az akkor születő fiataloknak, mert lesz hová növekedniük, terjeszkedniük. Ez most nagyon sötéten hangzik, de objektíven nézve végülis erről van szó. (szerk, közben épp a nyugdíjak / adók finanszírozásához értem a videóban)

    De szerintem nagyon nem ment át a mondanivalóm. A nagy jómódban nem anyagi, hanem pszichológiai egzisztenciális krízist él át az emberek többsége. Ezt láthatod onnan is, hogy azokban az országokban vannak furcsa mozgalmak és követelések, ahol nem a puszta létért való küzdelem köti le az emberek idejét. Az információhoz jutás (és egyúttal az álinformációs áradat) hatására szembesülnek az emberek azzal, hogy csak fogaskerekek a gépezetben. S ezrek közül csak néhány fog valami "fontos" emberré válni.

    A boldog tudatlanságban az élet császárának érezhették magukat az egyszerű emberek. Elég volt ehhez csak falu erős janijának lenni, hogy bukjanak rá a csajok. Vagy bekerülni a kórusba. Vagy a falu körül némi földdel két tucat zsellérrel dolgoztatni, a helyi boltot birtokolni.

    És igen, aki jókor van jó helyen, az jól tud járni. Nem elég csak szorgalmasnak lenni, mert szorgalmas emberből is sok van. Szerencse is kell hozzá. Vagy olyan személyiség, ami nem moralizál a tettei másokra való hatásán.

    És ahogy erre utaltam, az sem mindegy, hogy ki hová született. Mert itthon eleve töredéke az esélye és lehetősége annak, hogy valami kiugró eredményt érjek el (gazdasági, méretbeli, fragmentáltságbeli és nyelvi okokból is).

    És bizony nem alaptalan az a mondás, hogy az első millió megszerzése nehéz és szürke.
    A mai jogi és gazdasági és technológiai körülmények közt csak átlagos geek lenne Dell vagy Neumann vagy Jobbs fiatalként. Nem elég egy ötlet, mert sok ezer - százezer másik konkurens ember tudja ugyanazt. Ami 70 éve újdonság és vilegmegváltó ötlet és tudás volt, az ma már általános iskolás tananyag. Sokkal magasabb a küszöb a nagyon bonyolult tudomány által annak, hogy a mai szinten kiemelkedőt alkosson valaki. És sokkal több a konkurencia is.

    Szóval az alaptőke és az alaptudás megszerzése is nehéz, mert magas a küszöb a fejlett világban, hogy átlag fölé kerüljünk. Az átlagember nem cégvezető vagy milliárdos.
    Plusz van egy megfelelési kényszer is, például lakásvásárlás kapcsán. Hogy 20 évre hónapról hónapra élnek, folyton idegeskednek, hogy mi lesz, ha bármi közbejön, utcára kerülhetnek, vacak állásokat kell elvállalniuk, mert nincs tartalékuk... de van a banknak egy háza még 10 évig, amiben élhetnek. Általában sikerül is ez a többségnek, csak közben idegbetegek a stressz miatt. Máshol meg pörög a gazdaság, könnyű megélhetéshez elegendő jövedelű munkát találni, nem paráznak azon, hogy mi lesz velük, mert max másik munkát keresnek. De nem idegbetegek a folyamatos kiszolgáltatottság miatt, pedig nincs saját lakásuk... esetleg idős korukra gyűlik össze rá való. És ez sokat számít a hétköznapi élet élvezetében is.

    De teljesen más példát is mondhatok. Ott az angol királynő. A gyerekei is idősek. Már az unokái sem fiatalok. Szóval, ha egyszer átadja a trónt, akkor több generációval későbbi leszármazott lehet esélyes arra, hogy újra hosszú évtizedekig trónon legyen, mert most idős emberek állnak sorban a trónért. Ha úgy alakulnak a körülmények, hogy egy fiatal kerüljön az előtérbe, rögtön egy 20-on éves trónörökösre szálljon a hatalom, akkor neki van esélye történelmi jelentőségű, meghatározó uralkodóvá válni. Ugyanez van a normál életben is, hogy a normál menetrend szerint idősek adnak át időseknek hatalmat. Valami durva fordulat szokta azt előidézni, hogy többségében fiatalok kerüljenek hatalomra és ezáltal sok idejük és lehetőségük legyen felépíteni magukat.

    Szóval kitartok amellett, hogy máshogy szar fiatalnak lenni. Nem kell éhezni, mindenféle kütyünk és szórakozásunk lehet. De cserébe ott a tudat, hogy nem hagyunk nyomot a történelemben, csak kerekítési hiba egy egyén a társadalomban. És ezt sokan nagyon nehezen viselik, vagy képtelenek elfogadni, lázadni szeretnének, mert a médiában azt hallják, hogy mindenki egyéniség és különleges. Közben meg nem. Csak néhány szerencsés, jókor jó helyen lévő és sok eleve gazdag háttérrel bíró az, akinek befolyása van egyénként is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák