Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • old rocker

    addikt

    válasz moonlight115 #151 üzenetére

    Nem egészen. Más-más a hatásmechanizmusuk, hatóanyaguk, illetve eltérő a hatásuk ideje.
    Határvonalat húzni közöttük elég nehéz, mivel a nyugtatók, altatók és a szorongáscsökkentők hatásukat úgy fejtik ki, hogy az agyban a gátló idegpályák aktivitását erősítik; ezáltal általános gátlást okoznak az idegrendszer működésére. Az eltérő hatóanyagcsoportok nyilván eltérő hatásúak is, ezért eltérő az indikációjuk is. (Javaslati területük.)
    A benzodiazepin típusú szerek kis adagban szorongáscsökkentő hatásúak, kevésbé befolyásolják a szellemi funkciókat és nem álmosítanak. Emellett görcsoldó és izomlazító hatásuk is van.
    Közepes, vagy ennél nagyobb adagokban viszont már álmosítanak, sőt, eufóriát is okozhatnak. Ezek a szerek viszonylag könnyen felszívódnak, hatásuk 1-2 óra.
    Altatónak általában a rövid hatású szereket használják, de közepes hatástartamú anyagot, mint pl. az alprazolam (xanax) használnak altatóként is.
    A hosszú hatástartamú szereket (diazepam) nyugtatóként, szorongáscsökkentőként használják.

    A hangulatjavító szerek csoportjába a szelektív szerotonin visszavétel gátlók tartoznak, amelyek megnövelik az idegsejtek közötti szinopszisokban a szerotonin nevű ingerületátvivő anyag mennyiségét. A szerotonin más ingerületátvivő anyagokkal egyetemben (adrenalin, noradrenalin) javítják az idegsejtek közötti kommunikációt, jó közérzetet biztosítanak. Ezért szokták ezeket "boldogsághormonnak" is nevezni. Ezeket a szereket első választandó gyógyszerként depresszióban alkalmazzák, de utóbbi időben sikerrel használják pánikbetegségek kezelésére is.

    Azt hiszem, világos, hogy a szerotonin visszavételt gátló gyógyszerek (SSRI) nem nyugtató, altató hatásúak. Hogy a nyugtató, feszültségoldó és altató gyógyszerek között mi a különbség, nagyon leegyszerűsítve vedd az alkoholfogyasztás analógiáját. Attól függően, hogy mit és mennyit iszol, leszel feldobott, gátlástalan, vagy bódult, álmos.

    Említést érdemel még az aktív fizikai mozgás - pl. rendszeres futás - amely un. endorfinokat szabadít fel az agyban; ez szintén jó közérzetet biztosít. Ezért ajánlatos a pánikbetegség leküzdéséhez a "kéznél a láb" módszert is igénybe venni.

    Remélem, kielégítő magyarázattal szolgáltam.
    Csaknem dr. old rocker.

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

Új hozzászólás Aktív témák