Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • old rocker

    veterán

    Regényben tudnék neked válaszolni... 1986-ban dördült el a startpisztoly egy vesekövesség miatt. Aztán felmerült az SM gyanúja is, amit véglegesen 11 év után igazoltak. Ennek alapján a neurológiai-pszichikai, belgyógyászati kórképem 2012-ig így alakult:
    1. sclerosis multiplex
    2. Pánikbetegség, agorafóbia, szociofóbia, organikus pszichoszindróma, "A" tipusos depresszió.
    3. Szívinfarktus, magasvérnyomás betegség, ischaemiás szívbetegség, vese verőér szűkület, instabil angia.
    4. Minden egyéb sz@r, a petefészek-gyulladást és a méhen kívülii terhességet kivéve, de a legjelentősebb a vesekövesség.

    A pánikbetegség minden tünetet tud utánozni, produkálni. Szédülés, fóbiás szédülés, mellkasi panaszok, szívdobogás-érzet (palpitáció), de az egészben a legundorítóbb az az alaktalan, meghatározhatatlan félelemérzet, a pánik, amit a szerencsétlen delikvens érez.
    Halálfélelem? Nem pontosan az... az is, de leginkább valami tébolyult iszony, mi lesz most velem, mi fog történni, ha nem múlik el stb. Tulajdonképpen a félelem a félelemtől; ezt bizony Dante kihagyta a poklából.
    Amik hasonló tünetek egyes betegek között, például a felgyorsuló szívverés. Jellemző, hogy az illető állandó, szinte leküzdhetetlen kényszert érez a pulzusa kitapintására, ami aztán gerjeszti a mind gyorsabb szívverést.

    Én régi "motoros" vagyok ebben a "szakmában", részint pánikbetegként, részint hivatásom szerint; mégis, az infarktusom után fél évvel kiújultak olyan jellegű pánikrohamaim, amelyek életveszélyes vérnyomás-kiugrásokban manifesztálódtak. Miközben tudom, hogy ilyenkor nem szabad állandóan a vérnyomást méricskélni, mégis, két-három percenként egyre növekvő rémületttel mértem a vérnyomásom, ami azt eredményezi, hogy 140-150 környékéről 10 perc alatt 220 felett találom magam. A gyors hatású vérnyomáscsökkentők ilyenkor alig használnak, csak ha valamilyen csoda folytán meg tudok nyugodni. Amit viszont bármi kiválthat, ami eltereli a gondolataimat róla... ilyenkor csoda történik, 200- ról akár 120-ra szinte pillanatok alatt visszaesik a tenzióm.
    A bizoprolol, az alprazolam - főleg az előbbi, a béta-blokkoló csak tüneti kezels, félmegoldás, még annak sem tökéletes. (Mellesleg a Frontin a Xanax generikuma, szerintem a vivőanyag másként kötődik a hatóanyaghoz és nem egészen egyenértékű az eredetivel, a Xanaxszal, de mindegy...) Az alprazolamtól csúnya hozzászokás és függőség is kialakulhat; kevesen tudják, hogy súlyos esetben ez is eredményezhet delirium tremenst.
    Mi a megoldás... a megoldás nagyon nehéz. Ha azt mondjuk rá, az egyén akaratán múlik, ez önmagában így nem igaz. A pánikbetegség ki is újulhat és egy életen át vissza-visszatérő útitárs lehet. Én azt mondom, a legfontosabb az, hogy a beteg legyen tisztában magával. Tudja azt, hogy ő pánikbeteg, vagy pánikbetegségre hajlamos. Magyarország felnőtt lakosságának több, mint a 10%-a az és minden második, harmadik ember legalább egyszer átesett életében pánikrohamon. Ugyanakkor a társadalmi megítélés miatt a legtöbb ember szégyelli... mert akkor ő dilis", elmebeteg stb. Pedig ez nem elmebetegség. De azért érdekes, ha náthás, taknyos vagy, ha gennyes szúrt sebed van, az társadalmilag elfogadott... ha pszichés problémáid vannak, akkor jön Villon Ellentétek balladája: "befogad és kitaszít a világ".

    Tisztellek érte, hogy mindezt leírtad, de azért azt tudom mondani, a leghelyesebb az, ha az "élményeidet" minél kevesebbet eleveníted fel. Ilyenkor ugyanis újra átéled őket és ez esetleg kiújuláshoz vezethet. Az előbb, hogy a vérnyomás kiugrásról írtam, már éreztem, "pirosodik" a fejem.
    Visszatérve a mi a megoldás kérdésére: nehéz. Mint az alkimisták fehér elefántja. Mert azt tartották, akkor tud aranyat csinálni, ha nem gondol a fehér elefántra ... de ha már arra gondolt, hogy nem gondol rá, máris gondolt arra a qrva fehér ormányosra...
    Néhány tanáccsal tudok csak szolgálni: kevéssé ismert, hogy a kávé ritka esetekben pánikrohamot vált ki. Tetejében kiszámíthatatlan, hogy mikor. Ha biztosra akarsz menni, ne igyál kávét. Az is kevéssé tudott, még orvosok körében is, hogy ritka esetekben az alkohol is gerjeszthet pánikrohamot. Rajtam már az orvos ismerősök röhögtek, amikor arra panaszkodtam, megiszok egy pohár sört és gyakran kiugrik a vérnyomásom. Azt mondták, lehetetlen, attól lejjebb kellene, hogy menjen. Addig túrtam a neten, míg rá nem akadtam egy neves orvosi lapban közölt megfigyelésekre utalással: nagyon ritka esetekben a kávé, vagy az alkohol kiválthat pánikrohamot.
    A másik megoldás a pszichoterápia mellett valamilyen korszerű antidepresszáns lenne; ezeket ugyanis nem csak depresszió ellen, hanem generalizált szorongás kezelésére is szokták használni.
    Szintén megoldás lehet bizonyos gyógynövény készítmények rendszeres használata, mint pl. a Nervenpflege. Fő alkotóeleme a macskagyökér (valeriána), ami a legtöbb embernek büdös, nekem semmi bajom vele: a hatása a lényeg. A hatása, mert úgy szedál (nyugtat), hogy nem tompít, a benne levő illóolajok még serkentik is az agyműködést. Mellesleg az ókori Rómában gyakorta fogyasztották, neve is a latin "egészségesnek lenni" szóból. ered.
    Végére hagytam a pszichoterápián alapuló relaxációs gyakorlatot. Ezt érdemes jól képzett szakember, terapeuta segítségével elsajátítani. (Nem a Silva féle konfekcióról beszélek. A lényeg az egyénre szabottságon van.)
    Az autogén tréning, a relaxáció azon alapul: ha a pszichés állapotunk, a tudatalatti tud reakciót kiváltani tudatos állapotunkban, akkor ez az út, ha nehezebben is, de visszafelé is járható. Ha a vizsgára, a főnöködre stb. gondolsz valahol a tudatod mélyén, vagy bármi olyan helyzetre, amivel kapcsolatban kellemetlen tapasztalataid voltak, akkor előfordul, hogy pszichoszomatizálsz. Verejtékezés, szédülés, szívdobogás-érzet stb. alakul ki. Az autogén tréning során olyan gyakorlatokat végzel, aminek az az eredménye, hogy mesterségesen ellazulást, jó közérzetet tudsz előidézni. Természetesen az ember nem ülhet le az utca forgatagában relaxálni. Ezért a tréningeket mindig "kulcsszavak" ismételgetésével fejezik be. (Pl.: mindig nyugodt, határozott, magabiztos vagyok.) Hosszú idő után ezek a kulcsszavak rögzülnek az agykéregben és a gyakorlatok során ezért kedvező fiziológiás változásokhoz már elegendő csak ezeket bárhol, bármikor ismételgetni...

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    Még valami: pláne a kezdő pánikbetegnek, depressziósnak durva szakmai hiba azt mondani: csak rajtad múlik, ha erős az akaratod, meg tudod te azt változtatni és hasonló sztereotip f@szságokat. Pláne a kezdő beteg: out in order... Nem rajta múlik. Akár családtag, akár ismerős - és sajnos, néha még orvos is ezzel jön, nagyon nagy hibát követ el, csak tovább hajszolja szerencsétlent az önmaga alulbecsülése felé, aminek akár végzetes következményei lehetnek.

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz Silentfrog #103 üzenetére

    "Néhány tanáccsal tudok csak szolgálni: kevéssé ismert, hogy a kávé ritka esetekben pánikrohamot vált ki. Tetejében kiszámíthatatlan, hogy mikor. Ha biztosra akarsz menni, ne igyál kávét. Az is kevéssé tudott, még orvosok körében is, hogy ritka esetekben az alkohol is gerjeszthet pánikrohamot. Rajtam már az orvos ismerősök röhögtek, amikor arra panaszkodtam, megiszok egy pohár sört és gyakran kiugrik a vérnyomásom. Azt mondták, lehetetlen, attól lejjebb kellene, hogy menjen. Addig túrtam a neten, míg rá nem akadtam egy neves orvosi lapban közölt megfigyelésekre utalással: nagyon ritka esetekben a kávé, vagy az alkohol kiválthat pánikrohamot."

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz Silentfrog #105 üzenetére

    Stimmel. Ezért vetettem közbe a saját esetemet, mert előfordulnak ilyenek -lásd még korábbi okfejtésemet. Tetejében nem mindig, teljesen kiszámíthatatlanul. Mások esküsznek a xanaxra sörre, én beledöglenék.

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz Silentfrog #109 üzenetére

    ne mondd ... ember, 16 éve szakosodtam újságíróként az egészségügyre; a pánikbetegség meg még korábban rám.
    A Xanax nem nyugtató, szorongásoldó, de ezt már leírták neked. A Xanax természetesen nem lehet(ne) végleges, adekvát terápia, csak átmeneti megoldás, pl. addig, amíg egy ún. triciklikus antidepresszáns ki nem fejti jótékony hatását.

    Más. Frontin, kontra Xanax. Utóbbi az eredeti gyógyszer, a Frontin generikum, azaz "utángyártott". Ahogy írták (és én is írtam korábban) hatóanyaga mindkettőnek az alprazolam, más-más vivőanyaggal, azaz a felszívódásuk más. Én a Frontint nem preferálom.

    P.s.: Most olvasom a másik hozzászólásodat. Ki mondta neked, hogy a Frontin hangulatjavító? (Teperin, pl. az az.) Annyiban javít a hangulatodon, hogy oldja a szorongásodat, a rossz közérzetedet, esetleg megkontrázza a pánikrohamodat - persze, hogy mindjárt jobb kedélyű leszel...

    [ Szerkesztve ]

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz Dany007 #115 üzenetére

    Ha pszichiáter írja fel, akkor 90%-os támogatottságú.

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz Silentfrog #121 üzenetére

    Nem leharapom a fejed; te írtad, hogy nyugtató... a háziorvos meg... a háziorvos meg nem pszichiáter, maradjunk ennyiben. (Jelezni szerettem volna csupán, hogy nem pancser vagyok; bizonyos szempontokból egyenrangúnak tartom magam a háziorvosommal...)
    Én egyébként 12 éven keresztül napi másfél 0.25-ös Xanaxot szedtem reggel; ha semmi difi nem volt napközben, kibírtam nélküle, hogy este megihassak egy pohár sört.
    Ha valaki este azért szedi, hogy aludni tudjon, az már sajnos a függőség jele lehet.
    Az alprazolamot pl. clonazepammal váltják ki (Rivotril, szintén feszkóoldó.)
    Nálam a gond a vérnyomás-kiugrásos pánikrohamoknál kezdődtek az infarktusom után - lásd eredeti, 99-es bejegyzésem), amikor 1 mg xanax bevételére sem reagáltam...

    [ Szerkesztve ]

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz moonlight115 #125 üzenetére

    már megint agitálsz, Gogolák kartársnő...

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz Silentfrog #129 üzenetére

    Oké, a hit, a placebo hatás már 40% gyógyulás...

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz moonlight115 #128 üzenetére

    Gogolák eeetásnő, a xanax asz élet éltelme, a dlágaszág!!! csak a mockossz kisz hobbitotckák mekkhamiszították ész flontint gyáltottak helyette! Gollam.Világ et

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz Silentfrog #132 üzenetére

    ne hallgass rájuk.

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz moonlight115 #135 üzenetére

    A magad nevébe beszéjjé, Gogolák eeetásnő... te lehet, hogy dilinyós vagy, de én ám nem!

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz Freel #146 üzenetére

    Azért ne kapkodd el a minősítést: tökéletes hozzáállás. a tökéletes megoldás.
    Ez nem olyan, mint a konfekcióruha, ha egyiknek jó, akkor másiknak is. Mellesleg 15 -18 éves korban még könnyebben javul önerőből.

    Azt is megjegyzem, tőlünk nyugatabbra teljesen természetes, hogy az emberkék problémáikkal pszichiáterhez fordulnak. Ott 6-8 beteg jut egy rendelési idő alatt egy pszihomókusra. Nálunk a pszichiáter hiányszakma; min. 30 beteg jut egy rendelésre (saját becslésem).
    Az is rendben van, hogy a magnézium nélkülözhetetlen az idegek működéséhez; az is rendben van, hogy a B6 vitamin segíti ennek felszívódását; a magnézium egyébként nagyon jó hatással van a szív-érrendszerre is; de azért óva intenék bárkit attól, hogy az olvasottak alapján csak erre vagy csak arra esküdve hozzáfogjon mega MagneB6 tabletta adagot eszegetni (a túlzott B6 fogyasztás agyműködési zavarokat is okozhat), vagy sörrel gyógyítani a kedélybetegségét.

    Általánosságban ajánlható a testmozgás (mens sana in corpore sano - ép testben ép lélek), enyhébb esetek kezelésére az általam ajánlott Nervenpflege gyógynövény tabletta, klf. nyugtató, hangulatjavító teák; de dőreség azt hinni, csak akarni kell és a pánikbetegséget, a különböző szorongásos kórformákat önerőből elfújja a szél.

    Nincs két teljesen azonos eset...

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

  • old rocker

    veterán

    válasz moonlight115 #151 üzenetére

    Nem egészen. Más-más a hatásmechanizmusuk, hatóanyaguk, illetve eltérő a hatásuk ideje.
    Határvonalat húzni közöttük elég nehéz, mivel a nyugtatók, altatók és a szorongáscsökkentők hatásukat úgy fejtik ki, hogy az agyban a gátló idegpályák aktivitását erősítik; ezáltal általános gátlást okoznak az idegrendszer működésére. Az eltérő hatóanyagcsoportok nyilván eltérő hatásúak is, ezért eltérő az indikációjuk is. (Javaslati területük.)
    A benzodiazepin típusú szerek kis adagban szorongáscsökkentő hatásúak, kevésbé befolyásolják a szellemi funkciókat és nem álmosítanak. Emellett görcsoldó és izomlazító hatásuk is van.
    Közepes, vagy ennél nagyobb adagokban viszont már álmosítanak, sőt, eufóriát is okozhatnak. Ezek a szerek viszonylag könnyen felszívódnak, hatásuk 1-2 óra.
    Altatónak általában a rövid hatású szereket használják, de közepes hatástartamú anyagot, mint pl. az alprazolam (xanax) használnak altatóként is.
    A hosszú hatástartamú szereket (diazepam) nyugtatóként, szorongáscsökkentőként használják.

    A hangulatjavító szerek csoportjába a szelektív szerotonin visszavétel gátlók tartoznak, amelyek megnövelik az idegsejtek közötti szinopszisokban a szerotonin nevű ingerületátvivő anyag mennyiségét. A szerotonin más ingerületátvivő anyagokkal egyetemben (adrenalin, noradrenalin) javítják az idegsejtek közötti kommunikációt, jó közérzetet biztosítanak. Ezért szokták ezeket "boldogsághormonnak" is nevezni. Ezeket a szereket első választandó gyógyszerként depresszióban alkalmazzák, de utóbbi időben sikerrel használják pánikbetegségek kezelésére is.

    Azt hiszem, világos, hogy a szerotonin visszavételt gátló gyógyszerek (SSRI) nem nyugtató, altató hatásúak. Hogy a nyugtató, feszültségoldó és altató gyógyszerek között mi a különbség, nagyon leegyszerűsítve vedd az alkoholfogyasztás analógiáját. Attól függően, hogy mit és mennyit iszol, leszel feldobott, gátlástalan, vagy bódult, álmos.

    Említést érdemel még az aktív fizikai mozgás - pl. rendszeres futás - amely un. endorfinokat szabadít fel az agyban; ez szintén jó közérzetet biztosít. Ezért ajánlatos a pánikbetegség leküzdéséhez a "kéznél a láb" módszert is igénybe venni.

    Remélem, kielégítő magyarázattal szolgáltam.
    Csaknem dr. old rocker.

    A windows rendszerű telefonok a microsoftnak köszönhetően lassan az enyészet útjára lépnek

Új hozzászólás Aktív témák