Aktív témák

  • Tim82

    nagyúr

    válasz #65755648 #728 üzenetére

    Nem gyűlölködtem, nagyon nem - de nem veszem túl jó néven, amikor alapból úgy reagálsz - és ezt le is írtad a #687-ben - hogy kötekszem. Nem én indítottam el... Valóban, felkaptam kicsit a vizet és ezért az elnézésedet kérem - mivel a #678-at teljesen jó szándékkal írtam, azért ez is érthető.

    Szerintem az nem szakmai tévedés, hogy nem állítok fel egyenes következtetést a "150 éve volt még hivatalosan rabszolgaság" és a "rabszolgákat büntetlenül meg lehetett ölni" között, mert az utóbbi nem igaz. Csak akkor, ha a Tamás bátya kunyhójára hivatkozol, ami - valljuk be - propagandamű. Már csak gazdasági szempontból sem volt túl sok értelme rabszolgákat öldösni... Az is lehet, hogy számodra meglepően hangzik, de a rabszolgáknak - amíg hivatalosan létezett rabszolgaság - voltak jogaik, az általános álláspont szerint nem "állatnak" tekintették őket, hanem "fejletlenebb embertársainknak, akik nem képesek önmaguk ellátására, ezért kell nekünk ellátnunk és munkára fognunk őket". (Nem védem a rabszolgaság intézményét - szép is volna - csak jó, ha ezt is tudod.) Ergo: 150 éve sem gyilkolhattak büntetlenül rabszolgákat az amcsik. Más kérdés, hogy mennyit ért a törvényi védelem, mennyire lehetett betartatni. Viszont létezett egyfajta társadalmi morál, aminek, ha valaki a déli társadalom megbecsült tagja akart lenni, meg kellett felelnie - és ebbe nem fért bele a rabszolgák szórakozásból való gyilkolászása sem. Így már érthető?

    Boszorkányégetés - süssük rá mindenre a fogalmat? Mert akkor egyszerűen nevezzük csak "égetésnek" vagy "emberégetésnek". Az egy dolog, hogy - átvitt értelemben - máig használjuk a kifejezést, de eredetileg felteszem, hogy szó szerint alkalmaztad. Minden valószínűség szerint a világ eldugottabb zugjaiban máig égetnek boszorkánynak tartott embereket - ebben sem látom be, mennyivel jobb a jelen a 100-200 évvel ezelőtti múltnál. Továbbra sem akaródzik valahogy belátnom, hogy a KKK-féle akciók miért vehetőek egy kalap alá a boszorkányüldözéssel és -égetéssel, de ez talán érthető.

    Tehát akkor összegzem. Én ezekre a csúsztatásra válaszoltam - "Ahhoz képest, hogy 100-200 éve még szórakozásból megölhettél egy embert és még meg is dicsérték érte, megégethettek "boszorkányokat" (és a tömeg hitte hogy az, annyira el volt butítva/nem volt tanítva) stb., ma ezt azért nagyon ritka estben láthatjuk, és csak a világ néhány részén." - ez így, ahogy van, hülyeség, mert a törvény és a társadalmi morál általában véve mindkettőt tiltotta. Szó nem volt a rabszolgaságról. Morálisan és szellemileg meg nem fejlődtünk sokat az elmúlt 100-200 évben (magánvéleményem szerint inkább visszafelé)...

    [ Szerkesztve ]

    "You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

Aktív témák