Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz t72killer #19 üzenetére

    Attól tartok nem értünk egyet. Itt nem a verseny a lényeg, hanem a tapasztalat. A Kínaiak kvázi megvették a Szojuz licenszét, kicsit átszabták, nagyobbra csinálták, és kész. De a tartós űrbéli jelenléttel nincs tapasztalatuk, és ez alapjaiban befolyásolja a lehetőségeiket.

    A Hold-utazás előtt kellett a Gemini-program, hogy megnézzék, lehetséges-e több napig a világűrben tartózkodni, milyen problémák léphetnek fel e közben. Megnézték, hogy lehetséges a világűrben a randevú és dokkolás, kipróbálták az űrsétát.

    Ha te a Mars-ra akarsz menni, akkor úgy kell kezdeni, hogy kitapasztalod, hogy fogod az űrhajósaidat életben tartani legalább 90, de inkább 270+ napon keresztül (a 90 napos Mars-utazáshoz nagyon jó Delta-V értékkel bíró, erős hajtóművel rendelkező űrhajó kell, az ilyen rövid Mars-utazások zömmel atom-kémiai hajtóművekkel számoltak). Na most ilyen sokáig egy Kínai tajkonauta sem volt a világűrben.

    Tehát mindenek előtt kell egy űrállomás, ahol szimulálhatják egy Föld-Mars, majd Mars-Föld út viszontagságait. Aztán jöhet a Hold, hogy le- és felszállás lehetőségeit és a felszínen végrehajtott munkát szimulálják. A Hold azért ideális, mert ez még olyan közel van, hogy komoly probléma esetén elérhető, ha itt valami gebasz üt be, meg lehet oldani, hogy az űrhajósokat megmentsék. Persze ez sem mentes a rizikótól, de még mindig sok nagyságrenddel biztonságosabb, mint egy Mars-küldetés.

    No persze lehet menni egyből a Marsra, csak hát a kockázat nem picit lesz nagyobb... Von Braun is nekiállt tervezni Mars-küldetés még az előtt, hogy ember járt volna a világűrben, vagy szonda szállt volna le a Mars felszínére. Szerencsére nem lett belőle semmi, mert Von Braun mars-űrhajója szárnyakkal vitorlázott volna a Mars légkörébe való belépéskor, de ezeket sokkal sűrűbb légkörre méretezték, mivel az akkori tudás szerint ilyen lehetett a Mars légköre. Ha elindultak volna azok az űrhajók, a Mars légkörébe lépve szépen lezuhantak volna a ritka légkörben...


    Von Braun Mars-siklógépének vázlata

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák