Új hozzászólás Aktív témák

  • sifarr

    senior tag

    válasz Ksix #394 üzenetére

    Azt hittem, hogy abbahagyjuk ... :K Koki lesz a vége valamelyik moderátortól, ha itt folytatjuk, s nem a jogász topicban. :Y De megkockáztatom.

    Mindig minden nagyobb szolgáltatónál benne van az ÁSZF-ben és a mellékleteiben az összes lehetséges csomag/opció/minden. Ott nincs olyan szerződés, amiben olyan dolgok vannak, amik nincsenek benne az ÁSZF-ben is, ...

    Nem. A flottás szerződések csomagjai nincsenek benne az ÁSzF-ekben, mellékletekben. Pedig azok is szerződések. Ez a szerződési gyakorlat nem tiltott, és nemcsak jogi személyekkel, hanem természetes személyekkel is lehet ilyet kötni. Akár 1 ügyféllel is!

    Minden szolgáltatónál benne vannak a pontos díjak a szerződésben is, és ugyanazok a díjak vannak az ÁSZF-ben is.
    Mivel én nem ismerem az összes szolgátató összes szerződéstípusát, ezért ezt nem merem leírni. De elhiszem neked. Ebben az esetben a Netfone is ugyanezt a gyakorlatot követi.
    És ebben az esetben a tárgyalt Telekom szerződésben benne van az akciós percdíj és az is, hogy meddig vállalja ezt a szolgáltató. Azaz nem az ÁSzF törzsszövege értelmezi az akciót, hanem az egyedi szerződés szövege.

    ... igazad van a törvényváltozással, csak éppen nem úgy változott. ... Eddig ugyanis korlátozva volt a szolgáltató egyoldalú szerződésmódosítása, most már úgy tűnik, hogy nincs.
    Neked úgy tűnik, de ez nincs így.
    A korábban és a jelenleg hatályos Eht. rendelkezéseinek összehasonlításából kiderül, hogy nem változott az a jogalkotói szándék, hogy bizonyos esetekben védje a szolgáltatóval szemben az előfizető érdekeit.
    Az igaz, hogy a szolgáltatónak joga van egyoldalúan szerződést módosítani (akár az ÁSzF módosításon keresztül is). A korábban hatályos Eht. szerint is volt joga.
    Az is igaz, hogy egyes esetekben az előfizető köteles volt tudomásul venni a módosítást.
    A korábbi Eht. 132. § (2) b), c) és e) pontok. A b) és c) esetében sem minden esetben, lásd (2b).
    Jelenleg hatályos Eht. 132. § (6) a), b) és c) pontok határozzák meg ugyanezt.
    Ha az egyoldalú szerződésmódosítás feltételei nem állnak fenn, akkor a szolgáltató nem jogosult egyoldalú szerződésmódosításra. Módosíthat a szolgáltató, de az előfizetőnek joga van azt nem elfogadni és a szerződést femondani. Mégpedig joghátrány nélkül.
    Régi Eht.132. § (5):
    "Amennyiben a módosítás az előfizető számára bármilyen hátrányos rendelkezést tartalmaz – így különösen, ha a szolgáltatás díja emelkedik, módosul a kínált csatornák összetétele vagy a szolgáltatás tartalma – az előfizető az értesítéstől számított 45 napon belül, azonnali hatállyal, további jogkövetkezmények nélkül jogosult felmondani a határozott időtartamú előfizetői szerződést."
    Új Eht. 132. 85):
    "A nyilvánosan elérhető elektronikus hírközlési szolgáltatást nyújtó szolgáltató egyoldalú szerződésmódosításáról szóló értesítés kézhezvételétől számított 45 napon belül az előfizető azonnali hatállyal, további jogkövetkezmények nélkül jogosult felmondani az előfizetői szerződést."
    Tehát nincs kiszolgáltatva az előfizető a szolgáltatónak, vannak jogai egyoldalú szerződésmódosítás (pl. díjemelés) esetében. Ezek a jogok a hűségszerződéses (határozott idejű) előfizetések esetében érdekesek. Határozatlan idejű esetében bármikor felmondhat az ügyfél, nem kell indokolni.

    Eszr. 27. § (4) „… A határozott időre kötött előfizetői szerződés egyebekben az Eht. 132. §-ában foglalt rendelkezések, feltételek szerint módosítható egyoldalúan.”
    Ezt honnan idézted?
    Jelenleg 2 Eszr. van hatályban. A 2/2015. (III. 30.) NMHH rendelet (hatályos 2017.11.07 - 2021.06.30) és a 22/2020. (XII. 21.) NMHH rendelet (hatályos 2020.12.22 - 2021.06.29), viszont az utóbbinak a rendelkezései még nem hatályosak (majd július 1-től). Az "új" EU-s irányelvek miatt született, és épp azért van a félév átmenet, mert minden szolgáltatónak több ponton is módosítania kell emiatt az ÁSzF-jét. A félév türelmi idő az átalakításhoz.
    A Jelenleg hatályos (2/2015. (III. 30.) Eszr. 27. § (4) így szól:
    "A szolgáltató a határozott időre kötött előfizetői szerződést nem jogosult egyoldalúan az alapvető díjszabás (rendszeres díjak, különösen előfizetési díj, forgalmi díj), az előfizetői szerződés időtartama, megszüntetésének jogkövetkezményei, vagy a szolgáltatásminőségi követelmények célértéke tekintetében módosítani, kivéve, ha azt az Eht. 132. § (2) bekezdésének b), illetve e) pontjában foglaltak indokolják. A határozott időre kötött előfizetői szerződés egyebekben az Eht. 132. §-ában foglalt rendelkezések, feltételek szerint módosítható egyoldalúan."
    Ott van benne az utalás a Eht. 132. § (2) b) és e) pontokra, amelyek a jelenleg hatályosban már nincsenek. Viszont, ha az utalások tartalmát a régi Eht. szövegében megnézzük, akkor az azoknak megfelelő pontokat az új Eht-ban megtalálhatjuk: 132. § a) és c).

    Azaz, ha holnap kijavítja a Telekom az ÁSZF azon bekezdését, hogy „A Szolgáltató a határozott idejű Előfizetői szerződést nem jogosult egyoldalúan módosítani” arra, hogy ha bármikor úgy tartja a kedve, akkor jogosult egyoldalúan módosítani, akkor ez 30 nap múlva hatályba fog lépni,

    A fentiek miatt nem. Egyébként is igaz, hogy egy szolgáltató nem tehet az ÁSzfF-ében olyan rendelkezést, amely a jogszabályokkal ellentétes. Különösen nem, ha ezzel az ügyfél jogszabály adta jogait elvonja.

    Végül pedig. Szerinted a Netfone eljárása nem megnyugtató a többiéhez képest. Ne szerődj velük. Ennyi.

    Vagy az, amit még sehol máshol nem láttam, hogy ha hajnal 3-kor bekopogtatnak azzal, hogy meg szeretnék nézni a telefonodat, akkor köteles vagy ezt lehetővé tenni?
    hol van ez (így, ilyen tartalommal) leírva akár a szerződésben, akár az ÁSzF-ben. :F
    Az más szolgáltatónál is van korlátlan csomagok esetében, hogy
    - adatcsomag esetén pl routerben nem, csak mobiltelefonban használhatod,
    - hívás és sms csomag esetén pl. automata hívó, sms-küldő készülékben nem használható.
    De a használt készülék hálózati oldalról azonosítható, és figyelmeztetés után a sim akár ki is kapcsolható. Ez máshol is van.
    De amit írsz, azt nem értem.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák