Új hozzászólás Aktív témák

  • Rolly

    veterán

    válasz #32577792 #4591 üzenetére

    szerintem napelemnél nem csak megtérülést kell nézni... hanem a járulékos hasznokat... most van rá pénz akkor fel kell rakni mert ki tudja, hogy 5-7 év múlva mennyi lesz a havi bevétel.

    Nekünk most például tök jó, hogy - amúgy jól keres párom és én is -, de ha most a covid miatt mondjuk mind a ketten elveszítjük az állásunkat és 0 ft bevételünk lenne akkor a kis kb 1 milliós tartalékunkkal is majd 1 évig tudjuk húzni mert közel nulla rezsink van (internet, víz, gáz, szemétdíj együtt kb havi 15e-20e Ft átlag körül jön ki)

    És akkor még nem beszéltünk a környezet védelemről :)

    2016ban telepítettem rendszer 2,3 millióért (4,77 kWp) ez sajnos nem a legjobb konstrukció volt így utólag lehet választhattam volna jobbat is, majd most volt bővítés 3,47 Wp és átállás SE-re 1,9 millió körül tehát 4,2-nél járok - ha előre gondolkodtam volna akkor 200-400 ezer közötti összeggel lett volna olcsóbb (azaz készülök a teljes tetőfelületre)

    Addig - még nincs 3 teljes év - 480e Ft-ot termelt a régi rendszer (cirka 12 éves megtérülés volt várható) ... az elmúlt fél hónap alapján viszont az új rendszerrel közel 2x-e lesz a termelés így évi 180e helyett 360e Ft áram termelés várható tehát 10 év múlva mind a két rendszer megtérül...
    - mivel van 4 klímánk így a plusz áramot el tudjuk fűteni télen (plusz szeretnék majd elektromos kisautót városba rohangáláshoz) így a gázszámla is évi 150 ezer ft helyett 60-70e lett...
    - ha meglesz a kis elektromos autó akkor kb fedezni fogja a még így megmaradó plusz áram a bejárás költségeit amivel 240e Ft-nyi éves üzemanyag számlát megtakarítunk...

    szóval a 360e Ft-nyi áram kiváltja:
    - 266e Ft-nyi villany fogyasztást (áram és klímák)
    - a maradék kb 100e Ft áram (2600 kWh) pedig 15000 kmre vetített kb 360e Ft üzemanyag számlát... (bár ott a megtérülés inkább a kocsiba számolható....)

    (#4595) biker:
    - nekem most a SE 8,23 kWp alapján kétszer annyit hozott április második felében mint korábbi években a régi Saj 4,77 kWps rendszer így úgy néz ki, hogy míg a saj 4900 kWh-t hozott lehet, hogy a SE össze tud hozni 9800 kWh-t is akár... persze tudom, hogy most április rendkívül napos volt így inkább 9000 kWh körül lesz a vége, szóval szerintem nálunk meglesz az 1.1-es szorzó pedig kelet-dél-nyugati tájolásunk van...
    - déli tetőn szeged környékén az 1,3 is elérhető lehet... szerintem az 1.2 vállalható déli tetőn

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák