Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KROK640

    veterán

    válasz opr #76 üzenetére

    Az elmúlt 15 évben sokat voltam Pesten, és rengeteg ilyen körfolyosós házban jártam, aludtam, szálltam meg, volt amelyikben napokig.
    A legromosabbtól az egészen felújítottig mindenfélében, több kerületben.
    Van tapasztalatom ezekkel, és azt kell, hogy mondjam, hogy akárhogy rendbe teszi az ember, ezek sosem lesznek mai szemmel élhető lakásnak tekinthetőek. Volt olyan, ahol fél lakás felett galériaképp egy másik "emelet" húzódott, amitől folyton féltem h a fejemre esik, ráadásul az is bőven egy légtér... Sok helyen már volt bent WC és fürdőszoba, persze mindenféle kokány utólagos kialakításokkal, pl volt, ahol konkrétan a konyha és a wc vagy a zuhanyzó egy helység volt. Ez van ...
    De a rosszabbak, amik romos állapotúak vagy régebbiek voltak, a folyosó végén közös wc (ne tudd meg milyen állapotok!) és zuhanyzó, amivel még 3 nap nem fürdés után is úgy voltam, hogy koszosabb leszek ha belelépek mintha nem.

    A rozzant/billent körfolyosó megint nagyon gyakori elem, ez egyébként egy jó régi téma, erről már sok éve láttam egy videó, hogy mit lehet kezdeni velük, (de a videón is látszik, hogy nem mai, 1982-ben is probléma volt már ez - de itt fogsz durva dolgokat látni, megéri megnézni!), rendszeresen rettegve jártam-keltem rajtuk, főleg a rozoga alacsony korlátok miatt.
    Egy konkrét emlék : 2015 Ciprusról hazajöttem, egy havernál és az anyukájánál szálltam meg, persze ilyen körfolyosós csoda. A lépcsőház szép volt, a lift (ami sok ilyenben nem létező extra!) kovácsoltvas és olyan lassú, hogy inkább lépcsőztem. Na cigizni csak a körfolyosón lehet (megjegyzem itt már bent volt a wc és a fürdő egyben, de olyan rettenetesen hideg volt benne, hogy hihetetlen), úgyhogy kimentünk. A folyosó nem viccelek vagy 20 fokot minimum kifelé dőlt, és a végén egy rozogának tűnő derekamig sem érő rozsdás fémkorlát kornyadozott. Mindez az ötödiken, alattunk 4db 4+ méter belmagasságú szinttel, és egy macsaka köves udvarral. Mondanom sem kell, hogy a falhoz lapulva tartózkodtam végig a körfolyosón (akinek a becsületes neve függőfolyosó amúgy).
    Másnap átmentem egy 1967-ben épült viszonylag korai panelbe (annak is megvoltak a hibái, pl az erkélyen át vezetett az út a bejárati ajtóhoz és a lakásba, szóval volt annak is pici függőfolyosós feelingje) de 5 csillagos hotelnek éreztem az előzőhöz képest.

    Mindezzel együtt azt mondom, hogy egy szépen felújítottba simán benne lennék a havi 300 ezerbe, mármint úgy, hogy nekem fizetnek 300 ezret, hogy ott kell lakjak.

    [ Szerkesztve ]

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz opr #76 üzenetére

    "bármikor inkább a panelt választanám."

    A paneleknek is megvan a maga bajuk, de pl a kései panelek (főleg a '88-89 körüliek) már a többi panelhez képest is sokkal jobbak, de mivel folyamatosan fejlődött az iparág elmondható, hogy minél újabb annál jobb.
    Elég Debrecenben megnézni a Vénkertet, újkertet, majd a Tócit és a Tócóvölgyet. A legrégebbi és a legújabb panel között nincs 20 év, mégis ránézésre látszik már magán a telepen, hogy melyik épült később, a lakások belülről meg pláne óriási különbség.

    De ez részben azért is van, mert országosan a panellakások építése azért kezdődött el, mert a háború utáni években több mint 1 millió lakás hiányzott Magyarországról!
    kezdetben csak az volt a cél, hogy "összkomfortos" lakásokat biztosítsanak a falun/régi romos lakásokban élő embereknek. Ez látszott is rajtuk, gyorsan, sok kicsi, viszonylag elavult technikával és alacsony felszereltséggel készült lakások lettek ezek. Aztán, ahogy egyre kevésé kellett sietni, mert egyre több lakás állt készen, plusz a technika is fejlődött, úgy lettek egyre nagyobbak, és egyre felszereltebbek ezek a lakások és házak. 1-2 liftes házak lettek, 1-1,5-2-3-4 szobás lakások, egyre jobb kivitelezésben, egyre jobb szigeteléssel, és egyre több extrával, természetesen egyre nagyobb alapterülettel is.
    1988-'89ben (Debrecen Tócóvölgy) már olyanok is épültek, amik a mai társasházak előfutárainak is tekinthetőek voltak, nyeregtetővel, 4 szinttel, tetőtérrel, lifttel, 3-4 szobás lakások, volt amelyik két erkéllyel(!)
    Ezek már a kései panelek voltak, mikor nagyjából mindenkinek volt lakása, csak azt az igényt kellett kiszolgálni, hogy esteleg valaki nagyobba, újabba költözne, vagy a korai panellakók gyerekei kirepülnének a fészekből.
    Emlékszem a 90-es évek legelején ezeknél a nagyon-nagyon új telepeknél az átlagéletkor még a 30-at sem nagyon érte el ami a lakókat illeti.

    Ugyanakkor a másik oldalról, a 80-as évek elejétől fogva megkezdődött faluhelyen (részben a gazdagság mutatása is volt a cél) a többgenerációs házak építése, ami 250-300-400-500 méteres 2-3-4 szintes hatalmas nagy monstrumokat jelentett, na de ezekről majd később írok.

    A panelek sokkal jobbak már az előzően tárgyalt függő/körfolyosós épületekhez képest, melyekben gyakran lecsúszott kisebbségi elemek csökkentik tovább, az amúgyis alacsony színvonalat.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Új hozzászólás Aktív témák