Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    Elektromos kérdés: miért susog a vezeték, ha a szomszéd fogyaszt?

    Van egy idős bácsi ismerősöm, aki egy régi parasztházban él együtt egy fiatalabb rokonával. A ház hosszúkás, utcafronti részben a bácsi, hátsó részben a rokon lakik. Gyakorlatilag két független háztartásról van szó független mérőórákkal. Utcai oszlopról bejön a szolgáltató kábele (3 fázis) nagyjából a két lakrészt elválasztó főfal fölé, majd a padlástérben elválik a bácsi órájához és a rokon órájához (személyesen még nem néztem meg, de ez a mondás). A ház a falu hálózatának végén van, ezért néha a feszültség extrém alacsony szintre tud csökkenni. A rokon ráadásul sok elektromos készüléket használ (hősugárzó, villanybojler, elektromos befúvású/adagolású/vezérlésű pellet-kazán), és amikor ezek mennek, a bácsi susogást hall a konnektorok felől. A vezetékezés a bácsi lakrészében szinte biztosan 100% alumínium.

    A bácsit a susogás az őrületbe kergeti, nekem viszont rossz a fülem (kb. 12 kHz fölött már nem hallok), így nem tudom beazonosítani a jelenség okát. Mi lehet ennek a hátterében? A hősugárzó és villanybojler nagyjából fix ohmos fogyasztó, a pellet kazán esetleg okozhat tranzienseket, viszont ezek is mind a másik lakás hálózatán üzemelnek. Nagyobb áram a bácsi vezetékein elvileg nem folyhat. Akkor mi okozhatja? :F

Új hozzászólás Aktív témák